Ako sa pripraviť na túru

Pešia turistika je skvelá aktivita, ktorej sa môže venovať každý. Po celom svete sú chodníky, ktoré siahajú od nenáročných prechádzok v prírode až po intenzívne celodenné výstupy. Na každú túru, ktorú podniknete, sa však budete chcieť riadne pripraviť a uistiť sa, že máte správne zásoby a úroveň vytrvalosti.

Pred náročnou túrou by ste mali trénovať približne 8 týždňov. Zamerajte sa na posilnenie hlavných svalových skupín, budovanie vytrvalosti a zlepšenie rovnováhy. Pred každou túrou sa dobre natiahnite a hydratujte a nezabudnite si priniesť všetko jedlo, vodu a bezpečnostné vybavenie, ktoré budete potrebovať.

Existuje niekoľko túr, ktoré začiatočníci zvládnu s malým/žiadnym tréningom, ale vždy by ste si mali vybrať túry, ktoré sú vhodné pre vašu úroveň. Ak chcete podniknúť náročnejšie túry, uistite sa, že ste správne pripravení! Vybudovanie dobrého cvičebného programu a prinesenie správneho vybavenia vás pripraví na úspech.

Budovanie vytrvalosti

Akokoľvek by ste mohli chcieť, nemali by ste sa spontánne vybrať na ťažkú ​​celodennú túru, ak na ne nie ste zvyknutí. Aj keď absolvujete celý výlet, budete potom ešte dlho ubolení a mizerní a celkový zážitok pravdepodobne nebude skvelý.

Takže predtým, ako vyskúšate akúkoľvek náročnú túru, je dôležité dať svojmu telu kondíciu. Vo všeobecnosti môžete svoje telo pripraviť na túru do 8 týždňov. Toto časové obdobie vám poskytne čas na budovanie svalov a zlepšenie vašej vytrvalosti bez toho, aby ste boli príliš vyčerpávajúci.

V prvých 6 týždňoch tréningu sa snažte zaradiť kombináciu silového tréningu, kardio tréningov a dní odpočinku. Dobré turistické cvičenia zahŕňajú skokové drepy, step-up / horolezecké cvičenia, jogging, plávanie a bicyklovanie. Počas tréningového obdobia môže byť užitočné aj menšie túry, ale nepreháňajte to! Väčšinu tréningových túr si nechajte do 1-2 hodín. Pred každým tréningom sa tiež uistite, že sa správne natiahnete.

Keď sa túra priblíži, využite posledné 2 týždne tréningu na intenzívnejšie cvičenie. Malé túry by sa v tomto bode mali stať bežnou súčasťou vášho tréningu. Skúste 3x týždenne podnikať menšie túry, s batohom, ktorý využijete na to pravé.

Čítať  Najlepšie kempingové postieľky a prečo by ste ich mali vlastniť

V posledných dňoch pred túrou si urobte prestávku, aby si telo oddýchlo, zotavilo sa a pripravilo sa na veľký tlak. Pite veľa vody a vezmite si pokoj!

Môžete tiež sledovať spolu s videom nižšie, kde nájdete niekoľko dobrých strečingov a techník budovania rovnováhy. Pre každú úroveň je niečo, takže si tieto tréningové tipy prispôsobte svojej vlastnej úrovni.

Prípravy pred túrou

Keď príde deň, mali by ste si byť celkom istí svojou schopnosťou zvládnuť náročnú túru! Pred túrou sa však budete musieť pripraviť.

Naťahuje sa

Strečing by mal byť už súčasťou vašej rutiny počas tréningového obdobia pred túrou. Strečing zlepšuje prietok krvi, zabraňuje kŕčom a môže zlepšiť vašu rovnováhu a dýchanie. Švihy nôh, natiahnutie lýtok a výpady sú dobré spôsoby, ako sa rozhýbať predtým, ako sa vydáte na cestu.

Hydratácia

Na každú túru by ste si mali priniesť dostatok vody, ale ak budete na začiatku dobre hydratovaní, môžete získať náskok. Mali by ste sa pokúsiť vypiť 3-4 šálky vody predtým, ako začnete turistiku. Môžete tiež piť džús, kávu, mlieko alebo iné nápoje, ak chcete pridať trochu chuti. Pokiaľ je vo vašom systéme dostatok tekutín, budete na cestu v dobrej kondícii.

Neznižujte to však všetko naraz, pretože to sťažuje vášmu telu absorbovať to a prinúti vás to skôr zastávku v boxoch. Nápoje pite po jednej šálke, pričom medzi jednotlivými šálkami je 15-30 minút. Ak musíte chvíľu jazdiť, aby ste sa dostali do východiskového bodu, môže to byť dobrý čas na doplnenie nápojov.

Základy, ktoré si treba priniesť

Príprava tela je v poriadku, ale je to len prvá časť úspešnej túry. Musíte sa tiež uistiť, že si na cestu prinesiete správne zásoby, inak by ste mohli skončiť hladní, dehydrovaní alebo zranení. Správne naložený batoh je najlepším priateľom všetkých turistov!

