Ako mieriť ako profesionál pri love lukom

Každý, kto niekedy hodil šíp na rybu, môže potvrdiť, aké náročné je neustále zasahovať. Dokonca aj veľký, ťažkopádny kapor v zdanlivom strnulom 10 stôp ďaleko sa ukáže ako frustrujúco iluzívny pre začínajúcich lovcov.

Môj prvý lov s lukom sa ukázal byť celkom porážkou. Bolo tam viac ako niekoľko ľahkých cieľov, ktoré odplávali nezranené. Ak sa ryby vedeli smiať, som si istý, že sa tak aj zasmiali. Prečo je teda zasiahnutie ryby šípom také ťažké? A čo je dôležitejšie, kde by ste sa mali zamerať na začiatok?

Pri love lukom vždy mierte nízko. Voda láme svetlo pod iným uhlom v porovnaní so vzduchom, takže ryby vyzerajú plytšie, než v skutočnosti sú. Vaša vzdialenosť od ryby a jej skutočná hĺbka určujú, ako hlboko pod rybu by ste mali mieriť. Začnite mierením aspoň 3 až 6 palcov pod rybu v plytkej vode.

Táto odpoveď však nestačí na to, aby ste sa stali expertom na lov lukom. Ak chcete trafiť viac rýb, nepreskakujte tento článok. Dáme vám všetky informácie, ktoré potrebujete, aby ste mohli lepšie strieľať, lepšie mieriť a dostať do lode viac rýb. Začnime.

Mierite nad alebo pod ryby

Naozaj neexistuje jediná príležitosť, pri ktorej by ste pri love lukom mierili nad rybu. Mierte vždy nízko. V skutočnosti mierte oveľa nižšie, ako si myslíte. Aj keď pochopíte pojem lom svetla vo vode, prvým impulzom je zamieriť priamo na rybu. Odolajte tomuto nutkaniu a pred vypustením zatlačte hrot šípu pod rybu.

Ako hlboko pod rybu mierite

Ak sa z tohto článku naučíte iba jednu vec, nezabudnite mieriť nízko. Zjavnou následnou otázkou však je, ako nízko mierite?

Je to zložitá otázka na odpoveď a úplne závisí od skutočnej hĺbky ryby vo vode a jej vzdialenosti od strelca. Samozrejme, existujú všetky druhy uhlov a matematiky, ktoré by ste mohli použiť na určenie presného miesta na zamierenie ryby. Na výpočet či zapamätanie si tabuľky plnej čísel však v horúčave nestihnete.

Namiesto toho použite nasledujúce základné pravidlá, aby ste sa dostali blízko.

  • Pravidlo 10-4: Vaša vzdialenosť od ryby hrá hlavnú úlohu v tom, ako mierite lukom. Vo všeobecnosti na každých 10 stôp medzi vami a rybou zamierte 4 palce pod ňu. To znamená, že ak je ryba vo vzdialenosti 15 stôp, mierte 6 palcov pod najhrubšiu časť.
  • pravidlo 1-3: Hĺbka je ešte kritickejšia ako vzdialenosť a pre neskúsených strelcov je oveľa ťažšie ju zmerať. Štandardné pravidlo je mieriť 3 palce pod rybu na každú 1 stopu hĺbky. Ak uhádnete, že ryba je 3 stopy pod hladinou, zamierte 9 palcov nízko.
Čítať  7 skvelých pláží na šplhanie v Puget Sound

Teraz si spojme pravidlá 10-4 a 1-3 v príklade. Povedzme napríklad, že sa tajne priplížite ku kaprovi zakoreňujúcemu sa v bahne. Dostanete sa do vzdialenosti 10 stôp a hádate, že voda je hlboká 2-3 stopy. kam mieriš?

Keďže ste len 10 stôp, mierte 4 palce nízko. Ale musíte sa tiež nastaviť o 6-9 palcov nižšie kvôli jej hĺbke pod povrchom. Celkovo by ste mali mieriť na miesto 10-12 palcov pod bruchom ryby.

