Ako naraziť kolíky do skalnatej pôdy? [Need to Know]

Pred každým kempovaním je najlepšie pripraviť sa na každú možnú situáciu, a tým myslím na každú jednu situáciu! Ak už máte vyhliadnutú požadovanú lokalitu, urobte si prieskum a snažte sa nájsť čo najviac informácií. Dôveruj mi; existuje veľmi dobré vysvetlenie, prečo to odporúčam!

Raz sa mi to stalo – prišiel som do kempu, ktorý som už dlho túžil navštíviť, len aby som zistil, že všade naokolo sú skaly. Mal som toľko problémov, že som postavil svoj stan, že som to takmer ukončil a vrátil som sa domov. Ale táto skúsenosť ma prinútila dozvedieť sa viac o stavaní stanu na rôznych pozemkoch.

Takže prichádzam k vám s rýchlym a jednoduchým návodom na stavanie stanu na skale a skalnatej pôde. Poviem vám tiež o rôznych typoch kolíkov a ktoré by ste si mali zaobstarať do svojho stanu. Na konci tohto návodu z vás bude skutočný profík v stavaní stanov. Poďme teda priamo do sprievodcu a uvidíme, čo potrebujete vedieť o tejto téme!

Viac…

stúpanie po skalnatom chodníku

Ako postaviť stan na skalu alebo skalnatú zem?

Postaviť stan na skalnatú pôdu je najťažšia vec. Ak máte čo do činenia so skalnatou pôdou, možno sa vám podarí nájsť miesto, kde môžete vložiť kolík do zeme. Ale ak je celá zem pokrytá jednou veľkou skalou, nebude možné zaraziť kôl do skaly. Možno sa vám to podarí, ak použijete vŕtačku, ale je pravdepodobné, že na kempingové výlety ju nosí len málo ľudí.

Takže sa musíte uchýliť k iným spôsobom, ako postaviť svoj stan. Mám zaujímavú metódu, ktorú môžete vyskúšať – a nemusíte robiť žiadne vŕtanie ani kopanie! Všetko, čo potrebujete, sú nejaké menšie a nejaké väčšie kamene, ktoré použijete s vlascami.

Ak to neviete, kotviace šnúry sú šnúrky, ktoré používate na zabezpečenie toho, aby vám silný vietor neodfúkol stan. Väčšina stanov sa dodáva s týmito šnúrkami. Struny zvyčajne používate s kolíkmi, ale v tejto príručke ich budete používať s niektorými kameňmi! Poďme do sprievodcu a uvidíme, čo presne musíte urobiť.

Čítať  Ako zabrániť tomu, aby sa vaše nohy šmýkali dopredu v turistických topánkach?

Krok 1 – Postavte si stan

Prvá dôležitá vec, ktorú musíte urobiť, je postaviť stan. Na postavenie stanu zvoľte čo najrovnejší priestor. Ak ste strávili veľa času kempovaním, stan by ste mali postaviť v priebehu niekoľkých minút.

Krok 2 – Zbierajte malé a veľké kamene

Ako som už spomenul, budete potrebovať nejaké malé a veľké kamene, aby ste stan postavili na skalnatú pôdu. Nezáleží na tom, či máte pevné kolíky, plastové, hliníkové alebo iné – do skaly nezapadnú. Takže musíte ísť s alternatívnou možnosťou, ktorou sú skaly.

Krok 3 – Začnite stávkovaním

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vziať vodiace šnúry a urobiť z nich posuvné slučky. Slučka by mala tiež vyzerať ako háčik. Mala by byť dostatočne široká, aby sa do nej zmestili niektoré menšie kamene.

Po vytvorení slučiek budete musieť chytiť menšie kamene. Na každý háčik použite jeden malý kameň, ale uistite sa, že háčik je pevný a bezpečný. Kameň z háčika by ste nemali ľahko odstraňovať.

Po tom všetkom musíte vziať malé kamene s háčikmi a odtiahnuť ich čo najďalej od stanu. Menšie kamene budú teraz slúžiť ako vaše stávky. Keďže ich držiaca sila nemusí mať šancu proti silnému vetru, musíte ich ďalej zabezpečiť. Tu prichádzajú na svoje miesto väčšie kamene.

Krok 4 – Zaistite stan väčšími kameňmi

Choďte ku každému kameňu zvlášť a položte naň väčší kameň. Mal by prísť pred menšiu skalu smerom k stanu. Ak to urobíte, zabezpečíte, že menšie kamene sa nebudú môcť pohybovať, keď bude váš stan hore.

Aj keď to nemusí byť najbezpečnejší spôsob, ako postaviť stan, je to najlepšie pre tento typ pôdy. Ak máte podozrenie, že jeden veľký kameň nie je dosť dobrý na to, aby udržal malý kameň, pridajte ďalší väčší kameň pre extra silu držania. To by malo stačiť!

