Ako funguje zipsová linka?

Kamarát ťa požiadal, aby si si s nimi tento víkend zazipsoval. Nevidíte dôvod, prečo by ste mali povedať nie, ale chceli by ste sa o tomto procese pred cestou trochu viac poučiť. Keď ziplineš, ako presne to celé funguje?

Zipsová línia funguje väčšinou prostredníctvom gravitácie, pričom začínate vo vysokom bode na platforme a potom jazdíte po káblovom systéme dole do nižšieho bodu. Menšie trenie medzi kladkou a lankom zvyšuje rýchlosť vášho terminálu, takže môžete jazdiť rýchlo. Zipsová šnúra bude obsahovať aj brzdy, aby ste mohli bezpečne zastaviť.

Ak sa chcete dozvedieť ešte viac o tom, ako fungujú zipsy, ste na správnom mieste. V dnešnom článku si preberieme časti zipsovej šnúry, vedu a fyziku zipliningu a ako fungujú brzdy zipsovej šnúry. Kým dočítate, budete pripravení na jazdu!

Časti zipsovej linky

Je ťažké vysvetliť, ako zipsová šnúra funguje bez toho, aby ste najprv identifikovali rôzne časti zipsového systému. Tu je to, čo potrebujete vedieť.

Vozík

Hoci pri zipsovaní nesedíte, jazdíte v sede. Vozidlo, v ktorom sa nachádzate, je známe ako vozík. Väčšina vozíkov je prispôsobená vašej telesnej hmotnosti a veľkosť vozíka môže ovplyvniť rýchlosť zipsovania. Zvyčajne si nemusíte robiť starosti s výberom správnej veľkosti vozíka, pretože to je zodpovednosťou zipliningovej spoločnosti.

Platformy

Ako sme sa už dotkli v úvode, celý základ zipliningu spočíva v tom, že začínate vo vyššom bode a potom kĺžete dole do nižšieho bodu. Tieto dva body sú platformy. Vrchná plošina by mala byť topograficky navrhnutá v takej výške, aby sa gravitácia mohla ujať, keď začnete jazdiť po linke, pretože vám to poskytne uspokojivejšiu jazdu. Šírka platformy by vám mala umožniť pohodlne stáť bez toho, aby ste mali pocit, že balansujete od okraja.

Brzdy

Budeme mať celú časť o tom, ako sa zipsy zastavujú, ale teraz chceme spomenúť, že áno, brzdy sú súčasťou zipliningového systému. Ak niečo také, spoločnosť ziplining by mala poskytnúť primárnu súpravu bŕzd a potom súpravu záložných bŕzd, ktoré budú funkčné, ak prvá súprava prestane z akéhokoľvek dôvodu fungovať.

Čítať  Koľko vážia táborníci v slzách?

Kábel

Kábel je samotná zipsová šnúra. Práve sme napísali skvelý úvodný príspevok o zipsových kábloch, ktorý by ste si mali pozrieť, ak ste ho zmeškali. Väčšina zipsových káblov je vyrobená z pozinkovaného drôteného lana, ktoré je pevnejšie ako nehrdzavejúca oceľ. Každý kábel v lane obsahuje sériu menších káblov pre väčšiu odolnosť. Pozinkované lano je pripevnené ku kladke a kladka je to, čo vás vedie dole, keď idete zipsovať.

Ako funguje zipsová linka? Ako hrá veda úlohu

Dobre, takže teraz, keď sme dostali toto vysvetlenie z cesty, poďme sa porozprávať o tom, ako funguje zips. Po prvé, keď dorazíte na miesto určenia na zipsovanie, ste vybavení v postroji a potom sa pripnete na kábel zipsovania. Pamätajte, že samotný kábel je pripevnený ku kladke a systém kladiek je to, čo vás presúva z prvej plošiny na druhú.

No, to a gravitácia. Keby sme nemali gravitáciu, tak keď by ste vystúpili z plošiny, zostali by ste tam len visieť. Našťastie sa to vôbec nedeje. Sklonený dizajn zipline z vyššej platformy na nižšiu platformu vás ťahá dole.

Tu nehrá úlohu len gravitácia, ale aj zotrvačnosť. Táto fyzikálna vlastnosť určuje, že hmota sa bude pohybovať v priamom smere, kým ju nezastaví vonkajšia sila, ako napríklad brzdy zipsu.

Pri zipsovaní sa nemusíte báť, že pôjdete pomaly. Systém kladky riadi trenie počas jazdy, čo vám umožňuje dosiahnuť rýchlosť, ktorú si užívajú milovníci vzrušenia. Dôvodom je, že v porovnaní s kĺzaním vytvára rolovanie po lane zipsu menšie trenie. Keďže trenie má väčšiu silu ako gravitácia, potrebujete menší stupeň trenia. Čím strmšia je zipline, tým rýchlejšie zvyčajne pôjdete, ale o rýchlosti si povieme viac o niečo neskôr, takže si to určite skontrolujte!

