Ako ľahko chytiť pstruha z pobrežia

So všetkým moderným rybárskym vybavením, ktoré je dnes k dispozícii, je ľahké nechať sa prevalcovať zložitými technikami a drahými návnadami. Ak sa ešte len učíte chytať ryby, alebo aj keď ste skúsený rybár, používanie základného vybavenia z brehu je obohacujúce a často veľmi úspešné.

Aké je teda najlepšie nastavenie na lov pstruhov z brehu?

Počas mnohých rokov lovu na brehu som sa naučil, že jednoduché je lepšie. Mojím obľúbeným nastavením je náväzec na potápanie. Pozostáva z kĺzavého vajca alebo guľového závažia s plávajúcou návnadou, ako sú nafúknuté červy alebo návnada z cesta. Drvivá väčšina rýb, ktoré chytám z brehu, je s týmto nastavením.

V tomto článku popíšem podrobnejšie nastavenie vybavenia a tiež pokryjem ďalšie dôležité úvahy, ktoré je potrebné mať na pamäti predtým, ako sa vydáte do vašej miestnej rybárskej destinácie.

Výber najlepšieho miesta

Často nemusíte mať na výber, z ktorej časti brehu nahodíte vlasec. To je zvyčajne prípad rozvinutých mestských jazier, kde je len malý kúsok pobrežia venovaný prístupu verejnosti. To neznamená, že nebudete chytať ryby, ale vaše možnosti budú obmedzené, ak ryby nehryzú.

Na jazerách, ktoré majú väčší verejný prístup na pobrežie, je najlepšie vybrať si svoju polohu na základe niekoľkých kľúčových vecí.

Po prvé, zistenie, kde sa ryby sústreďujú alebo cestujú, si vyžaduje pochopenie topografie jazera. Oblasti vedľa pevniny, ktorá vyčnieva do vody, alebo miesta s náhlymi zmenami hĺbky sú ideálnymi miestami na zacielenie na pstruhy.

Ďalšia vec, ktorú treba hľadať, je štruktúra alebo kryt. Keď pstruhy necestujú za potravou, radi zostávajú skryté a v bezpečí pred predátormi. Pozdĺž okrajov burinových záhonov alebo čiastočne ponorených stromov a pňov sú dobré stávky.

V neposlednom rade dbajte na hĺbku vody. Skúste loviť tam, kde je pobrežie mierne strmé. To vám dá možnosť upraviť hĺbku lovu zmenou toho, ako ďaleko nahodíte. Hĺbka sa tiež stáva dôležitým faktorom v závislosti od ročného obdobia, v ktorom lovíte.

Upravte svoju polohu podľa ročného obdobia

Mnohé jazerá sú otvorené celoročne na lov pstruhov. Vaša taktika rybolovu sa môže meniť v závislosti od sezóny, ktorú si vyberiete. Bez ohľadu na ročné obdobie je náväzec na potápanie stále veľmi efektívny, no rozhodujúci je výber správnej hĺbky na lov.

Na začiatok musíme pochopiť, čo ryby chcú a potrebujú v každom ročnom období. Kde sa zhromažďujú, závisí od viacerých faktorov: teplota vody, okysličenie, potrava a kryt. Každý z týchto faktorov sa v priebehu rybárskej sezóny mení.

Na jar je voda stále chladná a pstruhy majú tendenciu zvyšovať svoju kŕmnu aktivitu, keď prechádzajú zo zimnej malátnosti. Pstruhy sa plavia po plytkej vode a lovia hmyz a vodný život, ktorý sa začína liahnuť. Návnada umiestnená v hĺbke 10-15 stôp vás dostane do správnej zóny.

Jar je tiež obdobím roka, kedy sú mnohé jazerá zarybnené pstruhmi. Tieto novovysadené pstruhy majú tendenciu zostať sústredené v malých hĺbkach, kým si nezvyknú na nové prostredie a nezačnú sa rozchádzať.

