Ako nájsť Crappie na Novom jazere

Neviem si predstaviť nič viac frustrujúce ako ísť k novému jazeru a nenachádzať ryby. Pri rybách, ktoré sa zdajú byť ľahko chytateľné, ako je napríklad mizerná ryba, je skunkovanie len urážkou zranenia.

Na jazere, ktoré poznáte a kde často lovíte ryby, je hľadanie škriatka jednoduché. Choďte na tie isté miesta, na ktorých ste ich chytili v minulosti. Ale na novom jazere, ktoré by ste mohli loviť iba raz? No, to je iný príbeh. Premárnil som veľa dní na novom jazere bez šťastia a som si istý, že vy tiež.

Nakoniec som sa rozhodol naučiť sa všetko, čo je potrebné vedieť o hľadaní najpravdepodobnejších mizerných miest na novom jazere. Použitie jednoduchého procesu na zúženie pravdepodobných oblastí mi umožňuje začať chytať ryby hneď, ako sa dostanem k jazeru.

Ak ste unavení z toho, že sa vraciate domov s prázdnymi rukami, pokračujte v čítaní, aby ste sa naučili, ako ľahko nájsť hlupáka na novom jazere.

Nájdenie crappie v skratke

Existuje jeden jednoduchý dôvod, prečo 10% rybárov uloví 90% rýb. Je to preto, že títo rybári rozumejú správaniu a potrebám rýb, po ktorých idú. Ak nerozumiete potrebám crappie, potom nebudete vedieť, kde ich nájsť, či je jar, leto, jeseň alebo zima.

Prvým krokom k nájdeniu crappie na novom jazere, alebo ak na to príde, na akomkoľvek jazere, je stráviť čas dozvedieť sa o živote vášho priemerného crappie.

Stručne povedané, hlupáci chcú jesť, trieť, vyhýbať sa predátorom a žiť na mieste s najpohodlnejšou teplotou a úrovňou kyslíka. To je v podstate všetko.

Tým, že budete vedieť, čo chcú a kedy to chcú, môžete odstrániť všetku „mŕtvu vodu“, v ktorej sa nedrží mizerná voda, a začať loviť na najproduktívnejších miestach. Väčšinu práce potrebnej na zúženie pravdepodobných miest je možné vykonať skôr, než sa vôbec dostanete k jazeru.

Čítať  Trolling pre Kokanee bez downriggerov

Pochopenie sezónnych mizerných vzorov

Takže, ako som už spomenul vyššie, cappie majú počas roka na mysli len pár vecí. To je trenie, jedenie a hľadanie ideálnych vodných podmienok ďaleko od predátorov.

Dôležitosť všetkých týchto vecí nie je rovnaká počas ročných období. Niekedy tromfne bezpečnosť a inokedy je to všetko o teplote vody alebo okysličení.

V podstate môžeme rozbiť život mizerníka na štyri fázy. Pred výterom, výterom, výterom a potom menej aktívne zimné obdobie. Každý z týchto časov kladie väčší dôraz na jednu základnú požiadavku pred ostatnými a my sa hlbšie ponoríme do toho, ako vám to pomôže nájsť hlupáka.

Ak chcete získať vynikajúci základ pri hľadaní mizerných vecí počas každej fázy sezóny, pozrite si video seminár Setha Burrilla, ktorý obsahuje všetko, čo potrebujete vedieť.

Pre-spawn

Obdobie pred výterom vo všeobecnosti začína po vysadení ľadu do skorej jari. V závislosti od vašej oblasti sa teploty vody pohybujú medzi 50 °F a 60 °F a chrapkáči často pozastavujú strmé prestávky v tesnej blízkosti plytkých plôch na neresenie.

Počas tohto obdobia je to všetko o jedle. Ich zimné zásoby sú vyčerpané a veľké samice musia hltať korisť, aby mohli začať vyvíjať vajíčka. Zatiaľ čo samce nabaľujú kalórie, pretože budú strážiť neresiská ešte niekoľko týždňov po výtere.

Začnete vidieť chrapkáča, ktorý sa tlačí do 8 až 12 stôp vody, aby sa živil vznikajúcim krmivom v blízkosti čerstvej vegetácie, ako sú kapustové záhony. Budú tiež školiť okolo ponorenej konštrukcie.

Ďaleko do neresísk sa ale zatiaľ neodvážia. Na začiatku jari často uvidíte vzor, ​​keď ryby ráno začínajú hlbšie a popoludní sa pohybujú plytko, keď slnko ohrieva vodu. Potom, keď sa blíži večer a teploty vody opäť klesnú, crapie odtlačia okraj prestávok, kde sa zavesia na hlbokú vodu.

Keď sa dravé ryby, ako je ostriež, šťuka a boleň, začnú prekrývať do rovnakých oblastí, škriatok má tendenciu zostať zavesený v hustých húfoch nad hlbokou vodou. Nebudú však ďaleko od tých istých miest pred spawnovaním. Toto je čas, aby ste počas plavby po hlbšej vode okolo bodov a ústia zátok dávali pozor na vyhľadávač rýb.

