Ako načechrať bundu? [Quick Tips For You]

Mať páperovú bundu je nevyhnutnosťou pre všetkých outdoorových nadšencov. Tento typ bundy vás ochráni aj pred tým najchladnejším počasím, udrží vás v teple a pohodlí. Aj keď väčšina páperových búnd má vysokú cenu, oplatí sa do nich investovať a sú celkom odolné!

Aby ste však mali istotu, že vám páperová bunda bude slúžiť roky, budete sa musieť naučiť, ako sa o ňu správne starať. To zahŕňa umývanie a sušenie správnym spôsobom, ako aj následné načechranie. Dnes si spolu prejdeme všetky tipy a triky, ktoré potrebujete vedieť o načechraní páperovej bundy.

V tejto príručke budú zahrnuté rôzne metódy. Na niektoré z nich budete potrebovať len obyčajný vešiak na šaty. Pre ostatných budete potrebovať pár konkrétnych vecí. Všetky metódy vám zaberú najmenej 3 hodiny času, takže sa uistite, že máte čas prejsť si celú metódu skôr, ako ju začnete.

Som pripravený kedykoľvek začať so sprievodcami!

Ako nafúknuť bundu po vypraní [Step-By-Step]

Pripomeňme si, na čo je potrebné pamätať pri praní páperovej bundy. Budete potrebovať práčku s predným plnením, špeciálny prací prostriedok na pranie tohto typu odevu a pár tenisových loptičiek, ktoré môžete vložiť. Práčku je potrebné nastaviť na teplotu studenej vody s malou náplňou pri bežnom cykle.

Potom, čo vyperiete nafúknutý kabát, bude premočený. Najlepšie je dať ho do sušičky, aby ste ho vysušili v sušičke. Táto metóda zaberie najmenej času – zvyčajne trvá asi tri hodiny, kým srsť zaschne. Takže, ak máte sušičku bielizne, odporúčam vám postupovať podľa tohto návodu, aby ste sa naučili sušiť a nafúknuť kabát pomocou nej!

Krok 1 – Upravte nastavenia sušičky

Keď necháte bundu sušiť v bubnovej sušičke, budete musieť upraviť nastavenia podľa potreby. Ohrev by mal byť nastavený na čo najnižšiu možnú úroveň, pričom tiež odporúčam pred začatím procesu sušenia vyžmýkať z bundy prebytočnú vodu. Týmto spôsobom bude sušenie trvať oveľa menej času.

Čítať  Funguje hydroizolačný sprej skutočne na stany?

Po vložení bundy do sušičky by ste do nej mali umiestniť aj niekoľko tenisových loptičiek. Tie pomôžu odstrániť zvyšnú vodu z bundy a rozbiť zhluky v nej. Ak nemáte žiadne tenisové loptičky, môžete použiť aj čistú tenisku.

Krok 2 – Spustite proces sušenia

Keď spustíte proces sušenia, bunda sa začne otáčať v stroji s loptičkami alebo teniskou. Bundu by ste mali kontrolovať každých 30 minút, či je úplne suchá. Môžete ho hodiť späť a spustiť ďalší cyklus sušenia, ak nie.

Krok 3 – Skontrolujte zhluky

Keď bundu vyberiete zo sušičky, mali by ste ňou potriasť a dokonca zvážiť jej otočenie naruby, než ju vložíte späť. Pomôže to vysušiť ju dookola, zatiaľ čo vytrasenie pomôže časti bundy nazývanej loft.

Loft je časť páperových búnd vyrobených z husieho peria. Podkrovie bundy je časť, ktorá sa môže zhlukovať. Ak sa zhlukne, nebude robiť dobrú prácu pri udržiavaní tepla. Preto musíte túto časť načechrať pri každom praní bundy.

Krok 4 – Zaveste bundu správnym spôsobom

Po vysušení a načechraní bundu odporúčam zavesiť ju na vešiak na šaty, ale držať ju obrátene. Husacie perie alebo holubník tak vydržia dlhšie nadýchané.

Ako načechrať bundu bez sušiča?

Teraz, keď som prebral najlepší spôsob, ako načechrať páperový kabát so sušičkou, chcem vám poskytnúť ďalší návod, ak nemáte k dispozícii sušičku. Na tento druhý spôsob budete potrebovať iba vešiak na zavesenie bundy a suché miesto, kde si ju na chvíľu udržíte. Poďme na túto metódu!

Krok 1 – Začnite sušiť bundu

Sušenie na vzduchu je druhá najlepšia metóda sušenia, ktorú môžete použiť. Po vypraní by ste bundu mali dať na priame slnečné svetlo, aby vysušila. Aj keď to bude časovo náročné, je to to najlepšie, čo môžete v tejto chvíli urobiť.

Čítať  Je merino vlna teplejšia ako bežná vlna? [Explained]

Keď bundu trochu vyschne, môžete ju preniesť na chladné miesto, kde ju pripravíte na načechranie a necháte úplne vyschnúť. Bundu by ste mali dať na vešiak.

Krok 2 – Bundu vysušte a načechrajte

Keď srsť schne, budete ju musieť každých 30 minút kontrolovať a uistiť sa, že na nej nie sú zhluky. Ak vidíte, že sa loft bundy začína zhlukovať, budete musieť zhluky rozbiť prstami.

Táto časť bundy, nazývaná loft, ako už bolo spomenuté, je tá, ktorá bude schnúť najdlhšie. Je to najnáročnejšia časť na sušenie a udržiavanie nadýchanej, ale je to časť, vďaka ktorej je bunda teplá. Ak chcete, aby vás páperová bunda udržala v teple, musíte ju udržiavať nafúknutú!

Takže sa o tie chumáče postarajte a uistite sa, že žiadna z nich nebude po zaschnutí srsti. Pred uložením bundy tiež skontrolujte, či je úplne suchá. Ak tomu tak nie je, mohlo by to začať zapáchať kvôli vlhkosti.

Aby vlhkosť neviedla k plesniam a nepríjemnému zápachu, uistite sa, že bunda je vždy čistá a suchá. Týmto spôsobom bude trvať roky, ak nie dokonca desaťročia, kým si budete musieť zaobstarať nový kabát!

turistika v páperovej bunde

Ako nadýchať bundu bez tenisových loptičiek?

Spodné bundy môže byť problematické prať, sušiť a udržiavať nadýchané. Na správne načechranie páperovej bundy potrebujete čisté tenisové loptičky. Ale čo ak žiadne nemáte?

Nebojte sa – je tu ešte niečo, čo môžete použiť! Môžete ísť s čistými teniskami alebo nejakými loptičkami do sušičky. Tieto nie sú drahé, takže by ste ich mali mať možnosť získať skôr, ako si budete nabudúce musieť vyčistiť a načechrať kabát!

Zabaliť

No, to je všetko, čo by ste mali vedieť o tom, ako nadýchať bundu! Nezabudnite ho umyť podľa vyššie uvedených krokov a potom sa uistite, že je suchý bez zhlukov. Urobte sako čo najviac nadýchané, ak v ňom chcete získať čo najviac tepla!

Čítať  Je Marmot dobrá značka?

Dúfam, že ste sa z tejto príručky dozvedeli nejaké nové informácie. Dajte mi vedieť, či ste už niekedy skúšali načechrať páperovú bundu a či ste to robili ručne alebo pomocou sušičky. Rád by som sa dozvedel všetko o vašich skúsenostiach, takže neváhajte a podeľte sa o ne v komentároch nižšie!