Ako ťažký môže byť sneh?

Keď sa zohnete, aby ste nabrali ďalšiu lopatu snehu, pocítite bolestivé bodnutie v chrbte. Odhrnuli ste len polovicu predzáhradky a máte pred sebou ešte veľa práce, no sneh sa zdá byť tentoraz ťažší. Koľko váži sneh a ako ťažký môže byť?

Hmotnosť snehu sa líši podľa typu, ale najťažším snehom je kaša, ktorá pri meraní hĺbky na štvorcový meter snehu váži 3,75 libier na palec. Ak by ste mali 4 palce kašovitého snehu, sneh by mohol vážiť 15 libier!

V tomto článku budeme diskutovať o hmotnosti snehu podľa typu, od čerstvo napadaného snehu po kašovitý mokrý materiál. Povieme si aj o tom, čo spôsobuje, že niektoré druhy snehu vážia viac ako iné druhy, takže určite pokračujte v čítaní.

Koľko váži sneh? Ako ťažké to môže byť?

Ako sme diskutovali na blogu, sneh prichádza vo všetkých tvaroch a veľkostiach v závislosti od konfigurácie ľadových kryštálov. V tejto časti zrekapitulujeme každý typ snehu, ako aj jeho hmotnosť v librách na palec hĺbky na štvorcový meter.

Nový sneh – 0,1 libry až 0,3 libry

Keď napadne nový sneh, skladá sa z rozpoznateľných ľadových kryštálikov. Textúra snehu je zvyčajne suchá, dokonca prášková, čo zodpovedá jeho nízkej hmotnosti. Tento typ snehu váži nie viac ako 0,3 libry.

Podmienky, ktoré umožňujú nový sneh, sú slabý vietor (ideálne bezvetrie) a veľmi nízke teploty. Tento sneh musí byť nezhutnený, aby si udržal vysoký objem vzduchu.

Nový Firn – 2,47 libier

Čitatelia blogu by si mali pripomenúť, že firn je lepený a okrúhly sneh. Je to zahrnutie väčšieho množstva ľadu do firnu, ktoré zvyšuje hmotnosť nového firnu na takmer 3 libry!

Zhutnený nový sneh – 0,37 libier

Panenský sneh, akokoľvek je krásny, nezostane tak navždy. Pluhy prejdú a zničia pôvodný sneh, rovnako ako zvedavé deti a dospelí, keď ho prešľapú.

Keď sa sneh stlačí, vzduch, ktorý bol zachytený v ľadových kryštáloch, sa teraz uvoľní. V závislosti od rozsahu zhutnenia môže zostať nejaké množstvo vzduchu alebo nemusí byť žiadny. Preto je utlačený sneh ťažší, váži 0,37 libry a viac.

Vlhký nový sneh – 0,78 libier

Ak sú teploty nad bodom mrazu, ale nie príliš, potom keď napadne nový sneh, je vlhkejšie ako zvyčajne. Naďalej by mala byť minimalizovaná expozícia vetra a sneh bude v tejto fáze nezhutnený. Avšak kvôli extra vlhkosti je vlhký nový sneh oveľa ťažší ako dokonca utlačený nový sneh, 0,78 libier oproti 0,37 libier.

Čítať  7 najlepších tipov na surfovanie

Usadzujúci sa sneh – 0,68 libier

Akonáhle sa sneh usadí na povrchu, ale je stále mladý (ešte nie celkom deň starý), objavia sa zmeny. Teplota sa môže meniť, najmä medzi západom a východom slnka. Vietor bude mať vplyv aj na sneh, či už ide o prerušovaný vietor alebo ten, ktorý je konzistentnejší.

V štádiu usadzovania bude sneh vážiť 0,68 libier. Stále to nie je také ťažké ako vlhký nový sneh.

