Ako odstrániť pleseň z plátenného stanu? [7 Step Guide]

Plátenné stany sú skvelou voľbou pre nadšencov kempovania. Nie sú také drahé, ale sú veľmi odolné a nenáročné na údržbu. Navyše sa často dodávajú s nepremokavou vrstvou, ktorá bude dobre fungovať aj roky po tom, čo dostanete stan.

Aj keď existuje veľa dôvodov, prečo by som vám odporučil zaobstarať si plátenný stan, existuje jeden dôvod, prečo by som to neodporúčal. Na plátne sa totiž často môže plesnivieť, takže si ho budete musieť dať poriadne vyčistiť.

Boj s plesňou nie je nikdy príjemný, ale dobrou správou je, že ju môžete odstrániť niekoľkými jednoduchými krokmi. Ak neviete, ako odstrániť pleseň z plátenného stanu, ste na správnom mieste. Držte sa tohto sprievodcu a dozviete sa všetko, čo potrebujete na túto tému!

Viac…

Čo je pleseň?

Pleseň je druh húb, ktoré môžu rásť na rôznych veciach. Zaujímavé na ňom je, že je všade! Spóry plesne môžu cestovať vzduchom a vodou a prichytiť sa k čomukoľvek. To isté platí pre oblečenie, ktoré ľudia nosia, alebo veci, ktoré používajú.

Pleseň s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete na oblečení alebo veciach, ktoré sa zdržiavajú vo vlhkých priestoroch, keďže plesne sa vďaka vlhkosti rozmnožujú. Zlá vec je, že plesne a plesne môžu rásť rýchlo – ale dobrá vec je, že ich môžete odstrániť bez príliš veľkej práce.

Najlepšie je chrániť si svoje veci z plesne a nedovoliť, aby na nich rástli. Ak sa vám nedarí predísť plesni, budete sa jej musieť po vzniku zbaviť. Takže majte na pamäti, keď si zaobstaráte plátenný stan a začnete ho používať na svojich výletoch.

Odkiaľ pochádza pleseň?

Ako už bolo spomenuté, pleseň môže rásť kdekoľvek, kde nájde vlhkosť. Či už ide o stan, dom alebo skriňu – nerozlišuje. Môže sa pripojiť k čomukoľvek vlhkému alebo takmer vlhkému a začať prosperovať.

Zlé na tom je to pleseň môže negatívne ovplyvniť zdravie človeka. Nie je to také zlé, ale ak sedíte na mieste s plesňou, môže to spôsobiť problémy s dýchaním. Zároveň vám môže spôsobiť tráviace problémy, ak zjete alebo vypijete niečo, na čom je pleseň.

To je dôvod, prečo musíte byť opatrní, aby ste nepožili nič s plesňou alebo nesedeli v jej blízkosti. Ak si myslíte, že máte na oblečení alebo stane pleseň, je lepšie ho vyčistiť, ako to nechať na náhodu. Poviem vám, ako vyčistiť čokoľvek, o čom máte podozrenie, že na ňom plesnivie, takže sa uistite, že aj na to zostanete!

postavenie plátenného stanu s rodinou

Je môj stan odolný voči plesniam?

Bez ohľadu na to, aký stan máte, nebude odolný voči plesniam. Pleseň nerastie len na špeciálne navrhnutom plátennom materiáli pre stany. Môže rásť na všetkých materiáloch vrátane dreva, plastu, papiera a dokonca aj skla. Aj keď materiály potrebné na výrobu stanu nemusia byť odolné voči plesniam, vždy ich možno pred plesňou ochrániť.

Odporúčam, aby ste sa snažili stan neustále chrániť pred vlhkosťou. Niekedy aj sedením a dýchaním v stane môžete spôsobiť vlhkosť. Táto vlhkosť povedie k plesniam; ak sa oň nebudete starať, budete sa musieť pri všetkých svojich cestách zdržiavať v jeho blízkosti.

