Ako spať vonku bez stanu? [For Beginners]

Ak ste to nikdy predtým neurobili, predstava spánku vonku bez stanu sa vám môže zdať v najlepšom prípade skľučujúca a v najhoršom prípade desivá. Ale so správnymi opatreniami to môže byť aj celkom príjemné.

Len máločo sa dá porovnať s pohľadom na hviezdy alebo sledovaním východu mesiaca, keď zaspávate.

Ale ako všetko, niektoré triky a techniky robia spánok vonku bez stanu bezpečnejším a jednoduchším pre začínajúceho táborníka.

Viac…

kempovanie bez stanu

Je spanie vonku bez stanu bezpečné?

Áno, spánok vonku bez stanu je bezpečný, za predpokladu, že dodržíte náležité opatrenia.

Najväčšou starosťou pri spaní vonku sú zvieratá. Uistite sa teda, že vaše jedlo je dobre umiestnené ďaleko od vás a mimo dosahu zvierat.

Znamená to robiť veci, ako je zavesenie batohu na strom alebo používanie nádob na potraviny odolné voči medveďom, aby ste sa uistili, že vaše zásoby sú v bezpečí.

Je tiež dôležité pochopiť, že spať vonku bez stanu neznamená, že nemôžete používať žiadne kempingové vybavenie. Stan môžete nahradiť inou kempingovou výbavou, aby ste boli po celú dobu v teple, bezpečí a pohodlí.

Čo potrebujete na spánok vonku bez stanu

Jedným z dôvodov, prečo veľa ľudí spí vonku bez stanu, je to, že znižuje množstvo vybavenia potrebného na kempovanie. Stany sú nielen ťažké, ale aj nepohodlné a majú veľa kusov, ktoré si musíte zbaliť, ako napríklad:

 • Stan lietať

 • Kolíky

 • Poliaci

Postavenie a zloženie stanu sa môže rýchlo stať nepríjemnosťou, najmä ak plánujete kempovať na viacerých miestach. Dôverujte nám v tomto. Raz sme 14 dní kempovali v divočine, a zatiaľ čo sme si teraz mohli postaviť stan v spánku, na piaty alebo šiesty deň sme losovali, o koho prácu ide.

Ako teda bezpečne spať vonku bez stanu a čo k tomu potrebujete?

Bivy Sack

A bivak vrece alebo bivakovací vak je nutnosťou, ak chcete spať vonku bez stanu. Bivy vrecia robia to isté ako stany, ale bez komplikovaného nastavenia. Majú nasledujúce výhody:

 • Udržujte si teplo

 • Udržujte svoj spací vak suchý

 • Chráňte sa pred škodcami

Podzemky

Kempovanie sa od čias našich výletov do divočiny dramaticky rozbehlo, ale stále si myslíme, že ak chcete spať vonku bez stanu, s podlážkou nič nepokazíte.

Čítať  Čo priťahuje medvede? [Question Answered]

Ak si ľahnete na zem alebo cez podložku na spanie, získate vodotesné miesto na spanie. Navliekanie medzi stromy počas daždivých nocí zastaví dážď, aby na vás padal.

Podložky na spanie

Keď už hovoríme o spacích podložkách, tieto sú ďalšou nevyhnutnou súčasťou kempingového vybavenia, pokiaľ ide o to, ako spať vonku bez stanu.

Je to preto, že bez podložky je jednou z najpohodlnejších vecí, na ktorých môžete spať, mach. Ale keďže mach je huba prírody, ak prší, aj keď máte dobrú podložku, môžete sa zobudiť vlhký.

Podložka na spanie vám zaistí suchší a pohodlnejší spánok. Keď už nič iné, nebudú vás pichať korene do chrbta, keď sa budete snažiť dostať sa do pohodlia, a to je vždy dobré.

Najlepšie modely sú tie, ktoré môžete napumpovať, pretože sa efektívne vyfukujú a vďaka tomu sú vysoko prenosné.

Ďalším trikom je zabezpečiť, aby ste spaciu podložku uložili tam, kde sa k nej zvieratá, či už mravce, kobylky alebo veveričky, nedostanú. Nie je nič také ako rozvinúť podložku na spanie a zistiť, že máte spoločnosť.

Prečo spať vonku bez stanu?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú spať vonku bez stanu.

Menej vybavenia

Mnoho ľudí začína skúmať, ako spať vonku bez stanu, pretože to znamená menej kempingovej súpravy na prenášanie. Všetci vieme, aký objemný môže byť stan, najmä ak ste na túre a každé kilo, ktoré unesiete, je rozdiel.

Ale to nie je jediný dôvod.

Poveternostné podmienky

Keď sme išli na zimné stanovanie, vybrali sme sa spať vonku bez stanu, pretože bolo teplejšie. Znie to neintuitívne, ale existuje vonkajší prístrešok, ktorý si môžete postaviť s názvom a quinzee. Ak to urobíte správne, kombinácia snehu, telesného tepla ostatných spáčov a zazimovaného spacieho vaku je výrazne teplejšia ako nahromadenie v stane.

Naopak, v stanoch sa rýchlo stane dusno, ak sa vydáte na letnú kempingovú expedíciu a teplota prudko stúpa. Zhorší sa to, ak stan postavíte skoro ráno, pretože mu to dáva príležitosť nasávať slnko, až kým nebude ako prenosná sieťová pec.

V oboch prípadoch môže zistenie, ako spať vonku bez stanu, zlepšiť váš spánok počas kempovania.

