Ako si vyberiem najlepšie turistické ponožky?

Najlepšie turistické ponožky budú tie, ktoré udržia vašu nohu v pohodlí a suchu počas turistiky. Vlnené ponožky sú skvelou voľbou, pretože udržia vaše nohy v teple, aj keď sa namočia, zatiaľ čo bavlnené ponožky budú studené a ťažké, keď sú mokré. Turistické ponožky by mali mať dostatočné odpruženie, nemali by sa vráskať a vytvárať pľuzgiere a mali by byť príjemné na koži. Niektoré turistické ponožky môžu byť dosť drahé, pretože sú vyrobené z vysoko kvalitných syntetických materiálov alebo vlny, ktorá nepoškriabe pokožku, ale často sa považujú za investíciu, ktorá sa oplatí vzhľadom na to, aké dôležité sú pre pohodlie nôh pri turistike.

Syntetické vložky sú veľmi tenké turistické ponožky, ktoré odvádzajú vlhkosť od pokožky. Nie sú určené do tepla, takže pri turistike v chladných podmienkach možno budete chcieť zvážiť inú ponožku alebo skombinovať vložku s ťažšou ponožkou. Sú skvelé pre ľudí, ktorých nohy majú tendenciu sa veľmi potiť, a v kombinácii s inou ponožkou môžu povzbudiť teplo tým, že odvádzajú vlhkosť od pokožky. Syntetické materiály majú tendenciu po použití zapáchať, preto ich bude potrebné pravidelne prať.

Hrúbka turistických ponožiek, ktoré si vyberiete, tiež ovplyvní úroveň vášho pohodlia. Na krátke výlety v teplom počasí vám poslúži ľahká turistická ponožka, no do chladnejších podmienok alebo dlhších túr bude potrebná hrubšia, viac polstrovaná ponožka. Určite, aké túry budete robiť, a vyberte si ponožky podľa úrovne vašej aktivity. Pamätajte, že hrúbka ponožky môže ovplyvniť aj to, ako turistická topánka sedí na nohe; veľmi hrubá ponožka môže spôsobiť, že topánka bude príliš tesná a tenká môže pôsobiť príliš voľne. Ak je vaša topánka príliš tesná alebo príliš voľná, môžu sa u vás objaviť horúce miesta, ktoré môžu viesť k pľuzgierom.

  Čo sú stojany na činky?

Prírodné vlákna, ako je vlna, sú skvelou voľbou pre turistické ponožky, pretože sú teplé, aj keď sú mokré, ale majú svoje nevýhody. Vlna schne veľmi pomaly a pri kontakte s pokožkou môže poškriabať. Niektoré ponožky čelia týmto problémom kombináciou prírodných vlnených vlákien so syntetickými vláknami, ktoré rýchlo schnú, zlepšujú pohodlie a zlepšujú trvanlivosť ponožky. Dostupné sú aj plne syntetické ponožky, ktoré dobre zadržiavajú vlhkosť a poskytujú takmer toľko tepla ako ponožky z prírodnej vlny.