Ako merať dĺžku ťahu v lukostreľbe

Väčšina lukov je nastaviteľnejšia, ako sa zdá. V skutočnosti má väčšina lukov nastaviteľnú dĺžku náťahu, čo je vzdialenosť od koncového bodu tetivy po hrdlo rukoväte pri plnom náťahu.

Ak potrebujete zmerať dĺžku náťahu luku, existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako to urobiť. Okrem toho, že vám priateľ zmeria dĺžku, keď ste v plnom natiahnutí, niekoľko individuálnych metód zahŕňa meranie rozpätia krídel a delenie, metódu od tlačidla k základni a metódu päsť na ústa.

Tento článok sa bude podrobnejšie zaoberať tým, ako používať každú z týchto metód na meranie dĺžky ťahu, ale najprv si rozoberieme dôležitosť pochopenia toho, čo pre vás môže urobiť dĺžka ťahu.

Prečo je dĺžka kreslenia dôležitá?

Keď si kúpite úplne nový luk, zvyčajne je ich veľa špecifikácie uvedené na krabici alebo v popise, ktorý vám povie nastavenia a možnosti luku.

Náťahová hmotnosť alebo dĺžka náťahu, ktorú vám výrobca nastaví na luku, však môže nie je pre vás to pravé.

Navyše nemusia byť vhodné ani na to, aby luk fungoval najvyšší výkon.

Mnoho lukostrelcov, najmä začiatočníkov, si možno ani neuvedomuje, že dĺžka náťahu ich luku môže byť upravená strieľať na akúkoľvek inú dĺžku ťahu, ako je uvedená.

A hoci to nemusí byť chyba výrobcu, niekedy dĺžka náťahu uvedená v špecifikáciách luku nemusí byť správne.

Bez ohľadu na mašľu alebo značku, vždy je to najlepšie a odporúčané aby ste si zmerali dĺžku náťahu luku sami, pretože veľa vašich skúseností so streľbou sa v skutočnosti spolieha na to, že máte nastavenú optimálnu dĺžku náťahu.

Presnosť

Rovnako ako prakticky všetky ostatné špecifikácie vášho luku, dĺžka ťahu ovplyvní presnosť.

Výber správnej dĺžky náťahu je ako výber správnej veľkosti topánka.

Ak idete príliš malý alebo príliš veľký, pravdepodobne by ste stále mohli chodiť, ale je pravdepodobné, že áno nebude to vyzerať príliš dobre a pravdepodobne nejaký spôsobí bolesť.

V prípade lukostreľby, príliš dlhá alebo príliš krátka dĺžka ťahu zničí vašu formu.

  9 najlepších chráničov predlaktia pre lukostreľbu pre mládež – Sprievodca pre kupujúceho

Forma je jednou z najdôležitejších zručností, ktoré sa treba naučiť v lukostreľbe, a je tiež jednou z najťažších vecí na úpravu, ak upadol do zlých návykov.

Ak strieľate s dĺžkou náťahu, tj príliš krátky, vaše ruky pravdepodobne nebudú úplne vystreté, čo vedie k a chrumkavá forma a slabé vydania.

Teda dĺžka ťahu príliš dlho je nebezpečné pretože to môže spôsobiť vytiahnite šípku zo stúpačky tesne pred vydaním až príliš reálny scenár, ktorý vyústil do mnohých nabodnuté ruky.

Povedal by som, že ide o to najhoršia presnosť môžete získať, za predpokladu, že vaším cieľom nie je vaša vlastná ruka.

Rýchlosť

Dĺžka ťahu bude tiež výrazne zvýšiť alebo znížiť rýchlosť tvojho luku.

Toto je dôležité pochopiť, pretože dĺžka náťahu, na ktorú je váš luk nastavený pri jeho kúpe, môže nebyť dĺžka náťahu, ktorá je potrebná na dosiahnutie najvyššej rýchlosti luku.

Takže, ak ste si kúpili luk hlavne pre jeho reklamu Rýchlosť streľby 343 stôp za sekundubudete chcieť zmerať dĺžku náťahu a potvrdiť, že ide o rovnakú dĺžku, aká bola použitá, keď technici testovali maximálnu rýchlosť luku.

(Tip: štandardizované testovanie luku vyžaduje, aby všetky dĺžky náťahu lukov boli nastavené na 30 palcov pri testovaní rýchlosti, takže ak je dĺžka náťahu luku menšia ako 30 palcov, nedosiahnete jeho najvyššiu rýchlosť.)

Vzhľadom na zákony kinetickej energie a hybnosti bude šípka vždy letieť rýchlejšie s dlhšia dĺžka ťahu.

Metódy merania

Možno vás napadlo, že najzrejmejšou metódou na meranie dĺžky náťahu je jednoducho potiahnuť šnúrku úplne dozadu a mať priateľa zmerajte vzdialenosť medzi vaším úchopom a zadným bodom struny.

Ešte jednoduchšou voľbou by bolo len vezmite si luk do miestneho profesionálneho obchodukde vám zamestnanci môžu rýchlo povedať meranie dĺžky náťahu luku.

