Ako sa vyhnúť morskej chorobe na lodi

Váš priateľ vás tento víkend pozval na deň zábavy a oddychu na ich lodi. Na lodi ste boli len raz alebo dvakrát a zakaždým ste dostali nevoľnosť. Radi by ste využili ponuku svojho priateľa, ale ako sa vyhnúť morskej chorobe?

Tu je niekoľko návrhov, ktoré môžu zabrániť morskej chorobe na lodi:

 • Oddýchni si
 • Jazdite na pokojných vodách
 • Použite náplasť na morskú chorobu
 • Vyskúšajte akupunktúrny náramok
 • Obmedzte silné vône
 • Jedzte ľahko a nevýrazne
 • Sledujte aktivity, ktoré robíte
 • Vyhnite sa priamemu slnku
 • Zostaňte v strede lode
 • Sústreďte sa na horizont
 • Dýchajte čerstvý vzduch

V tomto článku si najprv povieme o morskej chorobe, vrátane toho, čo to je a čo ju spôsobuje. Potom sa ponoríme do vyššie uvedených 11 spôsobov, ako odvrátiť morskú chorobu, aby ste si dnes aj v budúcnosti mohli užiť zábavnú jazdu loďou!

Čo spôsobuje morskú chorobu?

Po prvé, čo je morská choroba?

Keď má niekto morskú chorobu, znamená to, že pohyb plavidla ako člna na vode mu spôsobuje nevoľnosť. Mohlo by im byť len zle od žalúdka alebo by mohli vracať v závislosti od závažnosti ich morskej choroby.

Morská choroba je špecifická forma kinetózy. Ak sa vám pri cestovaní autom, vlakom alebo autobusom dvíha žalúdok, je pravdepodobnejšie, že budete mať aj morskú chorobu. Národná oceánska služba prostredníctvom Národného úradu pre oceány alebo NOAA.

Čo spôsobuje, že niekto cíti morskú chorobu, keď iná osoba na tej istej lodi môže byť úplne v poriadku? Pohybová nevoľnosť nemá nič spoločné s vaším žalúdkom, aj keď sa tam prejavujú všetky príznaky. Skôr to začína v uchu, konkrétne vo vašom vnútornom uchu.

Vo vašom vnútornom uchu je vestibulárny systém. Tento systém zahŕňa otolitové orgány (utricule a miešku), čo sú vrecká, ako aj tri kanály.

Vestibulárny systém komunikuje s mozočkom a hovorí mozgu, kde je vaša hlava a či sa táto poloha zmenila. Keďže váš mozoček kontroluje rovnováhu a pohyb, môže svalom naznačiť, aby sa pohybovali určitým spôsobom, aby ste zostali v rovnováhe.

Keď ste na lodi, ktorá sa pohybuje po mori zo strany na stranu, vestibulárny systém vášho vnútorného ucha vie, že niečo nie je v poriadku, keďže nie ste na stabilnej zemi. Vaše oči to však vidia inak, pretože vaše telo sa pohybuje ako jedno s loďou.

Mozog si nie je celkom istý, ako má reagovať, a tak uvoľňuje hormóny, ktoré spôsobujú nepríjemné príznaky morskej choroby.

Morskou chorobou môže ochorieť každý, aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou ju majú tehotné ženy a deti.

11 metód na prevenciu morskej choroby na lodi

Teraz, keď ste pochopili, čo spôsobuje morskú chorobu, môžete podniknúť preventívne opatrenia, aby vaša plavba na lodi nebola nevoľná. Na úvod uvádzame 11 metód, ktoré najviac odporúčame.

Čítať  Ako vyčistiť lukostrelecký výstroj

Oddýchni si

Aj keď by ste mohli byť nervózni z toho, že sa počas zajtrajšej plavby loďou rozhorí vaša kinetóza, čím viac odpočívate, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa to stane. Je známe, že fyzická a duševná únava z nespavosti zhoršuje príznaky, takže choďte spať skôr ako zvyčajne.

Na výlete loďou chcete mať bystré oči a huňatý chvost!

Jazda na pokojných vodách

Skrývanie morskej choroby pred priateľom alebo členom rodiny, ktorý loď vlastní, nie je vo vašom najlepšom záujme. Povedzte im, že máte pohybovú nevoľnosť vopred, a potom sa opýtajte, či môžu zmapovať vyvážený kurz, kde budú vody pokojné.

Čím trhanejší je pohyb vĺn, tým závažnejšia môže byť vaša kinetóza. Operátor lode samozrejme nemôže kontrolovať, či sú vlny silnejšie alebo pokojnejšie, ale môže sa rozhodnúť jazdiť vo vodných útvaroch, o ktorých je známe, že sú jemnejšie, ako napríklad jazero verzus oceán.

Použite náplasť na morskú chorobu

Môžete tiež vyskúšať lieky na prevenciu a / alebo liečbu nevoľnosti z pohybu. Jedným z nich je skopolamín, ktorý je dostupný ako transdermálna náplasť.