Usadený sneh – 1,3 libry

Sneh sa považuje za usadený, keď zostane na tom istom mieste aspoň 24 hodín, ale ideálne dlhšie. Vietor a teplotné výkyvy naďalej ovplyvňujú tento sneh a pravdepodobne ho stláčajú. To je dôvod, prečo váži viac ako usadený sneh, v priemere dosahuje 1,3 libry.

Sneh nárazom vetra – 1,46 libier až 1,98 libier

Vietor bude postupne utláčať a tvrdnúť sneh, najmä silný vietor. Teploty pod bodom mrazu len urýchlia zmeny, ktorými sneh prechádza. Tento starší sneh je dosť ťažký, niekedy váži takmer 2 libry.

Cukrový sneh – 1,04 libier

Cukrový sneh vyžaduje, aby vodná para zamrzla na ľadových kryštáloch, ktoré sa začali vytvárať. Zrná tohto sneženia sú väčšie ako priemer, čo vysvetľuje, prečo cukrový sneh váži viac. Stále je to veľmi miernych 1,04 libry na palec hĺbky na štvorcový meter.

Mokrý sneh – 1,75 libier

Vlhký, lepkavý a ťažký mokrý sneh sa tvorí v podmienkach, keď je vietor zanedbateľný a teploty sú vyššie. Toto je sneh, ktorý vytvára snehové gule, ale nie je práve ľahký s hmotnosťou 1,75 libry.

Slush – 3,75 libier

Napriek tomu, že je väčšinou tekutý, kaša je stále neuveriteľne vážna, má takmer 4 libry.

Aby bolo jasné, vyššie uvedené hmotnosti sú libry na palec hĺbky snehu na štvorcový meter. To znamená, že by ste museli merať množstvo snehu v štvorcových stopách a potom hĺbku snehu.

Napríklad, ak máte 5 palcov snehu a je mokrý, potom sneh váži okolo 8,75 libier. Ak bola kaša, sneh váži 18,75 libier.

Čo ovplyvňuje hmotnosť snehu?

Ešte predtým, ako zodvihnete lopatu, ak poznáte trochu snehu, ktorý napadol, budete mať lepšiu predstavu o tom, čo vás čaká.

Čítať  Aký veľký vietor znesie moja markíza pre obytné auto?

Ako je uvedené v poslednej časti, päť faktorov určí, či je sneh, ktorý budete odhŕňať, ľahký alebo ťažký. Týmito faktormi sú obsah voľnej vody, vietor, teplota, zhutnenie a vek.

Povedzme si teraz viac o každom faktore.

Voľný obsah vody

Všetok sneh bude mať aspoň nejaký obsah voľnej vody alebo vlhkosti, ale množstvo sa líši. Ak je obsah voľnej vody pod osem percent, potom snehu chýba vlhkosť a bude veľmi suchý a prachový. Tento sneh nie je užitočný na stavanie snehuliakov alebo iglu ani na gúľanie snehových gúľ, ako sme o tom písali v nedávnom príspevku.

Práškový sneh však váži veľmi málo a dá sa ľahko presúvať lopatou, takže to platí.

Mokrý sneh je ideálnym typom snehu na výrobu snehuliakov a ďalších vecí, ako sme sa dotkli vyššie. Má asi osem percent voľnej vody. Keďže vlhkosť v snehu môže pôsobiť ako lepidlo, je najjednoduchšie s mokrým snehom zbaliť snehové gule alebo snehové bloky.

Sneženie je to, čo získate, keď je obsah voľnej vody okolo 13 percent alebo dokonca presahuje túto značku. Prebytočná vlhkosť bráni snehu, aby bol dostatočne pevný na to, aby sa s ním dalo naozaj čokoľvek. Pokúšať sa vyrobiť snehuliaka v kaši je rovnako frustrujúce ako prachový sneh. Oboje je hlúpa záležitosť.

Ako ukazuje posledná časť, voda je ťažká, takže čím vyšší je obsah voľnej vody v snehu, tým viac váži. Zamrznutá voda alebo ľad však váži ešte viac. Ľad so vzduchovými bublinami, ktorý je tiež známy ako zakalený ľad, má 4,5 libry na palec hĺbky na štvorcový meter. Čistý ľad bez vzduchu váži 4,77 libry.