  Ako uhasiť oheň bez vody? [Guide]

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť plesniam, je držať svoje veci mimo tmavého a vlhkého prostredia. V opačnom prípade sa budete musieť naučiť, ako čistiť formu a čo na tento účel použiť. Myslite na to pri rozhodovaní, kde chcete táboriť.

Ako vyčistiť pleseň z plátenného stanu? – Krok za krokom

Na vyčistenie plesní zo stanu musíte urobiť niekoľko vecí. Sprievodca krok za krokom, o ktorý sa teraz podelím, nie je taký časovo náročný ani náročný na sledovanie. Nepotrebujete ani špeciálne čistiace roztoky; môžete robiť všetko s ingredienciami, ktoré môžete mať vo svojom dome. Ak chcete vyčistiť pleseň zo stanu, musíte urobiť toto:

Krok 1 – Skontrolujte stan

Povedzme, že ste boli na kempingu a práve ste prišli domov. Nie ste si tým istí, no tušíte, že na vašom stane by mohla byť pleseň. Aby bol váš stan opäť čistý, odporúčam vám stan ihneď skontrolovať!

Dobrou správou je, že pleseň môžete zachytiť včas a vyčistiť ju skôr, ako sa rozšíri a ohrozí celý stan. Nebudete musieť ani myslieť na to, že stan vyhodíte, pretože je veľká šanca, že ho zachránite. Takže vykonajte kontrolu okamžite a uistite sa, že pri tom pokryjete každý centimeter stanu.

Krok 2 – Odstráňte veľké nečistoty

Po prehliadke stanu ste zistili, že na ňom rastie nejaká pleseň. Čo by ste teraz mali urobiť?

V prvom rade nie je čistenie plesní, ale čistenie stanu od všetkých voľných nečistôt. Prebytočnú špinu a nečistoty by ste mali zo stanu odstrániť vytrasením zo stanu. Musíte to urobiť skôr, ako začnete s hĺbkovým čistením, pretože špina môže v stane narobiť úplný neporiadok, ak ju zmiešate s vodou.

Preto sa uistite, že ste odstránili nečistoty a nečistoty. Zvážte použitie vysávača, ak je stan príliš veľký a nemôžete ním zatriasť. Ale nezabudnite, že pri čistení plachty stanu buďte veľmi šetrní, pretože aj malá sila môže materiál poškodiť. Ak sa tak stane, budete musieť stan vyhodiť a zaobstarať si nový.

Krok 3 – Rýchlo ho prečešte

Niektorí ľudia radi čistia stan štetinovou kefou. Mäkká kefka nebude fungovať, pretože štetiny nebudú také pevné, ako by ste chceli. Mäkkú kefu si ponechajte na iné veci a na plátenný stan si zaobstarajte kefu s tuhými štetinami.

Čo urobíte s kefou, je odstránenie zvyškov nečistôt a plesní usadených na vašom stane. V materiáli zostane určitá tvrdohlavá pleseň, ale môžete ju odstrániť inými spôsobmi. Zamerajte sa zatiaľ len na povrchovú vrstvu a odstráňte z nej tvorbu plesní.

Krok 4 – Vyvetrajte stan

Ďalším nevyhnutným krokom pri čistení plesní zo stanu je vyvetrať stan. To vám umožní odstrániť pachy zo stanu a nechať ho vysušiť. Ak v stane nie je vlhkosť, je menej pravdepodobné, že bude ovplyvnený plesňou alebo plesňou.

Preto vám odporúčam vyčistiť trosky a nechať stan aspoň na pár hodín vyvetrať. Ak máte dvor alebo balkón, na ktorom si môžete postaviť stan, bolo by to skvelé. Ak nie, nechajte ho niekde, kde máte neustále prúdenie vzduchu.

