Ako môžem zapáliť oheň mokrým drevom?

Či už kempujete v lete alebo v zime, oheň je jednou z povinných vecí, ktoré budete potrebovať na úspešný výlet. Ohne neslúžia len na zahriatie – sú skvelé na varenie jedla, poskytujú dostatok svetla a sú dobrým spôsobom, ako udržať divú zver preč. Takže musíte vedieť, ako jeden zapáliť.

Založiť oheň nie je vždy najjednoduchšie, najmä ak ste to nikdy nerobili. Čo je však ešte zložitejšie, je založiť oheň vlhkým drevom. Ak neviete, čo robíte, je malá šanca, že založíte úspešný požiar.

Nemusíte sa však obávať – som tu, aby som vám povedal niekoľko užitočných tipov a trikov na založenie ohňa mokrým palivovým drevom. Pred ďalším kempovaním si budete musieť zapamätať niekoľko krokov, takže sa uistite, že ste si prečítali môjho sprievodcu s maximálnou pozornosťou. Keď už bolo povedané, začnime so sprievodcom!

Viac…

Ako môžem zapáliť oheň mokrým drevom

Ako zapálite mokré drevo?

Zapáliť mokré drevo nie je jednoduché, ale je to možné. Najlepšie by bolo začať tým, že si zaobstaráte nejaké odumreté konáre alebo malé vetvičky, ktoré môžete použiť na rozpálenie ohňa. Môžete ich získať z mŕtvych stromov, ak sú v okolí kempingu nejaké.

Ďalšou dôležitou vecou je mať zapaľovače, aby sa mokré drevo rozhorelo. Ak máte všetko k dispozícii, môžete za pár minút získať hučiaci oheň. Potom by ste sa mali snažiť, aby vlhké drevo vyschlo.

K dispozícii bude podrobný návod, ktorý vám vysvetlí, ako založiť oheň, a niekoľko nápadov, ako sušiť mokré drevo, ktoré sú uvedené nižšie. Ak sa teda chcete dozvedieť viac informácií o týchto konkrétnych témach, zostaňte naladení.

Môžete spáliť mokré drevo v ohni?

Na spaľovanie mokrého dreva môžete vždy použiť ohnisko, ale musíte sa uistiť, že vnútro ohniska je suché. Toto suché, kontrolované prostredie umožní drevu ľahšie sa vznietiť.

Založiť oheň mokrým drevom však nie je vždy dobrý nápad. Aj keby ste si chceli dať tú námahu, množstvo tepla, ktoré dokážete z ohňa získať, bude otázne. Oheň navyše bude produkovať pomerne veľa dymu a bude vám v jeho blízkosti nepríjemné. Zvážte teda tieto veci skôr, ako založíte oheň mokrým drevom.

mokré drevo

Ako môžem zapáliť oheň mokrým drevom? [Step-By-Step]

Zapálenie palivového dreva sa ľahšie povie, ako urobí. Je tu veľa vecí, na ktoré treba myslieť – troud, ktorý použijete, miesto, kde budete zakladať oheň a snaha udržať oheň. Ale vynaložené úsilie sa nakoniec vypláca, pretože získate skutočný horiaci oheň aj s palivovým drevom, o ktorom ste si mysleli, že je nepoužiteľné.

  Z čoho sú stany vyrobené? [Tent Materials Compared]

Keďže som takéto ohne zakladal už veľakrát, vytvoril som malého sprievodcu zapálením ohňa mokrým palivovým drevom. Mne sa to zatiaľ darí, takže možno aj vám. Ak sa rozhodnete postupovať podľa môjho návodu, budete musieť urobiť toto:

Krok 1 – Zamyslite sa nad pozíciou

Predpokladajme, že vo vašom kempingu je všetko premočené – zem, stromy, skaly. To sťaží založenie ohňa, pretože ho nemôžete založiť na mokrej zemi. Predtým, ako sa ho pokúsite založiť, budete musieť urobiť posteľ pre oheň.

Ak sú nejaké menšie kamene, ktoré môžete nazbierať, urobte to. Potom nájdite miesto, kde sa voda nemôže dostať k ohňu. Môže byť pod útesom, ale nemal by byť blízko žiadnych živých stromov. Nechcete ich zapáliť.

