Ako funguje rýchlomer vodného skútra? Je to presné?

Hoci vám jazda na vodnom skútri dáva veľkú slobodu, povolená rýchlosť pobrežnej stráže je 65 míľ za hodinu. Ak chcete zistiť, či máte správnu rýchlosť, skontrolujte rýchlomer svojho vodného skútra. O používaní rýchlomera ste už počuli zmiešané veci, napríklad to, že nie je vždy presný. Je to pravda? Ako vlastne funguje rýchlomer?

Rýchlomery vodných skútrov fungujú takto: káble sa pripájajú k rýchlomeru a káble sa otáčajú, čím sa pohybuje vnútorný magnet v miske rýchlomera. Pohár ukazuje rýchlosť vášho vodného skútra, ale nanešťastie je to zriedka presné, niekedy je to o 20, dokonca aj 30 míľ za hodinu!

Počkajte, to je obrovský rozdiel medzi vašou skutočnou rýchlosťou a nameranou rýchlosťou. Prečo sú rýchlomery vodných skútrov také nepresné? Existuje niečo, čo môžete urobiť, aby ste získali pravdivejšie údaje, aby ste mohli dodržať povolenú rýchlosť? O tom všetkom a ešte oveľa viac budeme diskutovať v tomto príspevku, takže pokračujte v čítaní!

Ako funguje rýchlomer vodného skútra?

Ako každé vozidlo, aj váš vodný skúter má rýchlomer. Toto je často zabudované do prístrojovej dosky, ale môže ísť o samostatné (a ľahšie odnímateľné) zariadenie. Keď zrýchlite na vodnom skútri, pohybuje sa aj rýchlomer, ktorý na svojom meradle zobrazuje vašu predpokladanú rýchlosť.

Čo sa deje za vonkajšou stranou rýchlomera, ktorá mu umožňuje určiť vašu rýchlosť? No, ako funguje rýchlomer vodného skútra, sa môže líšiť od modelu k modelu, ale tu je základný prehľad toho, ako by mal rýchlomer fungovať.

Z rýchlomera vášho vodného skútra vychádza séria káblov známych ako hnacie káble. Tie sú dostatočne flexibilné na pohyb, keďže sa musia často otáčať. Keď je váš vodný skúter v pokoji, mali by byť aj káble pohonu. Aby ste ukázali vašu rýchlosť, káble sa začnú otáčať, keď získate rýchlosť. Pohybuje sa nielen jedna časť kábla, ale aj druhá strana.

Pohyb kábla najbližšie k magnetu rýchlomera aktivuje tento komponent. Magnet je súčasťou pohára rýchlomera, známeho aj ako rýchlomer. Speedcup obsahuje ručičku rýchlomera, ktorá sa pohybuje nahor alebo nadol, keď naberáte a strácate rýchlosť.

Magnet sa otáča okolo rýchleho pohára a pri tom vytvára svoje vlastné magnetické pole. Teraz v ňom rýchlo prechádzajú elektrické prúdy. Krútiaci moment rýchleho pohára sa zvyšuje, čo tlačí pohár v smere magnetického poľa. Keď sa magnet pohybuje rýchlejšie, intenzita magnetického poľa sa zvyšuje, čo tlačí ručičku rýchlomera nahor a nahor.

Poslednou časťou rýchlomera vodného skútra je vlásenka. Tento malý komponent dokáže odolať sile speedcupu, aby udržal polohu ihly, keď sa vodný skúter nepohybuje. Inými slovami, vlásenka drží ihlu presne na nule.

Čítať  Aká je priemerná hmotnosť snežného skútra? (s príkladmi top modelov)

Sú hodnoty rýchlomeru vodného skútra presné?

Časti rýchlomera na vodnom skútri sa až tak nelíšia od toho, čo by ste videli v aute alebo kamióne. Napriek tomu viete, že keď nastúpite do svojho vozidla a uvidíte pohyb ručičky rýchlomera, môžete sa spoľahnúť, že skutočne idete takou rýchlosťou.

Medzi majiteľmi vodných skútrov sa objavil znepokojivý trend. Ich údaje z tachometra sú často nepresné, a to nielen o 3 míle za hodinu, ale niekedy aj o 30 míľ za hodinu alebo viac. Tu je vlákno na fóre PWC dnes s plagátmi, ktoré lamentujú práve nad touto skutočnosťou.

