Ako si kúpiť správnu pozemnú hokejku: Kompletný sprievodca

Správna pozemná hokejka môže byť rozdielom medzi ľahkou manipuláciou a takmer bez námahy a vynechaním strely, pretože vaša hokejka je príliš ťažká. Ako si vybrať hokejku, aby ste posunuli hru v pozemnom hokeji na vyššiu úroveň?

Tu je niekoľko tipov na nákup správnej pozemnej hokejky:

 • Vyberte si palicu, ktorá zodpovedá vašej úrovni skúseností
 • Vyberte si odolný materiál
 • Zvážte dizajn luku a špičky
 • Zmerajte si výšku a použite palicu, ktorá je primeraná
 • Vyhnite sa príliš ťažkým paličkám

Tento príspevok vám uľahčí nákup pozemnej hokejky, aj keď to bude vaša prvá. Ďalej si povieme o materiáloch pozemných hokejok, o tom, ako sa vlastnosti pozemnej hokejky líšia podľa úrovne zručností a kde sa do celej veci zapája vaša výška.

Začnime!

Pozemné hokejky podľa úrovne skúseností

Si v pozemnom hokeji úplný nováčik alebo máš za sebou už niekoľko sezón? Jedným z faktorov pri výbere pozemnej hokejky je vaša úroveň skúseností.

Prosím, nepredstierajte, že ste v pozemnom hokeji pokročilejší ako v súčasnosti. Robíš si len medvediu službu, ver nám. Tiež si nekupujte palicu za to, ako chcete hrať budúcu sezónu alebo o šesť mesiacov. Namiesto toho potrebujete palicu, ktorá podporuje vašu úroveň zručností práve tu a teraz.

Líši sa podľa výrobcu, ale pozemné hokejky, ktoré sú kategorizované podľa úrovne skúseností, sú zvyčajne v jednej zo štyroch tried: začiatočník, stredne pokročilý, expert a elita. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na rozdiely medzi týmito palicami.

začiatočník

Palica vhodná pre začiatočníkov vám pomôže naučiť sa základy pozemného hokeja. Tieto palice nie sú príliš silné, ale to je v poriadku. Nepotrebujú byť. Snažíte sa rozvíjať svoje technické zručnosti. Sila príde neskôr, keď získate viac techniky.

Väčšina hokejok pre začiatočníkov je vyrobená z dreva alebo sklolaminátu, pretože oba materiály majú nízku spotrebu energie, ale sú dostatočne odolné, aby si ich hokejky nepoškodili ani úplne zelení hráči. Získate tiež vysoký stupeň kontroly, ktorý potrebujete na úrovni svojich schopností.

Stredne pokročilý

Druhou úrovňou pozemnej hokejky je takpovediac stredná hokejka. Niektoré značky ich označujú ako konkurenčné palice.

Stredná pozemná hokejka je pružnejšia ako hokejka pre začiatočníkov, takže nemusíte obetovať kontrolu nad loptou. Tieto palice tiež vnášajú do rovnice silu, takže sa môžete začať sústrediť na strely z diaľky, ktoré vám pomôžu strieľať góly.

Konkurenčné pozemné hokejky obsahujú možno 20 percent uhlíka na zníženie vibrácií. Tieto palice sú stále dostatočne odolné, takže sú ideálne pre hráčov, ktorí sa naučili väčšinu základov, no stále nie sú skúsenými odborníkmi.

Expert

Ak už nejaký čas hráte pozemný hokej, čoskoro prejdete na hokejku expert, ktorá je známa aj ako hokejka pre pokročilých. Flexibilita a sila sú hnacími faktormi týchto pozemných hokejok.

Tým, že zvyšuje obsah uhlíka ešte viac ako stredná hokejka, profesionálna poľná hokejka znižuje mieru vibrácií efektívnejšie. Môžete tiež experimentovať s ešte väčším výkonom, než aký by ste našli v súťažnej pozemnej hokejke.

Čítať  Ako často by ste mali otáčať pneumatiky RV?

Elita

Keď sa budete cítiť ako majster hry, môžete hrať s elitnou pozemnou hokejkou. Sú to crème de la crème z hokejok na pozemné hokejky, no zároveň sú najmenej zhovievavé. Ak chcete efektívne používať elitnú palicu, musíte si byť veľmi istí svojou technikou.

Tieto hokejové hokejky zvyšujú množstvo uhlíka, takže je to medzi 70 a 100 percentami. Budete mať najväčší výkon z elitnej palice a zároveň si zachováte istú pružnosť, aspoň palice, ktoré nie sú 100-percentne uhlíkové.

Materiály hokejok na pozemnú hokejku

Kým v minulej časti sme sa dotkli materiálov pozemných hokejok, teraz ich chceme rozobrať podrobnejšie. V závislosti od toho, ako chcete hru hrať, budete chcieť palicu vyrobenú z určitého materiálu alebo dokonca z kombinácie materiálov.

