Ako pristávajú parasails?

S radosťou ste počuli, že parasailing nie je ako jazda na horskej dráhe. To vás takmer inšpirovalo k tomu, aby ste si rezervovali jazdu… kým ste nepomysleli na jednu vec. V určitom okamihu musíte zostúpiť na padáku, takže aké to je? Ako pristaneš?

Kapitán vás takmer vždy zavedie na letovú palubu alebo na plošinu lode na pristátie na parasailingu, s výnimkou núdzových situácií. Navijak člna bude postupne ťahať parasailingovú šnúru, čím vás znesie. Loď tiež pôjde pomalšie. Keď sa dostanete na pevninu, rozložte nohy a zostúpte.

Máte ešte ďalšie otázky o tom, ako pristávajú parasails, ako napríklad rozdiel medzi bežným pristátím a núdzovým pristátím? Potom máte šťastie. V dnešnom príspevku sa budeme venovať typom pristátia, ako aj vašej pristávacej rýchlosti a tomu, či zmoknete. Nebudete to chcieť zmeškať!

Ako pristávajú parasails v každodenných scenároch

Už sme to na tomto blogu spomenuli, staré známe, že čo ide hore, musí aj klesnúť. V závislosti od toho, či ste si rezervovali 45 minút alebo dokonca dve hodiny na oblohe, strávite potrebný čas ponorením sa, vznášaním sa a plávaním v oblakoch s vodou pod vami. Toto je tá časť zážitku, ktorá je najlepšia, preto vám vždy radíme, aby ste si ju užili akokoľvek, či už fotením alebo len zotrvaním v danom okamihu.

Keď príde čas, aby vás operátor lode priviedol späť na zem – v tomto prípade doslova – zamieri na jedno z dvoch miest. Prvým z nich je plošina pre loď, ktorá by mala byť dostatočne veľká, aby sa do nej zmestil aspoň jeden parasailer, možno aj dvaja.

Ak parasailujete s väčšou skupinou, napríklad s tromi ľuďmi, operátor lode nasmeruje vaše pristátie na letovú palubu. Na tejto palube ste vy a vaša skupina stáli predtým, ako ste si vybavili svoje vybavenie a boli privedení na kapitánsku loď, aby ste sa dostali do vzduchu.

Mali by ste mať dobrú predstavu o tom, kam kapitán mieri. Ak nie, odporúčame sa ich opýtať predtým vy a vaša skupina sa vydáte na deň parasailingu. Pamätajte, že akonáhle ste vo vzduchu, zriedkavo môžete hovoriť verbálne. Kapitán môže mať mikrofón na jednosmernú komunikáciu, ale viac než pravdepodobné, že bude používať signály rukou. O tom si povieme trochu neskôr v článku.

Teraz, keď máte tieto informácie, prejdime si kroky pre dokonalé pristátie parasail.

Krok 1: Uvoľnenie

Pravdepodobne nepozeráte svoj telefón, aby ste skontrolovali čas, nie keď ste stovky metrov vo vzduchu a obklopení krásnym modrým oceánom. Pri parasailingu môžete ľahko stratiť prehľad o čase, ale váš prevádzkovateľ lode nie. On alebo ona vie, kedy vás a vašu skupinu priviesť k zemi.

Čítať  Ako postaviť najlepšieho snehuliaka

Na to používajú to, čo sa nazýva hydraulický navijak. Ak nie ste oboznámení, navijak je typ ťažného zariadenia s horizontálnym bubnom. Bubon môže byť poháňaný motorom alebo kľukou ručne, pričom prvý z nich je bežnejší v parasailingu. K horizontálnemu bubnu je pripevnené ťažné lano, ktoré je rovnakým lanom priviazané k vášmu postroju alebo sedadlu.

Keď kapitán aktivuje hydraulický navijak, začne postupne naťahovať parasailingovú šnúru. Zostup je potom postupná vec. Ako sme diskutovali v tomto blogovom príspevku o parasailingu a pocite z jazdy na horskej dráhe, váš kapitán vás nikdy nevytrhne zo vzduchu. V skutočnosti si možno ani neuvedomíte, že zostup začal, kým sa nepriblížite k oceánu.