Tu je hlavný poznatok o období pred spawnom. Odolajte nutkaniu loviť príliš plytko. Zamerajte sa na prechodové oblasti s hlbokou vodou v blízkosti neskorých jarných neresísk. Štruktúra rýb, ako sú burinové záhony a doky, ktoré sú blízko strmých svahov. Toto bude prvá zastávka na kŕmenie crappie na začiatku sezóny. Ak ich tu nenájdete, hľadajte pozastavené školy v hlbokej vode.

Spawn

Áno, toto je moment, na ktorý fanatici mizerných ľudí čakajú celý rok. Teplota vody začína dosahovať strednú až hornú hranicu 60 rokov a chrapkáče sa sťahujú do plytkých plôch na neresenie. Samce vstúpia do 3 až 6 stôp vody, niekedy plytšej alebo hlbšej, a začnú si upravovať postele. Čoskoro potom samice nasledujú, aby uložili vajíčka a potom sa presunuli späť do hlbších miest, aby sa zotavili.

Teraz sa veci naozaj začínajú zahrievať. Samce si chránia svoje lôžka a oplodnené vajíčka všetkým, čo majú. Čokoľvek v ich dohľade je príliš blízko na to, aby to bolo pohodlné, a takmer každá návnada alebo návnada, ktorú hodíte, uhryzne.

Nezabudnite si nasadiť polarizačné okuliare, pretože v jazerách s priezračnou vodou je neuveriteľné vidieť ryby, ktoré si bránia svoje korytá. Hľadajte záhony medzi kopami kefiek, medzerami okolo burín a pozdĺž skalných alebo betónových stien. Prístavné oblasti sú ďalším pravdepodobným miestom rozmnožovania mizerných rýb.

Ak ťaháte samcov z postelí, nezabudnite nacvičiť chyť a pustiť. Je dôležité, aby sa mohli vrátiť, aby bránili ďalšiu generáciu, aby sme ich mohli každý rok chytať.

Post-spawn

Post-spawn je jednou z najťažších fáz na ulovenie slabých chrapkáčov a ešte ťažší čas na nájdenie crappieho na novom jazere. V júli a auguste sa voda ohrieva a poter sa vetrá. Väčšina chrapkáčov sa presťahovala do hlbších štruktúr a iba najmenší samci zostávajú v plytčine. Ak je to všetko, čo chytíte, musíte sa pozrieť inde.

Cappie sa opäť začínajú školiť v blízkosti hlbokej vody, ktorá je najbližšie k hniezdam. Keďže teplota vody počas dňa kolíše, škriatky sa sťahujú dovnútra a von z plytčiny pri hľadaní potravy, na ktorú sa teraz primárne zameriavajú.

Rovnako ako pre-spawn, crappie sa pohybujú dovnútra a von z hlbokých miest po predvídateľných cestách. Jediný rozdiel je v tom, že teraz migrujú opačne ako pred spawnovaním. Ráno začnite loviť plytko a v polovici dňa sa presuňte hlbšie. Potom sa do neskorého večera prepracujte plytko.

Neskoro večer je najlepší čas na chytanie veľkých chrapúňov počas post-spawnu. Nahoďte návnadu alebo návnadu pozdĺž najhlbších okrajov buriny, ktoré nájdete. Zvyčajne v 12 až 18 stôp vody. Ak nechytáte ryby, ste príliš skoro popoludní. Tesne pred zotmením sa kraksy nasťahujú, aby zháňali potravu pozdĺž týchto hlbokých okrajov buriny.

Zima

Mrcha môžete chytať po celý rok, ale rybári, vrátane mňa, naozaj zápasia s hľadaním svinstva pod ľadom. Najmä na jazere, kde ste ešte nikdy nelovili.

Hľadanie crappie na rannom ľade je pomerne jednoduché. Vyhľadajte tie obrysy pred výterom, ktoré majú okolo seba zdravé burinové záhony, a lovte pár stôp od dna. Prepracujte sa vyššie vo vodnom stĺpci, kým ich nenájdete. Elektronický blikač túto úlohu značne uľahčuje.

Keď sa dostaneme do neskorej zimy, v obývateľnej zóne vody začnete vidieť inverziu. Ľad a sneh bránia svetlu prenikať do vegetácie, ktorá potom začne odumierať a chátrať. Pri tomto rozpade sa uvoľňuje CO2 a spotrebúva kyslík. Crappie sú teraz nútení presunúť sa do horných vrstiev vody niekoľko stôp pod ľadom.

Ak máte problém chytiť raky na neskorej zimnej ľadovej ploche, pravdepodobnejšie je to preto, že lovíte pod nimi. Stále to bude trvať nejaký pohyb, aby ste našli školy zavesených hulvátov, ale sústreďte svoj čas na hornú polovicu vodného stĺpca.

