Ako pripraviť podmienky na zlaňovanie

Si dosť aktívny človek, takže keď ťa tvoj kamoš tento víkend pozval na zlaňovanie, tak si si myslel, že to zvládneš. Potom urobte trochu prieskumu, možno prostredníctvom nášho blogu, a uvedomíte si, že zlaňovanie je o niečo zložitejšie, ako ste si mysleli. Ako sa pripravujete na túto činnosť?

Príprava na zlaňovanie si vyžaduje miernu silu hornej časti tela, najmä v rukách. Čo sa týka psychickej kondície, môže to byť náročnejšie. Musíte sa zoznámiť s vybavením a urobiť všetko pre to, aby ste prekonali svoje obavy.

Nikdy neodporúčame skočiť do zlaňovania, najmä ak ste v ňom úplne nováčikom. Zatiaľ čo zlaňovanie môže byť veľmi uspokojujúcou aktivitou, príprava v dostatočnom predstihu a príprava na seba je najlepší spôsob, ako zažiť príjemné prvé zlaňovanie. Pokračujte v čítaní a zistite, ako na to!

Fyzická príprava na zlaňovanie

Tréning hornej časti tela

Začnime fyzickou kondíciou. Zlaňovanie je rekreačný zostup skalnou stenou. Samotná aktivita od vás nevyžaduje veľa fyzickej kondície. Ak ste v relatívne dobrej kondícii, mali by ste vedieť zlaňovať.

Keďže sa budete držať lana a budete ho používať ako svojho sprievodcu, keď sa dostanete po skalnatom povrchu, určitá sila hornej časti tela zvýši vašu výdrž a vytrvalosť. Zamerať sa najmä na silu paží je dobrý nápad.

Ak vaša telocvičňa ponúka šplhanie po lane, je to skvelý spôsob, ako trénovať hornú polovicu na to, aké bude zlaňovanie. Áno, tento druh pocitu, že ste opäť na hodine telesnej výchovy na strednej škole, ale keď to prekonáte, uvedomíte si, aká neoceniteľná prax môže byť šplhanie po lane.

Ak ste ešte niekedy predtým liezli po lane, potom je vaším prvým krokom naučiť sa správny spôsob. Neexistuje jeden správny spôsob, ale niekoľko variácií. Vzhľadom na to, že zručnosti, ktoré sa teraz naučíte, využijete a neskôr ich aplikujete na skutočné zlaňovanie, základná technika wrap and lock je dobrá na začiatok.

Táto variácia udrží vaše telo rovné a úzke, čo vás pripraví na udržanie tohto postoja pri kĺzaní po zlaňovacom lane.

Ak chcete urobiť základnú techniku ​​lezenia po lane, musíte si najprv dať ruky nad hlavu a dosiahnuť vysoko na lano. Pokrčte sa a pokrčte v kolenách, ale ešte celkom nezdvíhajte nohy zo zeme. Jednou nohou, ideálne vašou najdominantnejšou, vykročte na lano. Uvoľnenou časťou lana zatlačte druhú nohu nahor.

Zatlačením nôh blízko k sebe sa lano zablokuje, preto sa táto technika nazýva zábal a zámok. Ak chcete stúpať, pokračujte v ohýbaní kolien a uzamknutí lana, pomocou nôh sa odtlačte a naberte výšku.

Môže to trvať niekoľko pokusov, kým sa dostanete na vrchol, ale keď sa vám to podarí, zostaňte tam. Potom, väčšinou pomocou nadlaktia, cvičte sklz po lane.

Čítať  Ako fungujú parasails?

Cvičenie lezenia

Môžete zlaňovať po celej krajine, od Steven’s Gap v Alabame po Jack’s Canyon v Arizone, Allamuchy Mountain State Park v New Jersey, Red River Gorge Geological Area v Kentucky a Ferne Clyffe State Park v Illinois.

Aby ste však dosiahli niektorý z týchto vrcholov, musíte najprv vyliezť. Nie, tentoraz žiadne lano, ale skaly.

Má vaše mesto alebo obec nejaké lezecké steny? Ak nie, potom možno vaša telocvičňa áno. Aj keď tieto skalné steny nevyzerajú a nepôsobia ako na lezenie, slúžia ako dobrý dôkazový základ na určenie vašich obmedzení.

Napríklad, ak máte problém liezť, môžete ísť do posilňovne a zamerať sa na cvičenia, ktoré posilňujú vaše jadro, ako aj svaly rúk a nôh. Príťahy vybrúsia váš úchop, takže držať sa každej plošiny pri stúpaní nie je také ťažké.