Aramid

Typ vlákna, aramidové alebo aromatické polyamidové vlákna sú trvanlivé a odolné voči teplu. Okrem športov, ako je pozemný hokej, je Aramid dôveryhodným materiálom pre vojenské a letecké aplikácie, ako je vystuženie námorných trupov alebo výroba nepriestrelnej vesty.

Ako môžete hádať, Aramid je veľmi pevný materiál hokejky. Schopnosť vašej hokejky absorbovať nárazy sa s aramidovou hokejkou postupne zvyšuje. Keď hráte, užijete si väčší stupeň sily, ako aj väčší pocit z palice, takže môžete hrať intuitívne.

Drevo

Klasický materiál hokejky, drevo je veľmi zhovievavý. Je to kvôli tomu, aká je drevená pozemná hokejka veľmi flexibilná. Nedostatočná tuhosť znamená obetovanie sily, a preto sa drevo používa iba na pozemné hokejky pre začiatočníkov a stredne pokročilých a nie na pokročilé alebo elitné hokejky.

Sklolaminát

Populárny materiál hokejky na pozemnú hokejku, najmä ak sa pridáva do kompozitov, ako je uhlík, sklolaminát je pevný a ťažko sa poškodí. Pri údere sklolaminátovou palicou získate viac sily ako do dreva.

Výkonové schopnosti pozemnej hokejky zo sklenených vlákien z nej robia obľúbený materiál, rovnako ako špičkový pocit bez toho, aby bola príliš drahá. Sú dostatočne ľahké na to, aby ste ľahko zvládli palicu zo sklenených vlákien, a sú trochu zhovievavé (len nie také ako drevené palice).

Uhlík

Posledným materiálom hokejky je karbón. Ako ste si mohli všimnúť v poslednej časti, výrobcovia pridávajú do hokejok karbón, aby zvýšili stupeň ich tuhosti. Väčšia tuhosť vám prepožičiava väčšiu silu, ale toto sú tie najmenej odpúšťajúce hokejky, aké si môžete vybrať.

Hoci mať väčší výkon je skvelé, uhlík je tiež ťažký. Palice s viac ako 70 percentami uhlíka budú nepraktické, ak nie ste zvyknutí na ich hmotnosť, čo pravdepodobne ovplyvní vašu hru.

Okrem materiálu, ktorý si vyberiete pre svoju pozemnú hokejku, môžete hokejku vždy ďalej vystužiť páskou. Keramická páska využíva tkané vlákna na zníženie vibrácií, ktoré cítite, keď sa palica spojí s loptou.

Čítať  Naozaj potrebujem kompas pri batohu alebo celodennej turistike?

Kevlarová páska tiež znižuje absorpciu nárazov, zatiaľ čo páska z uhlíkových vlákien môže spôsobiť, že flexibilná pozemná hokejka je tuhšia.

Možnosti dizajnu luku pre pozemný hokej

V pozemnom hokeji má každá hokejka mašľu. Toto je časť vašej palice, ktorá sa zakrivuje medzi špičkou (o ktorej si čoskoro povieme viac) a rukoväťou.

Aj keď sú rozdiely niekedy jemné, medzi rôznymi dizajnmi lukov skutočne existujú rozdiely. Váš môže byť neskorý úklon, kontrolný úklon alebo obyčajný úklon. Tu je prehľad každého z nich.

Neskorý luk

Najvýraznejší oblúk má neskorý alebo extrémny luk, keďže luk má až 25 milimetrov. Neskorý luk, určený pre skúsených a elitných hráčov pozemného hokeja, vám pomôže pri streľbe zo vzduchu, švihaní ťahom a zdvíhaní. Oceníte aj vynikajúcu kontrolu, ktorú získate pri neskorej úklone.

Ovládací luk

Ovládací oblúk je o niečo kratší, medzi 22 a 23 milimetrami. Krivka luku (ktorý sa nazýva aj nízky luk) je vhodná pre pokročilých hráčov, ale nie pre elitu. Budete môcť ťahať-flick a zdvihnúť loptu ľahko, aj keď nie tak, ako by ste mohli s neskorým úklonom.

Pravidelný luk

Najmenší luk je obyčajný alebo klasický luk, ktorý môže mať 20 milimetrov alebo 22 milimetrov. Stred palice je tam, kde je krivka tohto luku najvýraznejšia. Bežný luk poskytuje optimálne množstvo sily a kontroly, takže niet divu, že ho mnohí hráči pozemného hokeja tak preferujú.

Možnosti dizajnu špičky pozemného hokeja

Ako sme si povedali, povedzme si viac o palci na nohe. Špička pozemnej hokejky je zaoblený koniec hokejky. Tvar a štýl špičky ovplyvní vaše schopnosti, preto vám predstavíme prehľad možností špičky palice na pozemný hokej.

