Ako sú chladené snežné skútre?

Na začiatku jazdy na snežnom skútri sa pravdepodobne začnete cítiť dosť chladne, len aby ste sa zahriali a izolovali, čím dlhšie v tom budete. Vnútorne to isté robí vaša sánka. Komponenty ako motor musia zostať chladné, ale ako?

Chladiaca kvapalina snežných skútrov prúdi v systéme vašich saní, aby udržala motor pri jazde na vhodnej teplote. Tieto sane sú známe ako kvapalinou chladené snežné skútre. Niektoré sane sú chladené ventilátorom, čo znamená, že ventilátory presmerujú chladný vzduch k motoru, aby sa neprehrieval.

V tomto článku budeme diskutovať viac o rozdieloch medzi chladením kvapalinou a chladením ventilátorom pre váš snežný skúter. Povieme si aj o údržbe chladiaceho systému vašich saní a o tom, čo robiť, ak sa váš snežný skúter prehreje. Nebudete to chcieť zmeškať!

Kvapalinou chladené vs. ventilátorom chladené snežné skútre: Čo je lepšie?

Medzi kvapalinovým chladením a ventilátorovým chladením sa oveľa častejšie stretnete s kvapalinou chladeným snežným skútrom. Obe možnosti chladenia však majú svoje výhody, takže sme si mysleli, že začneme s vysvetlením a potom porovnaním.

Čo je chladenie kvapalinou?

Rovnako ako mnoho každodenných vozidiel, zdrojom chladenia kvapaliny, ktoré využívajú snežné skútre, je chladiaca kvapalina. Túto chemikáliu pridáte do nádrže motora, niekedy do expanznej nádrže. Chladiaca kvapalina, ako už názov napovedá, dokáže regulovať alebo znižovať teplotu vášho motora. Stáva sa to, keď chladiaca kvapalina klesne na bod tuhnutia motorovej kvapaliny.

Chladiaca kvapalina zároveň zvyšuje bod varu chladiaceho systému vášho snežného skútra. Pritom je menej pravdepodobné, že sa kvapalina chladiaceho systému odparí. Teraz sa môže držať dlhšie a poskytuje viac chladenia vnútorným komponentom vašich sánok.

Nemali by ste používať rovnaký typ chladiacej kvapaliny pre osobné alebo nákladné autá ako pre váš snežný skúter. Chemické zloženie chladiacej kvapaliny saní je iné ako u bežných vozidiel. Obsahuje spolu časť vody a časť nemrznúcej zmesi. Môžete si kúpiť veci vopred namiešané alebo dokonca získať časti samostatne a vytvoriť si vlastnú chladiacu kvapalinu pre snežné skútre, ak ste na túto výzvu.

Ak pôjdete touto cestou, pri nakupovaní musíte byť obzvlášť opatrní. Všimnete si, že existujú dva druhy chladiacej kvapaliny pre snežné skútre. Prvý je vyrobený z propylénglykolu a druhý má etylénglykol.

Propylénglykol je typ syntetickej kvapaliny, ktorá je obzvlášť vhodná na absorpciu vody. Etylénglykol nemá žiadnu farbu ani vôňu, ale hovorí sa o ňom, že má sladkú chuť (nie ako by ste ho niekedy mali jesť!). Okrem svojej úlohy v chladiacich kvapalinách sa etylénglykol nachádza aj vo vyrábaných polyesterových vláknach.

  Čo je to Takedown Recurve Bow?

Tieto dva typy chladiacich kvapalín zvyčajne rozoznáte podľa farby. Väčšina chladiacej kvapaliny propylénglykolu pre snežné skútre je oranžová, zatiaľ čo väčšina etylénglykolu je zelená. Napriek tomu to nemusí byť vždy tak, preto si prečítajte etiketu. Nikdy by ste nemali kombinovať polypropylénglykol s etylénglykolom. Používajte ich oddelene len s vodou.

Čo je chladenie ventilátorom?

Váš snežný skúter môže mať chladenie ventilátorom ako súčasť chladiaceho systému. Ide o bezkvapalinový spôsob, ako udržať motor a súvisiace komponenty chladné. Ako už názov napovedá, chladenie ventilátorom využíva ventilátory vo vnútri, aby do motora poskytovali neustále chladný vzduch.

