Ako dlho vydržia cestovné prívesy?

Prečítali ste si náš príspevok o priemernej životnosti obytných áut a považovali ste ho za veľmi zaujímavý. Chystáte sa kúpiť o niečo menšie vozidlo, ako je cestovný príves. Keďže obytné prívesy a prívesy nie sú to isté, veľmi vás zaujíma, ako dlho vám váš cestovný príves vydrží. Koľko rokov by ste mali očakávať od vozidla?

Cestovné prívesy vydržia viac ako 10 rokov, niekedy až 15 a dokonca 20 rokov v závislosti od značky. Ak vlastníte Airstream s jeho vysoko kvalitnou a odolnou konštrukciou, váš cestovný príves môže vydržať približne 40 rokov. To je dvojnásobok priemernej životnosti karavanu.

V tomto článku vás prevedieme všetkým, čo potrebujete vedieť o životnosti prívesu. Od toho, ktoré značky môžu prekonať konkurenciu až po dôvody, prečo môže byť životnosť vášho prívesu kratšia ako priemer, pred nami je veľa skvelých informácií!

Aká je priemerná životnosť cestovného prívesu? Význam značiek prívesov

Keď niekto povie cestovný príves, môže mať na mysli malý prívesok v tvare slzy alebo 30-metrový príves na rovnakej úrovni ako RV. Keďže definícia cestovného prívesu je taká voľná, je pochopiteľné, prečo sa jeho odhad životnosti líši.

Prinajmenšom cestovný príves bude dobrý 10 rokov alebo tak. Z prívesu možno vyžmýkate ešte niekoľko rokov, čím predĺžite jeho životnosť na 12 alebo 15 rokov. Niektoré skôr výnimočné prívesy sú aj po 20 rokoch stále v použiteľnom stave.

To je mimochodom kľúčom k udržaniu vášho prívesu v použiteľnom stave. Ak okolo siedmeho roku prívesu začne presakovať strecha alebo iné štrukturálne poškodenie, možno s ním nedostanete ani 10 rokov. Byť vo svojom prívese už nie je bezpečné, no vysoká cena, ktorú by ste zaplatili za opravu prívesu, sa len zriedka oplatí. Radšej by ste tie peniaze naliali do nového prívesu.

Zaujíma vás, či značka cestovného prívesu zohráva úlohu v životnosti vášho vozidla? K tomu hovoríme absolútne!

Ako pri všetkom v živote, aj pri nákupe cestovného prívesu dostanete to, za čo zaplatíte. Ak bol váš cestovný príves 10 000 dolárov alebo menej, pravdepodobne to nie je najlepšia kvalita. Bude to fungovať dobre prvý rok alebo dva, možno aj niekoľko rokov potom, potom si začnete všímať problémy. Tieto problémy budú narastať a než sa nazdáte, je čas rozlúčiť sa s vaším cestovným prívesom.

Investícia 35 000 USD a viac do cestovného prívesu zaisťuje model vyššej kvality. Aj keď si objednáte príves bez dodatočných zvončekov a píšťaliek, môžete očakávať, že má dobrú štrukturálnu základňu a dobre zostavené funkcie, ktoré vás dostanú ďaleko.

Airstream je toho skvelým príkladom. Nebudeme to cukrovať – cestovné prívesy Airstream patria medzi najdrahšie dostupné. Ich mini príves Basecamp stojí viac ako 39 000 dolárov. Stredne veľký International pre šesť cestujúcich stojí takmer 95 000 USD a ich najväčšia ponuka, Classic, je 161 900 USD.

Hliníkový rám Airstream je nielen ikonický vo svojej rozpoznateľnosti, ale je aj jednou z mnohých trvalých vlastností tohto cestovného prívesu. Ako sme už spomenuli v úvode, Airstreamy sú známe ako použiteľné 40 rokov po tom, čo ste si ich kúpili.

Čítať  Tieto šnúrky do topánok bez viazania sú najlepšie pre bežcov

Ďalšie značky cestovných prívesov, ktoré sú známe svojou odolnosťou, sú Keystone RV a Lesná rieka.

Pohodlné cestovné prívesy Keystone majú laminované povrchy a ľahké rámy. Ich prémiové cestovné prívesy sú vyrobené tak, aby vydržali ešte viac, ale nie toľko ako luxusné prívesy Keystone. So všetkými technológiami, ktoré by ste mohli chcieť v cestovnom prívese, ako aj s funkciami odolnými voči poveternostným vplyvom, tieto prívesy začínajú na 30 285 dolároch. Povedali by sme, že to stojí za to, ak vám záleží na dlhej životnosti vášho prívesu.

Cestovné prívesy Forest River sú vybavené izolovanými škrupinami, ľahkými rámami a luxusným vybavením, vďaka ktorým bude hranie v prírode ešte výhodnejšie, ako byť niekedy doma!

