Ako fungujú parasails?

Vaša rodina vás prosila, aby ste šli na parasailing, ale vy ste to ešte neurobili. Prostredníctvom tohto blogu viete, že parasailing je bezpečný, dokonca viac ako šoférovanie, ale vaša myseľ stále nie je úplne v pohode. Myslíte si, že by ste sa cítili lepšie, keby ste vedeli, ako fungujú parasails, tak ako sa to stane?

Parasailer alebo jazdec je pripútaný do postroja alebo gondoly, aby mohol ísť na parasailing. K plošine je pripevnené krídlo alebo padák. Pripojí sa aj ťažné lano a ako operátor naberie rýchlosť, vietor sa zachytí v padáku a vy stúpate.

Ak stále hľadáte ďalšie informácie, máme ich. V tomto príspevku si prejdeme časti parasail, ako aj podrobnejšie rozvedieme, ako všetko funguje. Dokonca sa podelíme o niekoľko tipov pre začínajúcich parasailers, vďaka ktorým bude zážitok oveľa príjemnejší!

Časti parasailu

Zariadenie, v ktorom jazdíte nad oceánom, sa nazýva parasail, zatiaľ čo samotná aktivita je známa ako parasailing. Parasail sa skladá zo série častí. Pozrime sa teraz bližšie na tieto časti.

Postroj alebo gondola

Prvá časť parasail je vaša možnosť sedenia. No, ak ste v gondole, sedíte. Teraz, keď sa povie gondola, vieme, že nám napadne luxusná talianska loď, ale sedačka na parasailingovej gondole vôbec nie je to isté.

Namiesto toho je gondola široké, flexibilné sedadlo, niečo ako hojdačka v parku. Na rozdiel od hojdačky ste pripútaní vo svojej gondole, takže máte väčšiu istotu. Tiež by ste sa nemali hojdať tam a späť, aj keď môžete riadiť uchopením stúpačiek.

Vašou ďalšou možnosťou je postroj. Keďže ste v parasailingu nováčikom a cítite sa trochu neochotne, neodporúčali by sme vám alebo ostatným členom vašej rodiny postroj, aspoň zatiaľ nie. S postrojom nesedíte a nepozeráte sa cez oceán, ale skôr visíte.

Teraz sa nemusíte báť, pretože ste stále bezpečne pripútaní, takže sa nemôžete ľahko prevrátiť, keď naberiete určitú výšku, ale výber postroja je pre skúsenejších parasailistov, ktorí hľadajú vzrušenie.

Oba typy parasailingových sedadiel sú veľmi bezpečné. Odkážeme vás na odkaz z úvodu, ktorým je náš článok o štatistikách bezpečnosti parasailingu. The Rada pre bezpečnosť parasailu zaznamenali viac ako 170 miliónov parasail počas 30 rokov, od roku 1982 do roku 2012.

Vo svojich zaznamenaných údajoch použilo 141 miliónov parasailers postroje a ďalších 29 miliónov ľudí si vybralo gondoly. Podľa očakávania bolo viac zranení medzi parasailers, 520 takýchto zranení. V zaznamenaných údajoch Rady pre bezpečnosť Parasail došlo iba k dvom zraneniam, keď parasaileri použili sedenie v gondole.

Parasail Wing

Ďalšou prezývkou pre parasailing je parakiting a ako lietajú šarkany? No chytaním vzduchu, samozrejme. Vaša parasail potrebuje komponent, ktorý dokáže zachytiť aj vzduch, a je známy ako parasail wing.

Čítať  10 tipov na šetrenie peňazí pri skladovaní karavanu

Žargón stranou, parasailové krídlo je váš padák. Krídlo je pripevnené k vodorovnej kovovej tyči, na ktorú je pripevnená vaša gondola alebo postroj.

Nylonová konštrukcia vášho padáka poskytuje pevnosť a zároveň zostáva ľahká. Môžete si vybrať farbu krídla parasail, najmä ak zavoláte dopredu a urobíte špeciálnu požiadavku. Aj keď sa vám nepodarí vybrať farbu, môžete sa spoľahnúť, že padák bude mať jasný a živý odtieň.

Je to len preto, aby bol váš výlet parasailingom krajší? Nie celkom. Farby Day-Glo parasailových krídel im prepožičiavajú lepšiu viditeľnosť. Je oveľa jednoduchšie zbadať na oblohe neónovo ružový alebo zvýrazňovač žltý padák ako biely alebo svetlomodrý.

