Ako nájsť a chytiť ryby v riekach

Či už lovíte vo veľkej rieke alebo v malom potoku, naučiť sa čítať prúdy vody vám pomôže chytiť viac rýb. Je to zručnosť, ktorá si vyžaduje prax, ale stojí za námahu.

Najjednoduchší spôsob, ako nájsť viac a väčších rýb v riekach, je pochopiť ich životné požiadavky. Ako každé zviera, aj ryby potrebujú potravu a prístrešie. Musia tiež šetriť čo najviac energie. Dajte to všetko dohromady a čoskoro si všimnete, že väčšina rýb sa sústredí v oblastiach, ktoré spĺňajú všetky tieto potreby. Miesta ako víry, kaluže, prúdové švy a podrezané brehy udržia ryby.

Zvyšok tohto článku sa bude zaoberať všetkými najlepšími miestami na úkryt a technikami ich lovu.

Eddies

Riečne víry vznikajú tam, kde sa rýchlo tečúca voda tlačí okolo prekážky, ktorá vyčnieva do vody z brehu. Piesok, veľký balvan alebo spadnutý strom môžu spôsobiť víry. Tieto prekážky spôsobujú, že vír vody prúdi späť proti prúdu, keď je voda tlačená okolo objektu.

Viery sú ľahko rozpoznateľné, keď viete, čo hľadať. Bubliny na hladine vody často prezradia svoju polohu, pretože sa zachytia v charakteristickom vírivom prúde.

Bubliny nie sú jedinou vecou, ​​ktorá sa môže zachytiť vo víroch. Do týchto miest sa pravidelne dostáva hmyz a iná korisť, ktorou sa ryby živia, a preto sa tu ryby radi zdržiavajú. Prúd je tiež miernejší ako neďaleké pereje, takže ryby môžu menej pracovať a čakať, kým k nim pripláva potrava.

Menšie víry možno nájsť aj uprostred potoka za veľkými balvanmi. Keď sa ryby predierajú hore alebo dole riekou pri hľadaní novej oblasti, často využívajú tieto miesta na oddych a kŕmenie.

Ako loviť riečne víry

Či už je to na veľkej rieke alebo malom potoku, technika potrebná na efektívny lov vírov je rovnaká. Mali by ste využiť prúd, ktorý poháňa vír, aby ste do nej vtlačili vašu návnadu, návnadu alebo do nej prirodzene vleteli.

Najlepšie miesto na sedenie rýb je tam, kde sa tlačí najviac potravy. Nebudú pracovať viac, ako je potrebné. Tým, že necháte prúd viesť vašu výstroj do víru, zvyšujete pravdepodobnosť, že vaša návnada skončí pred hladnou rybou.

Ak používate rotačku, ako je kohútí chvost, bude obzvlášť ťažké udržať správnu činnosť návnady vo vírivom víri víru. Správne umiestnenie si vyžaduje určitý cvik. Tu je niekoľko tipov.

V stoji kolmo na hlavný prúd nahoďte mierne proti prúdu do rýchlika najbližšie k víru. Nechajte návnadu chvíľu odpočívať s uvoľnenou šnúrou. S miernym trhnutím začnite pomaly aportovať cez miesto. Opakujte rovnakú metódu, ale začnite aport na rôznych miestach pozdĺž víru.

Čítať  Ako zariadiť, aby akýkoľvek luk fungoval na lov s lukom

S návnadou alebo potápajúcou sa muškou, ako je nymfa s indikátorom zásahu, sú víry vhodné na použitie toho, čo sa nazýva mŕtvy drift. Opäť nahoďte do priľahlého prúdu a nechajte návnadu, aby sa prirodzene unášala do víru bez toho, aby sa príliš pohybovala. Hoďte do rôznych častí víru, aby ste sa pokúsili nájsť ryby.

Bazény

Bazény sa vytvárajú vždy, keď dôjde k náhlej zmene hĺbky vody. Bazény sa zvyčajne tvoria na konci časti perejí, pričom z bazéna vytekajú ďalšie pereje. Pomalšie sa pohybujúca voda v hlbokom bazéne umožňuje rybám uniknúť rýchlym prúdom, ktoré do nej prúdia.