Krok 5 – Začnite s čistením

Ak dokončíte všetko, čo som doteraz spomenul, môžete začať so samotným upratovaním stanu. Na túto prvú časť budete potrebovať rozprašovač, vlažnú vodu a ocot. Zmiešajte vodu a ocot, pridajte do fľaše a nastriekajte časť zmesi na formu.

  Ako prať rúno z Patagonie? [Complete Guide]

To vám pomôže zbaviť sa plesní. Napriek tomu je tu ešte jedna vec, ktorú môžete urobiť ako ďalší krok pri čistení formy. Na zmiešanie niektorých bežných domácich surovín budete opäť potrebovať fľašu.

Odporúčam zmiešať trochu vlažnej vody s citrónom a trochou soli. Niektoré zo zmesí môžete pridať na celý stan, čo platí ako zvonku, tak aj zvnútra. Pred opláchnutím nechajte zmes chvíľu pôsobiť na materiáli.

Niektorí ľudia radi používajú chemikálie vytvorené na čistenie plesní. Chemikálie však môžu byť niekedy pre plátenný stan príliš silné, takže môžu poškodiť materiál. Ak sa tak stane, nezostane vám nič iné, ako stan vyhodiť. Takže neodporúčam používať chemikálie na čistenie plesní, najmä nie niečo s bielidlom.

Choďte s prírodnými zmesami vody, citrónu, soli alebo destilovaného bieleho octu. Ak neodstránia všetky plesne na prvý pokus, vždy môžete vykonať druhé kolo čistenia. Tento proces čistenia môžete opakovať tak často, ako je potrebné, aby ste z materiálu odstránili všetky plesne.

Keď ste si istí, že na vašom stane už nie je žiadna pleseň, môžete sa pustiť do opláchnutia. Na opláchnutie stanu môžete použiť mydlovú vodu a čistú studenú vodu. Nedovoľte, aby voda silno dopadla na plátno – aby mrholilo ako dážď. To vám pomôže ochrániť vodotesnú vrstvu na plátne a plátno samotné.

Krok 6 – Vysušte stan

Po vyčistení stanu a všetkých miest postihnutých plesňou je potrebné nechať stan vysušiť. Pred odložením musí byť stan úplne suchý. Ak tomu tak nie je, začne rásť pleseň a pleseň.

Viete, ako som spomínal, že plesniam sa darí vo vlhkých oblastiach. Ak chcete, aby boli z vášho stanu preč, musíte zabezpečiť, aby ste stan vysušili zvnútra aj zvonka. Môžete ho nechať vyschnúť na vzduchu, sušiť na slnku alebo použiť fén. Ak zvolíte poslednú možnosť, nastavte sušičku na studený vzduch, ale na vysoký výkon.

Nechajte stan cez noc a nasledujúci deň skontrolujte, či je suchý. Ak áno, môžete prejsť na ďalší krok.

Krok 7 – Uložte stan

Aby ste predišli plesniam a plesniam, váš stan musí byť pri skladovaní čistý a suchý. Vo svojom dome musíte nájsť miesto, kde nie je vlhkosť a kde nie je príliš teplo. To by bolo ideálne miesto na uloženie vášho stanu.

Stan si odložte až do ďalšieho kempovania. Ak budete dobre postupovať podľa pokynov, váš stan bude fantastický a pri ďalšom použití bude skvele voňať. Nemali by na ňom byť žiadne zelené škvrny – ak sú, nevyčistili ste ho správne!

Ako odstrániť pleseň z plátna

Pleseň z plátna môžete odstrániť pomocou vyššie uvedených tipov. Nefungujú dobre len na plátenných stanoch, ale na všetkom, čo je z plátna vyrobené. Jediné odporúčanie, ktoré chcem urobiť, je, aby ste použili prírodné spôsoby na čistenie plátna predtým, ako doň vstúpite akýmikoľvek agresívnymi chemikáliami.

