Ako riadiť kanoe (Príručka pre začiatočníkov)

Naplánovať si na leto dovolenku k jazeru znamená jazdiť na kanoe takmer stále. A samozrejme, každý chce vyzerať cool pri pádlovaní hore a dole po rieke. Ak neviete, ako riadiť, tento skvelý obrázok vyletí priamo z kanoe do jazera. Takže predtým, ako vstúpime do kanoe, naučme sa riadiť!

Prvý krok: Stanovte si zodpovednosť

Pred kanoistikou sa vždy uistite, že každý vie, čo robí. V kanoe pre dve osoby vodák v prednej (prednej) časti kanoe ovláda viac sily a rýchlosti kanoe. Kormový (zadný) vodák ovláda viac smerov kanoe.

Zvyčajne je zadný paddler jeden s väčšou výdržou, aj keď pozície možno často meniť. Či tak alebo onak, uistite sa, že každá osoba vyhovuje pozícii, ktorú má. Trik je efektívny, pretože efektivita funguje najlepšie.

Druhý krok: Dostaňte sa do pozície

Keď sa dostanete na pridelené pozície, jazero bude vaše. Uistite sa, že kanoe je v dostatočne hlbokej vode, aby sa neťahalo a nehádzalo po skalách na dne. Zvyčajne je 2,5 stopy viac ako dostatočná hĺbka vody.

Ak ste sami, sadnite si do stredu kanoe. Ak sú dvaja ľudia, jedna osoba by mala sedieť vzadu a druhá vpredu, ako je uvedené vyššie.

Uchopte pádlo a uistite sa, že dominantná ruka je umiestnená na hrdle pádla. Toto je miesto, kde sa hriadeľ lopatky stretáva s čepeľou. V podstate to znamená, že vaša dominantná ruka by mala byť umiestnená priamo nad plochou časťou pádla, ktorá ide do vody.

Druhou rukou uchopte rukoväť. Rukoväť pádla je úplne hore a zvyčajne má tvar T. Vaša ruka by mala úplne zakryť rukoväť.

Ak si nie ste istí polohou rúk, zdvihnite pádlo do vzduchu a nad hlavu. Umiestnenie vašich rúk a paží by malo vytvárať dva uhly 90 stupňov.

Počas celej cesty budete veľa striedať strany, čiže dôjde k prehodeniu polôh rúk. Pokiaľ pozícia zostáva rovnaká, je stále správna. Ak potrebujete ďalšiu pomoc, pozrite si toto video!

  Najťažšie pozície v pozemnom hokeji

Čepeľ pádla musí ísť úplne do vody. Pádlovanie si vyžaduje silu. Keď ste v kanoe, celá horná polovica vášho tela by mala byť zapojená do pádlovania.

Keď začnú obaja vodáci, uistite sa, že zadný vodák pádluje na jednej strane a vodák na prove pádluje na druhej strane. Uistite sa, že pri zmene strán si obaja vodáci uvedomujú zmenu strany.

To vám umožní ísť v priamom smere namiesto točenia v kruhoch.

Tretí krok: Vyskúšajte základy, ako je riadenie a jazda

Obaja vodáci by si mali vyvinúť kadenciu a mali by sa rýchlo zosynchronizovať. Aby ste sa uistili, že vaše kanoe ide rovno, obaja vodáci si musia byť vedomí toho, na ktorej strane je druhý vodák, aby mohli urobiť presný opak.

Po chvíli by sa pádlovanie malo stať takmer druhou prirodzenosťou.

Vodáci by mali prilepiť pádlo do vody vedľa lode na tú stranu, ktorú potrebujú, a mali by ťahať pádlo späť k sebe. Trailing znamená ťahanie pádla späť smerom k vodákovi.

Krok štyri: Na brzdenie použite pádla na oboch stranách

Brzdenie v kanoe je také jednoduché, až sa to zdá neskutočné. Všetko, čo musíte urobiť, je, aby obaja vodáci naraz položili svoje pádla priamo do vody. To je všetko!

Nehýbte pádlom, pokiaľ nie je potrebné riadenie. Pádlo by malo zostať ploché vo vode, aby sa zatlačilo proti vode a spomalilo rýchlosť kanoe.

Poznámka: Toto musí byť vykonané s oboma vodákmi! Ak brzdí iba jeden vodák, rýchlosť kanoe sa takmer vôbec nelíši.

Piaty krok: Experimentujte s brzdením, než sa dostanete na breh

Cúvanie začína rovnako ako brzdenie a pamätajte, že synchronizácia je kľúčová!

Vodáci by mali ešte raz umiestniť pádla rovno dole do vody, ale namiesto toho, aby ste pádlo držali v pokoji, zatlačte ho späť proti vode.

Vodáci by už nemali robiť ťah dopredu. Namiesto ťahania pádla späť k sebe by pádlo mali tlačiť, namiesto ťahať, pádlo od seba.

