Ako správne mieriť pri love lukom

Bowfishing je niečo ako kríženec medzi lovom lukom a rybolovom, no bez toho, aby toho bolo príliš veľa. Mierenie je preto rozhodujúce, ak dúfate, že si vo svojom chladiči prinesiete nejaké ryby domov. Či už lovíte lukom prvýkrát alebo piaty, ako zlepšíte svoj cieľ?

Aby ste správne mierili pri love lukom, mierte pod cieľovú rybu. To sa prispôsobuje lomu svetla vody, čo inak sťažuje vizuálne sledovanie polohy rýb. Cieľom je zasiahnuť rybu šípom do hrubšej časti tela, aby ste ju mohli ľahko navinúť.

Táto príručka o mierení pri love lukom bude preplnená užitočnými informáciami, ktoré vám pomôžu vyniknúť. Určite pokračujte v čítaní, pretože si to určite nenecháte ujsť!

Refrakcia svetla 101 a jeho vplyv na váš cieľ

Bowfishing má vedecký prvok v tom, že musíte pochopiť, ako funguje lom svetla. Ak tak neurobíte, potom aj keď sa váš cieľ môže zdať na mieste, budete míňať výstrel za výstrelom.

Refrakcia znamená, ako sa svetlo ohýba. Refrakcia neovplyvňuje len svetelné vlny, ale všetky vlny, od tých v oceáne až po zvukové vlny. Pre potreby tohto článku, keď spomíname lom svetla, hovoríme len o lomu svetla.

Prečo sa svetlo vôbec musí ohýbať? Z niekoľkých dôležitých dôvodov. Keď sa pozriete na akýkoľvek objekt, lom svetla je súčasťou toho, ako vidíte. Svetlo vstupuje do vášho oka, kde ho rohovka láme. Ďalej kryštalická šošovka vášho oka robí to isté a posiela svetlo smerom k sietnici.

Okrem toho, že pomáha nášmu zraku, lom svetla je kritickou súčasťou výroby dúhy. Lupy sa spoliehajú na lom svetla, rovnako ako hranoly.

Dobre, ako teda funguje lom svetla vo vodnej ploche, ako je jazero alebo potok, v ktorom chcete loviť lukom? Svetlo prechádza zo vzduchu do vody, pričom sa spomaľuje. Mení sa aj jeho smer, ktorým je lom.

Keď sa pozriete do vody a uvidíte rybu, môžete mieriť na to, čo vidíte, ale v skutočnosti to nie je miesto, kde ryba je. Zvyčajne je ryba niekoľko stôp za bodom, kam mierite, kvôli lomu svetla.

Čítať  Ako dlho vydržia pneumatiky RV?

Keď pochopíte, ako funguje lom svetla, môžete zmeniť svoj cieľ tak, aby sa prispôsobil ohnutému svetlu, o ktorom si čoskoro povieme viac. Budete musieť ignorovať to, čo vám hovoria vaše oči, čo môže byť ťažké vzhľadom na to, že svojim očiam tak veľa veríte.

V tomto prípade vás však vaše oči budú vždy viesť nesprávne.

Ako mieriť pri love lukom

Dobre, ako teda pri love lukom dôverovať viac svojmu mozgu ako svojim očiam? Je to ľahké. Mierte nízko.

Je toho samozrejme viac než len to, ale ak nezabudnete mieriť nižšie, ako si myslíte, že by ste mali, budete už v dobrej kondícii.

Potrebujete poznať hrubú hĺbku vody vo vašom miestnom jazere, rieke alebo potoku. To ovplyvní, o koľko nižší by mal byť váš lukový cieľ. Väčšina rybárov sa riadi týmto pravidlom: za každú stopu hlboko vo vode, ktorú ryba je, posuňte šíp o tri palce nižšie.

Povedzme napríklad, že ryba je tri stopy pod hladinou. To znamená, že by ste mali namieriť šíp o deväť palcov nižšie.

Niektorí rybári sa tiež riadia tým, čo je známe ako pravidlo 10-4. Toto pravidlo nariaďuje, že ak stojíte 10 stôp od ryby, mali by ste znížiť výšku cieľa o štyri palce.

Napríklad, ak ste vy a ryba boli od seba 15 stôp, potom by ste chceli znížiť svoj cieľ o šesť palcov.

Niektorí rybári dodržiavajú jedno pravidlo pred druhým a niektorí kombinujú oboje.

Okrem toho, ako nízko mierite, záleží aj na tom, kam na ryby mierite. Ako sme sa dotkli v úvode, chcete mieriť na najhrubšiu časť tela ryby. To pomôže vášmu šípu lepšie preniknúť do rýb, aby ste ich mohli úspešne navinúť.

Pamiatky vs. Žiadne pamiatky pri love lukom

Pri love s lukom máte dve možnosti. Môžete buď strieľať inštinktívne, alebo použiť zameriavač. Ktorú si vyberiete, ovplyvní váš cieľ, takže si teraz povedzme o oboch možnostiach.

Inštinktívny lov lukom

Ak chcete mieriť a strieľať inštinktívne, musíte mať najprv vyvinutý zmysel pre inštinkt. Začiatočníci lovu s lukom môžu chcieť začať so zameriavačom a potom sa od neho postupne odvykať. Svoje inštinkty môžete vycibriť aj pokusom a omylom, ale toto bude náročnejšia skúsenosť.