Keď sa na miestnej skalnej stene budete cítiť ako profesionál v lezení, je čas začať liezť naozaj. Ako začiatočník nikdy nechcete vyliezť na vysoký skalný útes svojich prvých pár krát. Držte sa ľahko vyleziteľných vrcholov.

Tiež by ste si mali vždy priniesť kamaráta. Aj keď budú pôsobiť ako váš pozorovateľ namiesto toho, aby s vami liezli, nebudete sa musieť báť, že by vás niekto našiel – alebo v tomto prípade, že vás nenájde – ak sa pošmyknete, spadnete a zraníte sa.

Viazanie na uzly

Keď príde čas, môžete si vybrať jedno- alebo dvojlanové zlaňovanie. Ako už názov napovedá, pri jednolanovom zlaňovaní sa používa jeden prameň lana a pri dvojlanovom zlaňovaní dva. Oba štýly zlaňovania trvajú na tom, že poznáte základné techniky navliekania lana a uzlovania.

Viete napríklad zaviazať osmičku na povraz? To vám bráni, aby ste pri zlaňovaní dosiahli koniec lana (tu doslova, nie obrazne!).

Uzol s číslom osem zahŕňa tieto kroky:

 • Vezmite jeden kus lana a predĺžte ho. Na jeho konci odmerajte dve nohy a potom tam uviažte uzol.
 • Neviazaný koniec lana by mal smerovať do tvaru osmičky, čím by sa vytvorila spodná slučka.
 • Vezmite všetky štyri pramene lana a potiahnite za ne, aby ste posilnili stredový uzol.

Ak je vaše zlaňovanie väčšie ako polovica dĺžky vášho lana, budete musieť uviazať dvojitý rybársky uzol. Tento uzol umožňuje dvojité zlaňovanie. Tu sú kroky na vytvorenie dvojitého rybárskeho uzla:

 • Vezmite dva kusy lana a položte ich tak, aby boli rovnobežné.
 • Koncom jedného lana ho omotajte okolo druhého lana a potom to urobte znova. Prvé lano by malo byť medzi cievkami, ktoré ste vytvorili s druhým lanom.
 • Potom omotajte druhé lano okolo prvého, ale v opačnom smere, ako ste použili predtým.
 • Uchopte voľné konce a zatiahnite ich, aby boli všetky uzly pevné.
 • Postavte čiary tak, aby dva uzly zapadli na miesto.
Čítať  Perfektné miesta na sánkovanie v blízkosti Nashvillu

To nie sú vaše základné uzly, to je isté. Ak ste boli v skautskej organizácii alebo v podobnej organizácii, možno ste sa niekedy naučili viazať tieto uzly. Ak nie, pozrite si návody na YouTube a pokračujte v cvičení. Nakoniec to dostanete!

Psychická príprava na zlaňovanie

Učenie zariadenia

Psychicky sa pripraviť na deň zlaňovania je pravdepodobne rovnako ťažké, ak nie ťažšie, ako sa pripraviť fyzicky. Predtým, ako vyleziete čo i len jeden schod na skalnú stenu, uistite sa, že ste si našli čas na oboznámenie sa so základným zlaňovacím vybavením. Toto zariadenie by ste mali poznať zvonka aj zvnútra.

Všetko zlaňovacie vybavenie sme prebrali v našom článku o zlaňovaní pre začiatočníkov, takže tento zoznam bude rýchlym osviežením.