  Môžu sa rybárske návnady vziať na let ako príručná batožina?

Krok 6: Skúste sa otočiť doľava a doprava

Keď obaja vodáci chcú, aby sa kanoe otočilo doprava, zadný vodák by mal prilepiť pádlo ďaleko pred zadnú časť na pravej strane a ťahať pádlo späť smerom k korme.

Ak chcú obaja vodáci otočiť kanoe doľava, zopakujte rovnaké kroky, umiestnite pádlo pred seba na ľavú stranu a vlečte ho späť smerom k korme, ale na ľavú stranu.

Samozrejme, niekedy môže zadák použiť veľkú silu a ísť ďaleko doľava alebo doprava. Na menšie opravy môžu vodáci použiť zdvih „J“.

Zdvih „J“ je veľmi jednoduchý. Keď je pádlo umiestnené vo vode priamo dole, tlačí vodu za kanoe. Ak sa vyskytla mierna chyba smeru, umiestnite pádlo do vody tak, ako by ste to robili normálne, ale na konci trasy, keď pádlo dosiahne zadnú časť, opäť otočte pádlo nahor, čím vytvoríte tvar J.

Pádlo by teraz malo vyzerať, akoby sa pokúšalo prerezať vodou namiesto toho, aby ho tlačilo za sebou. Nenechávajte si dlhý tvar písmena „J“. Je to ako bežné pádlovanie! Chcete neustále tlačiť kanoe vpred.

Pri väčších korekciách bude možno musieť vodák zmeniť strany, aby sa kanoe opäť narovnalo, skôr než sa otočí smerom, ktorým vodáci potrebujú ísť.

Toto sa nazýva ťahový ťah. Jednoducho to znamená, že lopatka pádla by mala tlačiť vodu späť v smere, ktorým kanoe potrebuje ísť. Pádlo by malo byť blízko pravej alebo ľavej strany kanoe (podľa toho, ktorým smerom sa kanoe musí otočiť) a ťahať ho späť k vodcovi.

Siedmy krok: Komunikujte so svojím spoločníkom na kanoe

Komunikácia je pre dobrých kanoistov nevyhnutná a kľúčová.

Bez dobrej komunikácie sa obaja vodáci začnú motať v kruhoch a opäť stratia ten skvelý imidž. Vodáci nebudú môcť brzdiť, otáčať sa, cúvať alebo dokonca riadiť, ak sa spolu nerozprávajú.

  Čo je ťažný ventil na vodnom skútri?

Pamätajte si, že zatiaľ čo zadný pádler môže presne vidieť, čo robí zadný pádler, nemôže sa neustále pozerať dozadu, aby skontroloval, čo robí zadný pádler.

Komunikácia vás posúva vpred a v podstate vás to najviac baví.

Vyhnite sa frustrácii, pretože vás to rýchlo unaví. Je to jednoducho o spoločnom rozprávaní a pohybe, a áno, vyžaduje si to prácu!

Uistite sa, že obaja vodáci sú spokojní s komunikáciou a porozumením potrebám toho druhého a kanoistika bude obrovská zábava!

Ôsmy krok: Vyhnite sa únave

Aj správna kanoistika môže byť vyčerpávajúca. Naplánujte si výlet vopred a uistite sa, že obaja vodáci budú mať čas na odpočinok. Pádlovanie si vyžaduje veľa sily a únava sa nakoniec potopí. Pokiaľ si obaja kanoisti plánujú odpočinúť a načerpať nové sily, výlet bude hladký a zábavný!

Záďoví vodáci sa niekedy unavia rýchlejšie ako vodáci na prove, pretože hlavne riadia kanoe.

Ak v ktoromkoľvek bode ktorýkoľvek vodák cíti, že je potrebné zmeniť pozície, zastavte sa na breh a zmeňte pozície. To pomáha vyrovnať únavu, takže jeden vodák nie je unavenejší ako druhý.

Vždy pamätajte, že prax robí majstra! Pred plánovaním veľkého kanoistického výletu sa uistite, že obaja vodáci cítia istotu vo svojich kanoistických schopnostiach. Synchronizácia sa dá praktizovať aj na súši!

Skontrolujte komunikáciu a cvičte viac tým, že budete sedieť v kanoe na súši. Aj keď sa to môže zdať divné a dokonca to vyzerá trochu hlúpo, obaja vodáci budú môcť spolupracovať pri riadení, prepínaní pádla a komunikácii týmto spôsobom.

V konečnom dôsledku nejde len o to byť dobrými kanoistami, ale aj o bezpečnosť.

Pred kanoistikou urobte správne opatrenia. Buďte dobre oddýchnutí a bdelí, zabaľte si občerstvenie a jedlo s vysokým obsahom bielkovín a veľa, veľa vody! Noste opaľovací krém a záchranné vesty. Niekedy budú potrebné aj prilby. Kanoistika je oveľa zábavnejšia, keď sa berie do úvahy predovšetkým bezpečnosť!