Väčšina vodných lyžiarov zistí, že ich rýchlomer výrazne prevyšuje skutočnú rýchlosť, ale niektorí jazdci si všimli, že rýchlomer zaostáva. To posledné je ešte desivejšie!

Môže sa vám to zdať ako zvláštny jav. Vodné skútre sú vyrábané tak, aby boli vrcholom výkonu. Medzi značky, ktoré ich vyrábajú, patria Polaris, Honda, Kawasaki, Sea-Doo a Yamaha. Nejde o maličké neznáme firmy, ani o značky neznáme motorové vozidlá všetkého druhu.

Žiadny takýto výrobca by určite nevyrobil vodný skúter alebo akékoľvek iné vozidlo s takým do očí bijúcim problémom, akým je nepresný rýchlomer. To musí byť problém len pri starších vodných skútroch, však? Hoci by to bolo pekné, keby to tak bolo, nie je to tak. Vodné skútre od všetkých výrobcov a všetkých vekových kategórií môžu mať nepresné merače rýchlosti.

prečo?

Rýchlomer v rýchlomere vášho vodného skútra stlačí ručičku v reakcii na silu magnetického poľa, však? Čo ak to však nie je jediná sila, ktorá sa aplikuje na speedcup? Čo ak koliesko rýchlostného nástavca za jazdnou doskou smerom k spodnej časti lyže vytváralo vlastnú silu, ktorá spôsobí, že rýchlostný pohárik posunie ihlu oveľa vyššie, ako by mala?

Toto nie sú hypotetické veci, pretože presne to sa deje. Rýchlostné koliesko, ktoré sedí vo vode, môže byť ovplyvnené všeličím. Ak je voda trochu špinavá, môže to zmeniť spôsob jej otáčania. Ak je vaša jazdná doska otvorená a vetraná, môže to mať vplyv aj na koleso rýchlika.

To všetko má za následok rýchlosť odčítania, ktorá ani zďaleka nenaznačuje rýchlosť, ktorou riadite svoj vodný skúter.

Je to taká veľká vec, že ​​váš rýchlomer na vodnom skútri je nepresný?

Dobre, takže údaj z tachometra na vodnom skútri nie je dokonalý. Je to naozaj taká obrovská záležitosť na konci dňa? Koniec koncov, všetko ostatné, čo súvisí s vaším vodným skútrom, funguje perfektne, len rýchlomer je trochu nemotorný.

Čítať  Ako zabrániť roztopeniu snehovej gule

Ak je váš rýchlomer vypnutý, je to skutočne veľký problém. Pamätajte, že pobrežná stráž má zavedené pravidlá pre vodných lyžiarov, ako ste vy. Ako sme povedali v úvode, rýchlostný limit pobrežnej stráže je 65 MPH. Ak prekročíte túto rýchlosť, pretože nemôžete dôverovať svojmu rýchlomeru, v najhoršom prípade vás môžu zatknúť za prekročenie rýchlosti.

Pýtate sa, kto má právomoc vás zatknúť? Napríklad pobrežná stráž. Mimo nich vás môžu stiahnuť a spútať aj člny orgánov činných v trestnom konaní.

Nie vždy vás nevyhnutne hneď zatknú. Ak je to váš prvý priestupok alebo ak nejdete tak rýchlo, môžete dostať iba ústne varovanie. V takejto situácii sa považujte za veľmi šťastného.

Ďalším trestom je pokuta za prekročenie rýchlosti na vodnom skútri. Horšie ako to je ukončenie príkazu na plavbu, kde sa musíte okamžite vrátiť na pristátie. Orgány činné v trestnom konaní budú tiež očakávať, že si opravíte rýchlomer skôr, ako budete môcť znova vyraziť.

Čo môžete urobiť, aby ste získali presnejšie čísla z rýchlomera na vodnom skútri?

Dobre, takže je to pre bezpečnosť všetkých a váš čistý právny záznam, že rýchlomer vášho vodného skútra funguje lepšie ako v súčasnosti. Aké sú vaše možnosti na získanie presnejších čísel?

Kúpte si nový vodný skúter

No, po prvé, môžete upgradovať svoj vodný skúter na nový model. Najlepšie budú fungovať čerstvé vodné skútre vyrábané vo výrobe s úplne novými komponentmi, vrátane rýchlomera. Ísť touto cestou však nevyhnutne vedie k tomu, že váš rýchlomer opäť zlyhá, pretože svoj vodný skúter používate stále viac a viac, takže ste v tejto nekonečnej slučke nákupu nových vodných skútrov. Finančne to nie je žiadna sranda.

