Ako dlho vydržia pneumatiky RV?

Pneumatiky pre obytné autá prezúvate každú sezónu veľa, a preto sa s nimi snažíte zaobchádzať ako so zlatom, kedykoľvek sa nemotajú po poslednom úseku diaľnice, ktorý práve skúmate. Napriek tomu viete, že pneumatiky nevydržia večne, no nie ste si istí, kedy je čas vymeniť tie vaše. Aká je priemerná životnosť pneumatík pre RV?

Pneumatiky pre obytné vozidlá sa opotrebujú a bude potrebné ich vymeniť približne za tri až šesť rokov. Starostlivosťou a údržbou môžete mierne predĺžiť ich životnosť, ale dajte si pozor na to, aby ste tie isté pneumatiky nechali príliš dlho. Neposkytnú vhodnú trakciu.

V tomto sprievodcovi životnosťou pneumatík pre obytné vozidlá sa budeme zaoberať typmi pneumatík pre obytné vozidlá a ich životnosťou. Povieme vám tiež, ako spoznáte, že je čas na nové pneumatiky a ako vymeniť pneumatiky pre obytné vozidlá. Čaká nás veľa skvelých informácií, tak začnime!

Ako dlho budete mať pneumatiky pre RV?

Keď sa opäť vydáte na otvorenú cestu, stav vašich pneumatík je vždy vzadu vo vašej mysli. Za predpokladu, že nevrazíte do hlbokej diery alebo si neprepichnete klinec do pneumatiky, ako dlho vám vydržia pneumatiky pre obytné autá?

Závisí to od mnohých faktorov, ale všeobecná životnosť pneumatík pre obytné automobily je tri až šesť rokov.

Aké faktory umožňujú niektorým pneumatikám vydržať dvakrát dlhšie ako iným? Poďme si ich teraz prejsť.

Vek pneumatík

Ak ste si kúpili svoj obytný automobil úplne nový, viete, že pneumatiky, ktoré sú s ním dodávané, sú tiež nové. Pre tých, ktorí pričuchli k ojazdenému obytnému automobilu, je teraz vek vašich pneumatík záhadou. Môžu mať dva alebo sedem rokov. Pokiaľ vám predajca tieto informácie neprezradil, tak si nie ste vôbec istý.

To je samozrejmé, ale čím staršie sú vaše pneumatiky pre obytné autá, tým menej času s nimi máte.

Rozloženie hmotnosti

Správne rozloženie hmotnosti RV je neoddeliteľnou súčasťou z hľadiska bezpečnosti, ale to nie je všetko. Keď jedna strana vášho obytného auta nesie hlavnú váhu, pneumatiky na tejto strane sa opotrebúvajú oveľa rýchlejšie ako pneumatiky na ľahšej strane vozidla.

Aj keby ste pneumatiky otáčali (čo by ste naozaj mali, ak tak ešte nerobíte), nemusí to nevyhnutne pomôcť, aby vydržali dlhšie. Čerstvé pneumatiky by sa tiež rýchlo opotrebovali. Než sa nazdáte, všetky štyri pneumatiky by si vyžadovali okamžitú výmenu.

Keď je hmotnosť na vašom karavane rozložená správne, pneumatiky sa budú stále opotrebovávať, ale nie viac na jednej strane oproti druhej.

Atmosférické podmienky

Typ počasia, ktorému sú pneumatiky RV vystavené, má veľký rozdiel aj v ich životnosti. Jedna vec je jazdiť cez bežné zrážky, ako sú napríklad dažde, ale v snehu a iných vážnejších poveternostných udalostiach môže jazda zaťažiť pneumatiky.

Slnečné svetlo môže tiež znehodnotiť gumu pneumatík pre obytné automobily a opotrebovať ich, kým nezhnijú alebo sa nevytvoria praskliny a diery. Ochrana pneumatík pred UV žiarením je nevyhnutnosťou.

Čítať  Pristávajú teplovzdušné balóny na správnom mieste?

Geografia

Svet je také vzrušujúce miesto a radi by ste ho videli všetko. Cesty, ktoré dláždia našu krajinu, ako aj priľahlé krajiny, nie sú rovnaké. Môžete zistiť, že idete z dláždených úsekov diaľnice na prašné prašné cesty a potom späť. To robí číslo na pneumatikách vášho obytného auta.

Terén môže tiež spôsobiť predčasné opotrebovanie pneumatík. Keď vo svojom karavane často prechádzate horami alebo kopcami, vaše pneumatiky musia pracovať tvrdšie, aby stúpali. Dokonca aj brzdenie z dlhých kopcov môže opotrebovať pneumatiky.

Podmienky skladovania

Mnoho obytných áut dáva svojim karavanom prestávku medzi koncom roka a začiatkom jari budúceho roka. Predtým, ako vaše vozidlo beží na voľnobeh, by ste ho mali zazimovať, čo si vyžaduje aj starostlivosť o pneumatiky.

Pneumatiky RV by ste nemali držať priamo na zemi alebo nečistote, pretože teplota zeme je blízka teplote chladného vzduchu. Keď zem zamrzne a roztopí a potom znova zamrzne a roztopí, guma pneumatík sa môže poškodiť.

Pamätajte si, že pneumatiky pre obytné vozidlá by mali byť chránené pred UV žiarením, takže by mali byť v ideálnom prípade zakryté. Tiež musíte každých pár mesiacov otestovať tlak vzduchu, aj keď pneumatiky nepoužívate.

Štýl jazdy

Ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť životnosť vašich pneumatík pre obytné vozidlá, je váš osobný štýl jazdy. Trávite na ceste dlhé hodiny, aby ste sa rýchlejšie dostali do cieľa, alebo si dávate veľa prestávok? Ste šlapací typ vodiča alebo sa vám jazdí ľahšie?

V závislosti od toho, ako odpoviete na tieto otázky, môžu byť vaše pneumatiky v skvelom stave na pomerne dlhú dobu alebo ich treba vymeniť skôr.

Typy pneumatík pre RV a ich životnosť

Technicky existuje ešte jeden faktor, ktorý môže určiť životnosť vašich pneumatík pre obytné vozidlá, a to typ pneumatík, ktoré máte. Ako sme povedali, poďme sa pozrieť na rôzne typy pneumatík pre obytné autá a prediskutujeme životnosť každého z nich.

Pneumatiky plnené dusíkom

Keďže molekuly dusíka majú menšiu priepustnosť a väčšiu veľkosť v porovnaní s molekulami kyslíka, novým módnym trendom je napĺňať pneumatiky RV skôr dusíkom ako plynom.

Vonkajšie teploty neovplyvňujú pneumatiky plnené dusíkom v rovnakej miere. Dokonca aj v extrémnych podmienkach majú byť tieto pneumatiky jednoducho švihnuté.

Dusíkové pneumatiky si udržia tlak vzduchu dlhšie, pretože dusík sa vypúšťa pomalšie ako kyslík. Pneumatiky budete musieť dopĺňať oveľa menej často.

Avšak skôr, ako začnete svoje pneumatiky obytného auta plniť dusíkom, musíte ich úplne zbaviť kyslíka. To znamená naplniť, vypustiť a znova naplniť dvakrát až trikrát (alebo viackrát).

Pneumatiky RV plnené dusíkom vydržia približne tak dlho ako priemerné pneumatiky RV.

Predpäté pneumatiky

Bias-ply alebo bias pneumatiky obsahujú nylonové pásy, ktoré sa križujú v uhloch medzi 30 a 45 stupňami od stredovej čiary vlákna a potom sa prekrývajú. Výsledkom je behúň v tvare X.

Ak hľadáte pneumatiky pre obytné vozidlá, ktoré dokážu zvládnuť veľkú váhu, dizajn diagonálnych pneumatík spevňuje ich bočné steny. Vyvíjanie tohto tlaku na diagonálne pneumatiky však pre nich nie je z dlhodobého hľadiska zdravé. Z týchto pneumatík pre obytné vozidlá môžete získať iba 12 000 míľ, kým nebudú dobré.

Čítať  Môžete zipsovať linku, keď ste tehotná?

Radiálne pneumatiky

Tretím typom RV pneumatiky je radiálna pneumatika. Tentoraz sú vrstvy kordu pod uhlom 90 stupňov namiesto 45 stupňov, čo poskytuje radiálny smer pohybu, odtiaľ názov. Radiálne pneumatiky sú známe svojou vynikajúcou stabilitou a odolnosťou.

Bočnice radiálnych pneumatík sú dosť flexibilné a skonštruované na opotrebovanie, aj keď nemajú taký tlak ako diagonálne pneumatiky. Radiálne bočnice pneumatík môžu dokonca znížiť vašu valivú kapacitu a niekedy aj spotrebu paliva vášho karavanu.

Hoci sú drahšie (najmä v porovnaní s diagonálnymi pneumatikami), radiálne pneumatiky môžu vydržať až 40 000 míľ, čo nie je príliš ošúchané.

LT pneumatiky

LT je skratka pre ľahký nákladný automobil, typ pneumatiky pre obytné vozidlá, ktorý je použiteľný aj pre SUV a dodávky. Schopnosť odolať namáhaniu a vysokému zaťaženiu robí z pneumatík LT určite výnimočný. To znamená, že životnosť a spoľahlivosť pneumatík LT je nižšia ako u pneumatík ST, o ktorých budeme hovoriť o chvíľu.

Pneumatiky LT môžu vydržať až šesť rokov.

ST Pneumatiky

To nás privádza k pneumatikám ST, čo znamená Special Trailer. Napriek názvu sú ST pneumatiky použiteľné na RV.

Bočnice ST plášťov sú dostatočne odolné, aby sa plášť nemohol posunúť z ráfika, aj keď prudko zatáčate na ceste. Veľké zaťaženie nie je pre pneumatiky ST žiadnym problémom vďaka použitiu polyesterových kordov. Oceľové drôty podporujú aj pneumatiky ST, aby sa zvýšila ich pevnosť v ťahu a priemer.

To všetko vytvára jednu odolnú pneumatiku pre obytné autá, ktorá vydrží až 12 000 míľ, kým si budete musieť zaobstarať nové.

Ako zistíte, že je čas vymeniť pneumatiky na karavane?

Okrem veku vašich pneumatík pre obytné vozidlá vám môže niekoľko ďalších ukazovateľov oznámiť, že si musíte čo najskôr kúpiť nové pneumatiky.

Deformácie a poškodenia

Keď budete nabudúce kontrolovať pneumatiky vášho obytného auta, majte oči otvorené. Vidíte nejaké zárezy alebo vydutia? Je jeden koniec pneumatiky veľmi plešatý v porovnaní s druhým? Táto pneumatika už nie je v použiteľnom stave, aj keď nie je taká stará.

Poškodenie drieku ventilu

Pneumatiku RV nemôžete nafúknuť, ak je driek ventilu zlomený, prasknutý alebo inak poškodený. Pri kontrole pneumatík vždy prekontrolujte aj driek ventilu. Ak je driek ventilu zničený, budete musieť vymeniť celú pneumatiku.

Prepichnutia

Prevalili ste si klinec na poslednom výlete bez toho, aby ste si to uvedomili? Možno to bol ostrý kameň alebo hrubý konár, ktorý vám prepichol pneumatiku obytného auta. Pneumatiku si môžete dať opraviť podľa toho, kde došlo k poškodeniu. Ak však ide o prepichnutie bočnice, budete si musieť kúpiť novú pneumatiku, než ju opravovať.

Opotrebovaný behúň pneumatiky

Všetky pneumatiky majú dezén, ktorý umožňuje trakciu a priľnavosť. Ak je dezén vašich pneumatík RV 2/32 palca, pneumatiky sú príliš opotrebované na to, aby mohli pokračovať v jazde.

Čítať  Najlepšie snehové okuliare za menej ako 100 dolárov

Môžete použiť cent na testovanie dezénu pneumatiky vášho obytného auta. Všetko, čo musíte urobiť, je vložiť cent do behúňa tak, aby jeho predná strana smerovala k vám. Ak ukazuje Lincolnova hlava, dezén pneumatiky je príliš nízky.

Koľko stojí pneumatika RV?

Budete nevyhnutne platiť za novú alebo dve pneumatiky pre obytné autá, ale koľko presne zaplatíte za pneumatiku? Cena pneumatík pre obytné autá začína už od 165 USD a môže stáť až 400 USD.

Ak si vymieňate pneumatiku RV sami (viac o tom v ďalšej časti), musíte minúť peniaze len na pneumatiku. Pre tých, ktorí by sa o to radšej nechali starať profesionálom, budete musieť zaplatiť dodatočnú prácu a poplatky za inštaláciu.

Ako vymeniť pneumatiky RV

Ste DIY typ človeka alebo dámy, takže výmena pneumatík pre obytné autá znie pre vás vzrušujúco. Navyše, získanie tejto zručnosti vám uľahčí údržbu vášho RV, takže by ste sa chceli učiť.

Predtým, ako začnete, budete potrebovať nástroje a vybavenie, ako je kľúč na pneumatiky alebo maticový kľúč, vyrovnávač RV a zdviháky RV.

Tu sú kroky, ktoré treba dodržať.

Krok 1: Zaparkujte svoj karavan v tichej a priestrannej oblasti

Či už je to prázdne parkovisko, vaša príjazdová cesta alebo slepá ulica, v ktorej bývate, chcete pokojnú a veľkoryso veľkú plochu na výmenu pneumatík pre obytný automobil. Premávka by mala byť minimálna, aby váš karavan neprekážal ostatným motoristom. Ak môžete, vyhnite sa kempingom a parkom.

Krok 2: Zdvihnite RV

Pneumatiku nemôžete vyzuť v nadmorskej výške, kde je zaparkované vaše obytné auto. Pomocou vyrovnávača alebo zdvihákov pomaly zdvíhajte obytný automobil, kým sa pneumatika úplne nezdvihne zo zeme.

Krok 3: Odpojte matice

Každá z vašich pneumatík pre RV je držaná spolu s maticami. Váš kľúč na pneumatiky môže ľahko uvoľniť každú maticu. Dávajte si pozor na to, kde medzitým orechy uskladníte, pretože ich budete čoskoro potrebovať znova.

Krok 4: Odstráňte pneumatiku

Keď sú matice odpojené, pneumatika by sa mala ľahko zložiť. Teraz, keď už nie je pripevnená k vášmu obytnému automobilu, môžete oveľa ľahšie vidieť, v akom zlom stave bola. Pneumatiku odložte bokom, pretože budete musieť nájsť spôsob, ako ju zlikvidovať z hľadiska životného prostredia.

Krok 5: Vložte novú pneumatiku na miesto

Tam, kde bola stará pneumatika pre obytný automobil, by mala ísť vaša nová. Vezmite každú z uvoľnených matíc a zaskrutkujte ich späť, aby ste zabezpečili novú pneumatiku.

Krok 6: Spustite RV

Posledným krokom je dostať všetky štyri pneumatiky vášho RV na úroveň zeme. Zložte zdvihák alebo vyrovnávač a ste pripravení začať jazdiť.

Záverečné myšlienky

Pneumatiky pre obytné vozidlá môžu vydržať tri až šesť rokov, niekedy aj dlhšie, ak sa o tie svoje staráte dobre. Najlepším spôsobom údržby pneumatík pre obytné vozidlá je kontrolovať ich tlak vzduchu raz mesačne, raz alebo dvakrát za rok pneumatiky otočiť, uskladniť ich mimo dosahu živlov a vyhnúť sa drsným čistiacim prostriedkom s alkoholom. Veľa štastia!