Čítať  Sú Keen sandále vhodné na turistiku? [Are They Really Good For Hike?]

Ako dostanete drevené kolíky do skalnatej pôdy?

Existujú rôzne typy stávok, s ktorými sa môžete stretnúť. Ak váš stan nemá žiadne, budete musieť ísť do obchodu alebo online, aby ste nejaké získali. V takom prípade musíte poznať najlepší typ stávok, ktoré môžete získať.

Drevené kolíky

Typ kolíkov, ktorým by ste sa mali vyhnúť, sú drevené kolíky. Ak sa ma spýtate, ako dostať drevený kolík do skalnatej pôdy, poviem vám, že to nemôžete urobiť. Drevený kôl môže ísť len do mäkkej pôdy, do ktorej sa dá ľahko kopať.

To vedie k otázke: Aké typy kolíkov by ste si mali zaobstarať, ak by ste sa mali vyhýbať dreveným kolíkom? Existuje niekoľko typov, na ktoré sa musíte pozrieť, vrátane hliníka, ocele a titánu. Existujú plastové kolíky, ale ich životnosť je otázna, preto by ste sa im mali vyhýbať.

Titánové kolíky

Najlepšie typy kolíkov sú titánové. Sú to tiež jediné typy kolíkov, ktoré môžete použiť na skalnatú pôdu, pretože sú odolné, ľahké a neohýbajú sa. Napriek tomu by vám pomohlo, keby ste mali na pamäti, že sú dosť drahé a nemožno ich nájsť všade.

Oceľové kolíky

Oceľové kolíky sú tiež skvelé pre skalnatý terén, pretože sú dosť pevné a odolné. Ich jedinou nevýhodou je, že sú ťažké, takže by vás mohli trochu zaťažiť. Oceľový kolík môže byť perfektnou voľbou, ak plánujete ísť autom do kempingu.

Hliníkové kolíky

Nakoniec máte hliníkové kolíky. Môžu byť odolné a lacné, ale nie sú vhodné do skalnatého terénu. Môžete ich skúsiť použiť na bežnej pôde alebo zamrznutej pôde. Kolíky môžete zapichnúť do ľadu pomocou tvrdého predmetu, ale nepoužívajte príliš veľkú silu, pretože by ste mohli kolík poškodiť.

Ako hlboké by mali byť stávky?

Ak sa pokúšate postaviť stan skutočnými kolíkmi, budete potrebovať vedieť niekoľko vecí, ako ich umiestniť do zeme. Ak na to nepôjdete správnym spôsobom, môžete poškodiť kolíky a spôsobiť ich zlomenie. Aby ste sa tomu vyhli, dám vám niekoľko tipov, ako hlboko ich umiestniť a ako na to.

Čítať  Čo priťahuje medvede? [Question Answered]

Kolíky môžu mať všetky veľkosti a tvary. Existujú kratšie kolíky a niektoré dlhé kolíky, ktoré môžete zapichnúť až 7 palcov do zeme. Ak máte náhodou tie kratšie stávky, mali by ste ich zahnať čo najďalej.

Uistite sa, že kolík je aspoň 5 palcov v zemi. Keď ho zatlačíte do zeme, nezabudnite mu tam tiež vraziť hlavu. Hlava kolíka by mala byť vždy nad zemou.

Ďalšia vec, ktorú odporúčam, je, aby ste ich položili do zeme pod uhlom 45 stupňov. Uistite sa, že sa neohýbajú, keď ich tlačíte nadol. Môžete použiť kladivo, kameň alebo čokoľvek iné, čím ich musíte tlačiť ďalej nadol. Pri ich stláčaní nepoužívajte veľkú silu, pretože by to mohlo viesť k ohnutiu alebo poškodeniu!

Ak sa pri stavaní stanu budete riadiť všetkými týmito pokynmi, nepochybujem, že stan zostane na mieste počas celej cesty. Opäť, ak kempujete na skalnatom teréne alebo zemi pokrytej veľkými kameňmi, skúste radšej metódu s kameňmi. Aj ten môže byť veľmi nápomocný!

Zabaliť

Ďakujem vám, že ste sa pri mne držali tohto sprievodcu o stakingových stanoch! Vyrovnať sa so skalnatým povrchom pri stavaní stanu nie je vtip. Ak chcete postaviť stan bez toho, aby ste svoje kolíky poškodili alebo ich nesprávne použili, neváhajte sa vrátiť k tomuto návodu a prejdite si ho znova, kedykoľvek to budete potrebovať.

Dajte mi vedieť, či sa vám návod osvedčil, kedykoľvek ho vyskúšate. Ak poznáte nejaké ďalšie tipy alebo triky na stavanie stanov na ťažkých miestach, podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v sekcii komentárov nižšie a so mnou. Váš príspevok k téme si veľmi ceníme!