Ako Fantasy Baseball funguje?

Fantasy baseball je hra, v ktorej hráči vyhrávajú alebo prehrávajú na základe skutočných štatistík zostavených hráčmi prvoligového baseballu. Existuje mnoho fantastických športov, vrátane futbalu, basketbalu a hokeja, ale fantasy bejzbal bol prvý. Bol vytvorený v roku 1979 a rozrástol sa z praktizovania len tými, ktorí sa extrémne zaujímajú o bejzbalové štatistiky, na multimiliónový priemysel.

V typickej fantasy baseballovej lige bude 10 až 16 ľudí „vlastniť“ tímy. Zvyčajne existuje draft, kde si každý majiteľ vyberie skutočných hráčov, ktorí budú v jeho tíme. Každý majiteľ si musí zostaviť súpisku, ktorá zvyčajne obsahuje jedného hráča pre každú vnútornú pozíciu, vrátane chytača, troch až piatich vonku, pomocného hráča – pozíciu, ktorú možno obsadiť akýmkoľvek stopérom, bez ohľadu na jeho aktuálnu pozíciu – a často aj iné varianty, napr. ako „centrový záložník“ a „rohový záložník“. Každý fantasy baseballový tím má tiež nadhadzovací tím, ktorý môže byť naplnený štartérmi a odľahčovačmi. Štatistický výstup týchto hráčov určuje osud tímu.

Pôvodný štýl fantasy baseballu sa nazýva „Rotisserie“ baseball. Každý tím zvyčajne súťaží v 10 štatistických kategóriách: Behy, Home Runs, Scored Runs (RBI), Stolen Bases a Batting Average pre odpalov; výhry, spasenia, stávky, priemerný získaný počet bodov (ERA) a chôdza/údery na nadhodenú smenu (WHIP) pre nadhadzovačov – a možno viac či menej v závislosti od pravidiel ligy. Tím na prvom mieste v danej kategórii získava najviac bodov, zatiaľ čo tím na poslednom mieste v danej kategórii získava najmenej bodov. Body v každej kategórii sa sčítajú a tím s najvyšším počtom bodov vyhráva.

Iný typ fantasy baseballovej ligy sa nazýva liga typu head-to-head. Ide o to, že jeden tím hrá týždeň proti druhému tímu, pričom každý tím získa „výhru“ alebo „porážku“ v každej kategórii. Výhry a prehry sa sčítavajú za celú sezónu a tím s najvyšším percentom výhier vyhráva.

  Aké sú najčastejšie občerstvenie počas Super Bowl®?

Existujú desiatky variácií štandardných pravidiel fantasy baseballu. Rôzne ligy majú rôzne typy draftov, rôzne pozície, ktoré treba obsadiť, rôzne kategórie, ktoré sa budú bodovať atď. Koncepty sa môžu konať osobne alebo online na jednej z niekoľkých stránok baseballovej fantázie. Existujú aj aukčné návrhy, kde majitelia „dražia“ hráčov, ktorých chcú do svojich tímov. Existujú dokonca fantasy baseballové ligy, ktoré využívajú iba hráčov národnej ligy alebo iba hráčov americkej ligy. Tieto sú bežne označované len ako ligy NL a iba AL.