Ako používať zložené mieridlá – 8 tipov na zlepšenie mierenia

V lukostreľbe ste ešte nováčik, a preto neočakávate, že budete dokonalí, ale po niekoľkých mesiacoch pravidelného cvičenia nie ste nadšení zo svojho cieľa. Rozhodli ste sa vybaviť svoj zložený luk mieridlom, aby ste mohli zlepšiť svoju presnosť. Ako používate zrak?

Tu je 8 tipov na používanie zložených mieridiel na lepšie mierenie:

  • Začnite s dlhšou dĺžkou tyče
  • Vyberte si medzi jedným alebo viacerými kolíkmi
  • Zvážte špendlíkové vlákna
  • Pohľad do luku
  • Precvičte si základnú formu streľby
  • Použite zväčšovaciu šošovku
  • Pred úpravou vystrelte niekoľko šípov
  • Nastavte v smere šípky

V tomto článku rozoberieme vyššie uvedených 8 tipov a poskytneme vám oveľa viac podrobných a použiteľných informácií, aby ste mohli začať používať zložené mieridlá a cítiť sa ako skúsenejší lukostrelec!

8 tipov zloženého zraku, ktoré môžete dnes vyskúšať a zlepšiť svoj cieľ

Začnite s dlhšou dĺžkou tyče

Mieridlá zloženého luku obsahujú tyče s voliteľnou dĺžkou. Čím dlhšia je tyč, tým ďalej je kryt zameriavača od vášho luku. Tieto dlhé tyče môžu byť často skrátené alebo zdvihnuté.

Nastaviteľná dĺžka tyče je ideálna, takže tyč môžete posúvať podľa toho, prečo luk používate. Napríklad, ak lovíte, uprednostňuje sa kratšia dĺžka tyče, aby sa vám do zloženého luku nezachytili konáre a kefy.

Pre začiatočníkov v lukostreľbe, ako ste vy, odporúčame dlhšiu dĺžku luku. prečo? Čím je luk kratší, tým máte menšiu presnosť mierenia. Taktiež nebudete môcť vidieť špendlíky, keď sa pohybujú; o špendlíkoch si povieme viac o chvíľu.

Vždy môžete skrátiť dĺžku tyče, keď získate viac skúseností v lukostreľbe a budete mať pocit, že už nepotrebujete používať zložený mieridlo ako barlu, ale nezačínajte s kratšou tyčou. Lukostreľbu si len sťažujete a kto potrebuje ďalšie ťažkosti?

Vyberte možnosť Medzi jedným alebo viacerými kolíkmi

Dobre, ako som sľúbil, poďme sa porozprávať o kolíkoch zloženého zameriavača. Váš kryt zameriavača bude obsahovať kolíky, buď jeden kolík, alebo ich sériu. Ak máte jednokolíkové puzdro, môžete upraviť polohu kolíka; to nie je prípad multipinov. Tie sú namiesto toho uviaznuté v pevnej polohe.

Čo robia špendlíky? Vzťahujú sa na vzdialenosti. Povedzme napríklad, že váš zložený zameriavač mal kryt až so štyrmi kolíkmi. Kolíky označujú vzdialenosti 20 yardov, potom 30 yardov a tak ďalej až do 60 yardov.

Lovci lukov často používajú viacbodový prístup k lovu, pretože ich mieriaca referencia bude pevná. Týmto spôsobom, keď sa im zviera zatúla do očí, lovec lukov môže udržať ich cieľ a potom vystreliť.

Čítať  Zoznam najlepších lukostreľníc v oblasti San Antonia

Jednokolíkový zložený zameriavač sa hodí na iné účely, menovite na terčovú lukostreľbu a lov lukom. Ak potrebujete referenciu pre svoj cieľ a menej vám záleží na vzdialenosti, potom je jeden špendlík skvelý. Ako si pamätáte, môžete nastaviť polohu kolíka a nastaviť ho medzi 10 a 100 yardmi.

Pri nastavovaní vzdialenosti jednotlivého kolíka sa musíte prispôsobiť rýchlosti letu a hmotnosti vášho šípu.