Ako zastaviť zipsovú linku

Svištíte po zipsovej čiare celkom dobrou rýchlosťou. Naozaj si užívate, ale teraz začínate premýšľať, kedy a ako sa zastavíte. No, ako sme už spomenuli, zipline systém má brzdy aj záložnú sadu bŕzd. Brzdy môžu byť aktívne alebo pasívne. S aktívnymi brzdami sa môžete manuálne spomaliť. To sa hodí pri zjazde zo strmých svahov alebo ak máte vysokú maximálnu rýchlosť.

Čítať  Ako lieta teplovzdušný balón?

Čo pri ziplinovaní uvidíte oveľa častejšie, sú pasívne brzdy. Tieto brzdy nie sú ovládané jazdcami. Namiesto toho je dizajn dráhy zipsu taký, že sa línia prirodzene zužuje, aby vás zastavila.

Keď sa takto zastavíte, v hre je niekoľko fyzikálnych vlastností. Jedným z nich je trenie vlasca. Ak používate aktívne brzdy ako súčasť zipline systému, potom budete nosiť rukavice, aby ste mohli zvýšiť trenie, aby sa zips spomalil. Pamätajte, že sila trenia je silnejšia ako sila gravitácie, a preto sa pomocou tejto metódy môžete spomaliť.

Druhou fyzikálnou silou, ktorá vám pomáha zastaviť pri ziplinovaní, je odpor vzduchu. Pýtate sa, čo je odpor vzduchu? Je to teória dynamiky tekutín, ktorá nám hovorí, že odpor pôsobí opačne ako relatívny pohyb na akomkoľvek pohybujúcom sa objekte a jeho okolitej tekutine. Existuje celý komplexný vzorec odporu vzduchu, ktorý zahŕňa konštantnú rýchlosť, odpor a hustotu vzduchu.

Dlhé a krátke je toto. Keď sa predmet v pohybe pohybuje rýchlo, ako napríklad zips, jeho odpor vzduchu sa zvyšuje. Keď sa to stane, vaša zipsová šnúra dosiahne konečnú rýchlosť, ktorá ovplyvňuje rýchlosť voľne padajúceho objektu, keď jeho odpor bráni objektu v ďalšom zvyšovaní rýchlosti. Inými slovami, pri ziplinovaní koncová rýchlosť určuje, aká bude vaša maximálna rýchlosť.

S väčším odporom vzduchu aplikovaným na zips sa vaša rýchlosť začne spomaľovať a nakoniec sa zastaví. Tak isto by ste mohli povedať, že brzdy vám pomohli zastaviť, ale v hre je oveľa viac vedy, ako ste si možno uvedomovali!

Ako rýchlo idete pri zipsovaní?

Ako sme povedali, poďme sa teraz pustiť do diskusie o rýchlosti zipliningu. Priemerná rýchlosť pri jazde na zipline je kdekoľvek od 21 do 30 míľ za hodinu až po 31 až 40 míľ za hodinu a niekedy až 50 míľ za hodinu. Asi sa pýtate, prečo ten rozdiel v rýchlosti? Ako rýchlo môžete cestovať na zips linke závisí od niekoľkých faktorov, takže poďme teraz na tie.

Čítať  Jazda na kajaku v tehotenstve? Sprievodca pre kajak pri prenášaní

Ako dlhý je rad

Krátka jazda na zipse vám nedovolí dosiahnuť vysoké rýchlosti v rovnakej miere ako pri dlhšej jazde. Čím viac času máte na zipse, tým bližšie sa môžete priblížiť k dosiahnutiu konečnej rýchlosti. Je to preto, že gravitácia a zotrvačnosť majú viac času na prácu.

Uhol sklonu

Ani pri najdlhšej jazde na zips, ak nie je svah alebo ak je svah veľmi nevýrazný, nepôjdete rýchlo. Pamätajte, že gravitácia je sila, ktorá ťahá smerom nadol, čo znamená, že musíte byť vyššie, aby gravitácia urobila svoju vec. Nielen to, ale vaša konečná rýchlosť sa zvyšuje s uhlom sklonu, čo opäť zvyšuje rýchlosť vašej jazdy.

Tvoja váha

Posledným faktorom, ktorý ovplyvňuje rýchlosť zipsovania, je vaša váha. Aj keď by ste si mohli myslieť, že niekto, kto váži viac, musí cestovať po linke pomalšie, opak je pravdou. Objekt, ktorý váži viac, má väčšiu konečnú rýchlosť v porovnaní s ľahším objektom, pretože jeho gravitačná sila je väčšia. Objekt ľahšie dosiahne konečnú rýchlosť a svoj maximálny rýchlostný potenciál dosiahne za kratší čas.

Záverečné myšlienky

Pri ziplinovaní stojíte na vysokej platforme a potom jazdíte po šnúre, ktorá je pripevnená k systému kladky. Fyzikálne princípy ako gravitácia, zotrvačnosť, konečná rýchlosť a odpor vzduchu ovplyvňujú, ako rýchlo pôjdete, ale nie sú to jediné faktory, ktoré majú vplyv. Vaša váha, uhol sklonu a dĺžka jazdy môžu tiež ovplyvniť vašu rýchlosť. Dokonca aj zastavenie zipsu je vedecké, vyžaduje si odpor vzduchu a trenie.

Dúfame, že keď sa dozviete, ako zipline fungujú, budete sa cítiť dostatočne sebavedomí na to, aby ste si naplánovali ziplining ešte dnes!