Ako sa chrániť pri kempovaní?

Kempovanie je skvelá aktivita, ktorú môžete robiť sami, s priateľmi alebo s rodinou. Je to zábava pre všetky vekové kategórie, no pri kempovaní si musíte uvedomiť isté veci. Ak chcete napríklad dobrý výlet, vaša ochrana by mala mať prednosť pred všetkými ostatnými.

Od dobrého vybavenia po dostatok jedla a vody, bezpečnú jazdu a vedieť, ako sa chrániť pred divou zverou – to sú len niektoré veci, na ktoré musíte počas svojich výletov pamätať. Aby sme zaistili vašu bezpečnosť, vytvoril som túto príručku, ktorá vám ukáže všetko, na čo si musíte dávať pozor.

Ak sa teda chcete naučiť, ako chrániť svojich spolucestujúcich a seba pri kempovaní, ste na správnom mieste. Poďme priamo do sprievodcu a zistite viac!

Viac…

bezpečnosť kempingu

TOP 10 tipov na bezpečnosť pri kempovaní

Predtým, ako sa vydáte na ďalší kemping, chcem, aby ste vedeli niekoľko bezpečnostných tipov. Keďže som v priebehu rokov absolvoval nespočetné množstvo kempingových výletov, mal som svoj spravodlivý podiel pozitívnych a negatívnych skúseností, ktoré ma naučili tipom, ktoré vám predstavím. Odporúčam vám, aby ste si vzali k srdcu rady, ktoré zdieľam, a použili ich na to, aby bol váš ďalší výlet skvelý:

Preskúmajte kemping

Či už plánujete ísť do kempingu alebo kempovať v odľahlých oblastiach národných parkov, vždy je dobré urobiť si prieskum vopred. Skontrolujte potenciálne nebezpečenstvá miesta – divoká zver, poľovníci, požiare alebo dokonca nedostatok vody. Všetky podrobnosti sa dozviete online alebo zavolaním do kempingu či národného parku.

Potom sa podľa toho pripravte. Ak v okolí nie sú žiadne potoky, pribaľte si viac vody a vodných filtrov. Ak sú tam medvede, zaobstarajte si medvedí alebo paprikový sprej. Ak nie je žiadny prístrešok, uistite sa, že si vezmete stan. Vyzbrojení informáciami z výskumu sa môžete uistiť, že máte všetko, čo potrebujete.

Pred cestou skontrolujte počasie

Pomohlo by, keby ste nešli kempovať v zlom počasí. Po prvé, je nebezpečné byť v lese v daždivom počasí, pretože existuje riziko, že blízko vás zasiahne blesk. Po druhé, v zlom počasí je nemožné preskúmať svoje okolie.

Namiesto toho, aby ste zostali iba vo svojom kempingu, zvážte preplánovanie výletu a vyrazte naň za slnečného a teplého dňa. Svoju cestu tak môžete využiť na maximum bez toho, aby ste museli riešiť premočené oblečenie alebo topánky.

Jazdite bezpečne

Zatiaľ čo väčšina kempingov sa nachádza na úžasných miestach, vonku nie je vždy to najpríjemnejšie miesto na jazdu. Ak plánujete zobrať auto alebo karavan, aby ste sa dostali do kempu, budete musieť vopred skontrolovať cesty. Odporúčam vám navštíviť konkrétnu kempingovú oblasť, iba ak máte bezpečný spôsob, ako sa tam dostať.

Ak cesty nie sú v dobrom stave, zvážte prechádzku do kempingu, ak ste si istí, že tam chcete kempovať. V opačnom prípade môžete hľadať iný kemp v okolí alebo dokonca nejaké iné miesto, ktoré je ľahšie dostupné.

Čítať  Ako zabaliť toaletný papier na batoh? [Quick Answer]

Získajte správnu výbavu

Mať dobré turistické vybavenie je veľmi dôležité. To zahŕňa dobrý batoh, do ktorého sa vám zmestia všetky veci, dobré nepremokavé a priedušné oblečenie a doplnky. Pod doplnkami mám na mysli baterku, klobúk, opaľovací krém, okuliare a iné veci.

Najdôležitejšou výbavou sú však topánky – dobrá turistická obuv alebo čižmy sú nevyhnutnosťou. Ochránia vaše nohy a pomôžu vám zostať v bezpečí počas cesty. Ak si chcete užiť prírodu bez obáv z pošmyknutia alebo vyvrtnutia členku, zaobstaranie správnej obuvi by malo byť na prvom mieste!

Stanovte si jasný cieľ

Vždy, keď plánujete kemping, je dobré stanoviť si cieľ pre tento výlet. Máte chuť na krátke prechádzky a užiť si čerstvý vzduch? Alebo sa chcete presadiť a vydať sa na náročné pešie túry na blízke vrcholy?

