Ako fungujú nadčasy v hokeji?

Predĺženie v hokeji, ako v každom športe, je časový úsek, ktorý sa používa na určenie víťaza zápasu, ktorý je na konci riadneho hracieho času nerozhodný. Hokejové predĺženie spadá do kategórie „náhla smrť“, čo znamená, že tím, ktorý ako prvý skóruje, vyhráva, no existujú určité variácie. Počas základnej časti Národnej hokejovej ligy po nerozhodných zápasoch nasleduje päťminútové predĺženie. Predĺženie sa hrá štyria proti štyrom, pričom v základnej hre je päť hráčov na každej strane.

Ak ani jeden z tímov neskóruje počas ďalších piatich minút, tímy sa pustia do „rozstrelu“. V rozstrele si každý tím vyberie troch hráčov, ktorí budú strieľať, čo je v podstate trestné strieľanie – hra jeden na jedného medzi jedným hráčom a brankárom druhého tímu. Družstvá sa striedajú v penaltových rozstreloch a víťazom sa stáva družstvo s najviac gólmi z troch pokusov. Ak tímy zostanú nerozhodné po troch kolách rozstrelu, pridávajú sa ďalšie kolá, kým sa nerozhodne nerozhodný výsledok. Streľby sa často používajú aj v medzinárodnej hre, hoci medzinárodné streľby zvyčajne pozostávajú z piatich kôl namiesto troch.

V posezónnej sezóne NHL – play off Stanleyho pohára – sa nepoužívajú žiadne rozstrely, ale remízy nie sú povolené. Ak je zápas nerozhodný na konci pravidiel, tímy hrajú štandardné predĺženie v dĺžke 20 minút. Stále je to náhla smrť, ale obdobie je dlhšie. Ak tímy zostanú nerozhodné aj po prvom predĺžení, nasleduje podobný interval ako medzi riadnym hracím časom a tímy pokračujú v hre ďalším 20-minútovým predĺžením. Toto pokračuje, kým jeden tím neskóruje.

Keďže skórovanie je v hokeji pomerne zriedkavé, tento štýl predĺženia môže niektoré zápasy extrémne predĺžiť. Najdlhším zápasom v histórii NHL bol zápas play off medzi Detroit Red Wings a Montreal Maroons v roku 1936, ktorý Detroit vyhral 1:0 po viac ako 116 minútach predĺženia, čiže takmer šiestich celých predĺženiach. Šesť predĺžení sa rovná dvom úplným riadnym zápasom, všetky sa hrajú po troch riadnych hracích časoch.

Čo sú to liate hračky?

Štrnástykrát sa finále Stanley Cupu skončilo gólom v predĺžení. Naposledy to bolo v roku 2000, keď Jason Arnott z New Jersey skóroval proti brankárovi Dallasu Edovi Belfourovi v druhom predĺžení 6. zápasu, čím dal Devils Stanley Cup.