Krok 2: Zostaňte uvoľnení

Zatiaľ čo navijak robí svoje, nie je nič výnimočné, čo by ste vy a vaša skupina mali robiť. Niektorí parasaileri prirovnávajú tento moment k drakovi, ktorý letí vzduchom. Nestáva sa často, že vy ste skôr drak ako ten, kto drží šnúrku, takže skúste nájsť niečo dobré aj z tejto časti jazdy.

Je ľahké podľahnúť panike, keď ste blízko oceánu, ale váš kapitán je veľmi skúsený profesionál. Predtým pristáli stovky, ak nie tisíce parasailov. Vedia, kam ísť a ako vás dostať späť na pevninu, takže dôverujte ich odbornosti. Pokiaľ môžete, zostaňte úplne uvoľnení.

Krok 3: Vstúpte na pevninu

Chystáte sa dosiahnuť buď plošinu lode alebo letovú palubu. Keď sú vaše nohy tak blízko pri zemi, ako sa cítite pohodlne, urobte ľahký, jemný krok na zem. Niektorým ostrieľanejším parasailerom sa trochu pokrčia kolená, vďaka čomu bude vaše pristávanie vyzerať hladko. Toto však nie je povinné, takže sa toho nebojte, ak idete na parasailing prvýkrát.

Krok 4: Vráťte sa späť na pláž

Teraz, keď ste opäť na suchu, je čas vrátiť sa tam, kde vaša jazda začala, na pláž. Ak ste na letovej palube, môžete ísť späť, ale ak ste na plošine kapitánskej lode, odvezie vás do pôvodného cieľa.

Krok 5: Odstránenie zariadenia

Zložte si všetko vybavenie, ktoré ste používali na parasailing, vrátane záchrannej vesty. Ak toto vybavenie nie je vaše, vráťte ho parasailingovej spoločnosti, pretože ste si ho pravdepodobne od nej požičali. Po prepustení z výletu s parasailingom si môžete po zvyšok dňa robiť, čo chcete.

Keďže ste už aj tak na pláži, možno sa rozhodnete zostať tam a relaxovať. Môžete ísť aj domov, je to na vás!

Čítať  Najlepšie zimné nohavice do 100 dolárov

Čo znamená núdzové pristátie parasail

Vyššie uvedené kroky predpokladajú, že pristátie parasail prebehne v poriadku. Vo väčšine prípadov bude. To znamená, že v niektorých prípadoch môže byť potrebné, aby váš prevádzkovateľ lode musel núdzovo pristáť, čo je trochu inak ako normálne.

Toto je známe ako pristátie do vody, takže – ako si iste viete predstaviť – zmoknete. Operátor lode požiada o pristátie na vode, ak z nejakého dôvodu nemôže bezpečne dosiahnuť letovú palubu alebo ak vás nemôže dostať na plošinu lode. V nepriaznivom počasí je tiež bežnejšie pristátie na vode.

Pri pristátí na vode sa vyššie uvedené kroky stále vyskytujú, aspoň niekoľko prvých. Môžete klesať o niečo rýchlejšie, pretože ste v núdzi a nemáte nazvyš. To znamená, že nebudete mať pocit, že sa predierate oblohou klesajúcou priamo k oceánu.

Keď ste blízko vody, vaša rýchlosť zostupu by mala byť takmer nulová, aby ste mohli pristáť na vrchole oceánu. Keďže nemôžete stáť na vode, idete dovnútra. Nebojte sa však, vaša záchranná vesta vás udrží nad vodou.

Čo sa stane ďalej, sa líši v závislosti od stavu núdze. Ak je bezpečné vás dostať na breh, potom to bude nasledovať. Ak potrebujete byť zachránení – čo by bol mimoriadne zriedkavý jav, no napriek tomu by ste naň mali byť pripravení – počkajte, kým príde orgán, ktorý vám pomôže vrátiť sa na pristátie.

Kapitán by mal hovoriť o tom, ako zvládnuť núdzové situácie predtým, ako vzlietnete na padákovej plachetnici.