Chceme spomenúť, že to, či si svoj cestovný príves kúpite nový alebo použitý, bude mať vplyv aj na jeho životnosť, aj keď je príves od Forest River alebo Airstream. Použitý cestovný príves je už čiastočne dožitý, možno aj v polovici. Bez ohľadu na to, koľko rokov je príves starý, získate s ním o toľko rokov menej.

Ktoré problémy môžu skrátiť životnosť vášho cestovného prívesu?

Rozdiel medzi cestovnými prívesmi, ktoré vydržia desiatky rokov, a tými, ktoré vám vypadnú po piatich rokoch, je v tom, že tieto prívesy sú plné vážnych problémov, ako sú nasledujúce.

Poškodenie strechy

Len málo problémov je hlasnejším umieračom pre váš cestovný príves ako poškodená strecha. Diery, trhliny, prepichnutia a áno, úniky vody spôsobujú nesmierne drahé škody, na opravu ktorých miniete tisíce.

Nie je veľa majiteľov cestovných prívesov, ktorí sa radi dostanú na strechu, najmä ak je váš príves dimenzovaný bližšie k obytnému automobilu. Potrebujete rebrík, aby ste sa dostali na strechu, a aj keď ste tam hore, musíte chodiť po špičkách, aby ste nešliapali na vetracie otvory a antény. Napriek nepríjemnostiam, ktoré môže priniesť na streche vášho cestovného prívesu, je to nevyhnutná súčasť vlastníctva jedného z týchto vozidiel.

Nedostatočná starostlivosť o strechu povedie skôr ako neskôr k jej pádu. Keďže tam nikdy nie ste, netušíte, v akom stave je vaša strecha. Až keď si všimnete škvrny od vody na strope prívesu, uvedomíte si, že niečo nie je v poriadku.

Aj keď kontrolujete strechu každý mesiac, ak je váš cestovný príves lacný, materiál strechy bude tiež. Diskutovali sme tu o strechách prívesov a obytných vozidiel. Ak potrebujete osvieženie, vaša strešná krytina môže byť vyrobená z jedného zo štyroch typov materiálov: guma EPDM, guma TPO, sklolaminát alebo hliník.

Kaučuk etylén propylén diénový monomér alebo EPDM sa nepoškriabe ani nepoškriabe, ale veľmi ľahko sa prepichne. Gumový termoplastický polyolefín alebo TPO je vrstvená guma. Tiež nemá veľkú odolnosť, pokiaľ vaša gumená TPO strecha nie je viacvrstvová a dokončená laminátom.

Čítať  Koľko stojí poistenie snežných skútrov?

Strechy zo sklenených vlákien môžu odolať ohňu, ale nie príliš vysokým teplotám, pretože potom bude materiál trpieť tepelným rozštiepením. Hliník nemá žiadnu tepelnú odolnosť, dokonca menej ako sklolaminát. Neprepichne sa ľahko, ale hliník skrýva poškodenie vodou, čo nie je dobré.

Záchytná nádrž netesnosti

Cestovné prívesy, podobne ako RV, majú záchytné nádrže. Práve sme napísali príspevok o tom, ako prepláchnuť a vyčistiť záchytné nádrže, ktorý hovoril o troch typoch nádrží. Tu sú základy držania nádrží z tohto príspevku.

Nádrž na čiernu vodu je miesto, kam ide váš toaletný odpad, za predpokladu, že váš cestovný príves má toaletu. Niektoré prívesy a RV obsahujú nádrže na sivú vodu na odpad z umývadla a sprchy, ale nie všetky. Tretia nádrž je vaša nádrž na sladkú vodu, ktorá posiela pitnú vodu do umývadla a sprchy.

Ktorákoľvek z vašich nádrží môže unikať, najmä ak sú preplnené. Po chvíli odpad a voda v nádrži nemajú kam ísť, len von do vášho prívesu. Ak presakuje nádrž s čiernou vodou, môže to byť obzvlášť traumatizujúce.

Samotná nádrž môže prasknúť, čo spôsobí netesnosti, ale praskliny inde sú bežné. Napríklad môže prasknúť aj odtokové spojenie medzi nádržou na čiernu vodu a toaletou vášho prívesu. Prípojka odvzdušňovača má tesnenie, ktoré sa môže časom zhoršiť.

Oprava poškodených nádrží nie je nevyhnutne náročná, ide skôr o škody spôsobené vodou, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku týchto netesností. Ak je poškodenie vodou dostatočne závažné, váš cestovný príves už nikdy nebude rovnaký a budete ho musieť vymeniť.

Zlé elektrické vedenie

Rozsvietili sa vám v poslednej dobe svetlá na cestovnom prívese? Od interiérových až po vonkajšie sú sporadicky fungujúce svetlá nielen nepohodlné, ale aj nebezpečné. Ak pri ťahaní prívesu prestanú fungovať brzdové svetlá, môžete skončiť nehodou.

Niekedy sa zapnutie-vypnutie svetiel, ako aj slabšie alebo blikajúce svetlá pripisujú zlému prevodníku. Prevodník odoberá 120 voltov striedavého prúdu alebo striedavého prúdu a premieňa ho na 12 voltov jednosmerného alebo jednosmerného prúdu. Ak váš konvertor nefunguje, vaše batérie nemajú žiadnu ochranu, ktorá by zabránila ich vybitiu za určitý bod, takže sa úplne vybijú.

