Ako nafúknuť nafukovaciu bundu? (Tipy a triky)

Puffer bundy sú základom šatníka každého outdoorového nadšenca. Či už beháte, chodíte na turistiku alebo cestujete s batohom, sú dokonalým vrchným oblečením, ktoré vás ochráni pred dažďom, vetrom a snehom.

Nafukovacie bundy, známe tiež ako páperové bundy, sú vďaka svojmu konštrukčnému dizajnu dobré na to, aby držali počasie na uzde. Na vonkajšej strane pozostávajú z nepremokavého materiálu, ktorý umožňuje vode kĺzať bez toho, aby prenikla do vášho vnútorného oblečenia.

Vo vnútri tieto bundy obsahujú páperové perie alebo syntetické vlákna, ktoré pôsobia ako izolácia, zachytávajú teplo a poskytujú teplo v chladnom počasí.

Izolačný materiál je vyplnený v nafúknutých častiach, odtiaľ názov bundy. Ale používaním a praním môže vaša nafukovacia bunda stratiť nafúknutosť. Keď k tomu dôjde, znamená to, že izolačný materiál vo vnútri sa zhlukoval a nemôže dostatočne zachytávať teplo.

Ak má byť váš pufer na niečo užitočný, je dôležité to napraviť a vrátiť mu opuch. Ako to robíš? Čítajte ďalej a zistite, ako nafúknuť bundu a udržať ju v najlepšom stave.

Viac…

puffer bunda vonku

Prečo Puffer Jackets strácajú opuchy?

Vedieť, čo spôsobilo, že vaša nafukovacia bunda stratila opuchy, je nevyhnutné pri rozhodovaní o tom, ako ich vrátiť späť.

Jedným z dôvodov mohlo byť, že páperie vo svojich častiach absorbovalo vodu a zhlukovalo sa. Preto namiesto toho, aby poskytoval mäkkú izoláciu, materiál sa stáva hrudkami, ktoré ničia vzhľad bundy a jej schopnosť udržať teplo.

Druhým možným dôvodom, prečo by bunda mohla stratiť nadýchanosť, je poškodenie izolačného materiálu vo vnútri. Stáva sa to, keď páperové perie vyschne, skrehne a zlomí sa. V tomto stave nemôžu ani rovnomerne vyplniť časti plášťa, ani dobre zachytávať teplo.

Akonáhle je izolačný materiál vo vnútri bundy zničený, nebude možné vrátiť opuchy. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa vyhnúť tomuto scenáru a vrátiť sa späť do mäkkého stavu.

Ako nafúknuť nafukovaciu bundu

Existujú dva hlavné spôsoby, ako vyzliecť sako. Môžete použiť sušič alebo ruky. Každá z týchto metód funguje takto:

Metóda 1: Použitie bubnovej sušičky

Po vypraní bundy ju vložíte do bubnovej sušičky, ktorá môže pomôcť nafúknuť páperové alebo izolačné vlákna vo vnútri. Aby ste zabezpečili dobré výsledky, vložte fúkač do sušičky samostatne, aby mal dostatok priestoru na pohyb. Potom nastavte sušičku na najnižšiu dostupnú teplotu.

Čítať  Bežia topánky Columbia veľké alebo malé? [Here is the Answer]

Pred vložením do bubnovej sušičky by ste mali z bundy odstrániť čo najviac vody. Urobte to tak, že bundu stlačíte – nie žmýkate, a potom ju na niekoľko minút položíte, aby prebytočná voda odkvapkala.

Po naložení bundy do sušičky ich pár pridajte gule do sušičky. Ak ich nemáte, použite tenisové loptičky. Účelom týchto guličiek je rozložiť zhluky páperia, keď sa počas procesu sušenia odrazia. S guľôčkami na mieste zapnite sušičku.

Každých približne tridsať minút vyberte bundu zo sušičky a jemne ju načechrejte rukami. Ťahanie za materiál pomáha rozkladať zhluky. Vložte bundu späť do sušičky a opakujte proces, kým nebude úplne suchá a dostatočne nafúknutá.

Metóda 2: Bez sušičky

Ak nemáte sušičku bielizne, stále je možné bundu nafúknuť. Proces zahŕňa sušenie bundy na vzduchu a jej načechranie rukami každú pol hodinu.

Po vypraní začnite vytláčaním prebytočnej vody z bundy. Vyhnite sa žmýkaniu nasucho, pretože by to poškodilo izoláciu.

Keď odstránite všetku prebytočnú vlhkosť, zaveste bundu, aby vyschla. Umiestnite ho na suché a chladné miesto, mimo dosahu vlhkosti. Vystavenie vlhkosti zabráni úplnému vyschnutiu, čo má za následok nepríjemný zápach.

Každú pol hodinu vyberte bundu z vešiaka a jemne ňou zatraste. Rukami masírujte časti a jemne potiahnite izolačný materiál vo vnútri.

Vráťte sako na vešiak a nechajte ho sušiť ďalších tridsať minút, než ho znova načechráte. Úplné vysušenie srsti na vzduchu môže trvať asi päť hodín.

Ako prať puffer bundu, aby ste si udržali jej nadýchanosť

Správne pranie nafúknutej bundy výrazne prispieva k zachovaniu jej nadýchanosti. Bundu môžete prať dvoma spôsobmi; pranie v práčke a ručné pranie.

Umývanie v práčke

Pri praní páperovej bundy v práčke postupujte podľa nasledujúcich krokov:

1. Skontrolujte štítok starostlivosti

Väčšinu páperových vrstiev možno prať v práčke, ale je dôležité dodržiavať pokyny na starostlivosť uvedené na štítku. Pravdepodobne zistíte, že výrobca navrhuje pre bundu jemný cyklus.