Stanovte si rozumné očakávania

Pokiaľ ide o lov s lukom, čísla vás dostanú až doteraz. Dokonca aj s pravidlami 10-4 a 1-3 budete stále sledovať, ako sa váš šíp previnie cez vrchol ryby alebo sa zapichne do bahna palec od hlavy. To všetko je súčasťou hry a nastavenie primeraných očakávaní je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť frustrácii. Ver mi, bude ti chýbať ešte viac, ak budeš frustrovaný.

Aké by teda mali byť vaše očakávania?

Po prvé, nečakajte, že zasiahnete každú rybu, na ktorú strieľate. Pri prvom spustení bude trvať najmenej 5 až 10 záberov, kým nadviažete kontakt. Iste, niekedy máte šťastie, ale väčšina profesionálov súhlasí s tým, že vašich prvých 20 alebo 30 rán bude netrafených. Chce to prax. Veľa praxe. Čím viac strieľate, tým menej miniete.

Po druhé, prinútiť sa strieľať len na ryby vo vašej „zóne s vysokou pravdepodobnosťou“. Pre mňa je to kruh 20 stôp. Ak je v tomto dosahu kapor, gar alebo hadia hlava, je oveľa väčšia šanca, že ho trafím. Čokoľvek mimo toho a moja rezerva na chyby sa výrazne zvyšuje.

Pre vás môže byť 20 stôp príliš ďaleko. Alebo možno máte vynikajúce schopnosti v lukostreľbe a vaša zóna s vysokou pravdepodobnosťou sa môže rozprestierať na 30 stôp. Tak či onak, nestrácajte energiu pokusmi o natáčanie Zdravasov. Nájdite si čas a priplížte sa bližšie, aby ste dosiahli lepší záber. Získate väčšiu istotu a odplašíte menej rýb.

Mierte inštinktom

Náš mozog a telo sú schopné skutočne úžasných výkonov. Túto skutočnosť môžete využiť pri love lukom. Inštinktívna streľba je prirodzená schopnosť mieriť bez premýšľania. Zábery, ktoré mi často unikajú, sú tie, o ktorých som príliš premýšľal. Ignoroval som svoj inštinktívny cieľ a snažil som sa vypočítať a naplánovať výstrel.

Čítať  Ako zastaviť skrútenie vlasca pri trollovaní

Nebojujte so svojím inštinktom. Majte však na pamäti, že inštinktívna streľba sa nedeje len tak. Kalibrácia tejto podvedomej zručnosti si vyžaduje opakovanie. Začnite s pravidlami mierenia, o ktorých sme hovorili. Keď začnete udierať viac rýb, vyviniete si svalovú pamäť, ktorá je základom inštinktívnej streľby. Čoskoro môžete zasiahnuť rybu bez toho, aby ste skutočne premýšľali o svojom cieli.

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť premýšľaniu o výstrele, je strieľať rýchlo. Natiahnutie luku dozadu a uvoľnenie šípu, akonáhle to bude správne, znamená, že sa dotknete tohto inštinktu. Ak sa o pár okamihov dlhšie zdržíte, získate pochybnosti a váš vedomý mozog získa čas na to, aby prekonal prirodzené zručnosti. Inštinkt je tiež vašou najlepšou šancou na zasiahnutie pohybujúcej sa ryby z pohybujúceho sa člna. Skúste si vypočítať svoj cieľ v takejto situácii a zaručene netrafíte.

Použite správny formulár

Forma streľby je pravdepodobne najťažšia časť lovu lukom a najviac ignorovaný prvok na zlepšenie vášho cieľa. Nie je ľahké sústrediť sa na postoj a formu, keď vrháte šípy z nestabilného člna na neustále sa pohybujúce ryby. Každý elitný lukostrelec vám však povie, že správna forma je kľúčom k dôslednému zasiahnutiu terča. Preto je od tej doby možné začleniť lepšiu formu aj do lovu s lukom.

Svoj formulár môžete vylepšiť pomocou niekoľkých základných pojmov, ktoré sú uvedené nižšie.

  • Vytvorte pevný kotviaci bod pomocou šnúrky k vašej tvári.
  • Vyrovnajte svoj postoj a ramená rovnako ako pri loveckom luku.
  • Pri mierení dole na rybu sa ohnite v bokoch. Nehrbte sa.
  • Držte luk rukou s lukom voľne, aby ste sa vyhli ťahaniu strely.
  • Udržujte ohyb v ramene luku, aby ste predišli plesnutiu tetivy a cúvnutiu.

