Ako používať Baitcasting Rod

Urobili ste veľa prieskumu a prečítali ste veľa príspevkov na tomto blogu a nakoniec ste si vybrali udicu na vrhanie nástrah, alias baitcastera. Uznávate, že ste v tomto štýle rybolovu nováčikom, ale na budúci víkend máte s kamošmi naplánovanú rybačku. Chcete vyzerať ako profík, tak ako používate baitcastingový prút?

Tu je návod, ako používať baitcastingový prút:

  • Naviják vo svojej línii
  • Uvoľnite cievku navijaka
  • Nakloňte svoje obľúbené odlievacie rameno
  • Zametajte svoj prút pri 30 stupňoch
  • Zatlačte na cievku navijaka
  • Naviják je tam

V používaní baitcastingového prútu je oveľa viac odtieňov a my vám v tomto návode vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť. Dozviete sa, ako navinúť vlasec, ako loviť s baitcasterom a aké ideálne lovné miesta si vybrať. Čítajte ďalej!

Časti baitcastera

Aby ste sa stali dobrým rybárom, musíte pochopiť svojho baitcaster zvnútra aj zvonku. To je dôvod, prečo sme si mysleli, že začneme tým, že si prejdeme rôzne časti vášho návnadového prúta.

Rukoväť

Tu spočinie vaša neaktívna ruka pri použití baitcastingového prútu. Rukoväť má vnútorné prevody, ktoré sa otáčajú pri otáčaní rukoväte. Rukoväť na baitcasting je navrhnutá tak, aby poskytovala pohodlie skrz naskrz, bude obsahovať aspoň dva gombíky. Jeden je pre váš ukazovák a druhý pre váš palec.

Rukoväť je zvyčajne vyrobená z kovu kvôli odolnosti, buď zo spevneného kovu, alebo z ľahkého hliníka.

Sprievodca čiarou

Vedenie vlasca je to, čo posiela vlasec do vody, keď ho nahodíte. Potom, keď naviniete svoj úlovok alebo vytiahnete šnúru, vodiaca lišta šnúry vtiahne šnúru dovnútra. Vodiaca lišta šnúry má udržiavať šnúru neporušenú, aby sa nezauzlila alebo nezamotala.

Cievka

Jednou z najdôležitejších súčastí baitcasteru je cievka. Cievka sa bude pri používaní otáčať, takže zvládne tlak veľkého úlovku. Cievka by mala byť vždy rovnobežná s vašou baitcastingovou tyčou.

Keď sa šnúra navijaka opustí, urobí tak mimo cievky. Napnutie cievky môžete meniť palcom alebo ukazovákom, o čom si čoskoro povieme viac.

Ovládanie ťahaním

Ovládanie ťahania je gombík alebo tlačidlo v tvare hviezdy. Nájdete ho na pravej strane navijaka v blízkosti tlačidiel ovládania trenia, ako je odlievaný ovládací gombík a napínač cievky. Vďaka regulácii odporu môžete znížiť riziko spätného nárazu.

To je, keď cievka pokračuje, aj keď je váš vlasec vonku a vlasec skončí beznádejne zamotaný do vtáčieho hniezda.

Pri použití ovládacieho prvku ťahania máte možnosť vybrať si stupeň nastavenia ťahania. Čím menej ťaháte za čiaru, tým je pravdepodobnejšie, že čiara zaskočí.

Napínač cievky

Ďalej je tu napínač cievky, ktorý drží cievku pripevnenú k telu navijaka, aj keď sa vlasec otáča z cievky. Napínač je na cievke nižšie smerom dole. Vyzerá to ako odlievací ovládací gombík, o ktorom si povieme ďalej, no tieto dva komponenty nie sú rovnaké.

Čítať  Mám lietať na rybách, keď prší?

Ovládací gombík Cast

Dobre, takže čo je ovládací gombík vrhania? Tento gombík alebo séria gombíkov tiež zabraňuje spätnému pohybu čiary. Pomocou rúk môžete zvoliť rýchlosť gombíka, ktorú budete meniť v závislosti od hmotnosti návnady, ktorú používate.

Väčšina odlievaných ovládacích gombíkov je vyrobená z odolného kovu a sú dostupné v rôznych veľkostiach.

Pawl

Západka je predĺžený prevod pod navijakom, ktorý je dlhý približne ako samotný navijak. Západka posunie vlasec, aby sa zabezpečilo, že rozloženie vlasca na cievke zostane rovnomerné.

Navíjanie baitcastingového prúta krok za krokom

Teraz, keď lepšie rozumiete častiam vášho baitcasteru, je čas ponoriť sa do toho, ako navinúť prút. Potom budete pripravení ho použiť!