Snežné skútre vybavené ventilátorovým chladením boli niektorými vyhlásené za druhoradé, no mnohé obľúbené modely saní ponúkajú tento systém chladenia. Patria sem niektoré verzie Polaris SuperSport, Ski-Doo MX Z 550 X a Arctic Cat F570.

Ktorá možnosť chladenia je lepšia?

Chladiace systémy snežných skútrov chladením kvapalinou aj ventilátorom majú svoje výhody. Ventilátorom chladené sane majú tendenciu stáť menej ako tie, ktoré využívajú chladenie kvapalinou. Ak váš snežný skúter používa chladiacu kvapalinu, odporúčame vám zakúpiť si jednotlivé komponenty a namiešať si vlastné, pretože je to lacnejšie ako nákup vopred zmiešaných komponentov.

Niektorí majitelia saní tiež povedali, že chladenie ventilátorom nepotrebuje toľko údržby. V skutočnosti, keďže ventilátory sú jedinou súčasťou chladiaceho systému, máte na starosti práve tie. Pri chladení kvapalinou by sa mohla chladiaca kvapalina pohybovať a uviaznuť. Preto sa v nasledujúcej časti podelíme o niekoľko tipov na údržbu saní chladených kvapalinou.

Ak je počasie teplejšie, ale stále chcete jazdiť na snežnom skútri, pretože všetok sneh sa ešte neroztopil, potom je v tomto scenári ideálny systém chladený ventilátorom. Tiež môžete mať ľahší čas so systémom chladeným ventilátorom, keď jazdíte v obzvlášť tvrdom a hrboľatom snehu, pretože ventilátory neustále hučia.

Ak však chcete krútiaci moment okamžite, chladenie kvapalinou je správna cesta.

Údržba kvapalinou chladeného snežného skútra

Po troche skúmania teraz viete, že váš snežný skúter je vybavený kvapalinovým chladiacim systémom. Čím skôr sa zoznámite s aspektmi starostlivosti a údržby kvapalinového chladenia, tým lepšie.

Tu je to, čo musíte urobiť.

Plnenie saní chladiacou kvapalinou

Chladiaca kvapalina nevydrží večne. Či už sú tie vaše vyrobené primárne z etylénglykolu alebo polypropylénglykolu, budete musieť každú chvíľu naplniť svoje sane chladiacou kvapalinou. Ak si nedáte pozor, môžete narobiť veľký neporiadok, takže choďte pomaly.

  Prečo zruby nehnijú?

Povedzme, že váš snežný skúter nemá takmer žiadnu chladiacu kvapalinu. Ak áno, najprv skontrolujte, či ste chladiacu kvapalinu namiešali správne. Ak ste si kúpili vopred zmiešanú chladiacu kvapalinu, môžete tento krok preskočiť.

Ďalej chcete získať prístup k nádrži chladiacej kvapaliny vašich saní. Pridajte do nádrže lievik alebo hadicu. Jednou rukou pevne držte lievik alebo hadicu a druhou rukou nalejte chladiacu kvapalinu cez lievik alebo hadicu do chladiacej nádrže vašich saní. Ak máte obzvlášť veľkú a nepraktickú nádobu na chladiacu kvapalinu, možno budete chcieť požiadať kamaráta, aby vám s touto prácou pomohol.

Nalievanie chladiacej kvapaliny priamo do chladiaceho systému sa neodporúča tak, ako použitie lievika alebo hadice. Nielenže to môže znížiť neporiadok, ale metóda bude analyzovať vzduchové bubliny v systéme, takže nezostanú vnútri.

Potom si sadnite na snežný skúter a spustite motor. Keď sa motor zahreje, vráťte sa do nádrže na chladiacu kvapalinu a skontrolujte, či je hladina chladiacej kvapaliny doplnená alebo len o niečo nižšia. Ak to nádrž na chladiacu kvapalinu potrebuje, nalejte viac chladiacej kvapaliny, ale dávajte pozor, aby ste ju nepreplnili.

Vypúšťanie chladiacej kvapaliny

Na konci sezóny snežných skútrov budete pravdepodobne musieť vypustiť chladiacu kvapalinu zo saní. To isté môže platiť, ak chcete pridať novú chladiacu kvapalinu a nemiešať ju so starými vecami.