Ak ste ako ja, musíte však poznať fakty sami a vidieť vládcu na vlastné oči.

  Ako zistiť uhryznutie pri love bobberov

Ale stačí poznať dĺžku náťahu, na ktorej sa momentálne nachádza váš luk ti moc nepomôže.

Čo naozaj potrebujete vedieť je, akú dĺžku kreslíte by mal strieľať s.

Nehovoriac o tom, že ani zamestnanci profi shopu nie sú vždy dokonale presné.

Takže, ak máte desať minút a krajčírsky metermôžete rýchlo vykonať tieto malé testy, aby ste dosiahli presné meranie dĺžky náťahu luku.

Možno budete prekvapení tým, čo nájdete.

Rozpätie krídel

Použitie rozpätia krídel na meranie správnej dĺžky ťahu pre vás je pravdepodobne najviac populárny spôsob dokončiť prácu a v skutočnosti existuje viac ako jedným spôsobom urobiť to.

Stále budete potrebovať a kamoš Ak chcete dokončiť ktorúkoľvek z týchto metód merania, zoberte kamaráta, suseda alebo babičku a pripravte si meraciu pásku.

Najprv, natiahnite obe ruky do strany ako keby si mal spadnúť do kopy snehu a urobiť si snehového anjela.

Teraz nech váš kamarát zmeria rozpätie krídel od prostredníka po konček prostredníkacez hruď.

Ďalej si vezmite akékoľvek číslo, s ktorým skončil váš kamarát a vydeľte to 2,5.

Ak máte fóbiu z desatinných miest alebo ich jednoducho nemáte radi (nevyčítal by som vám to), môžete dosiahnuť takmer rovnaký výsledok odpočítaním 15 od vášho merania a následným delením dvomi.

Tlačidlá k základni

Táto metóda merania je veľmi podobná metóde rozpätia krídel, ale tu stačí zmerať vzdialenosť medzi nimi stred hrudníka a koniec zápästia/začiatok dlane.

To je všetko! Netreba tu robiť žiadne delenie ani odčítanie, stačí si skontrolovať krajčírsky meter a akékoľvek číslo, ktoré dostanete, je vaše optimálna dĺžka ťahu.

Päsť na ústa

Pre túto metódu budete potrebovať trochu predstavivosť.

Predstierajte, že držíte luk a že ste chystám sa to zastreliť.

Mali by ste stáť v 95-stupňovom uhle od miesta, kde je váš imaginárny cieľ jedna ruka vystretá rovnako ako to bolo v tlačidlách do základnej polohy.

Tvoja druhá ruka lakeť by mal byť nad príslušným uchom a vaša ruka by mala byť blízko vás ústa.

  Ako si vybrať lezeckú a zlaňovaciu prilbu

Teraz, v tejto polohe, nechajte svojho kamaráta zmerať vzdialenosť od vrch päste (ten, ktorý drží pomyselný luk) a kútik úst.

Nameraná vzdialenosť by mala byť rovný na správnu dĺžku ťahu pre vás.

Je veľmi možné, že každá z týchto metód môže priniesť mierne odlišné výsledky, takže je to najlepšie skúste každý z nich, záznam výsledky a priemer čísla, aby ste získali čo najpresnejšie meranie.

Ak chcete získať ešte presnejšie údaje, nezabudnite opakovaná kontrola vaše merania zakaždým.

Tu je dodatočný tip: vždy zaokrúhliť nadol trochu, možno pol palca alebo tak, aby sa zohľadnila dodatočná dĺžka, ktorú získate z oboch koncov šípu.

Výber správnej dĺžky ťahu pre vás

Ak sa vám nedarí zmerať dĺžku ťahu žiadnou z týchto metód alebo nemáte kamaráta, je tu všeobecné usmernenie aké dĺžky nákresu môžu byť pre vás najlepšie na základe vašej výšky.

Vždy majte na pamäti, že tieto sú všeobecné a že všetci ľudia s veľkosťou 5’9″, napr. nemajú rovnaké rozpätie krídel.

Ale ak by ste chceli miesto, kde začať, túto tabuľku vám poskytne dobrú predstavu o rozsahu, ktorý by ste mali hľadať:

Výška Približná dĺžka ťahu
4’8″ – 5’0″ 23″ – 24″
5’0″ – 5’4″ 24″ – 25,6″
5’4″ – 5’8″ 25,6″ – 27,6″
5’8″ – 6’0″ 27,6″ – 28,6″
6’0″ – 6’4″ 28,6″ – 30,6″
6’4″ – 6’8″ 30,6″ – 32″

Pamätajte si, ak vaše osobné merania nezoraďujte sa s týmto grafom to neznamená, že sa mýlite.

Dvakrát skontrolujte všetky svoje merania a čo je najlepšie, test čo najviac rôznych dĺžok ťahu, aby ste si mohli vybrať tú, ktorá bude sa cíti najlepšienie ten, o ktorom vám bolo povedané, že je najlepší.

So správnou dĺžkou ťahu budete na dobrej ceste zdokonaľovanie vaše skúsenosti s lukostreľbou.