Ako nastaviť odpruženie ATV

Ak chcete na svojej štvorkolke hladšiu jazdu, potom je nastavenie odpruženia správna cesta. Nikdy predtým ste sa však nedotkli odpruženia vašej štvorkolky, takže ste z toho trochu nervózni. Ako si nastavujete odpruženie štvorkolky?

Ak chcete nastaviť odpruženie ATV, skontrolujte tlak v pneumatikách a v prípade potreby ich doplňte. Potom upravte jazdnú výšku pomocou slimákovej vačky alebo závitového goliera. Ďalej nastavte vysokorýchlostný a nízkorýchlostný kliker a svoj odraz a kompresiu a máte hotovo!

Ak to znie, akoby sme tu hovorili úplne iným jazykom, nebojte sa. V tejto príručke vám najprv vysvetlíme, ako funguje váš systém odpruženia ATV, potom ako ho nastaviť. Keď skončíte s čítaním, budete sa cítiť sebaisto pri manipulácii s pozastavením.

Čo je systém odpruženia ATV? Všetky Komponenty

Váš systém odpruženia ATV sa skladá z množstva dielov, ale dve najdôležitejšie sú tlmiče (skratka pre tlmiče alebo tlmiče) a pružiny.

Bez týchto dvoch častí sa bude váš závesný systém cítiť zubatý ako brúsny papier.

Okrem tlmičov a pružín obsahuje systém zavesenia ATV aj klikery. Povedzme si teraz o všetkých troch týchto komponentoch.

Otrasy

Vaša štvorkolka má jeden z dvoch rôznych druhov tlmičov, buď olejové alebo plynové.

A plynový šok je viac nastaviteľný, čo je celkom pohodlné, keďže si ho môžete doladiť podľa nastavenia podvozku vašej štvorkolky. Výkon plynových rázov je výnimočný.

Olejom naplnené tlmičetiež známe ako hydraulické tlmiče, sú bežnejšie z týchto dvoch, pretože sú lacnejšie.

Olejom naplnený tlmič bude obsahovať trubicu, niekoľko ventilov a piest. Rúrka obsahuje olej a piest.

Rúrka je tiež vybavená sériou ventilov, ktoré sa môžu otvoriť, aby umožnili viac oleja, alebo zatvoriť, aby sa množstvo oleja znížilo.

Účel tlmiče nárazov alebo otrasy je zabrániť tomu, aby pružina – o ktorej si o chvíľu povieme viac – nebrala príliš veľa sily pri každom náraze a náraze.

Preto sa nazývajú tlmiče nárazov; absorbujú nápor vašej jazdy na štvorkolke.

Tak dosiahnete hladkú jazdu na štvorkolke.

pružiny

Ďalším komponentom systému odpruženia ATV sú pružiny.

V závislosti od toho, ako na svojej štvorkolke jazdíte, sa pružiny buď stlačia alebo uvoľnia. Účelom pružín je udržiavať stabilitu kolies, aby boli kolesá vždy čo najbližšie k zemi.

Ak by ste prešli cez veľký svah, ktorý by poslal vaše kolesá hore, pružiny sa stlačia, aby zabránili akémukoľvek telesnému nárazu na vás. Pružiny potom tlačia pneumatiky späť dole, aby ste si mohli udržať kontrolu a trakciu na svojej štvorkolke.

Čítať  Vytvára KTM vedľa seba?

Vaša rýchlosť zrýchlenia by tiež nemala spomaliť ani o kúsok!

Pružiny potrebujú tlmiče, aby sa pružiny nehýbali a nekývali tam a tam, čo by spôsobilo dosť nepríjemný zážitok z ATV.

Klikačky

Je tu jeden posledný komponent vášho systému zavesenia ATV, klikačky.

Pamätáte si, ako sme predtým spomenuli, že ventily v olejom naplnených tlmičoch môžu určiť, koľko oleja tlmiče dostanú? No, časť toho, ako sa to stane, je spôsobené kliknutím.

Kliker, napriek tomu, čo si z názvu možno predstavujete, je skrutka, matica alebo gombík na tlmiči.

Môžete ho otočiť, aby ste povolili viac oleja alebo menej. Ovplyvníte tým aj kompresiu vášho ATV, o čom budeme diskutovať v ďalšej časti.

Pýtate sa, prečo sa teda tieto malé časti nazývajú klikačky? Pri otáčaní vydávajú počuteľný zvuk kliknutia.

