Ako používať tip-Up na rybolov na ľade (úplná príručka pre začiatočníkov)

Ak ste ako ja, pravdepodobne ste ešte nepočuli o tipoch, kým ste sa začali zaujímať o rybolov na ľade. Tip-ups sú skvelé nástroje jedinečné pre rybolov na ľade, ktoré vám pomôžu chytiť veľa rýb a nie je ťažké ich používať. Tento príspevok píšem preto, aby som úplnému začiatočníkovi pomohol pochopiť, ako používať tip-up na rybolov na ľade.

1. Vyberte si Dobrý tip-Up

Ak chcete použiť tip-up, prvým krokom je získať tip-up.

Po prvé, ak si ešte nie ste istí, čo je tip-up, napísal som článok, aby som na túto otázku jednoducho odpovedal. Aby sme to stručne zhrnuli, tip-up je malá mašinka, ktorá zavesí návnadu pod ľad na háčik rýb a upozorní vás vlajkou, keď je ryba na háčiku.

Kde teda nájdete tip? Môžete sa samozrejme pozrieť online. Pri mojom hľadaní tip-upov som našiel veľa nezávislých predajcov, ktorí si tip-up sami vyrábajú. Ak chcete kvalitné tipy s osobným prístupom, budú skvelé, no ich ceny často nie sú najnižšie.

Hromadne vyrábané sklápače sú samozrejme dostupné aj online a dajú sa objednať vo veľkých outdoorových alebo rybárskych predajniach.

Tip-upy budú k dispozícii aj osobne v takmer každom rybárskom obchode, najmä v zime.

Čo by ste teda mali hľadať, aby ste sa rozhodli, ktorý si zaobstarať? Našťastie pre vás je to pomerne jednoduchý rozhodovací proces.

Jedna vec, ktorú je potrebné zvážiť, je materiál, z ktorého je špička vyrobená. Prirodzene, že chcete, aby bola špička čo najodolnejšia, takže vás to môže viesť k tomu, že sa zrieknete plastových. Plasty nie sú také dobré pri zvládaní slnečného žiarenia a chladného počasia ako drevo a kov, takže plastový kryt nevydrží tak dlho.

Odporúčam teda odolnú drevenú vyklápačku, prípadne aj kovovú.

Ďalším aspektom dizajnu, ktorý sa líši medzi vyklopeniami, je poloha cievky. Prevažná väčšina tip-upov umiestni cievku tak, aby bola pod vodou. Keď je cievka pod vodou, nemôže zamrznúť. Koniec koncov, voda pod ľadom bude vždy teplejšia ako vzduch nad ním.

Zamrznutá čiara je dosť nepríjemná. Ak zaseknete rybu, cievka sa normálne roztočí a vlajka sa zdvihne. Ale ak je šnúra zamrznutá, môže sa tam jednoducho zaseknúť a nikdy nebudete vedieť, že ste nachytali rybu. Toto je problém, ktorému sa špičky, ktoré umiestňujú cievku pod vodu, úplne vyhýbajú. Takže s tým dizajnom by som asi šiel na tip-up. V opačnom prípade budete musieť veľmi pozorne sledovať, či pri použití vyklápača nezamrzne.

Sklápače, ktoré udržujú cievku nad vodou, sa nazývajú navijakové sklápače. Sú navrhnuté tak, aby to urobil tak, že vánok bude natáčať vlasec. To môže prilákať viac rýb. Takže určite existuje dobrý dôvod na získanie takéhoto tipu. Je nepravdepodobné, že by niektoré ryby šli na návnadu, ktorá tam len tak sedí, takže navijaky tip-upov ich môžu prilákať naklonením vlasca. Ako som však už povedal, len sa uistite, že sa vlasec nezasekne.

Uistite sa, že tip-up, ktorý dostanete, má vlajku, ktorá je ľahko viditeľná. Môžete pokrývať veľkú oblasť pomocou viacerých vyklápacích miest (keďže toto je jedna z veľkých výhod používania vyklápacích miest), takže prídete o ryby, ak nevidíte vlajky. vyskočia.

