Ako uhasiť oheň bez vody? [Guide]

Pri väčšine vonkajších výletov je táborák nutnosťou. Najmä ak plánujete kempovať vonku, budete potrebovať oheň na veľa vecí. Budete ho potrebovať na varenie, ohrievanie a svetlo. Pred založením požiaru si však treba premyslieť, ako ho neskôr uhasíte!

Tu je zaujímavý zvrat: voda môže byť vzácna, pokiaľ ide o výlety vonku. Potrebujete ho na pitie a hygienu a možno ho máte v obmedzenom množstve. Ak je to tak, budete chcieť zachovať čo najviac vody na pitie a hygienu. Namiesto hasenia ohňa s ním budete musieť vyvinúť iný spôsob, ako to urobiť.

Neboj sa. Mám niekoľko jednoduchých metód, ktorými môžete uhasiť oheň bez vody. Môžete použiť tlmič vzduchu, špinu, piesok alebo zmiešať špinu a piesok s uhlím. Oheň môžete umiestniť aj tak, aby ste si ho uhasili sami. O všetkých týchto metódach budem diskutovať v nižšie uvedených podrobných sprievodcoch.

Nechať oheň sám uhasiť, najmä pri kempovaní v oblasti s vysokým rizikom požiaru, je veľké nie. Pred opustením oblasti musíte použiť jednu z týchto metód na uhasenie požiaru. Takže si určite prečítajte sprievodcu nižšie a zapamätajte si všetko, čo v ňom spomínam, keď sa vydáte na ďalšiu cestu!

Viac…

táborák

Čo okrem vody hasí táborák?

Ujasnime si to – na správne uhasenie požiaru v priebehu niekoľkých minút potrebujete vodu. Použitie vody na uhasenie táborového ohňa je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako to urobiť. Ak máte náhodou dostatok vody, mali by ste ju použiť na uhasenie ohňa.

Táborák sa skladá zo žeravého popola, otvoreného plameňa, horiaceho dreva a žeravého uhlia, keď si na to spomeniete. Všetky tieto veci majú spoločné to, že sú horúce a táto horkosť spôsobuje, že oheň stále horí. Keď vyhrievacie teleso vylejete na oheň a ochladíte, okamžite ho zastavíte.

Voda je teda veľmi účinná pri hasení požiarov. Ak náhodou kempujete pri potoku alebo kempujete v oblasti, kde máte prístup k vode a vodovodu, môžete použiť vodu na uhasenie požiaru. Vo všetkých ostatných prípadoch alebo keď nemáte k dispozícii toľko vody, môžete použiť iné veci.

Premýšľajte o tom na chvíľu – ďalším prvkom ohňa je kyslík. Oheň potrebuje kyslík, aby mohol ďalej horieť, takže sa zastaví, ak mu tento prvok odoberiete. Takže, ak je niečo, čo môžete použiť na úplné zakrytie ohňa a jeho uhasenie, bolo by to skvelé!

Tu prichádza na rad takzvaný snuffer. Ide o kovové veko, ktoré môžete použiť na oheň, aby ste ho uhasili. Pomohlo by, keby ste sa uistili, že veko je dostatočne veľké na to, aby zakrylo celé ohnisko alebo kovové ohnisko. Zároveň sa snažte pamätať na to, že sa nedotýkajte horúceho kovu, pretože by vám mohol popáliť ruky.

Po tom všetkom som prekryl cestu k uhaseniu ohňa tým, že som mu odobral teplo a kyslík. Posledným prvkom, ktorý vytvára oheň, je palivo, takže jeho vylúčenie z rovnice vám tiež môže pomôcť zastaviť oheň. To je najjednoduchšia vec – prestať prilievať palivo a oheň prestane. Zastavenie a vychladnutie môže chvíľu trvať, ale časom sa to dostane.