Ako spoznáte, že je čas na parasail pristátie? Význam ručných signálov

Dobre, povedali sme si, že sa k tomu vrátime, tak sa poďme porozprávať o tom, ako s vami váš kapitán komunikuje zo svojej lode, keď ste stovky stôp hore. Vo väčšine prípadov použijú ručné signály. Odporúčame, aby ste sa pred letom naučili tieto základné signály rúk, aby ste vedeli, čo sa vám váš kapitán snaží povedať.

Spustite motor

Predtým, ako kapitán zapne motor svojej lode, mali by dať signál. Zdvihnú jednu ruku, prsty pri sebe a dlaň od tváre. Potom tou rukou niekoľkokrát otočia. Takto viete, že vaše parasailingové dobrodružstvo sa čoskoro začne, tak sa pripravte!

Clear to Launch

Ak je jasné, že stúpate, kapitán zdvihne obe ruky ako krídla. Ich palec bude hore.

Vystrihnúť motor

Najmä v situácii, ako je núdzové pristátie, vám kapitán môže povedať, že musia vypnúť motor. Aby to urobili, dajú si obe ruky nad hlavu a prekrížia ruky cez seba. Ich prsty budú ploché a stlačené k sebe.

Čítať  Prečo sú letecké prúdy také drahé?

Pristáť tu

Toto je jeden z najdôležitejších signálov rúk, takže buďte opatrní. Váš kapitán rukou označí, kde má pristáť – napríklad na letovej palube alebo na plošine lode. Jedna ruka bude zdvihnutá mierne pod bradu, prsty vytiahnuté a ploché. Ich druhé rameno bude nasmerované tam, kde bude vaše pristátie, ich ukazovák bude smerovať von.

Ako by ste sa mali držať pri pristávaní parasail?

Je pristátie na parasailingu pasívnym zážitkom alebo môžete niečo urobiť, aby ste to zlepšili sebe alebo kapitánovi? Áno, existuje. Ako sme už povedali, zostať v pokoji je prvoradé. Ak sa začnete kývať alebo inak pohybovať so svojou parasailovou súpravou, mohli by ste sa vychýliť z kurzu, aby ste nepristáli presne tak, ako chcel kapitán.

V opačnom prípade, keď sa vzdialenosť medzi vami a oceánom zmenšuje, môžete si trochu rozložiť nohy, takže pristátie bude rýchle a jednoduché. Neseďte však neprirodzeným alebo nepohodlným spôsobom. Ako sme už spomenuli, môžete tiež pokrčiť kolená, keď sa blížite k bodu pristátia, aby vaše pristátie vyzeralo cool.

Zmoknete niekedy pri pristávaní?

Niektorí parasaileri by možno radšej videli oceán, ale necítili jeho chlad. Ak sa medzi nich rátate, musíte zmoknúť, keď ste pri vode? Nie, pokiaľ o to nepožiadate svojho kapitána, nie!

Čas na ponorenie nôh do vody príde až pri zostupe. Ak dávate prednosť tomu, aby ste sa trochu špliechali, stane sa to aj vtedy. Ako vždy hovoríme, tieto veci sa štandardne nedejú, takže ak sa chcete namočiť, pred vzletom sa porozprávajte so svojím kapitánom!

Je zrejmé, že ak váš kapitán z akéhokoľvek dôvodu musí núdzovo pristáť na vode, potom áno, zmoknete bez ohľadu na vaše želania. Takéto pristátie sa pravdepodobne uskutočnilo, aby vám zachránilo život, takže hoci vám bude zima a mokro, ste v jednom kuse, a to je najdôležitejšie.

Záverečné myšlienky

Parasails pristávajú cez hydraulický navijakový systém, ktorý postupne priťahuje vlečné lano, až kým sa parasailery nedostanú blízko k oceánu. Potom už len stačí pristáť na plošine kapitánskeho člna alebo sa vrátiť na letovú palubu.

Pristátie nemusí byť strašidelné. Teraz, keď viete, ako tento proces prebieha, dúfajme, že sa budete cítiť pripravenejší ako kedykoľvek predtým na rezerváciu výletu parasailingom!