Ako si vybrať správneho rybárskeho bobbera pre každú situáciu

Či už ich nazývate plaváky alebo bobbery, je nepopierateľné, že sú užitočným pomocníkom pri love rýb. Niektorí rybári sa bobberom vyhýbajú, pretože nevedia, ktoré kedy použiť. Čo odporúčame?

Ak chcete loviť mušky, ale nemáte muškársky prút, hodí sa bubble bobber. Ak sa chcete dostať ďalej do hĺbky vody, vyskúšajte slip bobber. Ceruzkové bobbery sa odporúčajú na rybolov v pokojných vodách.

Tento sprievodca bobbermi prejde všetkých 8 typov, vysvetlí, čo je bobber a na aké rybolovné situácie by ste ho mali použiť. Keď skončíte s čítaním, budete sa pri love s bobbermi cítiť oveľa pohodlnejšie!

Bobber na každú príležitosť – ako a kedy loviť s bobbermi

1. Dink Bobber

Čo to je

Na začiatku nášho zoznamu je dink bobber, dlhý, valcový a hustý bobber, ktorý je vyrobený z peny. Dink bobbers, ktoré sa považujú za jednoduchšie na používanie ako iné typy bobberov, sú prispôsobiteľné v tom, že si môžete nastaviť líniu tak, aby sa bobber dostal do správnej polohy.

S dink bobber môžete chytiť druhy rýb všetkých veľkostí. Musíte ho pozorne sledovať, keď pláva vo vode (preto sú bobbery známe ako plaváky). Ako mnoho bobberov, dink bude pôsobiť ako vizuálny indikátor toho, že ryba ťahá za váš vlasec.

Kedy ho použiť

Dink bobbers fungujú najlepšie, keď máte vodiacu šnúru dlhú 8 až 10 stôp. Plavák bude pri ťahaní vytvárať trenie. Najmä v Kanade rybári milujú používanie dink bobberov na chytanie steelheadov.

2. Bubble Bobber

Čo to je

Ďalším typom bobberov na našom zozname je bubble bobber. Tieto duté, priesvitné plaváky sa naplnia vodou. Čím viac vody do Bubble Bobberu pridáte, tým je zdatnejší v hádzaní na veľké vzdialenosti.

Bubble bobber má gumenú zátku, ktorú vyberiete, keď ju chcete naplniť. Potom by ste mali navliekať vlasec cez stred bobbera, ktorý je často zúžený.

Naplňte bobber, vložte späť zátku a možno pridajte živú návnadu alebo jig alebo dokonca mokrú mušku.

Kedy ho použiť

Najmä pre muškárenie je bubble bobber skvelou voľbou. Na lov s bubble bobberom nepotrebujete nutne ani muškársku udicu, čo z nej robí praktický doplnok, ktorý môžete mať vo svojom tackleboxe.

Ak lovíte v jazere alebo rieke, kde sú ryby obzvlášť plaché, bublinkové bobbery sú tiež užitočné. Keďže sú priesvitné, ryby bobbera ani nemusia vidieť, najmä keď pláva na hladine vody.

Je pravdepodobné, že s bublinkovým bobberom na vlasec ulovíte viac pancier, sumcov a pstruhov.

Čítať  Tipy na jazdu na kajaku, keď neviete plávať

3. Ceruzka Bobber

Čo to je

Ceruzkový bobber, ktorý sa tiež označuje ako cigarový bobber, je dlhý a tenký typ plaváka. Jeho citlivosť je oveľa vyššia ako u iných bobberov, čo je potrebné mať na pamäti.

Ceruzkový bobber je kompatibilný s návnadami, ako sú mieňovité, hlucháne a iné živé návnady (vrátane väčšej návnady), je celkom všestranný. Keď ho hodíte do vody, postaví sa rovno a vznáša sa vertikálne. Je to celkom pohľad na pohľad.

Pýtate sa, ako sa ceruzkový bobber takto vznáša? Bobber má na jednom zo svojich dvoch koncov závažie. V drsnejších vodách, aj keď to nie je ideálne použitie pre tieto plaváky, by mal tužkový bobber stále stáť.