To všetko je potrebné zvážiť vopred, pretože môžu ovplyvniť to, čo si na cestu musíte vziať. Taktiež, ak beriete na výlet dieťa, musíte ho držať v bezpečí a zabaviť sa. V takom prípade budú najlepšie kratšie výlety, pretože deti, najmä mladšie, pravdepodobne nebudú chcieť chodiť na dlhé vzdialenosti. Myslite teda na to pri plánovaní cesty.

Netlačte na seba

Čokoľvek robíte, netlačte sa počas kempovania alebo turistiky. Môžete riskovať, že sa zraníte alebo si spôsobíte bolesť svalov, ak prekročíte svoje hranice. Vždy je dobré vedieť, čoho ste schopní a čo je na vás priveľa.

Ak chcete vynechať autokemping a vydať sa na túru do svojho kempu, uistite sa, že túra nie je príliš náročná. Ak áno, cvičte pred cestou – choďte do posilňovne alebo často behajte. To ti pomôže zlepšiť svoju úroveň kondíciea pomôže vám prejsť výletom bez problémov.

Majte možnosti pre prípad, že by ste sa stratili

Niečím úmyslom nikdy nie je stratiť sa na odľahlom kempingu. Ale niekedy sa to môže stať. Ak sa vám to predsa len stane, budete musieť vedieť, ako sa dostať späť tam, odkiaľ ste prišli, alebo aspoň prinútiť niekoho, aby vás našiel.

V rámci kempingového vybavenia si nezabudnite pribaliť mapu alebo kompas. Môže sa tiež ukázať ako užitočné získať píšťalky alebo baterky, ktoré môžete použiť na upútanie pozornosti ľudí. Bez ohľadu na to, čo to je, vždy majte možnosť pomôcť vám dostať sa bližšie k vám.

Dajte niekomu svoje kontaktné údaje

V súvislosti s predchádzajúcim bodom je rozumné dať niekomu vedieť, kde budete kempovať. Týmto spôsobom, aj keď sa stratíte v odľahlej oblasti bez mobilných služieb, môžete sa spoľahnúť, že vás niekto príde hľadať, ak ho nekontaktujete.

Predtým, ako sa vydáte na cestu, poskytnite niekomu svoje kontaktné údaje, najlepšie priateľovi. Ak dáte niekomu z rodiny núdzový kontakt, môže ešte viac prepadnúť panike, ak o vás nebude počuť. Takže nájdite pokojného a zdržanlivého priateľa a dajte mu vedieť všetko o svojich plánoch a výlete.

Čítať  Prečo praská táborák? [7 Ways To Prevent It]

Oh, a nezabudnite vždy informovať priateľa o vašom pobyte a akýchkoľvek zmenách plánu. Chcete ich znepokojiť kvôli ničomu, pretože ste im zabudli zavolať, nemám pravdu?

Vedieť, ako sa správať k divokej zveri

Pamätajte, že kempovanie môže niekedy viesť k blízkemu stretnutiu s divokou prírodou. V závislosti od toho, kde kempujete, by ste si mali byť vedomí toho, či sú v blízkosti medvede, hady alebo dokonca horský lev.

Preto je dôležité urobiť si prieskum na konkrétnom mieste predtým, ako sa tam vydáte na výlet. Pomôže vám pripraviť sa s repelentmi, zaobstarať si lepšie nádoby na jedlo, aby pach nelákal zvieratá a podobne.

Taktiež nezostanete zaskočení, ak narazíte na divokú zver. Namiesto toho budete vedieť, ako sa so zvieraťom vysporiadať, aby na vás nezaútočilo.

Majte dostatok jedla a vody

Mať dostatok jedla a vody na cestu je nevyhnutné. Nemôžete si užiť kempovanie, ak nemáte jedlo, ktoré by vám dodalo energiu alebo vodu, ktoré by vás udržalo hydratované. Predstavte si, že strávite dni na horúcom letnom slnku bez vody – bola by to katastrofa!

Preto si vždy naplánujte množstvo jedla, ktoré potrebujete. Pokiaľ ide o vodu, skontrolujte, či existujú pramene alebo potoky, ktoré môžete použiť. Ak existujú, bolo by to skvelé – vodný filter si budete musieť zaobstarať iba v prípade, že voda nie je taká čistá. Ak nie, prineste si vodu z domu.

Akých je päť dôležitých vecí, ktoré by ste si mali vziať so sebou na ochranu pri kempovaní?