  Rastie alebo umiera muškárenie z hľadiska popularity?

Môžu existovať tipy so skvelými doplnkovými funkciami, ktoré vám môžu pomôcť, ale podľa mňa, pokiaľ je ten, ktorý dostanete, odolný a funguje tak, ako má, bude dobrý na rybolov na ľade.

2. Vyvŕtajte otvor

Ak chcete použiť tip-up, rovnako ako pri rybolove na ľade s prútom, musíte vyvŕtať otvor.

Špička sa opiera o otvor, ktorý vytvoríte, a vpustí do nej rybársky vlasec.

Nebudem tu podrobne popisovať, ako to urobiť, pretože to nie je špecifické pre používanie tip-upov, ale môžete si pozrieť článok, ktorý som napísal, aby som vám pomohol vyrezať otvor pre rybolov na ľade.

Na vŕtanie do ľadu a vytvorenie diery budete pravdepodobne chcieť použiť vrták na ľad, ručný alebo benzínový. Na to môžete použiť aj iné nástroje, ale najjednoduchšie sú závitovky.

Uistite sa, že nevŕtate dieru, ktorá je príliš široká pre použitý hrot. Výklopy sa často vyrábajú pre osempalcové otvory. Môžete ich použiť aj na menšie otvory.

No, to je celkom jednoduchý krok, však? Teraz prejdeme k samotnej príprave tip-upu na akciu.

3. Naviňte vlasec na vyklápač

Cievka na vašej špičke udrží celú vašu vlasec, ako ste už pravdepodobne uhádli.

Mali by ste uviazať uzol na tŕň (ako uviazať uzol na altánku) s vlascom okolo vyklápacieho kotúča. Potom zabaľte vlasec rovnomerne v smere hodinových ručičiek.

Takže takto naviniete vlasec. Veľmi jednoduché.

Predtým, ako sa vydáte k jazeru, sa však musíte uistiť, že vlasec, ktorý dostanete, je vhodný na rybolov na ľade a na typ rýb, ktoré chcete chytiť.

Pre lov na ľade je najjednoduchšie, ak použijete pletenú alebo dacronovú šnúru. To je jednoducho preto, že sú dobre viditeľné proti snehu. Verte mi, nechcete, aby ste museli hľadať na bielom pozadí tenký vlasec. Nájsť to môže trvať celý deň.

Kilogramový test (v podstate množstvo záťaže, ktorú šnúra zvládne), závisí od toho, na aký druh rýb sa zameriavate. 20 – 30-librový testovací vlasec je v poriadku pre basy, ale ak sa chystáte na ťažšie ryby ako šťuka, jazerný pstruh a losos, potrebujete ťažší vlasec.

Budete tam chcieť asi sto yardov čiary, aby ste to uľahčili.

Keď získate vlasec, ktorý je pre danú situáciu najvhodnejší, a nasadíte ho na cievku, ste pripravení prejsť k ďalšiemu kroku.

4. Pripojte obratlík a vodítko

Technicky ani jedna z týchto častí nie je absolútnou požiadavkou, ale veci uľahčia.

Na vlasec budete chcieť pripevniť otočný hriadeľ. Otočná hlaveň vám výrazne uľahčí rybolov, pretože sa otáča a bráni skrúteniu vlasca. Keď sa snažíte vytiahnuť vlasec z vody, aby ste ulovili rybu, určite nechcete žiadne zamotanie. To by ti zo života spôsobilo veľkú bolesť hlavy. Takže určite by som nevynechal prichytenie sudového obratlíka.

Na pripevnenie použite vylepšený klinčovací uzol ( ako uviazať klinčovací uzol).

Teraz je táto časť opäť voliteľná, ale len uľahčí veci alebo zefektívni váš rybolov, takže by ste to mali vážne zvážiť. Ak nechcete robiť túto časť, ale chcete použiť obratlík, pripevnite na obratlík viac vlasca.