Čítať  Podložka na jogu ako podložka na spanie? [Pros and Cons Included]

V neposlednom rade môžete svoje ohnisko alebo ohnisko uhasiť prehodením špiny alebo piesku. Toto je ďalšia metóda, ktorá obmedzuje kyslík a teplo ohňa. Na rýchlejšie uhasenie môžete využiť aj polohu ohňa. Ak sa chcete o týchto metódach dozvedieť viac, prečítajte si podrobné pokyny uvedené v ďalšej časti!

Aký je najrýchlejší spôsob uhasenia ohňa? – 3 metódy – Sprievodcovia krok za krokom

Ako som sľúbil, dám vám niekoľko podrobných návodov na najlepšie spôsoby, ako uhasiť oheň bez vody. Pamätajte, že všetky tieto metódy nebudú také rýchle ani účinné ako voda. Možno budete musieť stráviť niekoľko hodín čakaním, kým oheň uhasí. Za žiadnych okolností by ste však nemali opustiť priestor bez toho, aby bol oheň úplne zastavený alebo uhasený!

Ak je to jasné, môžete upriamiť svoju pozornosť na inú vec. To je skutočnosť, že na svoje cesty musíte nosiť nejaké nástroje, napríklad lopatu. Na všetky nižšie uvedené metódy môžete použiť akúkoľvek lopatu, musíte ju však mať. Bez nej nemôžete dokončiť žiadnu z metód!

Lopata sa môže hodiť aj pri príprave vášho kempu na stan alebo z rôznych iných dôvodov. Keď sa presvedčíte, že to máte zbalené, môžete vyraziť na cestu. Pred odchodom z výletu môžete uhasiť všetky existujúce ohniská alebo ohniská pomocou týchto troch nižšie uvedených metód. Poďme sa do nich pustiť a uvidíme, o čom sú!

Metóda 1 – Uhasenie ohňa špinou alebo pieskom

Prvá metóda zahŕňa hádzanie akejkoľvek nečistoty alebo piesku, ktoré nájdete okolo ohňa, nad jeho plamene. To spôsobí, že oheň pomaly uhasí, ale bude to trvať dlhšie, kým to urobí. Pre túto metódu, ako už bolo spomenuté, potrebujete lopatu. Keď sa ubezpečíte, že ho máte, musíte urobiť toto:

Krok 1 – Spálte drevo

Vzhľadom na to, že oheň už nejaký čas horí, možno v ňom ešte horí nejaké drevo. Toto drevo môžete použiť na varenie jedla alebo na zohrievanie, kým ešte ide, pretože ho budete musieť čoskoro začať spaľovať.

Čo by ste mali urobiť, je prestať prikladať do ohňa a paliva akékoľvek suché drevo alebo obyčajné drevo. Mali by ste nechať prírodu, aby sa sama vydala a nechať oheň dohorieť. Hneď ako uvidíte, že už nie sú žiadne plamene a že oheň chladne, môžete prejsť na ďalší krok.

Krok 2 – Začnite hádzať piesok alebo nečistoty

Vezmite si lopatu a začnite hľadať v kempe špinu, ktorú by ste mohli použiť. Musí to byť obyčajná nečistota, nie vlhká, ktorú hodíte nad oheň. Môžete použiť toľko nečistôt, koľko potrebujete, v závislosti od veľkosti vášho táborového ohňa.

Pomocou lopaty hoďte nečistoty priamo nad oheň. Skúste ho tiež zmiešať s uhlím. To pomôže rýchlejšiemu ochladzovaniu uhlia a tým prestane produkovať teplo a oheň. Nečistoty tiež obmedzia množstvo kyslíka, ktoré oheň dostáva.

Keď v ohnisku uvidíte dostatok nečistôt, môžete prejsť na ďalší krok.

Krok 3 – Počkajte

Toto je ďalší dôležitý krok, ktorý musíte dodržať. Aj keď v ohni už nie sú žiadne plamene, neznamená to, že sa nemôže kedykoľvek znovu zapáliť. Prijatie správnych opatrení na uhasenie požiaru zahŕňa čakanie niekoľko hodín, aby sa zistilo, že úplne vychladne.