Podľa MedlinePlus, Skopolamín potláča nepríjemné symptómy morskej choroby, ako je vracanie a nevoľnosť. Ako antimuskarínový liek liek obmedzuje množstvo acetylcholínu vo vašom centrálnom nervovom systéme.

Acetylcholín je neurotransmiter. Z poslednej časti viete, že kinetóza si vyžaduje komunikáciu medzi vnútorným uchom a mozgom. S menším počtom neurotransmiterov, ktoré sú k dispozícii, táto komunikácia nemôže prebiehať tak hojne, čo pre vás znamená menej príznakov morskej choroby.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov by ste mali nosiť náplasť Scopolamine za uchom. Najprv by ste mali vyčistiť túto oblasť a potom ju vysušiť. Potom odstráňte ochranný prúžok z náplasti a nalepte si náplasť na hlavu. Lepidlá ho udržia na mieste. Potom si umyte ruky.

Účinky skopolamínu sú dlhodobé a môžu trvať až tri dni. Avšak pri používaní náplasti tak dlho máte vyššie riziko abstinenčných príznakov, hovorí MedlinePlus. Tieto príznaky môžu zahŕňať znížený krvný tlak a srdcovú frekvenciu, slabé svaly, zmätenosť, bolesť hlavy, potenie, žalúdočné kŕče, vracanie a nevoľnosť.

Skopolamín je liek na predpis, takže najprv musíte navštíviť svojho lekára.

Vyskúšajte akupunktúrny náramok

Ak je na predpis na skopolamín príliš neskoro, nepanikárte. Aby ste predišli morskej chorobe na lodi, môžete nosiť akupunktúrny náramok.

Možno sa čudujete, čo má akupunktúrny náramok spoločné s kinetózou. Dovoľte nám vysvetliť.

Pri nosení náramku vyvíja tlak na vaše zápästie viac ako pri nosení náramku alebo hodiniek. Tlak vraj u niektorých nositeľov obmedzuje nástup nevoľnosti, vďaka čomu bude vaša morská choroba menej závažná.

Sea-Band je akupunktúrny náramok pre ľudí s morskou chorobou. Náramok vyvíja tlak na váš bod P6 alebo Nei-Kuan, ktorý je v strede vášho zápästia. Túto oblasť nájdete položením troch prstov na záhyb zápästia.

Čítať  Oplatí sa bežecké ponožky? Dôvody, prečo ich potrebujete

Plastový čap Sea-Band by mal ísť presne do bodu Nei-Kuan. Nasaďte si pásky na obe zápästia a noste ich počas jazdy na lodi. Sea-Band sa odporúča aj tehotným ženám, ktoré trpia rannými nevoľnosťami.

Obmedzte silné vône

Keď už ste na pokraji nevoľnosti, nechcete mať okolo seba žiadne pachy, ktoré zhoršia váš podráždený žalúdok.

Silné vône môžu byť čokoľvek od jedla rozloženého na stole až po niekoho kolínsku alebo parfum. Dokonca aj vône z člna môžu stačiť na to, aby vám skrútili žalúdok, ako je napríklad silný výbuch výfukových plynov.

Ak ste v blízkosti niektorého z týchto zápachov, rýchlo sa vzdiaľte a nadýchnite sa čistejšieho vzduchu. Pobytom v tejto oblasti sa vaša nevoľnosť ešte zhorší a na toaletu budete bežať skôr, ako sa nazdáte.

Jedzte svetlo a nevýrazne

Keďže jedlo môže často zhoršiť nevoľnosť, možno si myslíte, že je lepšie vzdať sa jedla až po plavbe loďou. Plavba na lačný žalúdok však nezabráni nevoľnosti. Ak niečo, zintenzívni to.

Musíte niečo zjesť, preto si jedlo vyberajte opatrne. Nevýrazné občerstvenie bude najlepšie sedieť vášmu žalúdku. Jedzte praclíky, obyčajný chlieb a neochutené krekry.

Zázvor a mäta dokážu upokojiť žalúdok. Aj keď si prinesiete pár mätových cukríkov na cmúľanie, malo by to stačiť, aby ste predišli bolestiam žalúdka a zvracaniu. Pite aj zázvorové pivo, ktoré je liekom na podráždený žalúdok.

Nejedzte príliš veľa vyššie uvedených potravín, ako keby ste boli príliš sýti, vaša nevoľnosť sa môže zhoršiť. Vyhnite sa konzumácii alkoholu a citrusových plodov, ako aj tučným, korenistým a mastným jedlám pred nástupom na loď a počas jazdy na lodi. To jedlo je pre teba príliš ťažké.

Pozrite si aktivity, ktoré robíte

Akonáhle zložíte veľkú prehliadku lode, môže vám zostať veľa prestojov. Ak chcete zabrániť kinetóze, záleží na tom, ako tento čas trávite.