Ťažné lano

Poslednou časťou nastavenia parasail je ťažné lano, tiež známe ako parasail lano. Toto sa pripevní ku krídlu parasail, nie k vášmu sedadlu, takže sa už nikdy nebudete musieť obávať kontaktu s lanom.

Ťažné lano je nepochybne najdôležitejšou súčasťou celého nastavenia. Druhá strana lana sa pripája k člnu, ktorý obsluhuje kapitán. Keď kapitán zrýchli loď, naberiete výšku. O chvíľu si o tom povieme viac.

Parasailingové laná sú navrhnuté ako odolné, takže sa nemusíte obávať prasknutia vlasca. Zvyčajne ide o polyesterovú priadzu s voskom na vonkajšej strane na zvýšenie trecej sily lana. Vlákna sú tiež dvojito spletené a vrstvené.

Federálny úrad pre letectvo alebo FAA nariaďuje, aby prevádzkovatelia lodí používali vlečné lano s dĺžkou najmenej 800 stôp, ale sú k dispozícii aj dlhšie.

Ako fungujú parasails?

Teraz, keď ste bližšie oboznámení s časťami parasail, poďme ich dať dokopy, aby sme vám vysvetlili, ako parasails fungujú!

Časť 1: Pripútanie sa

Vopred si vyberiete typ sedadla, ktoré chcete použiť na jazdu padákom, buď gondolu alebo postroj. Mali by ste si zarezervovať aj počet jazdcov, ktorí budú s vami prítomní, s maximálnym povoleným počtom troch.

Operátor lode alebo iní členovia personálu parasail vás zaistia na mieste. Dostanete záchrannú vestu, známu aj ako záchranná vesta. Rozhodujúci je strih vašej záchrannej vesty. Ak je vesta príliš voľná, môže sa vám pri páde do vody hneď zošmyknúť. Príliš tesná vesta môže obmedzovať dýchanie, čo je nebezpečné aj iným spôsobom.

Hľadáte priliehavý strih, ktorý vám umožní voľne dvíhať a pohybovať rukami a tiež bez problémov dýchať. Ak vám záchranná vesta nesedí, určite to povedzte niekomu skôr, ako vystúpite. Mali by ti zohnať inú vestu.

Čítať  10 vecí nebezpečnejších ako parasailing

Časť 2: Pripojenie ťažného lana

Ťažné lano alebo parasail lano je už pripevnené k vášmu krídlu parasail, ale teraz kapitán priviaže alebo zavesí druhú stranu lana k svojej lodi. Všetky spojenia budú bezpečné a pamätajte, že ťažné lano bude dostatočne dlhé, takže sa nebudete musieť báť, že praskne, keď sa loď začne vzďaľovať od vašej plachetnice.

Časť 3: Výstup!

Svoje parasailingové dobrodružstvo začnete buď v prístave alebo na pláži. Keď sa loď rozbehne (samozrejme pomaly), vzdialenosť vytvorená medzi vami a kapitánom potiahne ťažné lano a zdvihne vás. Keď sa jemný morský vánok zachytí vo vašom padáku, začnete stúpať do neba. Potom sa budete vznášať vzduchom, občas jemne ponoríte, ale väčšinou zostanete v rovnakej výške.

Ako vysoko? Podľa pravidiel FAA nemôžete vystúpiť nad 500 vertikálnych stôp. Váš kapitán to vie a bude udržiavať vašu výšku v tomto rozsahu alebo pod.

Množstvo času, ktorý strávite na oblohe, závisí od zakúpeného parasailingového balíka. Ak je váš balík na 40 minút, budete vo vzduchu asi 30 minút, možno o niečo dlhšie. Odfoťte sa, pozrite sa na oceán z jedinečného uhla pohľadu, pocítite morský vánok vo vlasoch a užite si to!

Časť 4: Zostupne

Keď sa vaša jazda blíži ku koncu, kapitán začne proces pristávania, o ktorom sme práve informovali v príspevku. Tu vám rýchlo zhrnieme, ako to funguje.

Hydraulický navijak pripevnený ku kapitánskej lodi môže ťahať vlečné lano. Ako sa dĺžka ťažného lana zmenšuje, dostávate sa bližšie k člnu, čo vás prirodzene znesie zo vzduchu. Nemôžeme dostatočne zdôrazniť, že ide o pekný, ľahký a postupný proces. Ako sme už povedali v našom článku o pristávaní, väčšina parasailerov si ani nevšimne, že zostup začal, kým sa nepriblížia k pláži.

