Ako liezť na lane ako profesionál

Po dokončení úžasného zlaňovania dolu širokým ústím jaskyne alebo cez natiahnutú rímsu na skalnej stene sa pozriete nahor, čo sa podarilo. Po chvíľke pozorovania je čas rýchlo začať plánovať výstup späť hore. V niektorých výnimočných situáciách neexistujú žiadne chodníky, ktoré vedú späť von, čo znamená, že jedinou cestou von by bolo vyliezť na zlaňovacie lano.

Každé zlaňovanie je jedinečné a vyžaduje rôzne metódy na zostup a výstup. To by mohlo znamenať, že v závislosti od výšky a úrovne obtiažnosti môže byť aj lezenie po skalách mimo záber. To je dôvod, prečo sa pred každým zlaňovaním musí vykonať prieskum, aby ste vedeli, či budete musieť liezť na zlaňovacie lano a aké techniky alebo vybavenie na to budete potrebovať. Vo vedomostiach a vykonaní správnych príprav vopred je sila.

Vyliezť na zlaňovacie lano v technickej situácii

Predstavte si, že visíte na lane a zistíte, že ste uviazli vo vzduchu, pretože sa v zlaňovaní niečo zachytilo. Keďže ste múdrym rapperom, priviedli ste so sebou skúseného partnera, ktorý vám pomôže v prípade núdze. Dokonca aj skúsený partner môže len tak pomôcť zdvihnúť alebo znížiť svojho spoločníka alebo poskytnúť ďalšie smerovanie z ich pohľadu. V niektorých prípadoch to naozaj závisí od toho, ako ste pripravení úspešne vyriešiť problém a bezpečne dokončiť zlaňovanie.

Vždy sa pripravte na najhoršie a potom sa nemusíte obávať toho, čo sa môže stať. Mali by ste stráviť nespočetné množstvo hodín nácvikom a trénovaním na tieto núdzové situácie, takže keď k tomu dôjde, vaše inštinkty by mali skočiť na záchranu na základe vášho tréningu.

Teraz sa vráťme k hypotetickej veci. Uviazli ste vo vzduchu a nedokážete sa priblížiť dostatočne blízko k stene, aby ste mohli vyliezť na skalu alebo uvoľniť časť napätia na lane, aby ste odstránili predmet, ktorý je zachytený v zariadení. Čo by ste v tejto chvíli mali urobiť? Občas môže nôž pomôcť opatrne prerezať zachytený predmet, ale nie vždy to bude fungovať. Nepotite však žiadne guľky, pretože napätie na lane a výstroji zo zlaňovania je mnohokrát príliš veľké na to, aby uvoľnilo zachytené. Je potrebné odstrániť napätie a jediný spôsob, ako to urobiť, je vyšplhať sa späť na lano. K tomuto kroku by sa pristúpilo len v prípade, ak si partner nevie pomôcť, lezenie po skalách neprichádza do úvahy a nôž by dokázal bezpečne odstrániť zachytené alebo zamotané. Technika šplhania po zlaňovacom lane dokáže bezpečne prejsť cez problém, keď sa zábavná aktivita rýchlo stane nebezpečnou.

  Najužitočnejšie príslušenstvo mimo siete, aké sme našli

Toto je len jeden z mnohých príkladov technických problémov, ktoré by sa dali pri zlaňovaní prekonať. je viac prípadov potreby liezť na zlaňovacie lano, keď sa vyskytne technický problém v používanom zlaňovacom zariadení. Životne dôležitá technika učenia sa, ako liezť na zlaňovacie lano, musí byť študovaná a precvičovaná, pretože vás môže skutočne zachrániť v zúfalej situácii, ak alebo keď nastane.