Ak ide o čokoľvek iné, len nie o problém s prevodníkom, ako je napríklad chybná kabeláž, potom bude váš cestovný príves na predaji ojazdených obytných vozidiel skôr ako neskôr.

Čo môžete urobiť, aby váš cestovný príves vydržal dlhšie?

Či už je váš Airstream alebo o niečo lacnejší cestovný príves, máte radi to, čo teraz máte, a chcete to používať toľko rokov, koľko je bezpečné. Tu je niekoľko tipov, ktoré môžu predĺžiť životnosť vášho cestovného prívesu.

Kúpte si cestovný príves s konštrukciou zo sklenených vlákien

Zo všetkých materiálov cestovných prívesov zostáva sklolaminát z nejakého dôvodu prémiový. Ak vás niekedy zastihne náhla búrka alebo dokonca krupobitie, nebudete sa musieť báť, že by sa škrupina vášho cestovného prívesu rozbila vplyvom počasia. To sa určite nedá povedať o hliníkovom cestovnom prívese.

Čítať  Ako pristávajú parasails?

Ďalšou skvelou kvalitou sú izolačné schopnosti sklolaminátu. Izolácia lepšie udržuje teplotu, takže chladný vzduch vášho prívesu v lete zostane taký. V zime váš izolovaný príves zo sklenených vlákien udrží vaše noci pekné a opekané. Budete sa menej spoliehať na svoj ohrievač alebo klimatizáciu, lepšie budete tieto jednotky udržiavať, aby sa nerozbili.

Udržiavajte svoj príves

Keď už hovoríme o údržbe, je to vaša najlepšia obrana proti predčasne zostarnutému cestovnému prívesu. Pre údržbu prívesu môžete urobiť veľa. Určite chcete sledovať svoje elektrické pripojenia a každých pár mesiacov ich testovať, aby ste sa uistili, že svetlá vášho prívesu fungujú.

Mnohé cestovné prívesy sa dodávajú s markízami, ktoré si tiež vyžadujú údržbu. Udržujte svoju markízu čistú, pretože drsná špina a malé kamienky môžu látku roztrhnúť. Niekedy si včely nájdu svoj domov aj v špinavej markíze, a to je strašný pohľad, ktorý vás privíta, keď nabudúce rozviniete markízu.

Keď markízu čistíte, pred jej zrolovaním ju nechajte úplne vyschnúť na vzduchu. Ak tak neurobíte, vyvinie sa pleseň a/alebo pleseň, pretože tieto baktérie milujú tmavé, vlhké a teplé prostredie. Majte oči otvorené, či sa v markíze nevyskytnú malé trhliny a slzy, a nečakajte na ich opravu. Diery sa budú zväčšovať, čím dlhšie ich budete ignorovať!

Skontrolujte filtre vášho prívesu a vymeňte ich, keď sú špinavé. Skontrolujte tesnenia v celom vozidle, vrátane vonkajších tesnení. Ak sú niektoré uvoľnené, roztrhnuté alebo jednoducho preč, vymeňte ich. Otestujte svoje batérie. Vykonajte kontrolu tlaku v pneumatikách. Och, a áno, z času na čas vylezte na strechu, aby ste sa uistili, že je tam všetko v poriadku.

Preskočte výsuvy

Niektoré cestovné prívesy obsahujú výsuvy, ktoré maximalizujú dostupný priestor na pôdorys. Zdá sa, že je to pohodlná funkcia, ale môže sa vám vrátiť. Tesnenia okolo výsuvov rýchlo vyblednú v dôsledku trenia. Bočné výstupy môžu tiež uviaznuť úplne otvorené alebo čiastočne otvorené. Možno sú vaše výsuvy zatvorené a nedajú sa znova otvoriť.

Výsuvy sú problémom a ich oprava alebo výmena môže byť dosť drahá. Odporúčame úplne vynechať vysúvacie prvky. Ak ich musíte mať, vedzte, do čoho idete.

Udržujte to čisté

Vezmite hadicu a pripravte sa na čistenie exteriéru vášho prívesu. Nepoškvrnené vozidlo je vozidlo, v ktorom si ľahšie všimnete problémy, ako sú škrabance, preliačiny, rozbité tesnenia alebo dokonca poškodenie vodou.

Soľ z oceánu sa môže prilepiť na váš cestovný príves a korodovať kov, takže ak vaše výlety vždy zahŕňajú výlet na pláž, budete musieť byť opatrní pri udržiavaní vášho prívesu v čistote.

Záverečné myšlienky

Životnosť cestovného prívesu je 10 až 40 rokov v závislosti od značky, či je váš príves nový alebo použitý a či ho udržiavate. Dúfame, že informácie v tomto článku vám pomôžu čo najlepšie využiť váš cestovný príves!