Keď nájdete ideálne miesto, použite malé kamene, ktoré ste nazbierali, na vytvorenie ohniska. Uistite sa, že ponechajte priestor okolo kameňov, pretože oheň bude potrebovať vzduch, aby zostal zapálený. Vhod prídu menšie vetracie otvory.

Krok 2 – Zbierajte palice a menšie polená

Ak je všetko dostupné palivové drevo mokré, budete musieť nazbierať nejaké menšie palice a polená, aby ste založili menší oheň a potom drevo vysušte. Uistite sa, že palice pochádzajú zo starých stromov, ktoré už nežijú. Ak chcete zistiť, či sú palice suché, môžete odstrániť vrstvu ich kôry a skontrolovať ich základňu.

Malé vetvičky, konáre stromov, ihličie, suché lístie alebo tráva sú všetko, čo môžete použiť na založenie ohňa. Tieto veci sú tiež známe ako podpaľovanie, takže sa nenechajte zmiasť, ak ich niekto nazýva týmto menom.

Krok 3 – Pripravte troud na oheň

Ak sú nejaké menšie polená s mokrou kôrou, môžete kôru odstrániť a použiť suchú časť polena na založenie ohňa. Tu sa môže hodiť ostrý vreckový nôž alebo kempingový nôž. Ak ho máte, bude to skvelé. Ak to však neurobíte, budete sa musieť uchýliť k iným možnostiam.

Suché hľadanie palice, ktorá má aspoň jeden ostrý koniec. Pomocou tejto palice sa môžete pokúsiť odštiepiť kôru alebo vrstvu guľatiny, ktorá je mokrá. Keď to urobíte so všetkými menšími protokolmi, môžete prejsť na ďalší krok.

Krok 4 – Nastavte formáciu denníka

S pripraveným podpaľovačom a trúdom môžete začať pripravovať skutočný oheň. Dostaňte sa k ohnisku, ktoré ste vytvorili, a začnite upravovať troud a podpaľovanie. Odporúčam ich postaviť do formácie týpí, pretože takto založiť oheň je celkom jednoduché.

Krok 5 – Získajte niečo horľavé

Po založení ohňa budete musieť vymyslieť zapaľovač, ktorý môžete použiť. To pre prípad, že by sa podpal ľahko nevznietil. To sa môže stať, najmä ak je v konároch a paliciach stále veľa vlhkosti.

  Ako čistiť sandále Teva? [Step-By-Step Process]

Takže záložná možnosť môže prísť vhod. Ak máte handričku alebo vatové guľôčky, môžete si na ne dať vazelínu a dať ich do stredu týpí. Môžete tiež použiť suché papiere, oblečenie, ktoré nepotrebujete, alebo dokonca rolky lepiacej pásky. Všetky tieto možnosti sú vysoko horľavé, takže fungujú ako dobré zapaľovače.

Krok 6 – Založte oheň a pripravte mokré palivové drevo

V tomto bode môžete skúsiť založiť oheň. Uistite sa, že do ohňa prúdi kyslík, pretože na jeho založenie potrebujete vzduch. Potom budete potrebovať aj nejaké zápalky alebo čokoľvek, čo môžete použiť na rozpálenie ohňa.

Akonáhle uvidíte kúsok plameňa, skúste fúknuť do ohniska, aby ste získali drevo na zapálenie. Odumreté konáre by mali byť schopné rýchlo sa vznietiť, takže by ste v tomto bode mali mať s čím pracovať.

Krok 7 – Udržujte oheň pridaním nových polí

Ako poslednú poznámku chcem povedať, že keď už oheň zapálite, mali by ste neustále prikladať najsuchšie polienka, ktoré máte, aby ste ho udržali v chode. Pokiaľ ide o zostávajúce mokré polená, skúste ich umiestniť blízko ohňa, aby mohli vyschnúť od plameňov. Môžete ich pridať do ohňa, ak ich považujete za dostatočne suché.

Je nelegálne spaľovať mokré drevo?

Je nelegálne spaľovať mokré drevo?

Niekoľko krajín zakázalo spaľovanie mokrého dreva. Dôvodom je, že mokré drevo pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia škodliviny. Na ochranu kvality ovzdušia a zabránenie znečisteniu ovzdušia by ste nemali zakladať oheň mokrým drevom.