Čítať  Môžete sa vydať na túru v džínsoch? Alebo by ste si mali kúpiť turistické nohavice?

Môže to chvíľu trvať, takže počas tejto doby môžete zvážiť balenie alebo chladenie. Teraz prejdite okolo ohňa a skontrolujte, či z neho vychádza teplo. Keď už v ohni nebude teplo, bude pre vás bezpečné opustiť kemping a vydať sa domov.

Metóda 2 – Hasenie požiaru zmiešaním uhlia s nečistotami

Táto druhá metóda má určité podobnosti s predchádzajúcou. Pre túto metódu budete potrebovať lopatu a trochu nečistôt. Problém je v tom, že špinu budete dostávať odinakiaľ. Pokračujte v čítaní, aby ste zistili, kde to niekde je!

Krok 1 – Nechajte drevo horieť

V závislosti od obsahu vlhkosti dreva, ktoré používate, môže oheň horieť dlhšie a horúcejšie alebo kratšie a chladnejšie. Ak používate suché drevo, oheň bude teplejší, ale bude horieť aj rýchlejšie. Ak používate vlhké drevo, budete musieť chvíľu počkať, kým drevo vyhorí.

V každom prípade musíte počkať, kým drevo dohorí, čo znamená, že v ohnisku by už nemal byť otvorený plameň. Keď uvidíte, že sa to stalo, môžete prejsť na ďalší krok.

Krok 2 – Pomocou lopaty prehrabte popol

Ako viete, drevo, ktoré horí, sa mení na žeravé uhlíky. Po tom, čo žeravé uhlíky necháte horieť tak dlho, ako je potrebné, môžete po nich prejsť lopatou. To ich rozdelí na menšie časti, z ktorých niektoré dokonca stanú popolom.

Aby ste pomohli uhasiť žeravé uhlíky, môžete ich otočiť a zmiešať s popolom. Pomocou lopaty prekopajte ohnisko a premiešajte popol okolo. To pomôže uhasiť akýkoľvek plameň alebo teplo, ktoré je stále v jame.

Krok 3 – Zmiešajte popol so špinou

Po tom všetkom musíte hodiť špinu do ohňa. Tentokrát namiesto toho, aby ste dostali špinu odinakiaľ, použijete špinu pod ohniskom. Takže to znamená, že tú lopatu budete znova používať!

Vezmite lopatu, uistite sa, že stojíte na bezpečnom mieste mimo ohniska a pokúste sa dostať na dno jamy. Lopatou začnite odoberať nečistoty zo spodnej časti jamy a premiešajte ju s popolom v jame. Vezmite toľko nečistôt, koľko potrebujete, v závislosti od veľkosti vášho ohňa.

Miešanie môžete urobiť naraz alebo ho rozdeliť na niekoľko častí. Pokiaľ cítite v ohni nejaké teplo, budete musieť pridávať nečistoty. Zastavte sa až vtedy, keď ste si istí, že k žeravým uhlíkom už neputuje vzduch.

Krok 4 – Počkajte

Ako posledný krok môžete počkať. Tento krok môže byť voliteľný – ak sa vám doteraz podarilo požiar uhasiť, budete pripravený opustiť kemping. Ak je však v ohni stále nejaké teplo, posaďte sa a počkajte, kým oheň úplne nezhasne.

Až keď ste si istí, že v ohni už nie je horúčava, môžete sa z kempu vzdialiť. Použite svoju lopatu ešte raz, aby ste obrátili špinu a popol. Je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať, preto urobte všetky potrebné opatrenia predtým, ako sa vyberiete domov!

Spôsob 3 – Uhasenie požiaru pomocou jeho polohy

Táto metóda je trochu odlišná od predchádzajúcich dvoch, pretože začína skôr, ako založíte oheň. Pri tejto metóde je pozícia všetkým. Takže sa uistite, že budete postupovať podľa krokov a urobiť to správne!

