Ako správne skladovať kajak

Tohtoročná kajakárska sezóna bola zatiaľ najzábavnejšia, ale nastal čas uložiť kajak inde, kým neprídu teplejšie dni. Správne skladovanie zachová stav kajaku, aby ste ho mohli spoľahlivo používať po celé roky. Kam dávate kajak počas mimosezónneho obdobia?

Ako skladovať kajak:

  • Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu
  • Udržujte kajak mimo tvrdých povrchov
  • Umiestnite kajak mimo dohľadu
  • Postavte si kajak na stenu
  • Alebo použite stojan na kajak

Máme veľa skvelých informácií, o ktoré sa s vami môžeme podeliť. Najprv podrobnejšie rozvedieme vyššie uvedené tipy na skladovanie kajakov. Potom sa porozprávame o tom, či by mal ísť váš kajak do interiéru alebo vonku a ako ho zazimovať. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

5 tipov na skladovanie kajakov

Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu

Budete sa musieť rozhodnúť, či je váš kajak vhodnejší na vnútorné alebo vonkajšie skladovanie, o čom si povieme viac neskôr v tejto príručke. Bez ohľadu na to, či váš kajak znáša živly celú zimu alebo je bezpečne vnútri, slnečné svetlo je stále problémom.

UV žiarenie z priameho slnečného žiarenia je pre váš kajak hrozné. Mnohé materiály trupu nezvládnu dlhodobé vystavenie slnku. Ak sa výrazne nepoškodia, budú oslabené a váš kajak bude nepoužiteľný na ďalšiu sezónu.

Ak necháte kajak vonku, vyberte si tienisté miesto, kde neprenikne priame slnečné svetlo. Horná ochrana markízy alebo dokonca stromov môže chrániť kajak pred škodlivým UV žiarením.

Vo vnútri je váš kajak prirodzene bezpečnejší, no stále nie tak, ako by ste si mysleli. Pre kajak je ideálna miestnosť bez okien; ak má miestnosť okná, priame slnečné svetlo môže stále zaplavovať miestnosť.

Majte na pamäti, že smer slnka sa počas roka mení. Ak teda okno počas teplejších mesiacov nedostáva veľa slnečného svetla, nemusí to platiť pre chladnejšie mesiace alebo naopak.

Na prispôsobenie sa meniacemu sa smeru slnka je nutnosťou záves alebo súprava žalúzií. Svetlo môžete filtrovať, aby váš kajak neskončil zaliaty slnkom.

Udržujte kajak mimo tvrdých povrchov

Tu je ďalší návrh, ktorý je použiteľný bez ohľadu na to, či je váš kajak vnútri alebo vonku. Tvrdé povrchy nie sú priateľom vášho kajaku.

prečo? Z viacerých dôvodov.

Ak váš kajak stojí vzpriamene bez podpier, mohol by sa pošmyknúť a spadnúť na zem, kde by sa poškriabal, poškriabal a inak by sa poškodil.

Dlhodobé vystavenie tvrdej zemi môže zmeniť tvar kajaku, najmä ak máte materiál, ktorý je pri extrémnych teplotách poddajnejší. To môže mať za následok poškodenie trupu, ktoré spôsobí, že budete musieť vymeniť kajak.

Tretím dôvodom, prečo by ste nemali kajak nechávať na tvrdom povrchu, sú teplotné výkyvy. Ak je kajak uložený na tráve alebo nečistote, zakaždým, keď zem zamrzne a uvoľní sa, zmeny teplôt a vlhkosti môžu váš kajak viac a viac zničiť. Neizolované vnútorné priestory, ako sú podlahy v garáži, sú tiež náchylné na zmeny teploty, takže buďte opatrní!

Čítať  Ako vzniká snehová guľa?

Umiestnite svoj kajak mimo dohľadu

Kajak nie je prehnane ľahký, no nie je taký ťažký, aby s ním zlodej neušiel, keby naozaj chcel.

Čo je mimo dohľadu, je mimo mysle, takže sa uistite, že váš kajak nie je v zornom poli okoloidúceho. Je to jednoduchšie urobiť v interiéri ako vonku, ale je to možné v oboch scenároch.

Okrem toho, že máte kajak skrytý, nie je zlý nápad ho zabezpečiť. Môžete potiahnuť bezpečnostný kábel, ako je napríklad drôtená slučka, a prekrížiť ho cez kajak, prevliecť kábel cez plot alebo ho zamknúť k stene v garáži.

Môžete tiež zaistiť zámok volantu nad kokpitom. Zlodej by musel odomknúť zámok, aby mohol ukradnúť vašu loď. Len čo si uvedomia, koľko vzácneho času by to zabralo, mohli by byť odradení od pokusu.