Použite aplikáciu GPS pre vodné skútre

Môžete tiež pracovať s tým, čo máte, merať svoju rýchlosť v aplikácii GPS navrhnutej na presnejšie vytváranie rýchlostných záznamov. Aplikácia tachometra GPS, známa tiež ako aplikácia počítadla kilometrov, má hodnotenie presnosti približne 99 percent, ale to samozrejme závisí od aplikácie, ktorú si stiahnete.

Mnoho takýchto aplikácií môže fungovať, ak ste offline, a sú určené na sledovanie vašej rýchlosti aj pri iných aktivitách, ako je lietanie v lietadle, bicyklovanie, jazda vlakom alebo autobusom, beh, chôdza a dokonca aj šoférovanie.

Tu sú niektoré aplikácie na meranie rýchlosti GPS, ktoré sú vysoko odporúčané vodnými lyžiarmi.

 1. DigiHUD
Čítať  Najlepšie kempingové stany pre 2-3 osoby

Prvá aplikácia je DigiHUD, ktorý je dostupný v obchode Google Play. Táto bezplatná aplikácia funguje bez ohľadu na to, či máte mobilné pripojenie, ktoré môže byť fľakaté, keď ste vo vode na vodnom skútri.

HUD v DigiHUD znamená head-up displej, ktorý zobrazuje informácie, ako je vaša prejdená vzdialenosť a vaša aktuálna rýchlosť. Predvolený je normálny režim zobrazenia, ale môžete prepnúť aj do režimu HUD. Tento režim funguje ako zrkadlové zobrazenie vašej rýchlosti, niečo ako odraz na čelnom skle. DigiHUD odporúča použiť tento režim, ak jazdíte na vodnom skútri po zotmení.

Tu je prehľad všetkých údajov, ktoré vám DigiHUD môže zobraziť na vašom virtuálnom rýchlomere:

 • Indikátor stavu batérie
 • Čas
 • Počítadlo kilometrov
 • Štatistiky
 • Kompas
 • Prejdená vzdialenosť
 • Najvyššia rýchlosť
 • Priemerná rýchlosť
 • Aktuálna rýchlosť

Prepínajte medzi zobrazením rýchlosti v uzloch, kilometroch za hodinu (KMH) alebo MPH.

 1. Dynomaster

Dynomaster je určená pre pretekárov dragsterov, ale vodní lyžiari ju používajú neustále, najmä ak vezmeme do úvahy, že táto aplikácia je bezplatná. Dynomaster, ktorý sa spolieha na Bluetooth GPS, vám umožňuje prispôsobiť si rýchlomer tak, aby zobrazoval iba informácie, ktoré sú pre vás v danom čase najrelevantnejšie.

Pomocou Dyno Graphs sa môžete vrátiť a skontrolovať svoje čísla počas trvania vašej cesty. Dynomaster je dokonca kompatibilný s programom Microsoft Excel na export údajov, ako aj s aplikáciou Google Earth.

 1. SpeedView

Konečná aplikácia pre meranie rýchlosti GPS, ktorú môžete zvážiť, je SpeedView, ktorá je dostupná iba pre používateľov systému Android v obchode Google Play. SpeedView, ktorý sa nazýva „pokročilá aplikácia na meranie rýchlosti“, berie údaje z GPS vášho Androidu na vytvorenie grafu rýchlosti počas jazdy na vodnom skútri. Graf poskytuje také údaje, ako dlho ste cestovali, vašu vzdialenosť, smer a priemernú rýchlosť.

Priložený lineárny kompas vás udrží na správnej ceste zakaždým, keď sa vydáte na vodný skúter. Ak zhromaždíte údaje o jazde, ktoré si chcete ponechať, SpeedView ich exportuje do programov, ako je Google Earth a ďalšie.

Záverečné myšlienky

Rýchlomery vodného skútra majú veľa spoločného s rýchlomerom, ktorý používate každý deň vo svojom aute. Je tu len jeden kľúčový rozdiel: rýchlobežné koliesko vodného skútra vedie k mnohým nepresnostiam pri čítaní rýchlosti. Namiesto toho, aby ste riskovali, že dostanete lístok alebo dokonca zatknú za prekročenie rýchlosti, je pre vás oveľa lepšie použiť aplikáciu tachometra GPS.