Krok 1

Predtým, ako budete môcť navinúť baitcaster, potrebujete rybársky vlasec. Ak vstúpite do akéhokoľvek obchodu s rybárskymi potrebami alebo si prezeráte online, ľahko zistíte, že vás ohromí obrovské množstvo možností rybárskych vlascov.

Našťastie si nemusíte každý listovať a porovnávať. Mnoho rybárov prisahá na pletenú šnúru a my ju odporúčame používať aj vy. Keď získate viac skúseností, môžete sa rozvetviť na iné typy rybárskych vlascov, ale ak začnete s pleteným vlascom, dostanete náskok.

Splietaná šnúra môže zlepšiť vašu presnosť, umožní vám vrhať ďalej a poskytne vám viac šnúry, s ktorou môžete pracovať. Pevnosť pletenej šnúry je ďalšou výhodou, rovnako ako znížené trenie na šnúre vďaka zmenšenému priemeru.

Krok 2

Keď je vaša pletená šnúra pripravená, začnite ju prevliekať cez každé vodidlo, ktoré vidíte na tyči. Ako to urobíte, nakoniec dosiahnete vodiacu úroveň vetru vášho baitcastingového navijaka. Pokračujte v navliekaní vrkoča aj cez vodidlo.

Krok 3

Navlečte vlasec ďalej a potiahnite ho okolo cievky. Keď dosiahnete tento bod, je čas prestať navliekať a uviazať koniec vlasca. Budete si musieť uviazať uzol Albright, ktorý sa odporúča pre pletené vlasce, ako aj fluorokarbónové a ťažšie monofilové vlasce.

S vrkočom v ruke urobte slučku. Potom odošlite koniec riadku so značkou do slučky. Pošlite koniec značky za slučku. Zo základne vašej slučky vytvorte sériu otáčok. Tieto otáčky by mali byť pevne navinuté a celkovo by ste ich mali mať 10.

Potom pošlite zostávajúci koniec riadku so značkou cez túto slučku tak, ako ste to urobili predtým. Potom vezmite opačné konce vlasca a pevne ich utiahnite, aby ste posilnili svoj uzol.

Keď uviažete uzol Albright, namočte ho, aby bol ťažší. Potom odrežte konce a dávajte pozor, aby ste neostali voľné konce, ak si môžete pomôcť.

Čítať  Majú všetky karavany sprchy?

Krok 4

Vezmite oblasť vlasca v blízkosti cievky a upevnite ju. Chcete vlasec v smere cievky.

Krok 5

Ukazovákom a palcom zatlačte na vlasec, aby ste sa uistili, že cievka je správne napnutá. Potom naviňte zvyšok vlasca na cievku. Chcete dostatok riadku, aby to bolo 1/8th palce od vrchu cievky.

Ako používať svoj Baitcasting Rod

Woohoo! S navlečeným vlascom je teraz čas loviť. V úvode uvádzame, ako používať udicu na vrhanie nástrahy pre úspech pri rybolove.

Krok 1

Začnite navlečením vlasca na tyč. Chcete, aby vaša návnada alebo návnada bola aspoň šesť palcov od hornej časti prúta. Ak chcete, môžete to zdvojnásobiť, takže je to 12 palcov. To je dobré pravidlo aj pre bobberov a platákov.

Krok 2

Umiestnite ruku na cievku, aby ste sa uistili, že máte správnu manipuláciu. Vaša ruka by mala byť pevne na rukoväti vášho baitcaster a palec na cievke navijaka, ale netlačiť.

Rukoväť navijakov by mala smerovať nahor, aby odhadzovanie prebiehalo viac v zápästí ako vo zvyšku ruky. Výnimkou je, keď hodíte do nedominantnej ruky. Potom chcete namiesto toho nakloniť rukoväť nadol.

Krok 3

Teraz je čas stlačiť tlačidlo uvoľnenia cievky.

Krok 4

Potom začnite nakláňať odlievacie rameno. Chcete, aby bola ruka presne ohnutá v lakti, takmer v 90-stupňovom uhle. S pažou v tejto polohe zdvihnite baitcastingovú tyč. Jeho hrot by mal byť zvislý alebo veľmi blízko neho.

Krok 5

Je čas na chvíľu, na ktorú ste čakali, čas na vrhanie! Chcete svoj baitcastingový prút zamiesť o 30 stupňov vyššie, ako je jeho horizontálna poloha. Najlepší spôsob, ako si to predstaviť, je v pozícii 10 hodín alebo vo výške očí.