Chemikálie môžu poškodiť plátno a dokonca znížiť jeho odolnosť voči vode. To je dôvod, prečo by ste sa mali pokúsiť odstrániť pleseň pomocou domácich prísad. Po hĺbkovom vyčistení plátna sa uistite, že ste plátno pred uložením nechali vyschnúť. Ak urobíte všetko, ako je uvedené, plátno už nebude mať pleseň.

  Koľko rokov musíte mať, aby ste mohli kempovať? [Answer Here]

Ako zabrániť rastu plesní na plátennom stane?

Ak na svojom plátennom stane nájdete malé čierne alebo zelené škvrny, mali by ste vedieť, že má pleseň. Stan udržiavajte v čistote a suchu, aby sa zabránilo tvorbe plesní. Váš úložný priestor by mal byť tiež chladný a suchý, aby stan mohol zostať v skvelom stave.

Všeobecným odporúčaním pre všetky druhy kempingového vybavenia, nielen pre plachtové stany, je po použití ich vyvetrať, vyprať a vysušiť. Týmto spôsobom im nevyrastie pleseň a neprijmú žiadne chybné pachy. Keď budete nabudúce potrebovať výbavu použiť, bude pre vás všetko pripravené!

Ako skladovať plátenný stan po odstránení plesne?

Po vyčistení a vysušení plátenný stan vždy uschovajte. Uistite sa, že vo vašom úložnom priestore nie je vlhkosť, inak riskujete, že vám na ňom stan opäť vyrastie pleseň.

Miesto by malo byť chladné a suché. Keďže väčšina plátenných stanov sa dodáva v úložných vreciach, použite túto tašku na ochranu stanu pred prachom alebo vecami, ktoré môžu poškodiť materiál. Stan vyberajte len vtedy, keď ho potrebujete použiť.

Plátenné stany sú známe tým, že sú dosť odolné a vydržia, takže môžete očakávať, že stan budete používať roky, ak ho budete čistiť a skladovať správnym spôsobom. Nepochybujem, že podľa tipov v tejto príručke to dokážete!

Odstránenie zatuchnutého zápachu z plátenných stanov

Pleseň z vášho plátenného stanu nestačí len odstrániť. Niekedy ani hĺbkové čistenie nedostane zatuchnutý zápach z materiálu. Ak ho chcete odstrániť, po samotnom čistení budete musieť urobiť niekoľko ďalších krokov.

Zistil som, že zmes teplej vody a octu veľmi dobre odstraňuje zatuchnutý zápach. Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať dva diely octu s jedným dielom vody, nastriekať to na celý stan a potom nechať stan chvíľu postáť.

Ak zistíte, že v stane je stále silný zápach, vždy môžete ísť dnu s trochou sódy bikarbóny. Sóda bikarbóna dokáže pre váš stan zázraky, ak chcete zabiť pleseň a odstrániť nepríjemný zápach, no čistenie zo stanu je trochu náročné. Na odstránenie všetkej jedlej sódy vo vnútri stanu budete musieť použiť vysávač.

Po čistení nezabudnite stan opláchnuť a nechať úplne vyschnúť. Nakoniec môžete zvnútra vždy nastriekať nejaké esenciálne oleje, ako je čajovníkový olej, aby stan voňal sviežo. Nezabudnite stan uložiť a bezpečne ho uschovať až do ďalšej cesty!

Zabaliť

Ďakujem, že ste sa so mnou držali tohto návodu na plátenné stany a najlepší spôsob, ako z nich odstrániť pleseň. Pamätajte, že predchádzať tvorbe plesní je vždy lepšie, ako raz pleseň čistiť. Napriek tomu, ak budete postupovať podľa vyššie uvedeného návodu, nemali by ste mať problém s odstránením nečistôt alebo plesní zo stanu.

Poznáte nejaké iné spôsoby, ako vyčistiť váš stan alebo zabrániť tvorbe plesní? Rád by som o tom počul všetko, takže sa neváhajte podeliť o svoje tipy a triky v komentároch nižšie. Nemôžem sa dočkať, až si prečítam všetky vaše skúsenosti!