Háčik

Špička s háčikom má tvar J. Je rozsiahlejšia, takže je ľahšie chytiť loptu, keď sa kotúľa po ihrisku. Väčšina hákových prstov má viacdielnu hlavu, ktorá zvyšuje váš pocit kontroly pri hraní.

Shortie

Mnoho hráčov pozemného hokeja používa shorty, najmä ak uprednostňujú útočný štýl. Krátka špička podporuje kontrolu, manévrovanie a rovnováhu a zároveň vám umožňuje otáčať loptou tak, ako potrebujete.

Midi

Pre hráčov pozemného hokeja v strede poľa je tu vhodne pomenovaná stredná špička. Mierne dlhšia a väčšia ako krátke nohavice, midi špička vám umožňuje spätne hrať, prijímať a švihnúť loptou. Tento štýl špičky je vhodný aj pre začínajúcich hráčov.

Maxi

Posledným štýlom špičky pozemného hokeja je maxi, ktorý budú defenzívni hráči hojne využívať. Špička má veľkú úderovú schopnosť a je dostatočne veľká na to, aby ľahko prijala loptičku.

Ako si vybrať pozemnú hokejku podľa svojej výšky

Po zhromaždení všetkých informácií, o ktorých sme doteraz diskutovali, by ste si mali vybrať typ hokejovej hokejky na základe úrovne vašich zručností, preferovaného materiálu, dizajnu špičky a dizajnu luku.

Čítať  Potrebujete prilbu na zips?

Teraz je čas pomôcť vám prispôsobiť palicu vašej výške.

Ak ešte nepoznáte svoju výšku (skutočnú výšku, bez preháňania), potom je to vaša prvá úloha. Vezmite krajčírsky meter a vypočítajte, aký ste vysoký v stopách a palcoch.

Potom navštívte svoj obľúbený obchod so športovými potrebami a začnite skúšať rôzne hokejky. Ak chcete otestovať, či má palica primeranú veľkosť, stačí vziať ukazovák pravej ruky a priložiť si ho na bok priamo k bedrovej kosti. Vezmite si prostredník a prstenník na pravú ruku a položte ich vedľa ukazováka.

Je horná časť hokejky blízko vášho prstenníka? Ak áno, potom skvelé! Vaša palica má správnu veľkosť. Ak nie, možno budete chcieť zväčšiť alebo zmenšiť veľkosť v závislosti od vzdialenosti medzi prstom a tyčou.

Tu je odporúčaná dĺžka hokejky podľa vašej výšky:

 • 4 stopy alebo menej – 28-palcová palica
 • 4’1” až 4’3” – 30-palcová palica
 • 4’4” až 4’6” – 32-palcová palica
 • 4’7” až 5 stôp – 34-palcová palica
 • 5,1” až 5,3” – 35-palcová až 35,5-palcová palica
 • 5,4” až 5,9” – 36-palcová až 36,5-palcová palica
 • 5’10” alebo vyšší – 37-palcová až 37,5-palcová palica

Úvahy o hmotnosti hokejky

Chceme stručne povedať viac o hmotnosti vašej pozemnej hokejky, pretože je to dôležitý faktor, ktorý treba mať na pamäti pri nakupovaní.

Okrem materiálu použitého na konštrukciu vašej hokejky môže byť hokejka ťažšia aj s ohľadom na dizajn špičky a luku, dodatočné výstuhy a výška vašej pozemnej hokejky. Väčšina palíc, ktoré používajú konkurenční hráči, váži 22 až 24 uncí.

Ako začiatočník možno budete chcieť ešte ľahšiu palicu, aby ste si s ňou mohli zvyknúť. Keď sa pustíte do tímových hier, dvakrát skontrolujte, či vaša hokejka so všetkými vyššie uvedenými uchyteniami sedí v tomto hmotnostnom rozsahu.

Ak je vaša palica ťažšia ako 24 uncí, bude príliš tuhá! Už sme to na blogu spomínali, ale veľmi tuhá pozemná hokejka je nepoužiteľná.

Záverečné myšlienky

Nákup správnej pozemnej hokejky vyžaduje, aby ste poctivo zhodnotili úroveň svojich zručností, určili, či potrebujete viac sily alebo flexibility vo svojej hokejke na tejto úrovni zručností, a potom si vybrali dizajn špičky a dizajn luku.

Pozemná hokejka, s ktorou teraz hráte, nebude vašou hokejkou navždy. Opotrebenie spôsobí, že budete musieť vymeniť tú svoju, alebo sa možno v hre zlepšujete a potrebujete tuhšiu palicu.

Niektorí hráči uprednostňujú jednu pozemnú hokejku na cvičenie a lepšiu, odolnejšiu hokejku na súťažnú hru. Iní si vyberajú rôzne kvality palíc v závislosti od úlohy, ktorú budú zastávať vo svojich tímoch, ako je stredopoliar, útok alebo obrana.

Nech už je dôvod akýkoľvek, keď budete nabudúce hľadať novú pozemnú hokejku, tieto informácie sa vám určite budú hodiť!