Náväzec je v podstate predĺžením vašej rybárskej línie. Je to tak pomenované, pretože ide pod vodu skôr ako zvyšok vašej línie. Existujú rôzne typy nadväzcov, ktoré možno budete chcieť použiť v závislosti od toho, na aké ryby sa zameriavate.

  Kam ísť Rybárčenie na ľade v Pensylvánii

Ak sa chystáte na ryby s ostrými zubami, ako je severná šťuka alebo veľká šťuka, priviažte si na vlasec pletený oceľový náväzec. Dôvodom, prečo to robíte, ako by ste mohli hádať, je, že tieto ryby neprehryznú vašu šnúru. Nikdy nie je zábavné vytiahnuť vlasec a zistiť, že celé dno bolo odhryznuté, čo znamená, že ste strácali čas s vlascom, ktorý nedokáže vo vode nič chytiť.

Pri rybách, ako sú bolene, ostrieže, pstruhy, ostrieže a pleskáče, pripevnite na obratlík asi tri stopy fluorokarbónového nadväzca. Účelom nie je chrániť vašu líniu, ale sťažiť jej viditeľnosť. Ak by ste boli ryba, divili by ste sa, že tam sedí očividná šnúra, ale ak by ste videli iba návnadu, s väčšou pravdepodobnosťou by ste ju vzali. Využiť sa teda rozhodne oplatí.

Opäť platí, že technicky môžete prežiť bez pripevnenia obratlíka a vodítka, ale neodporúča sa to. Ich používaním zvyšujete svoje šance na úspech a pravdepodobne si rybolov spríjemníte, alebo aspoň sťažíte.

5. Viazajte na háku

Prišli sme do momentu, ktorý ste určite očakávali: pripevnenie háku. Koniec koncov, nemôžete chytiť žiadnu rybu bez háčika, však? (No, môžete so sieťou alebo oštepom, ale o to nám tu nejde, takže nebuďme príliš technickí).

Opäť platí, že výber konkrétneho typu háčika je otázkou toho, na aké druhy rýb sa chcete zamerať. Ako začiatočníkovi to pre vás nemusí byť dôležité, ale keď získate skúsenosti, bude vám na tomto type rozhodnutia záležať viac.

Druhy ako crappie a bluegill, ktoré sú veľmi bežné pri rybolove na ľade, sa dajú chytiť pomocou aberdeenského háčika. Budete chcieť dlhší, napríklad veľkosť 6 alebo veľkosť 8. S týmto typom háčika je ľahké odopnúť rybu, keď ju privediete na hladinu. To je obzvlášť príjemné pri rybolove na ľade, pretože vaše ruky zvyčajne nie sú také svižné, ako by boli v teplom počasí.

Pre boleňa bude dobrý háčik veľkosti 4 alebo veľkosti 6. Pre šťuky použite veľkosť 2/0 až 6/0.

Ak chcete uloviť konkrétny druh rýb, je rozumné urobiť si prieskum, aby ste vedeli, aký háčik použiť.

Budete chcieť použiť aj návnadu, ako ste si istí uhádli. Ešte raz, najlepšie je urobiť prieskum druhu, po ktorom túžite, aby ste poznali ideálnu návnadu.

Väčšinu času môžete použiť črevá, shad alebo prísavky. Kúsky nočných lovcov sú dobré na prilákanie modraviek, ostriežov a ostriežov. Na sumca alebo zubáča veľkoústeho pracujú celé nightcrawlery.

S háčikom pripevneným k vlascu sme takmer pripravení dať tento vlasec do vody.

6. Pripojte Split Shot

Musíme udržať návnadu zaťaženú. Na to používame delenú strelu. Delený záber je len malá loptička používaná výhradne na tento účel: udržiavanie zaťaženej návnady.

