Ako udržať suchú mušku pred potopením

Len málo vecí v rybolove prekoná vzrušenie z pozorovania, ako sa veľký pstruh vynára na hladinu a hltá suchú muchu. Pri perfektnom nahodení stúpajúceho pstruha si to vyžaduje cvik a zručnosť, no nič nepokazí ten moment tak, ako suchá muška, ktorá odmieta plávať. Zažili ste frustráciu zo zlatej príležitosti, ktorú vám vyfúkla potápajúca sa suchá mucha? No nie ste sami.

Aké sú najlepšie spôsoby, ako zabrániť tomu, aby sa suchá mucha potopila? Suchá mucha sa potopí, keď je nasýtená vodou. Aby plávala, musíte ju vysušiť sušidlom a naniesť flotačný gél, napríklad Gink. Najlepšie je aplikovať floatant na úplne suchú mušku. Pre tvrdohlavú muchu, ktorá sa odmieta vznášať, môže byť výmena mušiek tým najlepším riešením.

Je toho oveľa viac, čo znamená, že mucha zostane na vode. Úlohu zohráva materiál, z ktorého je vyrobený, a techniky použité pri jeho odlievaní. Teraz sa poďme pozrieť na základy muškárenia na sucho.

Aký je rozdiel medzi suchými a mokrými muškami

Suché muchy na najzákladnejšej úrovni napodobňujú dospelý hmyz, ktorý spadol do vody a pláva na hladine. Mokré muchy na druhej strane napodobňujú ponorený hmyz a juvenilné štádiá vodného hmyzu, ako sú nymfy alebo kukly.

Techniky potrebné na efektívny lov mokrej mušky sú oveľa zhovievavejšie pre začínajúceho rybára ako suchá muška. Mokrá muška je zviazaná materiálom určeným na to, aby sa potopila a bola unesená prúdmi tam, kde čakajú hladné ryby. Jedinou nevýhodou je, že zásah ryby je bez použitia indikátora zásahu ťažšie rozpoznateľný.

Keď je zrejmé, že ryby sa pri hladine hojne živia lietajúcim hmyzom, použite suchú mušku, ktorá sa veľmi podobá tomu, čo jedia.

Teplé počasie prináša hojné liahnutie hmyzu a v tomto období je často lov na suchú mušku najvzrušujúcejší. Niekedy sa kŕmenie rýb zameria na jeden konkrétny zdroj potravy a je nevyhnutné, aby sa prispôsobili poklopu, ako aj uistenie sa, že mucha zostane nadnášaná.

Výzvy spojené s lovom na suchú mušku si zvyčajne vyžadujú prax a zručnosť. Voľba medzi použitím suchej mušky alebo mokrej mušky odráža nielen to, aký hmyz je prítomný, ale aj typ vody, v ktorej sa loví, a skúsenosti rybára.

Čítať  Môžete dať downriggerov na pontónový čln

Čo robí suchú mušku plávať

Suchá muška pláva, pretože drobné vzduchové bublinky zachytené perím a dabingovým materiálom jej dodávajú vztlak. Keď sa mucha nasýti vodou, už nepláva.

Určitý viazací materiál pláva lepšie ako iný. Bolo by ťažké, aby sa caddis z losej srsti potopil, pretože korková štruktúra vo vnútri losej srsti prirodzene nadnáša.

Niektoré perá sú dobre známe pre svoje vynikajúce vodoodpudivé vlastnosti. Jedným z takýchto peria je perie „cul de canard“ (CDC), ktoré sa nachádza okolo predkožky kačice. Muškári uctievajú suchú mušku CDC pre jej realistickú prezentáciu a jej schopnosť zostať plávajúca aj v tých najnáročnejších vodách.

Niektoré vzory mušiek sa dokonca uchyľujú k použitiu penových teliesok a tuhých vláknitých syntetických hák, aby zostali na vode.

Schopnosť suchej mušky zostať nadnášaná nie je len funkciou materiálu použitého na jej viazanie. Prúdenie vody a turbulencie tiež určujú, ako dobre bude mucha plávať.

Prirodzené povrchové napätie vody pôsobí ako bariéra, ktorá zabraňuje potopeniu ľahkých predmetov. Pokojné, hladko tečúce úseky rieky sú vhodnejšie pre lov na suchú mušku bez frustrácie, pretože povrchové napätie zostáva počas toku nedotknuté.

Zatiaľ čo povrchové napätie turbulentných pušiek a rýchlo tečúcej vody je výrazne znížené a vy budete mať problém udržať suchú muchu na hladine bez ohľadu na to, aké vlasy alebo perie používate.

Čo je to suchá muška plávajúca

Floatant na suché mušky je voskový materiál rozpustený v nosnej kvapaline pre jednoduchú aplikáciu. Nosná kvapalina sa vyparí a zanechá za sebou voskový povlak. Voskovitá látka odpudzuje vodu, aby bola mucha suchá a nadnášaná.

Existuje mnoho výrobcov, ktorí vyrábajú gélový floatant. Značka Gink je jednoznačne najpopulárnejšia. Zistil som, že to funguje výnimočne dobre, ale mal som úspech aj s inými značkami, ako je Scientific Angler.