Kedy ho použiť

Vďaka už spomínanej citlivosti tužkového bobbera je tento plavák užitočný, keď potrebujete zachytiť sústo v momente, keď k nemu dôjde. Potom môžete začať navíjať a dúfajme, že budete mať na vlasci vynikajúci úlovok.

Najmä v pokojných podmienkach je tužkový bobber skvelým typom plaváka, ktorý musíte mať pripravený na cestu. Ak ste mali problém vidieť iných bobberov, keď ich vyhodíte dostatočne ďaleko, kvôli tomu, že ceruzka stojí vertikálne, je oveľa ťažšie ho prehliadnuť.

4. Balónik

Čo to je

Dobre, takže tento ďalší nie je technicky bobber ako taký, pretože je to doslova balón, aký by ste našli v každom obchode s párty potrebami. Nafúknete ho, pripevníte na vlasec a použijete ako bobber.

Jednou z najväčších výhod plávajúcich balónov na hladine mora je, že za svoje peniaze dostanete veľa buchnutia. Ak vám balón praskne, vždy môžete nafúknuť ďalší.

Vrecko s balónikmi je navyše lacné, takže vám nebude vadiť, že balón nie je opakovane použiteľný.

Môžete si vybrať akúkoľvek farbu svojho balóna, aby bol ľahko rozpoznateľný, a to aj vtedy, ak vrháte na veľké vzdialenosti, ako je napríklad muškárenie.

Nemôžete premeškať ani ten osudný, vzrušujúci moment, keď vám ryba potiahne vlasec, keďže balónik citeľne klesne pod vodu.

Kedy ho použiť

Nočný rybolov je výnimočný čas na použitie balóna ako bobbera. Môžete si vybrať jasnú farbu balóna, napríklad žltú, takže aj v atramentovej temnote noci môžete sledovať balón, ako sa vlní na hladine vody.

Balóny sú najlepšie pri love väčších druhov. Menšia ryba nemusí mať dostatočnú silu záberu, aby stiahla nafúknutý balón pod vodu, no pre väčšiu rybu to nebude ani v najmenšom problém.

Vyhnite sa používaniu balónov vo vodách so silným prúdom. Prúd môže potiahnuť balón do bodu, kedy sa zdá, že ryba hryzie, aj keď to tak naozaj nie je. To môže byť veľmi sklamaním!

Čítať  Dokážete vyrobiť snehuliaka v ľadovom snehu?

5. Slip Bobber

Čo to je

Medzi jeden z najpopulárnejších typov bobberov patrí slip bobber. Prečo to rybári tak milujú? Slip bobber dokáže to, čo veľa plavákov nedokáže, a to dostať sa hlboko do vody.

Tu je návod, ako to funguje. Sklz bobber sa môže pohybovať nahor alebo nadol po vlasci, preto je známy ako sklz bobber. Tento pohyb bobbera je spôsob, akým si prispôsobíte jeho hĺbku vo vode. Budete potrebovať návnadovú zarážku so slip bobberom, čo je gumený nástavec alebo plastový korálik.

Pozoruhodná je aj citlivosť slip bobberov. Teraz lepšie chápete, prečo sú slip bobbers také známe.

Nie všetky slip bobbers sú vyrobené z rovnakých materiálov. Niektoré sú zo sklenených vlákien a majú väčšiu váhu ako priemerný slip bobber. Ich konštrukcia im tiež prepožičiava mimoriadnu odolnosť.

Drôtené bobbery sú stabilné, ale sú ťažšie ako sklolaminát. Pre pevný slip bobber materiál, ktorý váži menej, zvoľte karbón.

Kedy ho použiť

Pre rybolov v hlbokých vodách nemusí existovať lepší typ bobberov ako slip bobber. Nenechajte sa však pomýliť a predpokladajte, že slip bobbers sú len na hlboké odlievanie, keďže nie sú.

Pri love v plytkých vodách môžete bobber posunúť vyššie na vlasci. Potom, ak ste dychtiví navinúť panfish a šťuku, zatlačte bobber asi do polovice línie.

Zistíte tiež, že použitie slip bobber uľahčuje nahadzovanie, čo je skvelé.

Citlivosť slip bobberov, aj keď možno nie je taká rafinovaná ako ceruzka bobber, by vám mala pomôcť lepšie odhaliť ten presný moment, keď sa vám zahryzne do vlasca.

