Ako pristanete s teplovzdušným balónom?

Čo ide hore, musí padnúť. To platí takmer pre všetko, čo lieta, vrátane teplovzdušného balóna, v ktorom plánujete čoskoro jazdiť. Pred plánovanou cestou vás zaujíma jedna vec, ako pristáva teplovzdušný balón?

Teplovzdušné balóny pristávajú znížením horúceho vzduchu, napríklad uvoľnením vzduchu cez otvor v vrchlíku balóna. Pilot balóna tiež vypne systém horákov, aby priviedol viac chladného vzduchu. Majú vopred vybraté miesto pristátia, na ktoré zamieria, a než sa nazdáte, ste opäť na zemi.

V tomto článku vám oveľa podrobnejšie vysvetlíme proces pristátia teplovzdušného balóna. Poskytneme vám aj ďalšie relevantné informácie, ako je vaša pristávacia rýchlosť a ako sa bezpečne dostať z koša. Určite pokračujte v čítaní!

Ako pristáva teplovzdušný balón?

Predtým, ako budeme môcť vysvetliť, ako môže teplovzdušný balón pristáť, musíme najprv prediskutovať proces letu. Práve sme sa toho dotkli v súvisiacom článku, takže to bude slúžiť ako rekapitulácia.

Aby mohol teplovzdušný balón stúpať, musí mať viac teplého vzduchu ako studeného vzduchu. Dôvodom je, že teplo stúpa. Horúci vzduch s menšou hustotou napĺňa teplovzdušný balón – známy aj ako obal – a poskytuje potrebný zdvih, aby ste si vy a vaši hostia mohli užiť let balónom na oblohe.

Odkiaľ sa však berie horúci vzduch? Prostredníctvom toho, čo je známe ako horákový systém. Pilot balóna riadi systém horáka, ktorý môže byť systém s jedným alebo dvoma horákmi. Horáky sú nasmerované na stred obálky, takže pri zábere môžu fúkať teplo priamo do balóna.

Na aktiváciu kontrolky, ktorá spúšťa systém horáka, kapitán balóna použije fúkací ventil. Výfukový ventil tiež dáva kapitánovi balóna silu pridať viac propánu do horáka, čo zase vytvorí viac tepla. Propán sa vyparuje a vytvára plameň, ktorý je vysoký až osem stôp. Rýchlosť výroby tepla je niekde na úrovni 12 miliónov britských tepelných jednotiek alebo BTU za hodinu.

Pilot balóna použije dávkovací ventil alebo sporadicky zapne fúkací ventil, aby udržal teplo, aby ste mohli pokračovať v lete, ale čo keď chce pristáť s balónom? Majú na to jeden z dvoch spôsobov.

Čítať  Ako navrhnúť pri parasailingu – nestratiť prsteň!

Prvým je jednoducho občas zapnúť dúchací ventil. Studený vzduch nestúpa rovnako rýchlo ako horúci vzduch, takže dlhší let už nie je možný. Studený vzduch je tiež hustejší, čo neprospieva vašej vztlakovej schopnosti.

Ako dlho trvá, kým sa ohriaty vzduch ochladí, sa môže líšiť, takže pilot balóna sa môže rozhodnúť použiť aj vetrací otvor vrchlíka balóna. Tento prieduch je určený na postupné vypúšťanie horúceho vzduchu. Keď horúci vzduch uniká z vetracieho otvoru, začnete klesať.

Kde pristanete počas letu teplovzdušným balónom?

Zníženie výšky odstránením horúceho vzduchu je len jednou časťou procesu pristátia. Pilot balóna vás tiež musí pristáť na zemi, ale ako?

Piloti teplovzdušných balónov komunikujú s pozemnou posádkou, aby pristáli na mäkkom, rovnom mieste v blízkosti cesty, kde sa nenachádzajú žiadne zvieratá a najmä elektrické vedenie. Môžete pristáť pri stromoch, ale nezrazíte sa s nimi.

Hoci nevidíte pozemnú posádku, keď ste vo výške tisícov stôp, pilot balóna je s nimi v neustálom kontakte. To platí najmä v prípade, keď sa blížite k pristátiu, pretože pozemná posádka má oveľa lepšiu pozíciu na výber miesta pristátia pre váš teplovzdušný balón ako pilot balóna.

Miesta pristátia sa vyberajú s ohľadom na niekoľko kritérií. Pozemná posádka sa musí v prípade potreby dostať k teplovzdušnému balónu, takže vždy pristanete niekde blízko cesty. Môžete byť blízko poľa, ale toto bude otvorené pole bez zvierat, ako sú ovce alebo kravy. Miesto musí byť tiež ďaleko od elektrického vedenia, ktoré môže zamotať teplovzdušný balón a spôsobiť nebezpečenstvo pristátia.

To znamená, že oblasť plná stromov je miestom, na ktorom by mohol pristáť pilot teplovzdušného balóna. Niekedy sa môže zdať, že váš balón klesá priamo k hraniciam stromu, čo je desivé, ale vôbec sa tak nedeje. Váš kôš sa ani nedotkne vrcholkov stromov, keďže pilot balóna je skúsený profesionál, ktorý sa vie okolo stromov pohybovať.

Sú pristátia vždy jemné a hladké? V ideálnom prípade áno, ale reálne nie. Faktory mimo kontroly pilota balóna môžu ovplyvniť kvalitu pristátia. Ak je napríklad dosť veterný deň, možno sa vám nepodarí najjemnejšie pristáť. Kôš môže niekoľkokrát naraziť na zem, kým sa úplne zastaví.