Typické technické problémy, ktoré by si vyžadovali túto súpravu zručností, by boli, keby sa do zlaňovania zamotala časť vybavenia, oblečenia alebo vlasov. Najjednoduchší spôsob, ako v tejto situácii čokoľvek rozmotať a vyriešiť tento problém, by bolo znížiť tlak šplhaním po zlaňovaní. Iné scenáre by mohli byť zaklinenie a zachytenie lana v skale, čo si vyžaduje vzostup na odstránenie zachyteného lana. Počas zlaňovania sa tiež rýchlo zistí, že trasa, po ktorej sa ide, nie je bezpečná alebo že sa lano bezpečne nedotýka rovného povrchu alebo základne útesu. Možno bude potrebné zvoliť novú cestu, ktorá si opäť bude vyžadovať šplhanie späť nahor, aby bolo možné posúdiť a určiť čistú cestu na zlaňovanie.

Osvojením si týchto techník, prostredníctvom správnej praxe a tréningu, pomôže každému rapkáčovi vyšplhať sa na svoje statické zlaňovacie lano, keď si to čas vyžiada. Tento krok sa nemusí používať často, ale keď je to potrebné, vaše znalosti a skúsenosti budú rozhodujúce pre správne vyšplhanie sa po zlaňovacom lane, či už na uvoľnenie závažia na uviaznutom predmete, aby ste zablokovali zlaňovanie, alebo na výstup po vstupe do hlbokej jaskyne. .

Použitie Prusikovho uzla na vzostup

Prusík uzol sa bežne používa na stúpanie po lane, pretože je to trecí záves. Myslite na jaskynné zlaňovanie, dostanete sa do jaskyne, ale teraz musíte vyliezť po lane, pretože neexistuje žiadna iná metóda. Testy ukázali, že uzol Prusik unesie značnú váhu a napätie v porovnaní s inými uzlami alebo metódami. Je to vynikajúca voľba na podopretie vlastnej telesnej hmotnosti každého rappera alebo keď je potrebný uzol na udržanie väčšej hmotnosti, než je vaša osobná hmotnosť.

Pred viazaním Prusíka je potrebný Autoblock na bezpečné uchytenie rapkáča, aby sa jeho ruky mohli použiť na viazanie Prusíka. Autoblok je preventívny krok, ktorý sa odporúča zviazať pred zlaňovaním. Ak sa chcete naučiť viazať, navštívte návod na Ako kravatu Autoblok. Ak nie je priviazaný Autoblok (čo by sa podľa môjho názoru malo robiť vždy pred akýmkoľvek zlaňovaním), ďalšou základnou, ale bezpečnou technikou, ktorú možno použiť na to, aby zostala visieť vo vzduchu a zároveň umožnila voľné použitie oboch rúk na zviazanie Prusicka, by bola noha. zabaliť.

  Ako sa obliekať na vonkajší pozemný hokej: Sprievodca od hlavy po päty

Zábal nôh možno bezpečne použiť na dočasné zastavenie. Jednoducho niekoľkokrát omotajte lano okolo nohy. Vaše chodidlá by mali byť položené na povrchu steny útesu a horná časť tela by mala byť mierne vyklenutá nahor. Z bezpečnostných dôvodov stále veľmi odporúčam, aby bol Autoblock zviazaný pred zlaňovaním, ale obal na nohy je dobrý plán „B“, ktorý treba mať na pamäti.

Teraz, keď je Autoblock (alebo obal na nohy) bezpečne na svojom mieste, posuňte Autoblock nahor, kým nebude úplne zasunutý. Po zábere môžu byť obe ruky bezpečne stiahnuté z lana a použité na uviazanie Prusíka asi stopu nad zlaňovacím zariadením. Nasledujúce kroky vás naučia uviazať uzol Prusik:

 1. Uviažte dvojitý rybársky uzol na spojenie dvoch šnúr (pozri rybársky uzol nižšie).
 2. Uviažte druhý dvojitý rybársky uzol s druhým chvostom. Šnúry by teraz mali tvoriť jeden veľký kruh.
 3. Potiahnite dvojité rybárske uzly k sebe a vytvorte sudovitý uzol.
 4. Vezmite slučku šnúry a umiestnite ju pod lano.
 5. Omotajte šnúru okolo lana trikrát. Dbajte na to, aby obaly zostali na vnútornej strane šnúry, s dvojitým rybárom na dne.

Na správne uviazanie uzla Prusik sa uistite, že máte po ruke ďalšiu šnúru. Buďte vždy pripravení na čokoľvek! Prijatím vhodných opatrení vopred znížite pravdepodobnosť, že pri zlaňovaní dôjde k akémukoľvek incidentu.