 • Letecký dispečer: Môže to znieť ako niečo, čo by ste potrebovali na leteckú školu, ale nie, riadiaci letovej prevádzky je súčasťou vášho nastavenia zlaňovania. Toto istiace zariadenie vám umožní ovládať lano, najmä pri zostupe. ATC použijete pre svoje vlastné lano, ako aj lano vášho lezeckého a zlaňovacieho partnera.
 • Taška na kriedu: Vrecko na kriedu pojme kriedu, ale nie na písanie na tabuľu. Namiesto toho si natriete ruky kriedou, aby ich pot nezmáčal a nespôsobil stratu priľnavosti. Nosenie vrecúška na kriedu zaisťuje, že budete mať kriedu vždy po ruke, keď ju potrebujete.
 • prilba: Jednoznačne najdôležitejšou súčasťou zlaňovacieho vybavenia je prilba. Ak váš priateľ alebo niekto, s kým idete zlaňovať, povie, že nepotrebujete prilbu, toto nie je osoba, s ktorou by ste sa chceli stretnúť. Aj keď ju, dúfajme, nikdy nebudete potrebovať, prilba ochráni vašu hlavu, ak sa pošmyknete a spadnete. Úlomky, ako sú lietajúce kamene, môžu niekedy tiež zostúpiť, takže budete chcieť niečo, čo ochráni váš noggin pred možným traumatickým poranením mozgu.
 • Horolezecký úväz: Druhým najdôležitejším kusom zlaňovacieho vybavenia je horolezecký úväz. Postroj je dodávaný s bedrovým pásom a nohavičkami a mal by priliehať k vášmu telu, najmä k nohám a pásu. Ak sa môžete sotva pohybovať, znamená to, že postroj je príliš priliehavý, ale veľmi voľný je rovnako nebezpečný.
 • Šnúry: Šnúry – a v tomto prípade aj kordety – sa pripájajú k rôznym kotviacim bodom na statické vyrovnanie. Majte viac šnúr, ako si myslíte, že budete potrebovať, a môžete začať.
 • Sling: Pri zlaňovaní používate popruh ako typ kotvy, čo znamená, že váš popruh bude musieť byť k niečomu pripevnený. Či už je to časť skalnej steny alebo dokonca stromu, je na vás, ale vždy sa uistite, že ste vybrali bod, ktorý je veľmi stabilný.
 • Karabíny: Karabína spája vaše zlaňovacie zariadenia, od popruhov až po šnúry. Mnoho karabín sa uzamkne na mieste pre väčšiu stabilitu. Najlepšie karabíny na zlaňovanie sú certifikované Medzinárodnou lezeckou a horolezeckou federáciou alebo UIAA.
 • Taška na lano: Ako sme už spomínali, viazanie lán na zlaňovanie môže byť komplexným zážitkom. Len si to sťažujete tým, že sa pokúšate uviazať tieto zložité laná v tráve alebo na nerovnom teréne. Váš vak na lano vám poskytuje hladký, rovný povrch, na ktorý môžete uviazať laná, nehovoriac o tom, že môže ukryť aj náhradné lano.
 • Statické lano: Statické lano je jednoduché alebo dvojité zlaňovacie lano, ktoré využijete pri svojich dobrodružstvách pri zlaňovaní. Keď stúpate na skalu, použite namiesto toho dynamické lano, pretože je oveľa pružnejšie.
Čítať  Kto má udržiavať turistické a turistické chodníky?

Dokončenie bezpečnostných kontrol

Akonáhle ste zmanipulovaní, či už je to vaše prvé zlaňovanie alebo tisícka, nikdy by ste nemali zostať bez bezpečnostnej kontroly. Zlaňovanie môže byť bezpečná činnosť, ale neopatrnosť môže viesť k zraneniu alebo dokonca k smrti.

Tu je to, čo chcete skontrolovať pri každom zlaňovaní:

 • Pri zlaňovaní s dvojitým lanom vedzte, ktoré lano môžete ťahať a ktoré nie.
 • Pred zostupom skontrolujte okolo skalnej steny alebo hory prekážky. Hľadáte stromy, ktoré vám stoja v ceste, ako aj skaly zvláštneho tvaru.
 • Odhoďte lano a uistite sa, že je dostatočne dlhé, aby dopadlo na zem pod vami.
 • Keď je váš postroj nastavený, uistite sa, že je karabína uzamknutá.
 • Trikrát skontrolujte všetky svoje uzly, aby ste sa uistili, že sú bezpečné a správne zviazané.
 • Dávajte si pozor na navliekanie lana a skontrolujte presnosť aj tu.

Učenie dôvery

Počúvaj, zlaňovanie je desivé, hlavne ako úplný začiatočník. Písali sme o tom, ako prekonať svoje obavy zo zlaňovania, no nie je to nevyhnutne proces zo dňa na deň. Čím viac ste robili aktivity podobné lezeniu a zlaňovaniu, tým ľahšie sa aklimatizujete.

Ak vás nervózne myšlienky podvedú až do bodu vniknutia, vždy môžete skúsiť absolvovať profesionálne lekcie zlaňovania. Vedieť, že ste v starostlivosti profesionála, môže zmierniť niektoré vaše obavy.

V tejto súvislosti choďte zlaňovať iba s ľuďmi, ktorým plne dôverujete. Mali by vedieť, ako bezpečne zlaňovať, pretože ak to neurobia, ide o váš aj ich život. To znamená, že musíte byť pripravení potiahnuť aj svoju vlastnú váhu, aby som tak povedal.

Čím viac budete zlaňovať, tým väčšia bude vaša sebadôvera. Nemyslíme si však, že trochu strachu je nevyhnutne zlá vec. Keď dostanete tie motýle v bruchu, urobíte viac preventívnych opatrení, než aby ste šli rovno dopredu, čo pri zlaňovaní naozaj nechcete!

Záverečné myšlienky

Aby ste boli pripravení na zlaňovanie, musíte byť silní psychicky aj fyzicky. Trénovať a pripravovať sa, aj keď to môže byť časovo náročné, sa oplatí, pretože si budete vo všetkom zlaňovaní oveľa istejší!