Čítať  Veľkosť plynovej nádrže vodného skútra (s 13 príkladmi rôznych modelov)

Voda

Voda je pre turistov absolútnou nevyhnutnosťou. Aj keď si prinesiete všetko ostatné z tohto zoznamu, nemôžete mať úspešnú túru bez vody. Vezmite si so sebou veľa a vezmite do úvahy počasie a dĺžku túry. Dobrým pravidlom je priniesť si 2 šálky vody na každú hodinu, ktorú plánujete na túru.

Ak nechcete, aby sa vám v batohu šúchalo veľa fliaš s vodou, vždy si môžete priniesť camelback! Vďaka tomu je ľahké zostať hydratovaný počas chôdze.

Jedlo

Jedlo je ďalšou dôležitou súčasťou vašej výbavy. Na túre spálite veľa kalórií, najmä ak je vonku obzvlášť teplo alebo zima. Navyše je vždy príjemné mať počas prestávok niečo na zahryznutie!

Keď si vyberáte trail food, mali by ste hľadať potraviny, ktoré sú bohaté na sacharidy, cukor, bielkoviny a zdravé tuky. Tieto možnosti vám dodajú okamžitú aj dlhotrvajúcu energiu a navyše je príjemné mať niečo na maškrtenie.

Sušené ovocie, energetické tyčinky, jerky, trailová zmes, granola, krekry a tmavá čokoláda sú skvelou voľbou pre trail food. Nebojte sa pridať aj pár previnilých potešení, ak vám spríjemnia túru.

LEKÁRNIČKA

Lekárnička sa môže zdať zbytočná, ale nikdy neviete, čo sa môže na ceste stať. Určite je lepšie si ho priniesť a nepotrebovať, ako ho potrebovať a nemať. Existujú malé lekárničky, ktoré sú vyrobené špeciálne aj pre turistov, takže nemusíte nutne kupovať každý jednotlivý kus. Toto Model schválený FDA je dobré miesto, kde začať.

Súprava prvej pomoci každého turistu by mala obsahovať:

 • Pinzeta
 • Chirurgické nožnice
 • Lieky proti bolesti
 • Doplnky elektrolytov
 • Antacidá a lieky proti hnačke
 • Liek na alergiu
 • Jednorazové rukavice
 • Teplomer
 • Obväzy
 • Dezinfekčný prostriedok
 • Aloe vera
 • Antibiotický krém
 • Ošetrenia proti hmyzu
 • Moleskin
 • Príručka núdzovej liečby

Zmiešaný

Turistický batoh sa môže naplniť pomerne rýchlo, ale existuje niekoľko ďalších problémov, ktoré by ste si mali vziať na každú túru. Možno nebudete potrebovať všetky nasledujúce položky, ale určite vám pomôžu pripraviť sa na nepredvídané okolnosti a spríjemniť túru. Priniesť so sebou:

 • Vreckový nôž / multifunkčné náradie
 • Tepelná prikrývka
 • Baterka (s extra batériami)
 • Pár suchých ponožiek
 • Fotoaparát/telefón
 • Malý prenosný reproduktor
 • Aktuálna mapa oblasti
 • Kompas
 • Sprej proti hmyzu
 • Opaľovací krém
 • Dobrý klobúk
 • Slnečné okuliare
 • Vodný filter
 • Toaletný papier/ hygienické utierky
 • Pončo do dažďa
Čítať  Lepíte si hokejky s loptou?

Záverečné myšlienky

S turistikou môže začať každý a je to fantastická aktivita pre ľudí s akoukoľvek zručnosťou. Musíte sa však uistiť, že ste na túto skúsenosť pripravení, takže správna príprava je kľúčom. Ak si nájdete čas na precvičenie svojho tela a vybudovanie vytrvalosti, budete mať oveľa lepší zážitok. Pokiaľ urobíte správne prípravné kroky a prinesiete správne zásoby, budete pripravení zvládnuť náročnejšie túry, než ste si kedy predstavovali.

Súvisiaci obsah

Ak sa počas túr a výletov s batohom budete nudiť, môžete pridať trochu zábavy počúvaním hudby/podcastov, hraním hier na chodníku, nastavovaním osobných výziev a zbieraním predmetov na chodníku. Cestovanie sám môže byť nudné, preto si nájdite priateľa alebo skupinu, ktorá pôjde s vami.

Pešia turistika je jedným z mojich obľúbených spôsobov, ako sa nadýchať čerstvého vzduchu a preskúmať novú oblasť! Nie je to však vždy jednoduché hobby a každý turista sa musí pripraviť na určité riziká. Niektoré nebezpečenstvá sú mimo našich rúk, napríklad zlé počasie alebo divá zver blokujúca cestu. Existujú však aj ďalšie chyby, ktorým sa dá ľahko vyhnúť, ak urobíte správne kroky!

Zdroje: