Ako držať pozemnú hokejku

Ak nesprávne držíte pozemnú hokejku, skracujete sa. Každej strele alebo prihrávke chýba sila, ktorú by mohla mať. V niektorých prípadoch môže byť váš tím dokonca potrestaný za nesprávne zaobchádzanie s hokejkou. Ako by ste mali držať pozemnú hokejku?

Držanie pozemnej hokejky si vyžaduje naučiť sa základnému úchopu, kde ľavá ruka ide blízko vrchu hokejky a pravá ruka je na rukoväti, ktorá je známa ako kryt na hokejke. Váš ukazovák a palec urobia V na okraji palca.

Ak ste zmätení niektorými výrazmi, ktoré sme použili vo vyššie uvedenom odseku, v čase, keď prečítate, už nebudete. Ďalej si prejdeme základy držania pozemnej hokejky oveľa podrobnejšie. Budeme tiež diskutovať o pokročilých konceptoch manipulácie s palicami, tak si to vyskúšajte!

Základy držania pozemnej hokejky

Skôr než sa dostanete k pokročilejším technikám, ako je spätný úchop alebo držanie palice jednou rukou, musíte zvládnuť základy. A aby ste to dosiahli, musíte pochopiť všetky časti vašej pozemnej hokejky. Tu je rýchly prehľad.

  • Grip: Rukoväť je najvrchnejšia časť hokejky. Môžete ju odlíšiť od zvyšku palice, pretože je pokrytá materiálom, či už je to koža, guma alebo semiš.
  • Rukoväť: Rukoväť je základom hokejky. Je dlhý a rovný. Rukoväť sa niekedy nazýva stopka.
  • hlava: Hlava vašej hokejky je začiatkom zakrivenia hokejky. Hráči si môžu vybrať z hláv v tvare midi, maxi alebo J.
  • tvár: Tvár je plochý predný povrch vašej pozemnej hokejky.
  • Päta: Päta je zaoblený zadný okraj hokejky.
  • prst na nohe: Špička hokejky na pozemnej hokejke je opačným zaobleným okrajom.

Dobre, s týmito základnými pojmami z cesty, poďme sa pustiť do toho, ako držíte hokejku pre začiatočníkov.

Položte ľavú ruku na hornú časť palice a pravú na základňu rukoväte. Ak sú vaše ruky umiestnené správne, potom sa váš ukazovák a palec dotknú a vytvoria tvar V. Toto by sa malo vyskytnúť na oboch rukách.

Obe V by mali byť naklonené k špičke vašej hokejky, takže ak vaše ruky teraz nie sú v tejto polohe, odporúčame ich upraviť tak, aby boli.

Bude to na prvý pohľad nepríjemné, najmä ak ste v pozemnom hokeji úplný začiatočník? To sa veru. Odporúčame cvičiť základnú pozíciu palice tak často, ako len môžete, kým vaše ruky a prsty intuitívne nezapadnú na správne miesta.

Koniec koncov, základný úchop je najjednoduchší, takže sa pri ňom chcete cítiť pohodlne. Cvičenie urobí majstra!

Keď už ste na ihrisku a používate základný grip, bude sa vám to veľmi hodiť. Ak potrebujete pri hre zastaviť loptičku, táto rukoväť to umožňuje. To platí aj pre odpal lopty a driblovanie.

Pri manévrovaní s hokejkou v základnej polohe by sa vaša pravá ruka nikdy nemala pohnúť z pôvodnej polohy. Predstavte si túto ruku ako svoju kontrolnú ruku. Ak príliš pohnete pravou rukou, nebudete mať loptu pod kontrolou, čo by mohlo umožniť druhému tímu využiť výhodu!

Čítať  Aké dlhé je parasailové lano?

Je to vaša ľavá ruka, ktorú by ste mali používať na pohyb, otáčanie a iné manévrovanie s hokejkou v základnej polohe.

Pokročilé techniky držania hokejky

Nasledujúce techniky pozemnej hokejky možno považovať za pokročilejšie, ale všetky sa budete musieť naučiť, keď budete postupovať v hre. Preto musíme znova zopakovať dôležitosť zvládnutia základnej techniky predtým, ako prejdeme k akejkoľvek inej.

Aj keď sme sa už týchto techník na blogu dotkli, v tejto časti sa budeme venovať každej z nich ešte hlbšie.

Reverzná rukoväť

Každý hráč pozemného hokeja chce strieľať viac gólov a to všetko začína opačným úchopom. Napriek názvu tohto držadla neobraciate polohu rúk. Skôr si môžete predstaviť reverzný úchop ako pokračovanie alebo posun základného úchopu.

Ako teda urobiť spätný úchop? Začnite tým, že dáte ruky do základnej polohy úchopu. Potom umiestnite palicu tak, aby jej plochá strana smerovala nahor. Vyzerá to, že držíte pozemnú hokejku dozadu, ale o to ide.

S opačným úchopom teraz môžete švihnúť loptou. Švihnutie znamená použitie palice na zatlačenie lopty. Potom môžete zdvihnúť loptu do vzduchu alebo presunúť loptu po zemi.

Ak vám spoluhráč pošle leteckú prihrávku, môžete prijať jeho prihrávku opačným úchopom a priviesť loptu na zem bez toho, aby ste dostali trest.

Naberanie je ďalšou technikou, pri ktorej musíte vedieť obrátiť úchop. V pozemnom hokeji je kopček, keď urobíte prihrávku zo vzduchu z driblingu na ľavej strane ihriska.

V niektorých prípadoch možno budete musieť odpáliť žetóny od postrannej čiary. To sa zvyčajne stáva, keď obranca vyvíja tlak na slabú stranu ofenzívneho hráča, takže má problém streliť gól.

Pri čipovaní dajte palicu do polohy opačného uchopenia. Vaša strelecká noha by mala smerovať k bráne a lopte. Zamerajte sa na hranu pozemnej hokejky a urobte spätný švih.

Nakoniec môžete použiť spätný úchop na spätný úder alebo skórovanie. Takto strieľate góly so spätným úchopom. Zámerne využívate svoju slabú stránku, takže súperiaci tím sa na tejto strane nemôže brániť, čím sa vám otvára príležitosť streliť gól.

Rukoväť na panvicu

Druhý pokročilý spôsob držania pozemnej hokejky sa nazýva úchop panvice. Spätný chod, ktorý sme opísali v odseku vyššie, je možné vykonať výlučne s reverzným úchopom, ale veľkou pomocou môže byť aj úchop panvice.

Poďme sa porozprávať o tom, ako sa to robí. Chcete začať v podobnej pozícii ako pri reverznom úchope, s oboma rukami na vrchu palice. Vďaka umiestneniu vašich prstov to vytvorí grip s dvojitým V.

Čítať  Mám lietať na rybách, keď prší?

Potom otočte palicu tak, aby bola zarovnaná s povrchom poľa. Pritom by plochá strana palice mala smerovať nahor. Skontrolujte, či je palica rovnobežná so zemou; ak áno, máte panvicu uchopenú dole.

Okrem spätného chodu sa môžete spoľahnúť aj na rukoväť panvice pri akomkoľvek zametaní. Takéto dramatické zásahy nie sú pri hraní pozemného hokeja vždy vhod, ale ak si to chvíľa žiada, budete chcieť vedieť, ako sa to robí.

Kedykoľvek zasiahnete loptičku vnútornou časťou pozemnej hokejky, budete tiež chcieť prepnúť do polohy uchopenia panvice.

Grip Double-V

Poďme sa teraz baviť o gripe double-V. Ako pri každej inej technike, začnite položením oboch rúk na vrch palice. Máte dve možnosti, kam pôjde vaša pravá ruka v spojení s vašou ľavou rukou.

Vaša pravá ruka sa môže prekrývať s ľavou rukou alebo priamo pod ňou (neprekrývať sa). Vyskúšajte obe polohy, aby ste určili, ktorá je pre vás prirodzenejšia, a potom sa jej držte.

Tak či onak, vaše ruky urobia V medzi ukazovákom a palcom. Rovnako ako pri základnej technike úchopu, tvar V smeruje k špičke vašej hokejky. Ak nie, odporúčame vám upraviť pravú ruku namiesto ľavej. To môže tiež pomôcť, ak sa vaše ruky cítia nepríjemne, či už máte pravú ruku pod ľavou alebo nad vrchom.

Tento druh polohy rúk výrazne zvyšuje vašu silu úderu, a preto je dvojité V tak užitočné. Budete mať oveľa viac sily ako zvyčajne, ale kľúčové je držať ruky pri sebe. Čím väčšia je vzdialenosť medzi vašimi rukami, tým slabšie sú vaše zásahy.

Rukoväť s krátkou rukoväťou

Poslednou pokročilou technikou úchopu je úchop s krátkou rukoväťou. Položíte ruky do polovice rukoväte pozemnej hokejky, preto je táto technika známa ako úchop s krátkou rukoväťou.

Tento sme si nechali na koniec, pretože poloha vašej ruky je veľmi podobná rukoväti s dvojitým V. Z tohto dôvodu je dobré si najprv zvyknúť na tento spôsob držania hokejky.

Položte ruky na rukoväť alebo hriadeľ palice s rukami blízko pri sebe. Tvar V, ktorý vytvoria vaše ruky, by mal byť nasmerovaný na zakrivenú časť vašej pozemnej hokejky blízko špičky.

Môže sa to zdať ako zvláštny spôsob držania palice, ale je to na skrátenie času potrebného na vykonanie spätného švihu alebo na dokončenie. To vám umožní rýchlo odpáliť loptu, takže môžete využiť otvor, ktorý uvidíte skôr, ako môže súper konať.

Slapshoty sa tiež oveľa ľahšie robia s úchopom s krátkou rukoväťou, takže ich vyskúšajte.

Ako držať pozemnú hokejku ľavou alebo pravou rukou

Či už ste pravák alebo ľavák, spôsob, akým držíte hokejku podľa vyššie uvedených pokynov, by sa nemal meniť. Ak potrebujete dať svoju nedominantnú ruku do dominantnej pozície, potom by ste to mali urobiť.

Čítať  Dokážete roztopiť snehovú guľu so zapaľovačom?

Zo začiatku by ste mohli mať pocit, že ste v nevýhode, no opak je pravdou. Keď sa prispôsobíte používaniu svojej nedominantnej ruky v pozemnom hokeji, máte pri hraní viac možností. Svojich súperov môžete prekvapiť hraním na slabšej strane.

Mimochodom, tá takzvaná slabšia strana nebude vždy taká. Keď budete viac hrať s oboma stranami a posilňovať ich, budete sa cítiť pohodlne pri hraní pozemného hokeja ľavou aj pravou rukou.

Ako držať pozemnú hokejku jednou rukou

Po chvíľke precvičovania a hrania sa s vyššie uvedenými technikami možno budete chcieť posunúť hru pozemného hokeja na ďalšiu úroveň. V takom prípade ste pripravení naučiť sa držať palicu jednou rukou.

Ovládanie palice jednou rukou v ľavej aj pravej ruke by vám malo byť pohodlné. Takáto hra je skvelý spôsob, ako posilniť svoju slabšiu ruku, aby ste boli ešte efektívnejší hráč pozemného hokeja!

Jednoručná pravá rukoväť

Ak na držanie pozemnej hokejky používate iba pravú ruku, chcete položiť ruku na hornú časť hokejky. Váš ukazovák a palec vytvoria tvar V, ktorý je nasmerovaný na špičku palice.

Na trávniku možno zistíte, že pre hranie je pohodlnejšie uchopenie jednou rukou, ale na tráve to nie je také dobré. Hráči pozemného hokeja tiež uprednostňujú správny úchop jednou rukou, keď chcú driblovať rýchlejšie, pretože im to táto technika umožňuje.

Jednoručný ľavákový úchop

Jednoručný ľavý úchop znamená držanie pozemnej hokejky v tejto ruke. Chcete, aby ste mali ruku na vrchu svojej hokejky, ako by ste ju držali iba pravou rukou.

Potom otočte palicu tak, aby plochá strana smerovala dopredu. Ukazovák a palec v tvare V by mal byť na zadnej strane palice, teda na opačnej strane, ako sa zakrivuje. Toto umiestnenie môže byť zo začiatku zložité, takže pokračujte v cvičení.

Ak potrebujete driblovať z ľavej strany, potom bude uchopenie hokejky ľavou rukou určite užitočné. Pokiaľ ide o uchopenie jednou rukou, hráči pozemného hokeja pravdepodobne používajú pravú ruku ako ľavú.

Záverečné myšlienky

Neexistuje žiadny spôsob, ako držať pozemnú hokejku. Začnete so základným úchopom, ale keď to zvládnete, naučíte sa techniky, ako je manipulácia s palicou jednou rukou, obrátený úchop, úchop na panvici alebo dvojité V.

Aby ste boli skutočne dobrým hráčom pozemného hokeja, musíte zvládnuť každú z techník, o ktorých sme dnes hovorili. Nezabudnite na to pomaly a často cvičte a toto majstrovstvo k vám raz príde!