Teraz uvoľnite palec z cievky, aby váha vašej návnady alebo návnady mohla uvoľniť nadbytočný vlasec z cievky.

Krok 6

Pomocou palca vyvíjajte tlak na cievku navijaka. Zabránite tak vytiahnutiu návnady alebo návnady príliš veľa pletenej šnúry. Potrebujete len toľko vlasca, koľko je potrebné na odoslanie návnady do cieľovej oblasti.

Toto načasovanie pravdepodobne nezvládnete na prvýkrát, ale oplatí sa to precvičiť. Ak totiž uvoľníte príliš veľa vlasca, vlasec sa zamotá do vtáčieho hniezda.

Krok 7

Teraz je to všetko o hraní hry na počkanie. Ak ste vybrali správnu návnadu a správne miesto na rybolov, potom by malo byť len otázkou času, kedy začnete pociťovať ťahanie za vlasec. Toto je pravdepodobne ryba!

Krok 8

Čas je tu najdôležitejší. Hneď ako pocítite ťahanie za vlasec, musíte byť pripravení otočiť rukoväť, aby ste mohli navinúť svoj (dúfajme) veľký úlovok.

Tipy na úspech baitcastingu

Baitcasting nie je jednoduchý spôsob rybolovu, najmä pre začiatočníkov. To znamená, že je to uskutočniteľné, ak ste ochotní venovať tomu čas. Tieto tipy vám pomôžu zvládnuť váš baitcastingový prút.

Čítať  Naozaj potrebujem píšťalku pri turistike alebo batohu?

Vyberte si správne rybárske miesto

Kefové a baitcastingové prúty sa k sebe nehodia. Nechcete predsa, aby sa vám vrkoč zamotal do kríkov. Mimochodom, nestarajte sa len o štetec na hladine vody, ale aj o to, čo je nad hlavou.

Vyhnite sa davom

Baitcasting, v porovnaní s inými metódami lovu rýb, vyžaduje veľa priestoru na správne vykonanie techniky. Ak ste na stiesnenej lodi s ďalšou osobou alebo dvoma, potom možno nie je najlepší nápad použiť udicu.

To platí aj vtedy, ak sa nachádzate v preplnenom rybárskom prostredí. Nechcete si pri baitcastingu naraziť lakte s cudzím človekom. Mohli by ste ich naštvať!

Kúpte si kvalitné vybavenie

Aj keď si začiatočníci zvyčajne nie sú istí, či zostanú len pri koníčkoch, stále by sme vám odporučili plytvať prútom a navijakom na baitcasting, ako aj vlascom. Koniec koncov, lacné materiály značne sťažia baitcasting.

Budete chcieť prestať, pretože vás už nebaví lámať alebo zamotávať vlasec. S kvalitnou pletenou šnúrou a dobrou cievkou by ste mali znížiť riziko hniezdenia vtákov.

Naučte sa najprv vrhanie na krátke vzdialenosti, potom prejdite na dlhšie vzdialenosti

Možno ste v televízii alebo na YouTube videli profesionálov na baitcasting, vďaka ktorým vyzerá používanie baitcastingového prútu bez námahy. Potom si vyskúšate rybolov s vlastným baitcastingovým prútom a tápate na každom kroku.

To sa stane. Ako sme už povedali, baitcasting nie je práve vhodný pre začiatočníkov. Aby ste si to uľahčili, začnite nahadzovaním vlasca na veľmi krátke vzdialenosti. To vám pomôže zvyknúť si, kedy na cievku vyvíjať tlak a kedy nie.

Keď zvládnete vrhanie na krátku vzdialenosť, postupne zvyšujte vzdialenosť vrhania.

Cvičiť, cvičiť, cvičiť

Jediný spôsob, ako byť v niečom dobrý, je zaviazať sa k tomu, a to zahŕňa aj baitcasting. Kedykoľvek budete mať príležitosť, navštívte svoje obľúbené miestne jazero alebo potok a zacvičte si. Nesnažíte sa uloviť žiadne ryby, ako také, len si zvyknite na vybavenie vášho baitcastingového navijaka a na to, ako všetko funguje.

Ak po ceste chytíte rybu alebo niekoľko, potom je to skvelé! Je to ďalší bonus, ktorý vás môže poháňať, aby ste pokračovali v precvičovaní a zdokonaľovaní baitcastingu.

Záverečné myšlienky

Používanie baitcastingového prútu nie je pre začiatočníkov najvhodnejšou rybárskou aktivitou, ale to vás neodrádza od pokusu. Informácie v tejto príručke by vám mali pomôcť zoznámiť sa s prútom a navijakom, aby ste mohli začať chytať viac rýb. Veľa štastia!