Čítať  7 dôvodov, prečo by ste si mali kúpiť kajak na rybolov

Hľadanie štruktúr a krytov pre ryby vedľa je stále dôležité. Pstruhy sa môžu pohybovať viac, ale stále visia v blízkosti chránených oblastí.

Leto prináša nové výzvy. Keď sa teplota vody zvýši, ryby sa pohybujú hlbšie, aby zostali chladné. Od začiatku do polovice leta sa väčšie ryby nachádzajú v hĺbkach väčších ako 15 stôp. Ak jazero, ktoré lovíte, nie je také hlboké, navrhujem zamerať sa v blízkosti záhonov s burinou a okolo štruktúr, ktoré poskytujú tieň.

Vo väčších jazerách s hlbokou vodou sa pstruhy nachádzajú medzi 20 a 30 stopami. Dosiahnutie týchto hĺbok bude pravdepodobne vyžadovať dlhé hody, pokiaľ nedôjde k rýchlemu poklesu hĺbky od brehu.

Akonáhle príde jeseň, pstruhy sa začnú opäť sťahovať do plytšej vody a spôsoby kŕmenia sú podobné jarnému obdobiu.

Preraďovanie

Na začiatok potrebujete prút a navijak. Odporúčam ľahkú až stredne ťažkú ​​prívlačovú zostavu s 4-8 librovou testovacou šnúrou, ale nenechajte sa príliš uviaznuť špecifikami. Každý prút a navijak, ktorý máte, bude pravdepodobne fungovať. Skúste však použiť najľahšiu líniu, akú môžete. Svetlé šnúry umožňujú ďalšie nahadzovanie a sú pre ryby menej viditeľné.

Náradie na sklzovú záťaž je jednoduché. Budete potrebovať posuvné platidlo, barel, vodiacu šnúru a háčik na návnadu. Vodca by mal byť ľahší ako vaša hlavná línia. Vďaka tomu bude pre ryby neviditeľnejší a ak sa zaseknete o niečo, čo pretrhne vlasec, ušetríte platinu a otočku.

Tvar a hmotnosť závažia sú založené na osobných preferenciách. Pre väčšinu podmienok funguje závažie v tvare vajíčka alebo guľky dobre. Potápač guľky sa podľa mojich skúseností zachytí menej o kamene ako potápač vajíčok. Tak či onak, najčastejšie sa používa ¼ unca.

Prvým krokom pri viazaní tohto náväzca je nasunutie platiny na hlavný vlasec. Potom uviažte na malý obratlík, ktorý zabráni skĺznutiu platiny až po háčik.

Na druhej strane otočná kravata na vašom vodcovi. Ak používate 6-librovú testovaciu šnúru, použite 4-librovú testovaciu vodiacu šnúru. Dĺžka nadväzca bude závisieť od aktuálnych podmienok, kde lovíte. To môže vyžadovať určité experimentovanie. Zvyčajne začínam s dĺžkou vodcu 18 až 24 palcov. Príležitostne môžu byť potrebné náväzce až 48 palcov, aby sa vaša návnada udržala nad burinou.

Teraz uviažte na háčik s návnadou. Veľkosti háčikov sú medzi značkami do istej miery štandardné. Háčik na návnady s jedným hrotom veľkosti 8 funguje dobre. Bez ohľadu na štýl a veľkosť háčika, ktorý používate, uistite sa, že je ostrý.

Výber návnady

Čo robí toto nastavenie tak efektívnym pre pstruhy je, že návnada je zavesená mierne nad dnom, kde sa pstruhy kŕmia. Aby bola návnada zavesená na tejto úrovni, musí sa nadnášať.

Prejdite sa po ostrovčeku s návnadami v miestnom obchode so športovými potrebami a uvidíte nekonečné možnosti. Osobne mám radšej červy. Zdá sa, že pstruh nedokáže odolať vrtivým akciám šťavnatého nočného pstruha. Ak chcete použiť červy, prečítajte si nášho sprievodcu ďalej ako ich chytiť.