Pre tých parasailers, ktorí hľadajú vzrušenie, teraz je čas, keď vám váš kapitán môže dovoliť šmyknúť sa po vode a namočiť si nohy, keď sa budete špliechať cez vlny. Tí, ktorí chcú pokojný zostup, nemusia nič požadovať, pretože to je predvolené pristátie.

Váš kapitán vás vysadí buď na ich plošine lode, alebo na prístavisku, z ktorého ste odišli. Rozdeľte nohy trochu od seba a buďte pripravení na pristátie. Akonáhle ste opäť na pevnej zemi, ste odpútaní z postroja alebo gondoly. Môžete si vyzliecť záchrannú vestu, vrátiť všetku výbavu a zvyšok dňa stráviť podľa ľubovôle.

Tipy na úspešný prvý parasailing

Aby ste sa na začiatku tejto vzrušujúcej cesty v oblakoch cítili ešte pohodlnejšie, tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali mať na pamäti, keď sa prvýkrát vydáte na parasailing.

Čítať  Sú barefoot topánky lepšie ako turistické topánky?

Poznať vekovú hranicu

Ak sa venujete parasailingu ako rodina a táto rodina zahŕňa aj deti, určite si skontrolujte hmotnostný limit pre parasailingovú spoločnosť, ktorú si chcete rezervovať. Väčšina spoločností umožňuje lietať jazdcom už od šiestich rokov, ale nie všetkým. Možno budete musieť podpísať vyhlásenie predtým, ako sa vaše dieťa bude môcť venovať parasailingu.

Pokiaľ ide o starších dospelých, pre parasailers neexistuje žiadna vonkajšia veková hranica. Musíte byť zdraví a mať určitú hmotnosť, ale to sú jediné požiadavky.

Nerobte si rezerváciu bez kontroly počasia

Na Floride ste len päť dní, takže to obmedzuje vaše okno na parasailing. Dokonca aj tak, matka príroda sa o vašu dovolenku, otvorene povedané, nestará. Ak má pršať, je to strata času a peňazí rezervovať si výlet na parasailing v ten deň. Skontrolujte počasie a uistite sa, že je kompatibilné s tým, čo chcete robiť. Chcete slnečný deň, ideálne nie príliš horúci, s miernym vetrom, ale nie príliš prudkým.

Rezervujte skoro

Parasailing je obľúbenou aktivitou, najmä pri návšteve dovolenkových destinácií ako Virginia Beach alebo Miami. Ak vo vašej mysli skrsla myšlienka parasailingu, môžete si byť istí, že to isté platí pre stovky ďalších turistov. Čím skôr si môžete rezervovať (samozrejme, ak to počasie dovolí), tým lepšie. Ideálne je aspoň dva až tri dni vopred.

Parasail skôr ako neskôr

Keď si rezervujete miesto, skúste byť jednou z prvých parasailingových skupín dňa. Počasie bude chladnejšie, môžete mať miernejší vietor a oceán nebude taký búrlivý. To prispieva k dokonalému prvému zážitku z parasailingu.

Prineste si plavky

Možno nemáte v úmysle zmoknúť a kapitán bude určite rešpektovať vaše želania, ale vy ani kapitán nemôžete ovládať oceán. Mohla by vás postriekať alebo zahmliť vlna alebo dokonca trochu zvlhnúť, keď vyleziete do sedadla parasail alebo vystúpite po skončení jazdy. Namiesto toho, aby ste riskovali, že budete sedieť v mokrom oblečení, oblečte si niečo, čo má byť premočené ako plavky.

Záverečné myšlienky

Parasails sa skladajú z ťažného lana, vašej gondoly alebo postroja a krídla parasail alebo padáku. Teraz, keď už viete, ako všetko funguje, budete sa cítiť oveľa lepšie pri rezervácii výletu parasailingom pre rodinu!

Súvisiaci obsah

Pri rozhodovaní, či je parasailing pre vás to pravé, ste zohľadnili také veci, ako je váš rozpočet a dostupné miesta na parasailing vo vašom okolí. Je vaša váha niečo iné, čo musíte brať do úvahy? Ak áno, aký je hmotnostný limit pre parasailing?