6. Popping Cork

Čo to je

Dink bobber nie je jediný korkový plavák v meste. Pukajúci korok je ďalší. Jeho korkové telo meria tri až päť palcov na dĺžku. Zvyšok konštrukcie pukacieho korku je z tvrdého plastu a polystyrénu.

Pýtate sa, prečo sa tomu hovorí praskajúca zátka? Keď do plaváka narazí ryba, počujete výrečný zvuk prasknutia.

Môžete si vybrať z neváženého pukacieho korku alebo korku s extra hmotnosťou. Nezaťažený korok má svoje využitie, ale oveľa viac rybárov bude priťahovať vážený pukavý korok. Koniec koncov, váha drží praskajúci korok vo vzpriamenej polohe ako plavák na ceruzku.

Okrem toho zistíte, že je jednoduchšie odlievať so váženým pukajúcim korkom ako s nezaťaženým korkom. Je to ako rozdiel medzi bublinkovým bobberom, ktorý je naplnený vodou, a tým, ktorý nie je.

Čítať  Môžu RV kempovať cez noc u Cabela's?

Kedy ho použiť

Keď lovíte v blízkosti trávy a štruktúr, pukacia zátka je praktickým nástavcom na vašej rybárskej šnúre. Po jednom z týchto bobberov môžete siahnuť aj vtedy, keď chcete chytiť pstruha a máte na vlasci živú návnadu.

Rybolov na dlhé aj krátke vzdialenosti je vhodným využitím pukacieho korku.

7. Push Button Bobber

Čo to je

Tlačidlo alebo loptička bobber je jedným z tradičnejších bobber vzorov. Zvyčajne je vyrobený z tvrdého plastu, ako je akrylonitrilbutadiénstyrén alebo ABS. Bobber je dvojfarebný, keďže je z polovice biely a z polovice červený.

Vztlak tlačidlového bobbera je jedným z jeho najväčších atribútov. Tlačidlový bobber, použiteľný s ťažkou aj ľahkou návnadou, má vnútornú pružinovú sponu na pripojenie k vlascu. Po pripojení k vlascu sa guľôčkový bobber nepohybuje.

Nízkonákladový a trvácny, tlačidlový plavák je niečo, čo by ste mali mať vo svojom rybárskom arzenáli pre prípad, že by ste ho potrebovali.

Kedy ho použiť

Vhodné pre začiatočníkov, keďže sa používajú tak ľahko, pravdepodobne uvidíte nových rybárov, ktorí najčastejšie používajú tlačidlové plaváky.

Pre rybolov v plytkých vodách je loptový bobber vysoko odporúčanou možnosťou. Mali by ste sa tiež spoľahnúť na tlačidlový bobber, keď robíte nahadzovanie na krátku vzdialenosť, pretože nebude nahadzovať takmer na rovnakú vzdialenosť ako mnoho iných plavákov, o ktorých sme hovorili.

8. Spring Slip Bobber

Čo to je

Posledným typom bobberov je pružinový slip. Vyzerá to veľmi ako slip bobber, ale s vonkajšou pružinou.

Pružinový plavák môžete použiť dvoma spôsobmi. Jednou z takýchto možností je fixný režim, kedy sa bobber nepohybuje.

Ďalším je posuvný režim. Ako slip bobber, tak aj spring slip bobber sa môže pohybovať okolo vašej rybárskej šnúry, ale len do takej miery, do akej to zarážky na šnúre umožňujú.

Kedy ho použiť

Vzhľadom na jeho všestrannosť môžete pružinový sklz bobber použiť v mnohých scenároch, ktoré by ste použili ako štandardný sklzový plavák. To zahŕňa rybolov v plytkých a hlbších vodách.

Je zrejmé, že čím väčšia je hĺbka vody, tým užitočnejší je posuvný režim pružinového sklzu bobbera. Pre plytšie vody môžete plavák nechať v pevnom režime.

Záverečné myšlienky

Každý rybársky bobber prináša na stôl niečo jedinečné, dokonca aj tie, ktoré vyzerajú podobne, ako napríklad jarný slip bobber a obyčajný slip bobber. Keď sa dozviete o výhodách a nevýhodách každého z nich, môžete zvýšiť silu každého bobbera a chytiť viac rýb!