Postavte si kajak na stenu

Zavesenie kajaku počas mimosezónneho obdobia je obľúbeným spôsobom skladovania mnohých outdoorových nadšencov. Svoj kajak môžete schovať a zaručiť, že sa celú zimu nedotkne zeme, takže je to výhra.

Na zavesenie člna budete potrebovať kajakový závesný systém. V závislosti od toho, aký špičkový je váš závesný systém, si ho môžete kúpiť za 70 USD až po 700 USD. Odporúčame zakúpiť aspoň stredne cenový závesný systém. Vydrží dlhšie ako lacné, ale nie je príliš drahý.

Najväčším problémom pri použití kajakového závesného systému je správne rozloženie hmotnosti vašej lode. Ak je hmotnosť kajaku bližšie k prednej alebo zadnej časti, trup sa môže ohnúť. Odporúčame nylonové popruhy alebo polstrované kolísky, ktoré kopírujú prirodzenú krivku trupu. Položte popruhy alebo kolísky o tretinu dole na každú stranu kajaku.

Skontrolujte tlak popruhov systému odpruženia skôr, ako sa na chvíľu vzdialite od kajaku. Ak popruhy kajak príliš ťahajú, stláčané oblasti môžu počas nasledujúcich mesiacov stratiť svoj prirodzený tvar.

Použite stojan na kajak

Ak nemáte na stene priestor na zavesenie kajaku, nevadí. Vždy si môžete kúpiť stojan na kajak, ktorý stojí v priemere asi 300 dolárov. Ak je táto cena pre vás príliš vysoká, môžete si postaviť svoj vlastný stojan na kajak z dreveného odpadu alebo kovu, ak ste obzvlášť zruční.

Či už ide o kajak kúpený v obchode alebo domácu výrobu, stojan na kajak by mal byť vyrobený tak, aby držal trup. Môže to vyžadovať ďalšiu podporu, ale stojí to za to. Už viete, že trup vášho kajaku môže byť dosť citlivý na poškodenie a že keď sa raz zničí, kajak sa už často nedá použiť. Museli by ste kúpiť nový, takže sa o svoj kajak dobre starajte!

Čítať  Musím zazimovať svoju štvorkolku?

Vnútri alebo zvonku – čo je lepšie pre váš kajak?

Ako sme povedali, poďme diskutovať o možnostiach skladovania vášho kajaku. Medzi skladovaním v interiéri a exteriéri je z rôznych dôvodov vhodnejšie uchovávať kajak vo vnútri.

Váš kajak nebude počas najchladnejších a najkrehkejších častí roka vonku v živloch. V interiéri je chránený pred priamym slnkom, snehom, dažďom, vetrom, krupobitím a iným počasím. Je menej pravdepodobné, že sa k vášmu kajaku dostanú prechladnuté zvieratá a potvory, čo z neho robí teplý domov a hniezdo na jar.

V interiéri máte tiež možnosť regulácie teploty, ako je napríklad vykurovaná garáž alebo sklad. Udržiavanie príjemnej teploty pre váš kajak počas celej zimy môže zachovať jeho kvalitu.

To znamená, že v niektorých situáciách môže byť vaša jediná možnosť skladovania kajaku vonku. Vo zvyšku tejto časti vám povieme najbezpečnejšie a najbezpečnejšie spôsoby, ako udržať kajak na jednom mieste bez ohľadu na to, či má ochranu nad hlavou alebo nie.

Ako skladovať kajak vo vnútri

Ako sme sa dotkli v odsekoch vyššie, vaša garáž je jedným z takýchto vnútorných miest, kde si môžete nechať svoj kajak. Na kajak nepotrebujete nevyhnutne podlahovú plochu, väčšinou priestor na stene. Prinajmenšom môžete postaviť kajak k stene. Najspodnejšia špička lode bude náchylná na zmeny teploty, čo nie je skvelé, ale je to lepšie, ako keby bol celý kajak na zemi.

Ešte lepšie je, ak si na stenu garáže môžete pripevniť stojan alebo závesný systém pre kajak na jeho zavesenie. Možnosťou je aj uloženie kajaku na krokvy vašej garáže, aj keď by ste si mali dať pozor, aby ste nepoškriabali loď o kovové alebo drevené krokvy.

Čo ak je vaša garáž na 100 percent zaplnená až po žiabre, ale stále chcete svoj kajak skladovať v interiéri? Potom si budete musieť prenajať skladovaciu jednotku. Štandardná veľkosť kajaku je 10 stôp dlhá, takže by ste potrebovali iba úložnú jednotku 10 x 10 stôp, čo je aj tak priemer. Mesačne môžete za úložnú jednotku zaplatiť približne 160 USD.