Čítať  Nabíjajú sa batérie RV, keď sú pripojené k pobrežnej elektrickej sieti?

Ďalšou situáciou, ktorá môže spôsobiť trochu hrboľaté pristátie, je, ak je prízemný vzduch rýchlejší, ako sa očakávalo, napríklad 5 míľ za hodinu alebo viac. Ak váš teplovzdušný balón letí rýchlosťou 5+ MPH, kôš sa pravdepodobne bude ťahať. V niektorých prípadoch sa dokonca prevráti.

Uvedomte si, že v tomto bode vám prakticky nehrozí žiadne zranenie. Pri prvých lietaniach teplovzdušným balónom môže byť skokové pristátie trochu strašidelné, ale iní sa naň tešia. Áno, je to tak, je tu celý sektor jazdcov na teplovzdušných balónoch, ktorí preferujú hrboľaté pristátie. Pristátie pridáva nejaké vzrušenie k lietaniu teplovzdušným balónom, čo je inak veľmi jednoduchý a relaxačný spôsob, ako vidieť oblohu.

Ako rýchlo klesá teplovzdušný balón počas pristávania?

Jednou z vašich obáv počas pristávania teplovzdušného balóna je, že zostúpite príliš rýchlo. Aj keď je ťažké povedať, akou rýchlosťou budete cestovať, môžeme vám s istotou povedať, že nebudete padať zo vzduchu alarmujúcou rýchlosťou. Aby sa predišlo nepríjemnému pocitu voľného pádu, aký máte pri zostupe z kopca na horskej dráhe, pilot balóna bude pravidelne používať fúkací ventil.

Letíte iba v teplovzdušnom balóne rýchlosťou 5 až 10 MPH, takže pristátie bude pomalšie. Ako sme povedali v minulej časti, rýchle pristátie môže spôsobiť, že sa kôš teplovzdušného balóna prevráti alebo škriabe o zem, čo sú scenáre, ktorým sa pilot balóna bude chcieť vyhnúť. Vaša pristávacia rýchlosť teda môže byť dokonca nižšia ako 5 MPH.

Majte však na pamäti, že zážitok z pristátia v teplovzdušnom balóne bude vždy trochu iný. Rýchlosť pristátia bude diktovaná takými faktormi, ako je rýchlosť vetra a počasie. Jednotne sa však počas procesu pristátia nebudete cítiť ako vo voľnom páde. Pilot balóna vynakladá veľké úsilie, aby zabránil týmto pocitom, pri ktorých sa krúti žalúdok.

Koľko času strávite v teplovzdušnom balóne pred pristátím?

Ak ste pri jazde v teplovzdušnom balóne nervózni z procesov vzostupu aj zostupu, dobrou správou je, že medzi nimi máte dostatok času. Ako sme o tom písali v tomto príspevku, priemerný vysielací čas letu teplovzdušným balónom je hodina alebo dve. Niektoré cesty trvajú ešte kratšie, napríklad 45 minút.

Čítať  Prečo stoja vedľa seba toľko?

Môžete naraziť na niektoré spoločnosti, ktoré lietajú balónom, ktoré ponúkajú trojhodinové jazdy, ale to je takmer najdlhší dostupný čas. Už teraz to bude oveľa drahší výlet ako let len ​​na hodinu, čo môže niektorých ľudí odradiť.

Navyše, keď už ste v nebi tak dlho, začnete narážať na nejaké problémy. Pre niektorých ľudí môže byť ťažké vydržať tri hodiny bez výletu na toaletu alebo bez jedla. Iste, môžete si priniesť občerstvenie alebo niekoľko, ak máte povolenie, ale na teplovzdušnom balóne nie sú žiadne kúpeľne.

Bez ohľadu na to, koľko času ponúka spoločnosť na let teplovzdušným balónom, majte na pamäti, že čas, ktorý si rezervujete, zahŕňa aj spiatočnú cestu. To znamená, že nestrávite celých 60 až 120 minút balónom.

Ako sa dostanete z koša teplovzdušného balóna?

Kôš teplovzdušného balóna alebo gondola je miesto, kde sedíte a jazdíte. V závislosti od štýlu koša môže obsahovať šrafované dvere, ktoré môže pozemná posádka alebo pilot balóna otvoriť, aby ste sa mohli dostať dnu. Potom sa pred výstupom zatvoria a zamknú dvere.

Ak váš kôš nemá otvárateľné a uzamykateľné dvierka, budete musieť do koša preliezť. Dámy, uistite sa, že máte na sebe nohavice alebo šortky a nie sukňu. Je to pre vašu vlastnú skromnosť.

Spôsob, akým ste sa dostali do koša, je rovnaký, ako vystúpite, keď bude váš teplovzdušný balón opäť na zemi. Ak je to také ľahké ako vyjsť z otvorených dverí, tak áno, ale možno budete musieť vyliezť von.

Záverečné myšlienky

Pristátie teplovzdušného balóna vyžaduje viac studeného vzduchu ako horúceho vzduchu v obale alebo balóne, napríklad odvetrávaním horúceho vzduchu von. Pilot balóna a jeho pozemná posádka zabezpečujú, že pristátie balóna je plynulý, postupný a často jemný proces. V rukách schopného tímu sa nemusíte stresovať pristávaním!