Staršie štvorkolky budú mať jeden klikací systém, ale novšie modely môžu byť vybavené nízkorýchlostnými a vysokorýchlostnými klikačkami.

Nízkorýchlostný kliker je určený na malé manévre na vašej štvorkolke a je určený do mierne nerovného terénu.

Vysokorýchlostné klikery sú určené na manévre s vyšším dopadom vrátane skokov.

Odskok a kompresia odpruženia ATV

Vyššie sme spomenuli, že nastavenie klikrovacích nastavení ovplyvní kompresiu vášho ATV, ale čo to vôbec znamená? A čo je odraz? Poďme vyšetrovať.

Kompresia

Kompresia ATV je technicky úprava, ktorú môžete vykonať. Je to miera toho, ako veľmi sa náraz stlačí pri každom skoku na štvorkolke alebo pri prejazde hrboľatého hrbolu.

Ďalším spôsobom, ako si predstaviť kompresiu, je nastavenie tlmenia. Stlačenie môže ovplyvniť, ako rýchlo sa hriadeľ tlmiča presunie do tela tlmiča.

Správna rýchlosť kompresie je zvyčajne niekde uprostred. Keď je kompresia pomalá, je pravdepodobné, že rázy vypadnú nadol, pretože sa stláčajú do a von z tela hriadeľa príliš rýchlou rýchlosťou.

Ak nastavíte kompresiu príliš rýchlo, tlmiče ztuhnú a vaša jazda tiež. Používanie vašej ATV môže byť v tomto bode dosť bolestivá skúsenosť.

Odskočiť

V rovnakom duchu je odraz, ktorý zahŕňa pružiny vášho závesného systému.

Keďže sú to pružiny, ktoré sa môžu odraziť von a do pozície, môžu sa odraziť rýchlejšie alebo pomalšie. Aká je táto rýchlosť závisí od toho, čo vyberiete pre nastavenia odrazu.

Ešte raz, niekde v strede pre odraz je najlepšie.

Nárazy s pomalšou rýchlosťou odrazu nútia pružiny stlačiť sa zakaždým, keď prejdete cez hrbol na ceste, čo môže byť často v závislosti od toho, kde jazdíte.

Čítať  Mám behať pred alebo po tréningu?

Keď je rýchlosť odrazu príliš vysoká, vaša jazda bude trhaná, hrboľatá a mimo kontroly.

Ako nastaviť systém odpruženia ATV

Teraz, keď lepšie rozumiete častiam vášho systému odpruženia ATV, je čas porozprávať sa o tom, ako môžete nastaviť systém ako celok. Podľa krokov v úvode sa to robí takto.

Krok 1 – Skontrolujte tlak v pneumatikách

Ak chcete začať, vezmite si svoje tlakomer a určiť množstvo tlaku v každej pneumatike vašej štvorkolky.

Aj keď sa to môže zdať ako nesúvisiaca úloha, je to naozaj čokoľvek iné. Bez správneho tlaku v pneumatikách nebudete môcť správne vyladiť tlmiče, aby ste zlepšili plynulosť a kvalitu vašej jazdy.

Ak je tlak v niektorej z pneumatík trochu nízky, mali by ste túto pneumatiku naplniť vzduchom, aby bol tlak vo všetkých pneumatikách rovnaký.

Krok 2 – Predbitie šokov

Ďalej musíte urobiť to, čo je známe ako predpätie tlmičov.

Inými slovami, nastavujete si ideálnu svetlú výšku.

Ako to robíte? Budete potrebovať prístup buď k vačke slimáka, alebo k závitovému nákružku na tlmičoch. Vaša ATV bude mať jednu z týchto dvoch, ale nie obe.

To znamená, že môžete vidieť poistný krúžok pripojený k závitovému golieru na tlmičoch. Ak áno, je to dobrá vec, pretože teraz môžete flexibilnejšie nastaviť predpätie.

Odporúčame vám otvoriť si používateľskú príručku a prečítať si ju. V návode výrobca predstaví preferovaný rozsah závitového goliera.

Nižšie predpätie vytvorí mäkšie jazdné podmienky s väčšou flexibilitou a nižším tlakom. Vaša jazdná výška bude nižšia.

Vyššie predpätie bude tuhšie a menej flexibilné, ale vaša jazdná výška bude vyššia.