Červy nie sú prirodzene nadnášané, takže je potrebné im vstreknúť vzduch pomocou súpravy injekčnej striekačky s červami zakúpenej v obchode so športovými potrebami.

Čítať  Sedlo navijaka alebo páska pre udice na ľad: Čo je lepšie

Prípadne môžete na háčik vedľa červa umiestniť malý marshmallow. Zistil som, že mini-marshmallow z vášho miestneho obchodu s potravinami sú ideálne pre túto aplikáciu.

Možno použiť aj silovú návnadu a iné návnady na cesto, ktoré sú vytvarované okolo háčika. Kým pláva, s najväčšou pravdepodobnosťou bude chytať ryby.

Môže byť dobré vziať si so sebou niekoľko návnad. Pstruh môže byť vyberavý. Skúšajte rôzne návnady, kým nenájdete to, čo sa im páči.

Ako loviť náväzec na sklz

Akonáhle máte náväzec zviazaný a háčik navnadený niečím nadnášajúcim, ste pripravení na hod. Vzdialenosť, ktorú vyhodíte, závisí od hĺbky, v ktorej si myslíte, že sú ryby sústredené. Môže to trvať niekoľko pokusov a omylov, kým ich nájdete. Pri prvom obsadení použite svoj najlepší úsudok.

Po nahodení ponechajte kauciu navijaku otvorenú, aby sa šnúra uvoľnila, keď závažia stiahne návnadu. To umožní platinovi skĺznuť pozdĺž vlasca preč od návnady. Keď sa závažie usadí na dne, zatvorte kauciu a jemne naviňte uvoľnenie. Snažte sa nenavíjať príliš veľa vlasca a neťahajte váhu späť. Napnutie by malo byť len také, aby ste videli, ako sa šnúra začína napínať a špička prúta poskakuje, keď ryba chytí návnadu.

Držiak na prút, ktorý sa zapichuje do zeme, vám môže uľahčiť čakanie a znížiť vaše pokušenie neustále navíjať návnadu. Údery tiež lepšie rozpoznáte, keď je vaša palica nehybná v držiaku, namiesto toho, aby ste sa pohybovali v rukách.

Ideálnym riešením môže byť skladacia stolička so zabudovaným držiakom na tyč.

Teraz je čas čakať. Najlepšie je nechať návnadu nerušene sedieť 20 až 30 minút. Po 30 minútach naviňte a skontrolujte návnadu. Niektoré návnady sa počas tejto doby rozpustia z háčika. V prípade potreby zopakujte návnadu a znova nahoďte.

Ak ryby nehryzú, rád pomaly získavam návnadu po niekoľkých metroch. Medzi jednotlivými pohybmi si na pár minút urobte pauzu. Niekedy tento pohyb povzbudí ryby, aby udreli.

Keď si konečne zahryznete, buďte trpezliví. Pred nasadením háčika nechajte rybu chvíľu ťahať návnadu. Ak naviniete príliš veľa vôle a ryba zaznamená napätie vo vlasci, návnadu vypľuje.

Iné nastavenia, ktoré môžete vyskúšať, ak zlyhá klzné záchytné zariadenie

Posuvná súprava nezaručuje úspech. Pre zriedkavé prípady, keď ryby nespolupracujú, tu je niekoľko ďalších metód, ktorými sa snažím nalákať na sústo.

Lyžice a rotačky

Moja prvá voľba lyžičiek na pstruhy je strieborná Acme Little Cleo. Pre prívlač, čierno-strieborný Worden’s Rooster Tail alebo strieborný Blue Fox Classic Vibrax sú mojou voľbou.

Pre obe návnady ich vyhoďte a nechajte ich chvíľu klesnúť. Ale snažte sa, aby neklesli až na dno, inak si zaseknete alebo zatiahnete burinu, čo je pre hladné ryby nechutné. Možno bude potrebné malé experimentovanie. Keď sa lyžička alebo odstredivka ponorí do požadovanej hĺbky, rýchlym trhnutím spusťte otáčanie a začnite aportovanie.