Môžete si kúpiť zložené špendlíky v rôznych veľkostiach, niektoré sú malé ako 0,010 palcov a najväčšie sú 0,0129 palcov. Väčšie kolíky sú viditeľnejšie, ale tiež prekážajú časti vášho cieľa. Menšie kolíky budú vyžadovať väčšiu presnosť na detekciu, ale ponechajú váš cieľ voľný a jasný.

Zvážte Pin Fibers

Ďalšou nevýhodou malých špendlíkov je, že ako strácate denné svetlo, špendlíky prakticky nie je vidieť. To je dôvod, prečo pri zvažovaní vašich zložených ihličiek budete chcieť premyslieť dĺžku vlákna.

Dlhšie vlákna uľahčujú videnie špendlíkov, pretože dokážu udržať viac slnečného svetla a preniesť ho na hlavu špendlíka. Ak ste lukostrelec, ktorý pravidelne cvičí skoro ráno, po súmraku alebo v hlboko zalesnenej oblasti, potom chcete dlhšie vlákna. Odporúčame ich aj začiatočníkom bez ohľadu na dennú dobu, ktorú najradšej cvičíte.

Pre tých lukostrelcov, ktorí zvyčajne strieľajú pri jasnom svetle, ako aj pre skúsenejších lukostrelcov, sú pre vás kratšie vlákna v poriadku.

Sight-in Your Bow

Ďalším aspektom dobrého mierenia je mierenie pomocou zloženého luku. Vidieť z luku znamená, že vyrovnáte svoj zameriavač a vyladíte luk pre lepšiu presnosť. Budete vedieť, že ste správne naladili luk, ak sú klinový bod a zvyšok zarovnané. Aj vaše šípy budú strieľať spoľahlivo rovno.

Dobre, tak ako vidíš svoj luk? Líši sa, či váš zložený luk používa jednočepové alebo viacčepové zameriavače.

Počnúc zameriavaním jednokolíkovým zameriavačom, prvým krokom je zrušenie pásky zameriavača. Priehľadová páska je často súčasťou telesa zameriavača s jedným kolíkom, ktorá slúži ako vodítko pre metráž, ktorú ste si prispôsobili. Zrušením priezoru ho môžete nastaviť na 20 yardov.

Potom nastavte kolík zameriavača a zatlačte ho nahor, kým nebude odolávať. Mali by ste mať cieľ vzdialený 10 yardov, ktorý vám pomôže nastaviť. Strieľajte na tento cieľ a mierte priamo do stredu. Ak šíp páli nižšie, kolík je zatiaľ v správnej polohe.

Čítať  Najlepšie kempingové stany pre 2-3 osoby

Potom posuňte špendlík vodorovne aj zvislo tak, aby bola šípka za špendlíkom. Vystreľte ďalší šíp, tentoraz zo vzdialenosti 20 yardov. Nastavte zameriavaciu pásku na svoj indikátor a potom vystreľte šíp zo vzdialenosti 30 yardov, čím na páske urobíte ďalšiu značku svojej polohy. Urobte to isté zo 40 a 50 yardov.

Vystreľte ešte raz zo 60 yardov a pridajte túto značku aj na pásku. Teraz, keď máte na páske metrážne značky, ste videní.

Dobre, takto sa zameriavame na jednočepovom luku, takže teraz poďme diskutovať o tom, čo robiť pre viacčepové zložené luky.

Začnite streľbou na vzdialenosť nie väčšiu ako 10 yardov a vyberte si veľký cieľ s terčom v strede. Spoľahnite sa na horný kolík, ktorý vám pomôže mieriť. Ďalší kolík na 20 yardov by mal byť na puškohľade vyššie, aby mal každý kolík miesto. Zablokujte kolíky jeden po druhom.

Potom vystreľte šíp z 30 yardov, mierte do stredu terča, ale na mierenie použite svoj 20-yardový kolík. Namiesto posúvania rozsahu, ako ste to urobili prvýkrát, chcete posunúť iba kolík. To bude aj naďalej prípad každého kolíka vo zvyšku zameriavača.

Keď stojíte vo vzdialenosti 40 yardov, mali by ste vidieť medzeru medzi 20-yardovým kolíkom a 30-yardovým kolíkom. Posunutím kolíka, ktorý sa stane 40-yardovým kolíkom, sa medzera zmenší. Opakujte kroky, kým nenastavíte 50-yardový kolík a 60-yardový kolík.