Čítať  Koľko rokov musíte mať, aby ste mohli kempovať? [Answer Here]

Krok 1 – Pripravte terén a vykopte jamu

Najprv potrebujete otvor na oheň. Preskúmajte terén, nájdite dobré miesto, kde môžete vykopať jamu, a začnite kopať. Budete potrebovať veľkú dieru – takú, do ktorej sa zmestí všetko vaše drevo. Dajte si preto záležať na správnej príprave terénu.

Krok 2 – Založte oheň v diere

Keď máte otvor pripravený, môžete začať zakladať oheň. Malo by to byť jednoduché, pretože oheň môžete zakladať pravidelne. Nevyžaduje si to žiadne ďalšie úsilie. Môže to byť dokonca jednoduchšie ako v iných situáciách.

Pridajte toľko dreva, koľko potrebujete, a udržujte oheň tak dlho, ako je potrebné. Predtým, ako sa v tú noc dostanete do postele alebo opustíte kemping, zvážte začiatok hasenia. Keď ste pripravení to urobiť, prejdite na ďalší krok.

Krok 3 – Nechajte drevo vyhorieť

Ako už bolo spomenuté, na uhasenie ohňa budete musieť nechať dohorieť drevo v ňom. V tejto chvíli nepridávajte do ohňa žiadne palivo ani nové drevo. Čokoľvek tam je, bude dosť na to, aby vás zahrialo pred uhasením ohňa.

Krok 4 – Pridajte nečistoty do ohňa

Aby ste zabezpečili, že oheň uhasí, musíte naň pridať trochu nečistôt a zastaviť plamene. V tomto prípade môžete použiť nečistoty, ktoré ste si pripravili pri kopaní jamy. Nebudete musieť hľadať špinu ani robiť viac lopaty – môžete použiť špinu, ktorá je hneď vedľa vášho ohňa!

To robí túto metódu oveľa jednoduchšou, pokiaľ ide o hasenie. Lopatou naberte uvoľnenú špinu a začnite ju hádzať cez obhorené drevo a žeravé uhlíky. Na zakrytie ohňa použite toľko nečistôt, koľko potrebujete.

Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že by ste nemali miešať uhlíky a špinu. Ak to urobíte, niektoré žeravé uhlíky sa môžu dostať na vrchol a znovu sa zapáliť. Takže pridajte špinu nad oheň a nechajte ju vychladnúť.

Krok 5 – Pred odchodom skontrolujte

Môže trvať niekoľko hodín, kým ohnisko vychladne. Môžete jamu obísť a skontrolovať, či z nej vychádza nejaké teplo. Budete vedieť povedať, kedy už zo zeme neprichádza žiadne teplo.

Keď sa tak stane, budete môcť kemping opustiť. Pravdepodobnosť opätovného vzplanutia ohňa je mizivá, no napriek tomu pred odchodom skontrolujte, či je všetko v poriadku.

kotlík sa ohrieva na ohnisku

Zabaliť

Ďakujem vám, že ste sa pri mne držali tohto sprievodcu! Dúfam, že som mohol odpovedať na všetky vaše otázky o požiaroch a o tom, ako ich hasiť vodou alebo bez vody. Opäť platí, že naliať oheň na oheň je najjednoduchší spôsob, ako ho uhasiť, ale nie vždy je to možné. Môžete skúsiť použiť fúkač alebo prehodiť naň špinu a piesok, aby ste to zastavili.

Dajte mi vedieť v komentároch nižšie, ak poznáte iné účinné spôsoby, ako uhasiť požiare bez vody. Rád by som si prečítal všetky vaše skúsenosti s týmto a prečítal si príbehy vašich kempingových výletov. Takže neváhajte a podeľte sa o to s ostatnými čitateľmi a so mnou!