Pri kempovaní nestačí brať do úvahy iba veci uvedené vyššie. Ak chcete zostať chránení, musíte so sebou nosiť niekoľko dôležitých vecí. Tieto veci nevážia veľa a nie sú také drahé, takže by ste ich mali mať možnosť zohnať a vziať si ich na všetky svoje cesty. Tu je mojich päť najdôležitejších vecí:

LEKÁRNIČKA

Lekárnička je prvá vec, ktorú by ste si mali pribaliť na každú cestu. Mal by obsahovať náplasti, gázy, obväzy, pinzety, zatváracie špendlíky, rukavice a dezinfekčný prostriedok na ruky. Všetky tieto veci sú dôležité pri riešení akéhokoľvek typu rany.

Pri objavovaní kempingov sa nevyhnutne porežete alebo poškriabete. Skúsení táborníci vám tiež povedia, že kempingový varič alebo táborák vám môžu popáliť ruku. Ak sa vám stane niečo z vyššie uvedeného, ​​budete potrebovať lekárničku na vyčistenie a zaistenie rán.

Mapa a kompas

Mapy a kompasy vám môžu pomôcť dostať sa do kempingu, pohybovať sa v ňom bez toho, aby ste sa stratili, a pomôžu vám preskúmať blízke oblasti, ktoré sa zdajú byť zaujímavé. Bez mapy nemôžete prejsť bezpečnú vzdialenosť – inak riskujete, že sa stratíte.

Čítať  Ako dlho vydrží butánová nádoba? [Detailed Answer]

Väčšina smartfónov má predinštalované mapy a kompasy. Aj keď ich môžete použiť, odporúčam tiež získať samostatnú mapu alebo kompas. Ak svoj telefón stratíte, zabudnete si ho vziať alebo ak sa mu vybije batéria, vždy sa môžete obrátiť na tradičnú mapu alebo kompas.

Baterka

Baterka je dôležitá aj pri nočných výletoch, pretože vám môže pomôcť skontrolovať veci, ak by ste počuli nejaké podozrivé zvuky. Ak máte baterku, nebudete sa musieť cítiť ohrození alebo sa cítiť ako v zraniteľnej situácii. Keď niečo počujete a začnete sa cítiť nepríjemne, môžete chytiť baterku a skontrolovať veci.

Baterku môžete použiť aj na pohyb v tme. Pamätajte však, že väčšina bateriek obsahuje batérie, ktoré sa môžu po určitom čase vybiť. Takže pred ďalším dobrodružstvom vezmite nové batérie a doplňte staré. Vďaka tomu bude vaša baterka fungovať niekoľko týždňov!

zápasy

Ak si chcete zapáliť táborák, môžu sa vám hodiť zápalky. Určite ho budete potrebovať na varenie, kúrenie alebo svetlo. So zápalkami a ohniskom budete môcť oheň založiť okamžite.

Týmto chcem povedať, že vonku by ste nikdy nemali nechávať oheň bez dozoru. Z malého požiaru sa v priebehu niekoľkých minút môže stať obrovský a nebezpečný. Preto ho vždy sledujte a pred odchodom z kempingu ho uhaste.

Bug/Medveď sprej

národné parky a odľahlé oblasti môžu byť často domovom voľne žijúcich živočíchov a hmyzu. Pred návštevou takýchto miest si musíte zaobstarať repelentné spreje, ktoré vás udržia v bezpečí. Sebaobranná zbraň nie je vždy najvhodnejšia, pretože sa nebudete chcieť priblížiť k predátorovi.

Pomocou sprejov na odpudzovanie medveďov a hmyzu môžete dravca postriekať bez toho, aby ste sa k vám priblížili alebo mu dovolili. Repelentné spreje nie sú také drahé ani veľké, takže si ich môžete vziať so sebou kamkoľvek pôjdete!

voľne žijúcich živočíchov

Ochrana pred zvieratami pri turistike – čo potrebujete vedieť?

Vždy, keď idete na výlet do odľahlej oblasti, je vždy dobré zaobstarať si repelentný sprej na medvede a hmyz. Ale okrem toho by ste mali pamätať na niekoľko ďalších vecí.

Prvá vec je, že by ste nikdy nemali kŕmiť voľne žijúce zvieratá. Ak dostanú nejaké ľudské jedlo, môžu byť agresívne, keď budú chcieť viac. Preto je najlepšie im nedávať vôbec žiadne jedlo.

Druhá vec nie je priblížiť sa k nim, bez ohľadu na to, akí bojazliví môžu pôsobiť. Lepšie je odstrániť sa z oblasti bez toho, aby ste s nimi nadviazali kontakt.

Pokiaľ ide o hady, nezabudnite sa držať ďalej od trávnatých plôch. To isté platí pre hmyz, ktorý môže číhať v tráve – ak cítite uštipnutie od akéhokoľvek hmyzu, snažte sa čo najskôr dezinfikovať pokožku a ošetriť. Niektoré druhy hmyzu môžu spôsobiť alergické reakcietak majte na pamäti aj to.