Pri predpätí tlmičov je kľúčové, aby boli úpravy konzistentné v každej zákrute, z ktorých sú celkovo štyri.

Ak chcete znížiť predpätie, uvoľnite poistnú objímku. Rovnako tak môžete utiahnuť poistnú objímku pre vyššie predpätie.

Vaša ATV môže obsahovať dvojitý uzamykateľný krúžok. V takom prípade musíte uvoľniť krúžok, aby ste mohli vykonať akékoľvek úpravy.

Potom otočte nastavovací krúžok tak, aby bolo zavesenie voľnejšie alebo pevnejšie. Potom opäť utiahnite dvojitý poistný krúžok. Tu príde vhod kladivo a dierovač.

Čo ak má vaša štvorkolka namiesto toho slimákovú vačku? Ten bude umiestnený pod šokom.

Na nastavenie odpruženia môžete stále použiť slimákovú vačku. S nižším nastavením je vaša svetlá výška nižšia a pruženie mäkšie. S vyšším nastavením je vaša svetlá výška vyššia a odpruženie je tuhšie.

Čítať  Sú Side-by-Sides Street legálne v Texase?

Krok 3 – Upravte klikačky

Po predbežnom načítaní je čas nastaviť klikačky.

Začnite s nízkorýchlostným klikerom, ak ho má vaša štvorkolka. Spôsob, akým nastavíte nízkorýchlostný kliker, sa líši v závislosti od toho, ako sa cítite pri jazde, keď práve používate svoju štvorkolku.

Budete vedieť, že nízkorýchlostný kliker potrebuje nastavenie, ak vaša štvorkolka jazdí extrémne tuho.

Tiež sa nechcete cítiť ako na vzpieračom bronco, ktorý vás vyhodí zo sedadla, pretože to naznačuje, že nízkorýchlostný kliker potrebuje trochu vytvrdnúť.

Udržujte zmeny malé. Pomocou pokusov a omylov zistite, ako sa cítite pri jazde po pohrávaní sa s nízkorýchlostným klikačom a opakujte to, kým to nebude dobré.

Potom prejdite na vysokorýchlostný kliker. Funguje tu rovnaký prístup typu pokus-omyl. Stačí urobiť dve kliknutia naraz, aby ste dosiahli obrovský rozdiel v tom, ako vaša štvorkolka jazdí.

Pre tuhšie odpruženie otočte vysokorýchlostný kliker doľava. Pre voľnejšiu kompresiu ju upravte doprava.

Krok 4 – Nastavte kompresiu

Teraz môžete tlmiť kompresiu vašej ATV.

Skontrolujte telo tlmiča a mali by ste nájsť gombík.

Ak tam nie je, potom bude gombík na nádrži šoku. Tento gombík slúži na nastavenie kompresie.

Dobre, takže to nie je vždy výlučne gombík. Niektoré modely ATV môžu mať hlavu skrutky, ktorá má otvor na otáčanie. Funguje rovnakým spôsobom ako gombík a dosahuje rovnaký účel.

Prietok oleja by mal byť niekde medzi príliš veľkým a príliš malým množstvom.

Krok 5 – Nastavte odskok

Na spodnej strane tlmiča nájdete nastavovač odskoku.

Keď vaša štvorkolka po skoku veľmi skáče, potom musíte upraviť odskok.

Môžete to urobiť otočením nastavovacej skrutky, potom nasadnúť na štvorkolku, vyskúšať ju a v prípade potreby skrutku ďalej upraviť.

Krok 6 – Choďte na jazdu a bavte sa!

Teraz, keď je vaša štvorkolka správne nastavená, ste pripravení vyraziť a jazdiť bez toho, aby sa odpruženie cítilo bolestivo stuhnuté alebo nebezpečne poskakujúce.

Keď sa vám bude nabudúce zdať, že niečo nie je v poriadku, pokojne sa znova pohrajte s odpružením.

Záverečné myšlienky

Nastavenie odpruženia štvorkolky je rozhodujúce pre hladkú a spoľahlivú jazdu zakaždým.

Toto je jedna z tých úloh ATV, ktoré môžete urobiť sami, a je veľmi uspokojujúce, keď máte všetky diely perfektne zarovnané a vaša jazda je skvelá.

Teraz, keď už viete, čo máte robiť, môžete odpruženie ATV doladiť. Veľa štastia!