Čítať  Koľko stojí rybárska licencia: Cena každého štátu na rok 2021

Zmeňte rýchlosť navíjania, kým nezačnete pstruhy útočiť. Uistite sa, že navíjate návnadu rýchlosťou, ktorá jej dáva správnu akciu. Čepeľ rotačky by sa mala otáčať pri cestovaní vodou.

Nebojte sa hádzať viackrát na to isté miesto. Ryby sú stále v pohybe a na upútanie ich pozornosti môže trvať niekoľko hodov. Počas vrhania sa tiež prechádzajte hore a dole po pobreží. Pokúste sa nájsť štruktúru a ťahajte svoju návnadu paralelne s padnutým stromom alebo bodom zeme.

V miestach, kde dochádza k rýchlemu nárastu hĺbky vody, použite ťažšie nástrahy. Verzie 1/4 až 3/8 unce sú dostatočné pre väčšinu hlbokých vôd.

Bobbers

Bobberi sú tu stále z nejakého dôvodu, pretože chytajú ryby. Zabezpečujú tiež prístup k rybolovu veľmi priateľský k deťom. Pozrite si náš príspevok o brať deti na ryby.

Možno si myslíte, že bobber je pre začiatočníkov, ale s niekoľkými úpravami to môže byť zábava. V skutočnosti sme napísali Len Bobber Fishing Guide, ktorý budete kedy potrebovať. Čítajte, aby ste mohli chytiť viac rýb ako vaši kamaráti!

Štandardné červené a biele bobbery alebo iné typy klipov dobre fungujú pri rybolove v plytkej vode. S týmto štýlom nastavenia zvyčajne chcete, aby návnada bola zavesená pod bobberom 18-36 palcov. Občas môžete ísť hlbšie, ale bude veľmi ťažké nahodiť bez toho, aby ste sa zamotali.

Aby ste ho naviazali, uviažte na háčik s návnadou podobný tomu, ktorý je opísaný pre náväzec na návnadu s návnadou, potom umiestnite malé olovené závažie na delenú strelu asi 12 palcov nad háčik. Potom pripevnite bobber do požadovanej hĺbky. Použite návnadu podľa vlastného výberu, opäť, väčšina môjho úspechu pochádza z použitia červov.

Aby ste dosiahli ryby v hlbšej vode, budete musieť prejsť na slip bobber. Namiesto klipu na bobbere, ktorý je na linke nehybný, sa sklz bobber môže posúvať hore a dole po linke. Hĺbka, v ktorej je vaša návnada zavesená, je riadená zarážkou bobber.

Nastavenie je jednoduché. Všetky potrebné diely sú dodávané s bobberom. Najprv umiestnite zarážku bobber do cieľovej hĺbky. Nasledujte to pomocou malej guľôčky a potom prevlečte vlasec cez otvor, ktorý vedie po dĺžke slip bobber. Teraz uviažte háčik a umiestnite jedno alebo dve malé závažia asi 12 palcov nad vašu návnadu.

Teraz máte zostavu bobber, ktorá dokáže loviť hlboko, ale je kompaktná na nahadzovanie bez zamotania. Bobber stop ľahko prechádza cez vodidlá prútov a cievky na navijaku bez zaseknutia.

Záverečné myšlienky

Akokoľvek jednoduchý je lov z brehu, bude to stále vyžadovať prax a ladenie, aby ste našli svoju drážku. Začnite so sklzovým nástavcom a ak to pre vás nefunguje, experimentujte s inými metódami opísanými vyššie. Všetko je prispôsobiteľné a akonáhle zistíte, čo funguje najlepšie, váš nadväzec bude za chvíľu plný.

Pre tých z vás, ktorí uprednostňujú chytanie pleskáčov, si určite pozrite naše kompletný návod na chytanie boleňa z brehu. Nájdete tu množstvo tipov, ako udržať ryby v hryzení počas celej sezóny.