Máte dva spôsoby, ako vypustiť chladiacu kvapalinu snežného skútra. Najprv môžete nasať tekutinu pomocou prenosného vysávača, ktorý je nasmerovaný na chladiacu nádrž vašich saní. Je to efektívne, aj keď nie nevyhnutne rýchle.

V opačnom prípade môžete snežný skúter zdvihnúť spredu pomocou navijaka alebo podľa vlastného výberu. Zdvihnutie snežného skútra týmto spôsobom a následný prístup k chladiacemu systému z jeho najnižšej hadice vám umožní použiť gravitáciu na vypustenie starej chladiacej kvapaliny.

Táto možnosť je praktická, ale vedzte, že týmto spôsobom nikdy neodstránite všetky stopy chladiacej kvapaliny. Možno budete chcieť skombinovať obe metódy, aby ste sa úplne zbavili všetkej chladiacej kvapaliny v saniach.

Grganie chladiacej kvapaliny

Ešte nie si úplne hotový. Niektoré situácie si vyžadujú krvácanie alebo odgrgnutie chladiacej kvapaliny snežného skútra. Keď to urobíte, pošlete vzduch von z chladiaceho systému, pretože príliš veľa vzduchu môže spôsobiť vznik horúcich miest. Tieto horúce miesta udržia časti motora obzvlášť teplé a tým spôsobia, že motor bude náchylný na prehriatie.

  13 najlepších návnad na surfovanie, ktoré musíte vyskúšať

Dobre, tak ako odgrgnete chladiacu kvapalinu? Najprv chcete naliať chladiacu kvapalinu do chladiacej nádrže vašich saní, opäť pomocou lievika alebo hadice. Potom, ako ste to urobili predtým, zdvihnite prednú časť snežného skútra. Teraz sa chladiaca kvapalina vo vnútri bude pohybovať a zasiahne celý chladiaci systém. Všetok vzduch, ktorý by mohol byť v chladiacom systéme, bude odstránený, aj keď to možno budete musieť niekoľkokrát zopakovať.

Čo robiť, ak sa motor vášho snežného skútra prehrieva

Staré ventilátory alebo nedostatočné množstvo chladiacej kvapaliny môžu spôsobiť prehriatie motora vašich saní, rovnako ako vyššie popísané horúce miesta. V niektorých prípadoch problém nemá nič spoločné s chybným chladiacim systémom, ale skôr ste na snežnom skútri jazdili hodiny bez zastavenia.

V druhom prípade si stačí dať na chvíľu prestávku, aby sa motor vášho snežného skútra mohol ochladiť. Mimo dlhej jazdy by sa však motor vašich saní nemal často prehrievať. Toto nie je bežná vlastnosť dobre fungujúcich saní a nemali by ste sa k tomu tak správať.

Pokračovanie v jazde na snežnom skútri, keď je prehriaty, môže spôsobiť zlyhanie motora, ak je problém dostatočne závažný. Preto, keď cítite, že vaša sánka vydáva viac tepla, ako by mala, musíte zastaviť. To platí, aj keď ste jazdili len 30 minút.

Pozrite sa na chladiaci systém vášho snežného skútra. Sú hladiny chladiacej kvapaliny nižšie, ako by mali byť? Má váš motor dostatok paliva? Je kompresor v dobrom stave? Ak ste na tieto otázky odpovedali nie, nie je to dobré znamenie.

Niektoré snežné skútre nainštalujú na chladič zadný ventilátor, ktorý reguluje teplotu ich saní počas dlhších jázd. Môžete to vyskúšať alebo priviesť svoje sane k svojmu obľúbenému opravárovi, aby ich posúdili a prípadne opravili.

Záverečné myšlienky

Snežné skútre sa chladia jedným z dvoch spôsobov: ventilátorovým systémom alebo chladiacou kvapalinou, typom kvapalného chladiaceho prostriedku. Oba sú skvelé spôsoby, ako zabrániť prehriatiu sánok, ale ak sa tak stane, nemôžete tento problém ignorovať. V záujme dlhej životnosti vášho motora je najlepšie, ak okamžite prestanete jazdiť, navštívite opravára a problém vyriešite. Veľa štastia!