Dostupné sú aj iné formy floatantu. Plávajúce ponory a druhy sprejov sú čoraz populárnejšie, pretože ich použitie je menej časovo náročné. Typy s nástrekom je možné použiť aj vtedy, keď je muška ešte mokrá, takže strávite menej času prípravou mušky a viac času lovom.

Čítať  Osvedčené tipy na zníženie úskalí pri rybolove

Stále mám radšej staré dobré gélové floatanty v stláčacej fľaši. Pre najlepší úspech je dôležité aplikovať ho na úplne suchú mušku. Za chodu stlačte malú kvapku a jemne ju zapracujte do rúška a tela, aby ste dosiahli rovnomerný náter. Teraz by mal plávať ako korok aspoň 30 minút alebo kým ho nezačne žuť pstruh.

DIY plavák na suché mušky

Poluncová fľaša gélového floatantu vás vyjde na 5 až 10 dolárov. V žiadnom prípade to nie je lacné, aj keď to chvíľu vydrží. Ak chcete zábavný popoludňajší projekt, ktorý by vám mohol ušetriť pár peňazí, skúste si vyrobiť vlastný plavák.

V súčasnosti môžete na YouTube nájsť čokoľvek. Existuje niekoľko spôsobov, ako si vyrobiť vlastnú celoživotnú zásobu floatantu. Priama metóda využíva parafínový vosk a biely plyn.

Tu je to, čo potrebujete:

  • Palivo pre tábor Coleman (biely plyn)
  • Parafín (nájdený vo väčšine remeselných obchodov)
  • Jemné kuchynské strúhadlo alebo strúhadlo
  • Čistá 1 litrová hliníková fľaša na vodu
  • Čierna plastová taška
  • Malá fľaštička s kvapkadlom (fľaštička na očné kvapky funguje dobre)

Pri kombinovaní ingrediencií naozaj nie sú potrebné presné miery. Pomer bieleho plynu a parafínu môžete upraviť tak, aby vyhovoval vašej požadovanej hrúbke gélu. Fľašu zvyčajne naplním do polovice bielym plynom a pridám tretiu šálku jemných parafínových hoblín. Fľašu uzavrite a obsah premiešajte.

Potom vložte fľašu do čierneho plastového vrecka a nechajte ju stáť na slnku asi jednu hodinu. Fľaša by mala byť dosť horúca. Rýchlo otvorte fľaštičku a uistite sa, že je všetok vosk rozpustený. Ak je konzistencia príliš riedka, pridajte viac vosku. Ak je príliš hustá, pridajte viac bieleho plynu. Utesnite fľašu a vložte ju späť do vrecka na ďalšiu hodinu. Neustále kontrolujte priebeh, kým nezískate hustý, číry gél.

Čítať  8 najlepších jazier na úlovok Channel Catfish v štáte Washington

Teraz si vezmite prázdnu fľaštičku na očné kvapky a naplňte ju domácim plavákom. Zvyšný floatant uskladnite vo fľaši v garáži. Keď potrebujete viac gélu v kvapkadle, dajte fľaštičku na chvíľu na slnko a doplňte.

Jednoduché domáce vysúšadlo na suché muchy

Keď je vaša mucha mokrá, je dobré ju pred nanesením ďalšieho floatantu vysušiť. Vysúšadlo je preferovaný spôsob, ako urýchliť proces.

Vysúšadlo je hydroskopický („vodu milujúci“) materiál, ktorý rýchlo absorbuje vodu z muchy. Malé nádoby s vysúšadlom sa na tento účel predávajú vo väčšine obchodov s muškami.

Kroky na jeho použitie sú jednoduché. Dajte svojej muche rýchlu stierku na rukáv košele a vložte ju do sušiaceho prostriedku. Nechajte pôsobiť minútu alebo dve a teraz ste pripravení naniesť viac floatantu.

Vysúšadlo vám ušetrí čas a energiu, ak vašou bežnou metódou sušenia muchy bolo fúkať na ňu.

Ak ste fanúšikom domácich majstrov, potom je výroba vlastného vysúšadla hračkou. Mnoho baleného tovaru, ktorý je citlivý na vlhkosť, sa dodáva s malým vreckom sušidla. Mnohé z nich ste pravdepodobne za tie roky vyhodili.

Keď ich nabudúce dostanete, rozrežte vrecká a vysypte guľôčky sušidla do malej fľaštičky s bezpečným uzáverom. Ideálne sú prázdne fľaštičky na tabletky alebo staré 35 mm fóliové nádoby. Plná fľaša vysuší muchy počas celej sezóny. Keď korálky príliš navlhnú, vysypte ich na kovovú panvicu a nechajte niekoľko hodín odležať na slnku. Vyženiete tak všetku prebytočnú vlhkosť, aby ste ju nabudúce potrebovali.

Keď to zhrnieme

Udržať svoju muchu na hladine vody je názov hry. Pred ďalším muškárením sa zásobte sušidlom, plavákom a veľa trpezlivosti. Žiadny produkt nie je stopercentne hlúpy, ale vyskúšajte niektoré z tipov v tomto článku a zistíte, že vaše suché muchy strávia viac času na hladine. Všetko, čo potrebujete, je stúpajúci pstruh, aby ste dokázali, že ste zvládli problém potápajúcej sa suchej muchy.