Ako si vybrať najlepšie vybavenie na horolezectvo?

Najprv sa budete musieť rozhodnúť, aký druh horolezectva budete vykonávať a v akých podmienkach, než si vyberiete to najlepšie vybavenie na horolezectvo. Veľa horolezeckého vybavenia bude tiež dosť drahé, takže budete musieť rozpočet na vybavenie, ktoré budete potrebovať. Uistite sa, že ste si vybrali kvalitný postroj, nepremokavé a priedušné oblečenie a všetko potrebné bezpečnostné vybavenie, ako je prilba, okuliare alebo okuliare, rukavice a podobne. Ak s týmto športom začínate, je dobré poradiť sa s profesionálnym sprievodcom alebo v obchode, ktorý takéto vybavenie poskytuje.

Najlepšie horolezecké vybavenie bude ľahké, funkčné a odolné. Budete potrebovať postroj, ktorý by mal sedieť tesne, ale pohodlne. Postroj by mal byť nastaviteľný, aby ste ho mohli nosiť aj pri iných vrstvách oblečenia, a mal by byť vybavený početnými pútkami na vybavenie, na ktoré sa dajú zavesiť karabíny a ďalšie vybavenie. Karabíny sú háky s uzamykacími bránami, ktoré vám umožnia pripevniť časti vybavenia počas lezeckého procesu. Niektoré karabíny majú uzamykacie porty, ktoré zabraňujú otvoreniu páčky počas používania, zatiaľ čo iné nie. Z oboch modelov budete s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať niekoľko, preto sa určite zásobte týmito karabínami, pretože sú multifunkčné a ľahko sa skladujú.

Ostatné kusy horolezeckého vybavenia sú navrhnuté tak, aby vás udržali v teple a suchu počas nepriaznivého počasia. Najlepšie je obliekať sa vo vrstvách; dbajte na to, aby ste si vybrali priedušné oblečenie, pretože také oblečenie zotrie vlhkosť z potu z vášho tela a udrží vás v teple a suchu počas cvičenia. Vonkajšie vrstvy by mali byť nepremokavé a priedušné, aby odvádzali vlhkosť zo snehu a dažďa od tela a zároveň umožňovali odvod vlhkosti z potu z vonkajšej vrstvy.

Cepíny a mačky sú dôležité nástroje pre horolezectvo a budete si musieť vybrať cepíny a mačky, ktoré budú dobre fungovať pre špecifické účely vášho výstupu. Najmä cepíny sú navrhnuté pre rôzne aplikácie, od horolezectva až po vertikálne lezenie v ľade. Niektoré cepíny majú rovný hriadeľ, zatiaľ čo iné majú zahnutý hriadeľ a nástavce na krompáče sa tiež môžu líšiť. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom, aby ste určili, aký typ palice budete potrebovať, ako aj to, aký typ nástavca na krompáč bude najvhodnejší pre horolezectvo, ktoré budete vykonávať.

  Čo je Wimbledon?