Pripojte delenú strelu k nadväzcu (alebo k svojej línii, ak ste nepoužili nadväzec). Udržujte ju dostatočne ďaleko od návnady, aby ju potopila. Nemalo by to však byť tak blízko, aby návnada nemohla plávať. Aby som bol konkrétny, 4 až 5 palcov by mala byť približne správna vzdialenosť.

  7 najlepších muškárskych prútov pre začiatočníkov (na chytanie všetkých druhov rýb)

Nepoužívajte viac rozdelených záberov, ako je potrebné. Ak je návnada držaná dole, to je všetko, čo potrebujete.

Toto je veľmi jednoduchá časť. Dokončite to a ste konečne pripravení vložiť návnadu do vody.

7. Umiestnite tip-up a Drop the Line

Keď je sklápač úplne pripravený na použitie a vykopaná jama, môžete začať loviť.

Bez ohľadu na to, aký druh vyklopenia máte, vlajka musí byť v dolnej polohe, aby pre vás bolo vyklopenie užitočné, takže sa na začiatku uistite, že je tam, kde je.

Všetko, čo musíte urobiť v tomto bode, je znížiť líniu pod vodu. Ako ďaleko by ste mali ísť? Ako to už často býva, záleží na tom, na aký druh rýb sa zameriavate. Pre nejakú pomoc v tejto téme som o tom napísal článok. Nech už je odpoveď akákoľvek, jednoducho vytiahnite požadované množstvo vlasca z cievky a vhoďte ho do otvoru.

Potom len umiestnite špičku priamo nad otvor. Linka bude visieť priamo zo stredu hrotu.

Vaša práca je hotová. No, je to aspoň dovtedy, kým ryba neuhryzne.

8. Sledujte vlajku

So špičkou na mieste, podobne ako lovecká pasca, teraz stačí počkať, kým ryba vezme návnadu. Zistenie, kde sa ryby nachádzajú, a výber správnej návnady je v podstate úplne iná téma sama o sebe, ale dúfajme, že ste s týmito vecami urobili dosť dobre, že by ste mali čoskoro vidieť vlajku.

Čo by ste medzitým mali urobiť? Mohli by ste vykopať viac dier, aby ste pokryli viac pôdy. V týchto dierach by ste mohli nastaviť viac výklopov, ak ich máte. Pri troche šťastia to môže váš deň rybolovu veľmi zefektívniť.

Majte však na pamäti, že mnohé štáty a regióny majú predpisy o tom, koľko dier môžete mať naraz, takže ich musíte skontrolovať skôr, ako sa príliš zbláznite.

Ak nemáte ďalšie nástavce, stále môžete vykopať viac dier a použiť iba tyč, ak ju máte. Pritom len dávajte pozor na vlajku. Dúfajme, že ste si vybrali tip-up s pestrofarebnou vlajkou. Takto vám padne do oka, keď pôjde hore, takže sa rýchlo dostanete k svojmu úlovku.

Ak by ste radšej len relaxovali a nerobili nič z toho, čo som práve spomenul, je to tiež v pohode. Ja nesúdim. Je tu veľa zábavy, keď len tak sedíte a necháte tip-up robiť ťažkú ​​prácu.

Keď sa však objaví vlajka, začína sa skutočný boj.

9. Vytiahnite svoj úlovok

Keď sa vlajka zdvihne, myslím, že už viete, čo musíte urobiť. Musíte prejsť na tip-up a začať ťahať svoj vlasec.

Pokiaľ ide o túto časť, nie je toho veľa, čo by som mohol vysvetliť. Je to v podstate len ako preťahovanie lanom. Vytiahnite linku. Ryba sa bude brániť. Môže to byť dosť veľký problém, ak sa vám podarí zavesiť veľký kus, čo bude pre vás vzrušujúca súťaž sily.

Ak ste vyhrali túto súťaž, gratulujeme! Použili ste tip-up na chytenie ryby!

Informácie pre tento článok som čerpal z farmandfleet.com a článok Nastavte tip na rybolov na ľade.