Ak by bolo vašou jedinou možnosťou mokré drevo, bolo by najlepšie, keby ste sa pred jeho použitím informovali na úradoch v oblasti, kde kempujete. Povedia vám, či je zakázané zakladať oheň pomocou takéhoto dreva alebo či neexistujú žiadne obmedzenia.

Ako rýchlo vysušíte palivové drevo?

Ak ste v kempingu a zúfalo potrebujete nejaké suché polená, existuje niekoľko pohodlných spôsobov, ako rýchlo vysušiť palivové drevo. Tu je niekoľko nápadov, ktoré môžete vyskúšať:

Zakryte polená – prvá a najjednoduchšia vec, ktorú môžete urobiť, je zakryť polená. Polená by ste nemali nechať premočiť, ak vonku prší. Pridajte niečo na ich ochranu alebo ich presuňte na miesto, kde sa k nim voda nedostane.

Umožnite prúdenie vzduchu – pri ukladaní vlhkého dreva sa musíte uistiť, že medzi polenami a na mieste, kde sa nachádzajú, je vetranie. Vo vlhkých podmienkach nebudú môcť samy vyschnúť. Musíte ich umiestniť na miesto, kde sa k nim bude môcť dostať vietor a začať ich sušiť.

  Ako skladovať vajcia na kempovanie? [Useful Tips]

Držte sa mimo mokrej zeme – Nezabúdajte, že mokré drevo nenechávajte na mokrej zemi, pretože len navlhne. Ak ich necháte ležať na studenej, mokrej zemi, môžete spôsobiť, že celé poleno zvlhne, nielen kôra stromu. Pri ukladaní polená ich teda položte mimo zeme, na kamene alebo nejaké väčšie suché polená.

Využite slnko – ak je slnečné miesto, kam môžete umiestniť mokré polená, mali by ste ho použiť. Všetky mokré polená alebo mokré podpaľovanie by ste mali položiť na slnečné svetlo a nechať uschnúť.

Vytvorte menšie polená – menšie polená sa budú sušiť oveľa ľahšie a oveľa rýchlejšie. Ak teda máte k dispozícii sekeru, zvážte rozštiepenie polená a dokonca odstránenie mokrej vonkajšej vrstvy, aby poleno rýchlejšie vyschlo.

Ako zistíte, či je drevo dostatočne suché na spálenie?

Suché drevo sa dá ľahko odlíšiť od vlhkého dreva. Ale ak ste v tejto téme nový, možno nepoznáte rozdiel medzi nimi. Niekoľko vecí vám môže pomôcť rozhodnúť sa, či je drevo dostatočne suché na to, aby mohlo horieť, počnúc vzhľadom dreva.

Je suché, ak vaše poleno vyzerá menej žiarivo, ako by ste očakávali. Keď je vnútorné drevo stále vlhké, má žiarivú hnedú farbu, ktorú nemôžete prehliadnuť. Okrem toho má silný zápach, ktorý môže prilákať ľudí.

Akonáhle je drevo suché, živé farby a silný zápach prestanú existovať. Namiesto toho budú po celej guľatine praskliny, vďaka ktorým bude guľatina vyzerať staro a opotrebovane. Kôra sa bude odlupovať, alebo ak nie, tak sa vám ju podarí odlúpnuť bez väčšej námahy.

To sú len niektoré veci, ktoré vám pomôžu rozlíšiť suché poleno od mokrého. Na záver by som rád poznamenal, že suché palivové drevo je ľahké. Keď vezmete do rúk mokré poleno, hneď si všimnete, že je dosť ťažké. Takže, ak sú vaše polená stále trochu ťažké na dotyk, mali by ste ich nechať vysušiť ďalej.

Zabaliť

Ďakujem, že ste sa pri mne držali tejto príručky o zakladaní ohňa iba z mokrého dreva. Dúfam, že ste sa naučili veľa o najlepších postupoch sušenia dreva a o tom, ako založiť skutočný oheň, keď to potrebujete. Pamätajte, že spaľovanie mokrého palivového dreva je v niektorých krajinách zakázané, preto si overte zákony a nariadenia v krajine, kde kempujete.

Poznáte nejaké ďalšie užitočné tipy na zakladanie ohňa, keď nemáte k dispozícii suché drevo? Ak áno, podeľte sa o ne v komentároch nižšie a ja si ich čo najskôr prečítam!