Ako môžem zlepšiť koncentráciu pri športe?

Existuje mnoho techník na zlepšenie koncentrácie v športe a účinnosť každej metódy sa líši u športovcov za rôznych okolností. Mnohí odborníci odporúčajú žiť spôsobom, ktorý minimalizuje osobné rozptýlenie tesne pred športovými udalosťami, aby sa myseľ mohla ľahšie sústrediť. Niektorí športovci majú starostlivo zostavené fyzické rutiny, ktoré dodržiavajú, ako napríklad cvičné švihy, ktoré robia golfisti, a tie sú často navrhnuté špeciálne na zlepšenie koncentrácie pri športe. Niektorí tréneri tiež odporúčajú, aby sa športovec naučil ovládať svoj myšlienkový pochod, aby sa vyhol akejkoľvek negativite, a mnohí odborníci nabádajú športovcov, aby sa zamerali na okamžitú fyzickú situáciu a zároveň sa vyhli akýmkoľvek starostiam, ktoré presahujú moment.

Vo všeobecnosti je koncentrácia v športe takmer vždy dôležitá, ale niektoré športové podujatia majú menší priestor na chyby ako iné. Napríklad golf a bejzbal sú športy, v ktorých malé fyzické nezrovnalosti v pohybe môžu mať obrovský vplyv na výkon. Športovci v oboch športoch môžu potrebovať obrovskú koncentráciu, aby sa ubezpečili, že ich pohyby sa príliš nelíšia, a akékoľvek mentálne rozptýlenie môže potenciálne spôsobiť totálny kolaps.

Odborníci naznačujú, že jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zlepšiť sústredenie pri športe, je vytvoriť si fyzickú rutinu. Napríklad, keď bejzbaloví hráči absolvujú tréningový švih alebo nadhadzovači vyjdú z kopca medzi ihriskami, často zresetujú svoju myseľ a sústredia sa na ďalšiu akciu, ktorú musia vykonať. Tieto typy rutín sa nachádzajú vo všetkých typoch športov a často sa vykonávajú špeciálne za účelom zúženia pozornosti, sústredenia a prípravy tela na výkon.

Problém, ktorý môže pri športe často spôsobiť ťažkosti s koncentráciou, je, keď sa športovci príliš sústredia na víťazstvá a prehry. Zvyčajne môžu športovci dosiahnuť lepšie výsledky, ak sa trochu viac sústredia na proces toho, čo sa fyzicky snažia urobiť, a môžu mať veľké problémy so sústredením, ak budú nervózni z konečného výsledku. V skutočnosti väčšina myšlienok, ktoré spôsobujú intenzívne emócie počas športového výkonu, môže byť rozptýlením, a to zahŕňa akékoľvek osobné problémy, ktoré by mohli odviesť pozornosť športovca od jeho úlohy.

  Čo je voľný hráč?

Aby sa predišlo osobnému rozptýleniu, niektorí športovci v čase pred výkonom úplne zmenia svoj domáci život. Niektorí boxeri napríklad opustia svoje rodiny a izolujú sa na tréningovom kempe, keď sa pripravujú na zápas. Iní športovci môžu zmeniť spôsob stravovania alebo spánku pred podujatím a mnohí ustúpia od akýchkoľvek vonkajších problémov, ktoré by mohli spôsobiť rozptýlenie.