Vietor

Horké bičujúce zimné vetry môžu sneh zavaliť. Vietor môže zhutniť ľadové kryštály, vytlačiť vzduch a spôsobiť, že predtým ľahký sneh teraz váži oveľa viac. Silnejší, konzistentný vietor bude mať výraznejší účinok.

Teplota

Vietor však nefunguje sám. Je to v tíme s vonkajšou teplotou. Čím viac sa teploty blížia k bodu mrazu, tým je sneh tvrdší. Ako vietor podmieňuje sneh, aj to môže zvýšiť rýchlosť jeho zhutňovania a tvrdnutia, čím sa rýchlo mení jeho štruktúra. Sneh sa tým stáva ťažším.

Zhutňovanie

Najľahší sneh, ako sme už spomenuli, je ten, v ktorom je najviac zachyteného vzduchu. Už viete, že vietor môže znížiť množstvo vzduchu medzi ľadovými kryštálmi, a tak isto môže prechádzať cez tú čerstvú kopu snehu. Keď sa kryštály pod snehovými topánkami zhutnia, sneh celkovo bude vážiť viac.

Čítať  Ako používať Baitcasting Rod

Vek

Vek snehu je tiež obrovským faktorom, aký ťažký bude. Čím dlhšie bol sneh na zemi, tým viac bol vystavený zhutňovaniu, vetru a teplotným výkyvom. Bude oveľa tvrdší a ťažší ako nový sneh.

Tipy na odhŕňanie ťažkého snehu

Keď napadne sneh, nezáleží na tom, aký je, či je ľahký alebo ťažký, treba ho odhrnúť. Keďže hustý sneh môže byť výzvou aj pre zdatných mladých dospelých, tu je niekoľko tipov na bezpečné odhŕňanie.

Začnite, kým sneh stále padá

Niektorí ľudia čakajú, kým búrka prejde, aby vyšli a začali lopatou. Problém je v tom, že ak máte 14-palcovú snehovú búrku, musíte teraz bojovať so všetkými 14-palcovými snehmi naraz. Sneh bude nepochybne hustejší!

Ak počkáte, kým napadne niekoľko centimetrov snehu a potom odhrabete, pracujete len s polovičným množstvom snehu, možno aj s menším množstvom. Budete musieť odhŕňať aspoň dvakrát, ale v oboch prípadoch to bude jednoduchšie, ako odhrnúť všetok sneh raz.

Použite sprej na varenie

Mysleli ste si, že sprej na varenie je len pre vaše plechy na pečenie a formy na muffiny, ale ukázalo sa, že to tak nie je! Veľkorysým postriekaním lopaty predtým, ako začnete odstraňovať sneh, nezostane na čepeli lopaty ani tuhý, lepkavý sneh. To pre vás znamená menej namáhania.

Natiahnite sa predtým, ako začnete lopatou

Lopatou je tréning, takže by ste sa k tomu mali správať takto. Natiahnite celé telo, aby boli vaše svaly pekné a pružné. Potom môžete začať. Majte na pamäti, že zlá technika môže stále spôsobovať bolesť, aj keď sa naťahujete.

Nedvíhajte, netlačte

Keď už hovoríme o vašej technike, pri odhŕňaní sa nesnažte sneh hneď nadvihnúť. Namiesto toho ho odtlačte od hlavnej hromady snehu a potom zdvihnite lopatu, keď je sneh izolovaný. Menšie množstvo snehu je menej ťažké a ušetrí váš chrbát a telo.

Záverečné myšlienky

Sneh môže byť veľmi ťažký, najmä ak je spevnený vetrom, zhutnený alebo ak je mokrý. Nezabudnite sa obliecť podľa počasia a postupujte podľa vyššie uvedených tipov na odhŕňanie snehu, aby ste sa túto zimu vyhli bolestiam chrbta a iným bolestiam!