Nájdite správnu štruktúru

Nie vždy stačí len ukázať na mapu a povedať, že tam by mal byť hlupák. Vylúčenie mŕtvej vody je prvým krokom. Teraz musíte nájsť miesto na mieste.

Či už sa zameriavate na raky v ich posteliach počas neskorej jari, alebo lovíte raky v hlbšej vode, štruktúra bude hrať veľkú úlohu. Aj keď sú crappie visiace ryby, takmer vždy súvisia s nejakou blízkou štruktúrou, ktorá spĺňa jednu z ich základných potrieb.

Aj keď sedíte nad rybami zavesenými 20 stôp nad 40 stôp hlbokou dierou, existuje dôvod, prečo tam sú. Bol by som ochotný sa staviť, že hrb v strede jazera s dobrou kapustou alebo neresisko je len kúsok odtiaľto.

Kľúčom k tomu, ako sa dostať na toto miesto v rámci miesta, je hľadať dobrú štruktúru a vegetáciu. Ponorená kefa, zdravé záhony kapusty v blízkosti hlbokých vodných prechodov a popadané stromy sú hlavnými miestami v závislosti od ročného obdobia.

Uľahčite si život s elektronikou

Nemôžem to dostatočne vyjadriť. Vrstevnicové mapy pre akúkoľvek oblasť, ktorú lovíte, sa ukážu ako neoceniteľné pri hľadaní najproduktívnejších oblastí. V súčasnosti sú k dispozícii všetky druhy zdrojov, ako sa dostať k obrysovým mapám jazier.

Ak máte novší model vyhľadávača rýb, ako je Lowrance alebo Humminbird, potom ste vpredu. Väčšina sa dodáva so vstavanými základnými mapami a dokonca môžete upgradovať na mapovanie s vyšším rozlíšením pomocou čipov LakeMaster alebo Navionics.

Google Earth je tiež skvelý spôsob, ako vidieť prechody obrysov a kompozíciu dna, keď lovíte na jazerách s čistou vodou. Hoci Google Earth nemá zabudované vrstevnice, stále môžete získať dobrú predstavu o tom, ako vyzerá topografia pod povrchom na základe krajiny okolo nej.

Keď sa skutočne dostanete k jazeru, vyhľadávač rýb bude vaším najlepším priateľom. Bočné zobrazovanie, sonarové zobrazovanie a vstavané GPS – to všetko zohráva úlohu pri ukazovaní špendlíka. Akonáhle urobíte prácu doma a odstránite neproduktívnu vodu, vyhľadávač rýb vás ešte viac vytočí.

Profesionálni rybári využívajú všetky nástroje, ktoré majú k dispozícii, aby častejšie našli väčšie ryby. Profesionálny basový rybár, Brandon Palanuik, používa to, čo sa nazýva „percentuálny trojuholník“ na nájdenie horúcich miest na jazere. Pozrite si toto video, kde si vypočujete jeho postrehy, aby ste ich mohli použiť pri rybolove crappie.

Opäť platí, že vaša schopnosť používať mapovacie a zobrazovacie nástroje, to všetko zohráva úlohu pri skracovaní času, ktorý vám zaberie nájdenie hulváta na novom jazere.

Význam online zdrojov

Nie ste jediný rybár, ktorý na nových jazerách hľadá crappies. Využite znalosti iných rybárov, ktoré vám pomôžu dostať sa na ryby rýchlejšie. Online rybárske fóra a komunity sú skvelým miestom na interakciu s miestnymi rybármi, ktorí poznajú oblasť lepšie ako vy. Možno vám nedajú presné súradnice mizerných horúcich miest, ale pravdepodobne vás dostanú do všeobecnej oblasti.

Ľudia sa častejšie chcú podeliť o to, čo vedia, a pomôcť novým rybárom. Len sa uistite, že ich fľaky neblbnete pred ostatnými bez povolenia.

Záverečné myšlienky

Nájdenie crappie na novom jazere môže byť skľučujúca úloha. Ale akonáhle začnete analyzovať jazero z mizernej perspektívy, môžete začať rozkladať vodnú plochu na zvládnuteľnejšie kúsky.

Väčšina tvrdej práce sa stane skôr, ako začnete loviť na novom jazere. Urobte si domácu úlohu a použite obrysové mapy jazera na zdokonaľovanie sa na pravdepodobných mizerných miestach. Zamyslite sa nad ročným obdobím a nad tým, čo chcú hlupáci. Keď sa dostanete k jazeru, poskladajte kúsky dohromady a pomocou elektroniky nájdite miesta na mieste. Rozbitím nového jazera týmto spôsobom strávite viac času chytaním a menej času hádaním.

Chcete ďalšie tipy na nájdenie vašej obľúbenej loveckej ryby? Nenechajte si ujsť nášho obľúbeného sprievodcu, kde zdieľame naše najlepšie tajomstvá nájsť viac žltých ostriežov na akomkoľvek jazere.