Čítať  Je merino vlna teplejšia ako bežná vlna? [Explained]

Tipy na spanie vonku bez stanu

Hovorili sme o tom, čo si vziať so sebou, ak chcete spať vonku bez stanu, existujú však aj ďalšie tipy, na ktoré by ste si mali dať pozor?

Krátka odpoveď je áno. Spanie vonku bez stanu si vyžaduje kombináciu predvídavosti a schopnosti nájsť alebo vytvoriť perfektné miesto na kempovanie.

Sledujte Počasie

Ak sa rozhodnete naučiť spať vonku bez stanu, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je venovať pozornosť počasiu. Žiadna predpoveď nie je dokonalá, ale schopnosť odhadnúť, či a kedy bude pršať a ako môže byť teplo alebo zima, vám pomôže zbaliť si tie správne kempingové potreby.

Dážď nie je jediná vec, na ktorú si musíte dávať pozor. Hnací vietor bude mať neblahý vplyv aj na spánok vonku bez stanu.

Nájdite tú správnu stránku

Niektoré účinky veterných búrok môžete zmierniť výberom kempingov, ktoré ponúkajú úkryt. Hľadajte nasledujúce funkcie:

 • Balvany

 • Hills

 • Stromy

To všetko vám môže pomôcť ochrániť vás pred vetrom, najmä ak ich skombinujete s hornou podlahou.

Hľadajte aj suché, rovné plochy. Je lákavé postaviť sa na niečo ako mach, ale má to svoje nevýhody, najmä ak je podľa predpovede dážď.

Nejedzte tam, kde plánujete spať

Ako sme povedali, zvieratá sú vašou hlavnou starosťou, ak spíte vonku bez stanu.

Jedlo je jednou z najväčších atrakcií pre zvieratá, ktoré zdieľajú váš kemping.

Nikto sa nechce zobudiť na zvieratá, ktoré sa nad ním týčia alebo mu prechádzajú cez nohy, najmä ak medzi vami a nimi nie je stan.

Jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť, aby sa okolo vás zvieratá počas spánku neočumovali, je určiť samostatný priestor na jedenie. Takto, aj keď prídu zvieratá a prejavia záujem o zvyšky večere, aspoň sa vám nebudú predierať cez spací vak.

Komu ďalej odrádzať zvieratá, uistite sa, že miesto, kde skladujete, je chránené pred votrelcami. Pevné lano na zavesenie balíka potravín na konáre stromu je osvedčená technika, ale čoraz častejšie sú to aj skladovacie nádoby odolné voči medveďom.

Postavte si prístrešok

Spanie vonku bez stanu nemusí znamenať spánok otvorený voči živlom. Ak máte náhodou dosť odvahy na zimné kempovanie, Kanaďan quinzhee je priamočiara a teplá alternatíva stanu.

Čítať  Rôzne typy hojdacích sietí

Všetko, čo musíte urobiť, je nazbierať kopu snehu, vyhĺbiť ho a vliezť dovnútra. Je cenovo dostupný, efektívny a izolovaný. Nie je to však životaschopná alternatíva pre klaustrofóbnych ľudí, pretože to vedie k úzkym priestorom.

V lete si môžete postaviť štíhle topánky z veľkých palíc alebo použiť podložku na ochranu nad hlavou.

Ak sa rozhodnete pre lean-to, najefektívnejším spôsobom, ako si ho postaviť, je nájsť veľký strom a použiť ho ako základ svojho prístrešku. Bude podporovať ostatné pobočky, ktoré sa rozhodnete začleniť.

Majte na pamäti, že sa nemusíte rozhodovať medzi jedným alebo druhým. Vždy si ho potom môžete postaviť naklonený a vodotesný s plachtou.

Keď možno budete potrebovať stan

Napriek záujmu o to, ako spať vonku bez stanu, to niekedy jednoducho nejde. Táto možnosť nemusí byť najlepší nápad, ak:

 • Kempujete s astmatikom

 • Váš kemping má príliš veľa hmyzu na to, aby ste ho mohli úplne odraziť

 • Nepredvídateľné počasie

Za zmienku tiež stojí, že pravidlá pre spanie vonku bez stanu sa líšia v závislosti od regiónu. Ak teda plánujete kempovať v zahraničí, uistite sa urobte si prieskum pred odchodom. Tieto právne zmeny sa niekedy vzťahujú aj na ľudí, ktorí používajú stan.

Posledná vec, ktorú potrebujete, je dostať pokutu za neúmyselné porušenie zákona, o ktorom ste nevedeli, takže si predtým, ako vyrazíte, oprášte pravidlá miesta, kam máte namierené.

Takže, ste pripravení spať vonku bez stanu?

To je 101, ako odolávať živlom bez stanu. Môže to byť neuveriteľný zážitok a často oveľa pohodlnejší ako spať v jednom.

To znamená, že musíte sledovať počasie, priniesť si vhodné kempingové vybavenie a jasne rozlišovať medzi priestormi na jedenie a spanie.

Ak budete hľadať kempingy, ktoré vám poskytnú úkryt pred nepriaznivým počasím, bude aj nocovanie vonku bez stanu pohodlnejšie.

A pamätajte, že aj keď si nezbalíte stan, nemajte pocit, že nemôžete mať žiadnu ochranu. S trochou úsilia a kreativity môžete postaviť prístrešok, ktorý je chladnejší ako prehriaty stan, ale stále dostatočne otvorený živlom, aby ste mohli zažiť prírodu bez potreby stanu.