S uviazaným trecím závesom Prusik je dôležité pochopiť, aké kroky je potrebné vykonať na základe danej situácie, napríklad či budete stúpať po lane alebo sa pokúšate odľahčiť zariadenie. Nasledujúce scenáre vám poskytnú pokyny, čo robiť:

 • Keď potrebujete odľahčiť zariadenie, aby ste ho rozmotali alebo odstránili cudzí predmet, ktorý je zachytený v zariadení. Vezmite dva 48-palcové popruhy (dvojitý popruh) a zapnite ich do trecieho závesu. Umiestnite nohy do každého popruhu, keď je zacvaknutý, a postavte sa, aby ste zariadenie odľahčili. Teraz použite ruky na odstránenie akéhokoľvek uviaznutého predmetu, ako je oblečenie, vlasy atď., alebo rozmotajte lano, keď je napätie v zariadení odstránené.
 • Pri potrebe vyliezť na zlaňovacie lano z jaskynného zlaňovania alebo pri zmene trasy zlaňovania. Ak zlaňujete na dvojitom lane, musíte začať viazaním dvoch trecích závesov pomocou Prusíkovho uzla. Na dosiahnutie najlepších výsledkov použite dve rôzne mäkké nylonové šnúry, 5 mm alebo 6 mm. Oba Prusíky budú uviazané na lane nad odpadom, jeden nad druhým. Neprekrývajte sa. S oboma Prusíkmi zviazanými urobte tieto kroky.
  • Na vrchnej strane Prusik pripevnite koniec šnúry na zaisťovaciu karabínu. K tejto uzamykacej karabíne a priamo k postroji bude pripevnený 24-palcový popruh.
  • Spodný Prusik pripevnite koniec šnúry na zaisťovaciu karabínu. Pripojte dve 24-palcové popruhy. Raz sa popruh pripevní z karabíny na postroj. Druhý popruh bude visieť a bude sa používať ako popruh na nohy.
  • V tomto bode vložte nohu do závesného popruhu a postavte sa. Toto umiestni svoju váhu na spodný trecí záves (Prusik). Posuňte vrchný Prusík čo najvyššie.
  • Teraz sa posaďte späť do postroja (nohu majte opreté v popruhu), pričom váhu tela umiestnite na horný trecí záves (Prusik). Posúvajte spodný trecí záves nahor, kým sa noha spočívajúca v kolene popruhu neohne v uhle 90 stupňov.
  • Znova sa postavte do závesu a zopakujte kroky pohybu horných a spodných závesov. Lano sa dá použiť na vyváženie v stoji, ale dbajte na to, aby ste sa nechytili a nebalancovali na závesoch Prusik. Lano používajte len na rovnováhu, fyzický kontakt so závesmi robte len pri ich vysúvaní.
  • Pokračujte v opakovaní postupu, kým sa nedosiahne vrchol. V tomto procese sa pohybujete rýchlosťou korytnačky, ale buďte si istí svojimi schopnosťami a vezmite si čas, aby nedošlo k žiadnym chybám. Je to pomalá a nepohodlná metóda, ale tento základný krok sa dá rýchlo naučiť a v prípade potreby ho rýchlo prispôsobiť.
  Čo je lukostrelecký tulec? (Jednoduchá odpoveď s obrázkami)

Záver

Naučiť sa liezť na zlaňovacie lano sa môže zdať skľučujúce, ale je to technika, ktorá by sa mala absolútne precvičovať. Môže byť mimoriadne účinný pri vymanení sa z úzkych miest. Ako vždy vyhľadajte radu od vyškolených profesionálov, aby ste sa uistili, že rozumiete technikám stúpania po lane, aby ste mohli mať kontrolu, keď sú tieto techniky potrebné. Keď vyleziete na zlaňovacie lano, otvoria sa vám nové dvere príležitostí. Veľa šťastia a choďte objavovať, dúfajme, že niekam, kam ste sa možno doteraz neodvážili, keďže ste lepšie vybavení na navigáciu v zlaňovaní.