Rovnako ako víry, aj korisť hmyzu má tendenciu sa chytať v kalužiach a pre ryby je ľahšie chytiť ich, pričom vynakladajú málo energie.

Hlboká voda tiež drží ryby počas celej rybárskej sezóny. Bazény ponúkajú chladnú vodu počas horúceho leta, no v zime zostávajú teplejšie ako plytké pereje.

Ako loviť v riečnych bazénoch

Rybolov v bazénoch rieky je veľmi podobný rybárskym vírom. Pomocou prúdov nasmerujte svoju návnadu do sladkých miest, kde bude rybí koncentrát kľúčom k úspechu.

V závislosti od veľkosti a hĺbky sa vstupné pereje nemusia roztiahnuť po celej dĺžke bazéna. Rybolov v pokojnej spodnej časti bazéna môže vyžadovať viac jemnosti. Počas liahnutia hmyzu môžu byť pokojné bazény produktívne na muškárenie so suchou muškou.

S konvenčnou prívlačou skúste návnadu alebo malú rotačku. Nahoďte cez bazén a nechajte návnadu chvíľu klesnúť a jemne ju naviňte späť. Prípravky môžu dobre fungovať aj v bazénoch pre určité druhy rýb.

Aktuálne švy

Akékoľvek miesto, kde rýchly prúd hraničí s pokojnou vodou, pravdepodobne nájdete prúdový šev. Tieto švy často nájdete tam, kde sa potok vlieva do rieky alebo vo víroch a bazénoch, ktoré majú v blízkosti rýchlu vodu.

Švy možno nájsť aj tam, kde malé vstupné prúdy prúdia do väčších vodných plôch, ako sú jazerá. Ryby sa budú hrnúť okolo týchto miest a budú čakať na stabilný prísun potravy, kým zostanú v pokojnej vode.

Ako loviť súčasné švy

Súčasné švy sa vyskytujú v mnohých podmienkach. Ak prúdový šev vstupuje do bazéna, víru alebo jazera, použite techniky opísané vyššie.

Avšak na miestach, kde sa jeden prúd pretína s druhým, švy pravdepodobne vytvoria menšie, izolované vrecká pokojnejšej vody, ktoré pojmú jednu alebo dve ryby. Bude ťažšie prezentovať návnadu alebo letieť na tieto miesta, pretože vo všeobecnosti majú okolo seba viac prúdu.

Čítať  Ako mieriť ako profesionál pri love lukom

Neponáhľajte sa na týchto miestach a dobre hádzajte proti prúdu, čím získate viac priestoru na nasmerovanie vášho vybavenia do cieľového cieľa.

Podkopané banky

Často prehliadaným miestom na nahodenie vlasca sú podrezané brehy. Tieto miesta poskytujú tieň pred slnkom na plytkých úsekoch rieky a ochranu pred vzdušnými predátormi. Môžu vybehnúť von, aby chytili jedlo, ale rýchlo sa vrátia do úkrytu.

Podrezané brehy majú rôzny vzhľad, takže sa uistite, že nevedomky neprehliadnete vynikajúce miesto. Najprv hľadajte pomalšie úseky vody, kde visiaca vegetácia pozdĺž brehu vytvára baldachýn nad okrajom.

V zalesnených úsekoch riek držia korene stromov pohromade povrchovú vrstvu pôdy, zatiaľ čo riečny prúd pomaly odhrabáva sypkú pôdu pod nimi. Ryby tieto miesta absolútne milujú. Okrem vodného hmyzu, ktorý sa vznáša dole, sa k hostine zhora pridáva aj pôdny hmyz. Z takýchto miest som vytiahol veľa pekných rýb.

Ako loviť podrezané brehy

Keď má podrezaný breh na okraji vegetáciu, nahodiť mušku alebo návnadu pod lístie môže byť náročné, najmä ak konáre visia do vody. Skúste v týchto situáciách využiť prúd vo svoj prospech. Nahoďte čo najbližšie a nechajte vodu tlačiť vašu návnadu alebo preletieť pod okraj.

Miernym pohybom po prúde od podrezania a nahodením späť na okraj uľahčíte prúdu umiestniť vašu nástrahu na správne miesto.