Čítať  Je zipsová podšívka zábava? Ako to urobiť lepšie

Bowfishing s rozšíreným zrakom

Luk mieridlá sú častou súčasťou mnohých bowfishingových zariadení. Profesionáli hovoria, že sa môžete vzdať pamiatok, ale oni sú z nejakého dôvodu profíci. Majú veľa skúseností s lovom lukov. Ako sme už spomenuli, začiatočníci vedia veľa využiť z mieridiel. Budete robiť presnejšie strely.

Všetko, čo musíte pri používaní mieridla urobiť, je vybrať správny kolík mieridla, aby ste zasiahli cieľ. To znamená, že si musíte byť istí presnou vzdialenosťou medzi vami a cieľom, či už ide o yardy alebo stopy. Bez týchto informácií zrak tak dobre nefunguje.

Dôležitosť formy pri love lukom

Máte správnu formu na lov s lukom? Ak to neurobíte, potom aj keď urobíte všetko vyššie správne, stále nemusíte urobiť toľko úspešných záberov, koľko by ste mohli. Tu je niekoľko tipov na vylepšenie a zlepšenie vašej formy, aby ste sa stali lepším rybárom.

Umožnite ohyb v ramene luku

Vaše rameno luku je to, ktoré drží luk, takže má veľký vplyv na presnosť vašich výstrelov. Pri mierení a streľbe chcete mať ruku flexibilnú. Predídete tak zrážke tetivy s vaším predlaktím, čo je známe ako úder tetivy.

Keď už ste pri tom, uvoľnite aj zovretie ramena. Samozrejme nechcete, aby vám luk mohol vypadnúť priamo z ruky, ale uvoľnené, no stabilné uchopenie vám umožní natiahnuť tetivu len vtedy, keď budete chcieť.

Ohýbať sa, nehrbiť sa

Mierenie nízko vyžaduje, aby ste sa naklonili dopredu, ale nemali by ste sa hrbiť. To spôsobí dosť bolestivý deň lovu s lukom. Nasledujúce ráno sa pravdepodobne zobudíte s veľmi stuhnutým a boľavým chrbtom.

Radšej sa predkloňte v bokoch. Táto malá technika je hlavným rozdielom!

Vyrovnajte ramená

Ak ste už predtým zvládali iné úklony, potom viete, aké dôležité je vyrovnať ramená a postoj. V bowfishing chcete urobiť to isté.

Ďalšie tipy na úspech pri love lukom

Mierenie a forma sú neoddeliteľnou súčasťou bowfishingu, ale ak sa chcete naďalej zlepšovať, určite sa držte týchto rád!

Čítať  Najlepšie lukostreľnice v krajine

Opakovanie je matka múdrosti

Všetci profesionáli, ktorí vás prinútili začať s lovom lukov, sa dostali tam, kde sú dnes, vďaka praxi, oddanosti a vytrvalosti. Čím viac hodín strávite pri vode prácou na svojom cieľe a svojej technike, tým úspešnejší budete v love lukom.

Na zlepšenie cieľa odporúčame naplniť fľašu tekutinou a potom ju vložiť do vody. Fľaša sa ponorí niekoľko centimetrov do vody, ale stále bude plávať. Skúste zapichnúť šíp do fľaše.

Použite GPS

Skauting je veľká časť zážitku z lovu s lukom, čo jednoducho znamená nájsť ideálne miesta, kde sú ryby častejšie.

Pomocou GPS si môžete zaznačiť súradnice, aby ste nesledovali jazero alebo rybník na základe umiestnenia niečoho ako palica, ktorá tam pri ďalšom návrate nemusí byť.

Noste polarizačné okuliare alebo slnečné okuliare

Hoci nemôžete použiť röntgenové videnie, aby ste videli do vody, kde sú ryby, polarizačné okuliare sú veľmi blízko.

Polarizované šošovky obmedzia, koľko svetla prejde, čo môže znížiť účinky lomu vody. Inými slovami, teraz je pre vás oveľa jednoduchšie vidieť, kde sa ryby nachádzajú.

Zaostrite hroty šípov

Pri love lukom sa nevyhnutne vyskytnú tupé hroty, najmä ak je voda kamenistá alebo plytká. Pokračovanie v love s tupými špičkami vážne sťaží váš pokrok. Predtým, ako vyrazíte na deň, nabrúste si šípy frézovacím pilníkom.

Ak majú vaše šípy vymeniteľné hlavice, potom všetko, čo musíte urobiť, je vymeniť hlavicu. Toto môže byť príťažlivejšia možnosť, ak pri love lukom často končíte s tupými hrotmi šípov.

Záverečné myšlienky

Bowfishing spája to najlepšie z lukostreľby a rybolovu do jedinečného športu. Vzhľadom na to, ako sa svetlo láme na vode, musíte pre presnosť mieriť nižšie, než je prirodzené.

Možno budete môcť použiť mieridlá, ktoré vám s tým pomôžu, ale zdokonaľovanie inštinktov mierenia je niečo, na čom by ste mali pracovať neskôr.

Dúfame, že informácie v tomto príspevku vám pomôžu zlepšiť vašu hru s lukom!