Čítať  Ako sa chrániť pri kempovaní?

Typ práčky, ktorý máte, je dôležitým faktorom.

Práčky s predným plnením sú vhodnejšie na čistenie pufer bund od r sú jemnejšie na materiáli ako horné nakladače, ktoré sú agresívnejšie.

2. Vyčistite voľné nečistoty

Keď si bundu oblečiete na outdoorové dobrodružstvá, zaručene pozbiera voľné nečistoty a prach. Pred vložením do stroja to všetko očistite.

3. Vrecká na zips a otočte bundu naruby

Pred spustením pracieho cyklu skontrolujte, či sú všetky zipsy zatvorené, aby sa počas prania neťahali za látku bundy alebo sa nezničili. Taktiež otočte bundu naruby, aby ste zabránili žmolkovaniu.

4. Použite špeciálny čistič peria

Páperová izolácia je citlivá, preto ju nevystavujte drsným čistiacim prostriedkom. Namiesto toho použite špeciálny čistič vyrobený na páperie. Čistiace prostriedky na páperie sú šetrné k perám a nelámu ich a nezbavujú ich prírodných olejov.

5. Použite nízky ohrev, jemný cyklus

Na pranie bundy použite studenú vodu, pretože horúca voda môže poškodiť vonkajšiu tkaninu. Pokiaľ ide o cyklus, použite najšetrnejšie nastavenie, ktoré má vaša práčka k dispozícii. Na väčšine strojov to môže byť cyklus jemnej vlny alebo vlny.

6. Dôkladne opláchnite

Nechajte bundu v plákacom cykle dlhší čas, aby ste odstránili všetok čistiaci prostriedok z izolačného materiálu. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov môžete po prvom plákacom cykle znova opláchnuť.

Ručné umývanie

Ručné pranie bundy je tou najlepšou voľbou, ak sa obávate, že vaša práčka nebude dostatočne jemná. Jemné ručné pranie je vhodné pre vonkajšiu látku a páperie vo vnútri dielov.

Začnite vykefovaním voľných nečistôt, rovnako ako pri používaní práčky. Potom pridajte páperový prací prostriedok do teplej vody a namočte bundu. Nechajte namočiť až hodinu.

Vyberte plášť z vody s čistiacim prostriedkom a jemne ho vyžmýkajte, aby ste odstránili prebytočnú vodu. Opláchnite kabát a potom pomocou hnetenia odstráňte prebytočnú vodu. Pretrepanie môže tiež pomôcť zbaviť sa vlhkosti. Pred vložením do bubnovej sušičky položte bundu na desať minút na sušiaci stojan.

Ako udržať svoju bundu Puffer Jacket v dobrom stave

Ako udržať svoju bundu Puffer Jacket v dobrom stave

Spôsob prania a sušenia vašej páperovej bundy je rozhodujúci, aby ste ju udržali nafúknutú, no existujú aj ďalšie tipy, na ktoré by ste mali pamätať, aby ste zaistili, že zostane v dobrom stave.

Čítať  Kempingové postieľky verzus nafukovacie matrace [Which One To Choose?]

Pred praním opravte trhliny a trhliny

Zafixovanie roztrhnutia a roztrhnutia pred praním chráni vonkajšiu tkaninu bundy pred ďalším roztrhnutím v dôsledku trenia pri odstraňovaní nečistôt. Chráni tiež páperové perie pred poškodením v dôsledku vystavenia príliš veľkému množstvu vody, čistiaceho prostriedku a tlaku.

Ak sa vám pri kempovaní roztrhne bunda, môže sa vám hodiť opravná páska, ktorá zafixuje dieru a zabráni vniknutiu nečistôt do častí. Pred aplikáciou pásky použite alkoholový tampón na odstránenie nečistôt alebo prachu okolo otvoru.

Vyhnite sa ukladaniu bundy v malých vrecúškach

Kufrová bunda sa zvyčajne dodáva s úložným vakom, kde si ju môžete pri turistike zbaliť. Aj keď je táto taška praktická na kempingové výlety, nie je vhodná na dlhodobé skladovanie bundy.

Ak necháte bundu napnutú po dlhú dobu, nadmerne tlačí na páperové perie, láme ich a zbavuje ich opuchov. Keď nekempujete, bundu si uložte zavesením.

Správne si zabaľte bundu

Keď idete na pešiu túru, zabaľte si bundu do batožiny vždy ako poslednú. Tým sa zabráni jeho rozdrveniu inými predmetmi, ktoré by poškodili páperové perie a sploštili nafúknuté časti.

Keď si bundu zbalíte navrchu, tiež sa k nej ľahšie dostanete, ak ju budete potrebovať kvôli zmenám počasia.

Záverečné myšlienky

Urobiť nafukovaciu bundu opäť nafúknutú je pomerne jednoduché, takže nemusíte začať premýšľať o kúpe novej, ak sa vaša stará zdá byť plochá.

Či už máte sušičku alebo nie, bunda bude opäť vyzerať nafúknutá a pripravená na ďalšie dobrodružstvo.

Aby ste predišli prípadom, kedy sa bunda natrvalo nadýchne, nepoužívajte pri praní, žmýkaní alebo balení pod tlakom a praní v horúcej vode drsné čistiace prostriedky. Po každom praní ho dôkladne vysušte, aby ste jemné páperie ochránili pred vlhkosťou.

Pomocou týchto krokov a tipov môžete udržať svoju bundu v dobrom stave ešte dlhú dobu.