Podkosené brehy často susedia s rýchlo sa pohybujúcou vodou, čo sťažuje rybám chytiť vašu návnadu, takže sa nebojte nahodiť viackrát na to isté miesto.

Čo tak bahnité alebo poriadne veľké rieky

Väčšina rovnakých princípov, o ktorých sme práve hovorili, platí aj pre bahnité alebo obrovské rieky. Problém pochádza zo schopnosti vizualizovať prúdy a skutočne vidieť zmeny do hĺbky.

Kalné rieky sa riadia rovnakými pravidlami dynamiky tekutín ako čisté. Zamerajte sa na rybárske ohyby a aktuálne švy. Vírivá voda vírov bude stále viditeľná a veľké víry s chvostmi z perejí sú dobrým indikátorom kaluží, aj keď v skutočnosti nevidíte zmenu hĺbky.

Najväčšia z riek predstavuje ďalší problém. Opäť platí, že miesta, kde je stále dôležité nájsť zmeny v prúde a hĺbke, je to však ťažšie kvôli prístupu. Ryby budú viac rozmiestnené v masívnych víroch a na prístup k najlepším miestam môže byť potrebná loď.

Čítať  Jednoduché triky, ako dostať rybí zápach z rúk

Niektoré z najväčších riek majú pravdepodobne jednu alebo viac priehrad pozdĺž svojej dĺžky. Dobré miesta na rybolov zahŕňajú oblasti na vypúšťanie vody na úpätí priehrady (ak je to legálne) alebo umelé móla, ktoré vytvárajú chránené vrecká vody pre ryby, aby unikli prúdu.

Ako loviť v bahnitých riekach

Kalné rieky predstavujú novú výzvu. Typické rotačky, lyžice a mušky budú pre ryby ťažšie viditeľné. Vaša prezentácia bude musieť byť takmer na vrchole hlavy ryby, aby ju mohla vidieť. Môže to jednoducho vyžadovať obsadenie za obsadením, aby sa to stalo.

Vôňa sa v týchto podmienkach stáva dôležitejšou. Buď naneste na svoje návnady umelý atraktant (ak je to legálne), alebo použite návnadu a nechajte ju unášať prúdom.

Ako loviť veľké rieky

Veľké rieky budú mať pravdepodobne na výber viac druhov rýb. Váš výber výstroja a následné techniky rybolovu budú závisieť od druhu, na ktorý sa zameriavate.

Pre najväčšie rieky môže byť na úspešné nájdenie a ulovenie rýb potrebná loď vybavená rýľovačom a vyhľadávačom rýb.

Ohyby rieky

Kurz rieky závisí od topografie krajiny. Rieky, ktoré sa vinú a ohýbajú, ponúkajú výnimočné príležitosti na nájdenie miest na zadržiavanie rýb.

Vonkajšia časť ohybu rieky sa bude pohybovať rýchlejšie ako vnútorná, čo nerovnomerne eroduje dno rieky a vytvára víry, kaluže a prúdové švy.

Pri hľadaní nových miest v okolí miestnych riek použite mapy Google. Môžete si ušetriť veľa práce s nohami tým, že získate pohľad z vtáčej perspektívy, aby ste zistili, kde kľukaté miesta na rieke vám umožnia skvelý rybolov.

Buďte záludní a cvičte

Potom, čo si dáte všetku prácu, aby ste sa naučili nájsť ryby v riekach, je dobré precvičiť si tajnosť nindžov.

To platí najmä pre menšie, čisté toky. Ryby veľmi dobre vidia cez vodu na to, čo sa deje nad hladinou. Môžete nájsť dokonalé vírenie alebo šev, ale ak jednoducho vyjdete hore a postavíte sa na viditeľné miesto, ryba sa vystraší. Hádzajte z diaľky alebo sa pri približovaní prikrčte nízko k zemi. Prečítajte si náš populárny článok a dozviete sa viac lov veľkých pstruhov v malých tokoch.

Zostáva už len uviesť všetky tieto informácie do praxe. Každá rieka a potok ponúka jedinečný zážitok, ale keď sa naučíte rozpoznať miesta, kde ryby uprednostňujú, ste na dobrej ceste chytiť viac rýb.