Činnosti, ktoré vaše oči považujú za stabilné, môžu zmiasť mozog, pretože vaše vnútorné ucho hovorí mozgu, že sa vaše telo hýbe. Ako ste sa už skôr dozvedeli, takto začína kinetóza.

Knihy nechajte doma. Ak chcete fotiť, použite radšej smartfón ako skutočný fotoaparát. Pri pohľade cez objektív vám bude zle, ak to budete robiť dostatočne dlho. To platí aj pre použitie ďalekohľadu.

Vyhýbajte sa priamemu slnku

Opýtajte sa kapitána, kde si môžete oddýchnuť na lodi, ktorá je ďaleko od ostrých, priamych lúčov slnka. Príliš veľa času vystaveného teplu vás môže dehydrovať. Keď nemáte vo svojom systéme dostatok vody, príznaky kinetózy sa môžu zhoršiť.

Vodu popíjajte dôsledne, ale pomaly, aby ste sa príliš nenaplnili tekutinou.

Zostaňte uprostred lode

Keď budete na oboch stranách lode, budete cítiť jej kývavý pohyb oveľa silnejšie ako v strede. Miesto na odpočinok v strede lode bude pre vás príjemnejšie, najmä ak je táto časť lode blízko vodorysky. Zostaňte tu tak dlho, ako len môžete.

Čítať  Oplatí sa parasailing?

Zamerajte sa na horizont

Keď idete na čln, horizont je váš najlepší priateľ. Chcete to neustále sledovať, ale snažte sa nezízať.

Cieľom je udržať horizont v rámci vášho zorného poľa. Budete sa naň spoliehať ako na referenčný bod počas trvania vašej jazdy.

Mať oči na obzore sa hodí najmä vtedy, keď ste bližšie k prednej časti lode alebo keď ste otočení dopredu. Ak stratíte horizont alebo sa nemôžete dostať k oknu, aby ste sa naň pozreli, ďalšia najlepšia vec je zavrieť oči. Keďže vaše oči nebudú zaostrovať na nič stabilné, možno budete vedieť odolať morskej chorobe.

Dýchajte čerstvý vzduch

Ak je loď, na ktorej sa veziete, uzavretá, nájdite si čas na čerstvý vzduch. Keďže z posedu budete mať výhľad na oceán alebo záliv, vaše oči sa môžu prispôsobiť pohybu lode. To môže zlepšiť signály medzi vnútorným uchom a mozgom a znížiť tak nevoľnosť z pohybu.

Môžete sa vycvičiť, aby ste nedostali morskú chorobu?

Čo ak poviete svojmu telu, aby neochorelo na morskú chorobu? Funguje to tiež? Nie tak celkom, ale pribúdajú dôkazy, že sa môžete naučiť odvrátiť pohybovú chorobu.

Jedna taká štúdia na túto tému je zo správy z roku 2021 v časopise Aplikovaná ergonómia. Štúdia zahŕňala 42 dospelých účastníkov žien a mužov. Vedci nechali účastníkov jazdiť na virtuálnom 3D simulátore, aby zistili, ako veľmi sú chorí z pohybu.

Potom výskumníci rozdelili účastníkov do dvoch skupín. Prvá skupina trénovala každý deň 15-minútovými vizuoprostorovými cvičeniami. Druhá skupina nie.

Potom obe skupiny jazdili na 3D simulátoroch. Skupina, ktorá necvičila, nemala žiadne rozdiely v kinetóze, zatiaľ čo skupina, ktorá cvičila, hlásila zníženú kinetózu v simulátore o 51 percent.

Zaujíma vás, či sa školenie týkalo jazdy v autách a iných vozidlách v reálnom živote? Naozaj sa to stalo. Účastníci mali v týchto aplikáciách zníženú kinetózu o 58 percent.

To, aké školenie účastníci absolvovali, malo určite niečo do seba. Ako sa uvádza v štúdii: „vizuopriestorová schopnosť má kauzálny účinok na náchylnosť na kinetózu… Zlepšovanie vizuopriestorových zručností je účinnou metódou na zníženie kinetózy.“

Tréningové úlohy zahŕňali porovnávanie 3D položiek, ktoré sa otáčali v rôznych smeroch, zisťovanie, ktoré kresby obsahovali vložené položky, ako aj to, čo boli vložené položky, a zdôvodňovanie skladania papiera.

Tento druh tréningu by sa oplatil zopakovať, ak je vaša morská choroba obzvlášť zlá!

Záverečné myšlienky

Morská choroba je bežné ochorenie, ktoré môže niektorým ľuďom sťažiť jazdu na lodiach a iných pohyblivých vozidlách. Pochopenie prepojenia vnútorného ucha a mozgu vám môže pomôcť zmierniť pohybovú chorobu.

Aj keď vyššie uvedená taktika nefunguje a napriek tomu ochoriete, nehanbite sa. To sa stáva!