Chceme vám opäť pripomenúť, aby ste zakryli okná a iné zdroje priameho slnečného žiarenia, aby sa váš kajak počas celej zimy nepoškodil. Úložné jednotky sa uzamknú, ale ak vaša garáž nemá zámok, nikdy nie je lepší čas na jeho kúpu ako teraz.

Stále je dobré zabezpečiť si kajak podľa vyššie uvedených odporúčaní. Týmto spôsobom, aj keby sa niekto vlámal do úložného priestoru alebo garáže, bude ťažšie odísť s vaším kajakom.

Ako skladovať kajak vonku

Pri skladovaní kajaku vonku sú v hre mnohé z tipov, o ktorých sme hovorili v tejto príručke. Pripomíname, že svoj kajak musíte chrániť pred priamym slnkom. Tiež by ste ho nikdy nemali klásť na zem. Ochrana nad hlavou je najlepšia, ak nájdete spôsob, ako ju poskytnúť. Okrem spomínaných markíz a stromov môžete ako ochranu použiť aj plachtu, krytú verandu alebo podpalubie.

Čítať  Použité paramotory: Koľko stoja?

Niektorí majitelia kajakov dávajú na svoje člny kryt. Jeden z týchto krytov vám môže vyjsť medzi 200 a 300 USD, takže nie sú lacné, ale stoja za to. Pred zakúpením krytu si dvakrát skontrolujte, či je odolný voči UV žiareniu. Ak sa tak nestane, slnečné svetlo môže preniknúť priamo cez tkaninu a poškodiť váš kajak.

Hydroizolácia je tiež nevyhnutnosťou. Aj keď je váš kajak určený na navlhčenie, ak sa počas zimy nahromadí vlhkosť, loď sa môže pokaziť. Vodotesný kryt vám pomôže udržať vlhkosť.

Kajak môžete pripútať k vonkajšej stene pomocou bungees alebo popruhov. Odporúčame medzi zadnú časť kajaku a stenu vložiť vankúš, aby sa vaša loď nepoškriabala. Môžete tiež zavesiť svoj kajak vonku, ako by ste to urobili vo vnútri, opäť pomocou vonkajšej budovy.

Ak máte stojan na kajak, ktorý ste si postavili alebo zakúpili, ale nemáte naň miesto v garáži alebo skladovacej jednotke, umiestnite stojan von s kajakom.

Čo ak nie je k dispozícii žiadna z týchto možností úložiska? Musíte chrániť svoj kajak pred chladnou tvrdou zemou, takže použite niekoľko drevených dosiek a držte kajak na doskách.

Ako zazimovať kajak

Miesto uloženia kajaku je len jednou časťou procesu zazimovania. Tu sú ostatné kroky, ktoré treba dodržať, aby vaša loď zostala bezpečná, zdravá a pripravená na použitie budúci rok!

Vyberte si vankúše a látkové diely

Niektoré kajaky sú odpružené, takže ak je ten váš, všetky látkové časti musia preč. Vyberte vankúše a skontrolujte štítok na nich. Možno budete môcť svoje vankúše vyprať v práčke pomocou jemného cyklu. Väčšina vankúšov však nemôže sušiť v sušičke, takže ich budete musieť sušiť pod bielizňou.

Vyčistite a vysušte kajak

Ďalej je čas zamerať sa na zvyšok lode. Pomocou vody a jemného umývacieho prostriedku vo fľaši nastriekajte kajak. Na čistenie člna môžete použiť aj vedro s mydlom a vodou a vlhkú handričku. V každom prípade sa uistite, že sa dostanete do všetkých malých rohov a hrán kajaku.

Potom zvyšky opláchnite a vyleštite kefou. Uvoľnite vypúšťaciu zátku, aby všetka zachytená voda mohla vytiecť skôr, než zamrzne. Nechajte loď vyschnúť na vzduchu, ideálne na slnku.

Skontrolujte trup

Keď je váš kajak nablýskaný a čistý, je načase to ešte raz vyskúšať. Pozrite sa na všetky strany lode, či nie sú známky poškodenia. Ak je váš kajak voľný a čistý, môžete ho skladovať až do jari alebo leta.

Záverečné myšlienky

Uskladnenie kajaku je kritické, aby mohol byť rok čo rok spoľahlivým plavidlom. Vnútorné skladovanie je najlepšie, ale aj pri vonkajšom skladovaní môžete svoj kajak udržať v dobrom stave, ak dodržíte dostatočné opatrenia. Veľa šťastia!