Cvičenie základnej formy streľby

Tu je tip, ktorý zlepší presnosť mierenia zloženého luku bez ohľadu na to, či používate zameriavač. Nájdite si čas na precvičenie formy.

Naozaj to nemôžeme dostatočne zdôrazniť. Ak je vaša pozícia poklesnutá, ako potom môžete očakávať, že vystrelíte šíp rovno? Ak stojíte nesprávne, môže to tiež úplne brániť vašej presnosti.

Najdôležitejšie pri nácviku streleckej formy je určenie kotviacich bodov. Kotevné body na blogu sme už rozoberali, no uplynula minúta, tak si tu urobíme malú rekapituláciu.

Kotviace body sú vizuálne referencie, ktoré používate na zaistenie toho, že vaše zarovnanie a tvar sa nebudú posúvať, keď budete strieľať jeden šíp za druhým. Sú kritickí pri vytváraní presných zásahov. Vaše kotviace body musia byť pohodlné, dostupné a ľahko identifikovateľné. Odporúčajú sa aj opakovateľné kotviace body.

Čítať  Dokážete roztopiť snehovú guľu so zapaľovačom?

Či už si ako kotviace body vyberiete zarovnanie pípania, oblasť medzi ústami, nosom a strunou alebo dotyk rúk, mali by ste ich začať používať od začiatku. Kotviace body budú znamenať veľký rozdiel vo vašich lukostreleckých schopnostiach!

Použite zväčšovaciu šošovku

Tu je niečo iné, čo odporúčame pre začínajúcich lukostrelcov, ktorí používajú zložený zameriavač: vyskúšajte zväčšovaciu šošovku. Terčoví lukostrelci často siahajú po puzdrách, ktoré sa môžu pochváliť týmito šošovkami, ale mali by ste to urobiť aj vtedy, ak lukostreľujete kvôli lovu.

Pýtate sa, čo robí zväčšovacia šošovka? Objektív vám umožňuje presnejšie vidieť, kde je váš cieľ. Zväčšenie vám tiež môže pomôcť zlepšiť vašu stabilitu pri držaní luku, pretože budete jasne vidieť, čo robíte.

Zväčšovacie šošovky fungujú najlepšie s jednozrakovými špendlíkmi, pre informáciu.

Pred úpravou vystrelte niekoľko šípov

Aj keď si nájdete čas na pohľad v predklone, z času na čas si ho budete musieť znova pozrieť. Môžete sa tiež rozhodnúť vykonať ďalšie úpravy zloženého zameriavača.

Tu je to, čo by sme navrhli. Predtým, ako sa začnete divoko hrabať, pozrite sa na svoje zameriavacie značky alebo si všimnite počet otáčok, ktoré urobíte pri nastavovaní. A čo je dôležitejšie, nevystreľte len jeden šíp a potom si upravujte zložený zameriavač.

Namiesto toho vystreľte tri šípy alebo viac a potom vykonajte úpravu. Ak stále nie ste spokojní, vystreľte ďalšie tri šípy v aktuálnej konfigurácii zloženého zameriavača a potom znova upravte.

Upravte v smere šípky

Tento posledný tip sa hodí pre oblúkové luky, ako aj zložené luky. Pri nastavovaní zameriavača postupujte podľa smeru šípky. Posuňte svoj zameriavač tak, aby smeroval rovnakým smerom ako šípka, keď je namierená na cieľ. Potom nechajte letieť niekoľko šípov.

Zasiahli ste cieľ vľavo dole? Posuňte zrak doľava a dole. Zasahujú vaše šípy stred dole? Potom už len sklopte mieridlo nadol. Môže sa to zdať naozaj jednoduché, až príliš jednoduché, ale toto pravidlo je kľúčové pre zlepšenie vašej presnosti.

Záverečné myšlienky

Ak máte problém strieľať presne zo zloženého luku, 8 tipov, ktoré sme pre vás dnes zostavili, by vám malo skutočne pomôcť. S niektorými ďalšími nástrojmi a lepším porozumením zameriavacím nástrojom, ktoré už máte k dispozícii, začnete zasahovať ciele okamžite!