Rozvíjanie konzistentnej formy si vyžaduje opakovanie. Ak však začnete s dobrou formou, rýchlo sa to zacelí do svalovej pamäte a nebudete na to musieť znova myslieť. Viac vašej pozornosti sa môže sústrediť na prenasledovanie ryby a záber.

Môžete použiť zameriavač pri love lukom

Je pochopiteľné, že ľudia noví v love rýb predpokladajú, že všetku prácu s hádaním možno eliminovať použitím zameriavača.

Mieridlo určite využijete pri love lukom a niektorí ho uprednostňujú pred inštinktívnou streľbou. Mieridlo je však často neefektívne, pretože pri každom zábere musíte nastaviť polohu kolíka tak, aby zodpovedala vašej streleckej vzdialenosti a hĺbke ryby.

Lov s lukom zahŕňa veľa rýchlych striel, ktoré sú zvyčajne vhodnejšie pre inštinktívnu streľbu. Keď sú ryby husté a akcia je rýchla a zúrivá, dokonca aj ľudia používajúci mieridlá majú tendenciu vrátiť sa k inštinktívnej streľbe.

Čítať  21 základných tipov pre nočný rybolov na ľade

Ak lukom lovíte aj jeleňa alebo losa, používanie bežného loveckého zameriavača na lov lukom môže viesť k zlým návykom, ktoré sa premietnu späť do lovu. Je lepšie ponechať si zrak na loveckú sezónu a vyhnúť sa mu počas sezóny bowfishingu.

5 tipov na zlepšenie presnosti lovu lukom

Keď si osvojíte princípy mierenia a formy, stále existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zlepšili svoju celkovú presnosť. Tu sú naše 3 obľúbené tipy, ako posunúť presnosť lovu s lukom na vyššiu úroveň.

Tip #1

Precvičte si streľbu vo vode – Všetko od plávajúcich listov až po ponorenú plastovú fľašu s vodou predstavuje dobrú prax. Môžete dokonca hodiť niekoľko plátkov pšeničného chleba do vody ako cvičný cieľ. Chlieb tiež slúži ako spôsob, ako prilákať kapra, pretože sa rozpúšťa vo vode.

Tip č. 2

Používajte polarizačné okuliare – Polarizačné okuliare redukujú oslnenie povrchu a poskytujú vám jasný pohľad na ryby. Nielenže spozorujete viac rýb, ale pomocou polarizačných okuliarov budete môcť lepšie odhadnúť ich hĺbku a pohyb.

Tip č. 3

Získajte správnu výbavu – Na lov s lukom bude fungovať takmer každý luk, ale získanie správneho vybavenia vedie k zlepšeniu presnosti. Všetko od navijaka a šípu až po záťaž a dĺžku luku ovplyvňuje spôsob streľby. Ak to s lovom lukov myslíte vážne, zaobstarajte si vybavenie, ktoré vám sadne a pomôže vám s každým záberom ľahšie zvládnuť.

Tip #4

Zamerajte sa na jednu rybu naraz – Niekedy preletí niekoľko rýb v dosahu luku a vy budete mať problémy s vynulovaním jedného cieľa. Snažte sa vyhnúť poskakovaniu z ryby na rybu. Vyberte si jeden a majte na ňom oči prilepené, zatiaľ čo mierite a strieľate.

Tip č. 5

Uvoľnite sa a dýchajte pred výstrelom – Tak ako niektorí poľovníci dostanú horúčku, niektorí z nás dostanú aj rybaciu horúčku. Upokojte svoje nervy, keď sa priblížite k rybe. Sústreďte sa, uvoľnite sa a dýchajte, keď mierite a strieľate.

Slová na rozlúčku

Bowfishing je úžasný šport plný výziev a množstva akcie. Keď máte chuť odložiť rybársky prút a vziať do ruky luk, vyskúšajte bowfishing.

Chcete vedieť, či máte vo svojom štáte sezónu lovu lukom? Nenechajte si ujsť náš sprievodca zákonmi o love bowfish pre všetkých 50 štátov. Pozrite sa, či je lov lukom legálny vo vašom lese!