Ako dlho vydržia batérie RV pri suchom kempovaní?

V každom zanietenom dobrodružstve RVera príde čas, keď sa vydajú na suchý kemping. Keďže sa zriekate elektrických prípojok, potrebujete odniekiaľ získať zdroj energie, a to je zvyčajne batéria vášho obytného auta. Ako dlho sa môžete spoľahnúť na to, že vaša batéria udrží vaše spotrebiče v chode, telefón nabitý a prenosný televízor zapnutý?

12-voltová RV batéria vydrží dva až tri dni pri suchom kempovaní v závislosti od toho, koľko elektriny naraz spotrebujete. Úspora elektrickej energie vám môže umožniť predĺžiť čas, ktorý získate na jednu batériu.

V tomto článku sa ponoríme oveľa hlbšie do toho, ako dlho môžete očakávať, že batérie do obytných vozidiel budú napájať váš obytný automobil pri kempovaní na suchu. Poskytneme vám tiež niekoľko tipov, ako z batérií vyžmýkať ešte viac času, takže určite pokračujte v čítaní!

Čo je suchý kemping?

Čo presne znamená ísť kempovať na sucho? Suché kempovanie sa niekedy označuje ako boondocking, ale oba pojmy znamenajú to isté.

Zvyčajne, keď navštívite kemping, máte prístup k niektorým prípojkám. Prinajmenšom môžete použiť elektrické prípojky. Vo väčšine kempingov máte k dispozícii aj vodovodné a kanalizačné prípojky.

Niektoré kempy však žiadne nemajú. Okrem kempingov, keď sa zdržiavate na parkovisku alebo v inej odľahlej oblasti, budete sa musieť vzdať aj elektrických, vodovodných a kanalizačných prípojok.

Toto je v skratke suché kempovanie.

Pri suchom kempovaní máte niekoľko možností, odkiaľ pochádza vaša elektrina. Ak je na to váš obytný automobil vybavený, môžete využiť solárnu energiu. To si bude vyžadovať, aby solárne panely počas dňa vytvárali dostatok slnečnej energie na to, aby vám poskytli energiu do noci.

Ak bol deň zamračený alebo zamračený, množstvo slnečnej energie, ktoré máte k dispozícii, je zanedbateľné.

Ďalšou možnosťou je použitie generátora. Generátory sú však veľmi hlasné. Mohli by ste obťažovať svojich susedov v kempingu, ak by ste svoj gen prevádzkovali príliš dlho, čo znamená, že nechať ho fučať celú noc nemusí byť možné.

Navyše na pripojenie generátora potrebujete zdroj elektriny, inak je to len veľký ťažký stroj, ktorý zaberá cenný priestor vo vašom karavane.

To je dôvod, prečo sa veľa RVeri spolieha na svoju batériu pri kempovaní na suchu. Prevádzka vozidla na batérie zabraňuje tomu, aby ste vy a vaši spolucestujúci museli stráviť večer doslova v tme.

Vďaka batérii do karavanu si môžete nabíjať telefón, počúvať hudbu a užívať si ďalšiu elektroniku. To umocní váš zážitok, takže takmer zabudnete, že kempujete na suchu uprostred lesov.

Ako dlho vydržia vaše RV batérie pri kempovaní na sucho?

Ak použijete batérie do obytných áut na zaparkovanie, koľko času môžete očakávať, že sa z nich dostanete?

Ak máte 12-voltovú batériu – akou sú mnohé batérie do obytných áut – potom je štandardná doba od 24 do 48 hodín, niekedy až 72 hodín suchého kempingového napájania.

To samozrejme za predpokladu, že batéria RV je batéria s hlbokým cyklom. Batéria s hlbokým cyklom generuje energiu v menšom množstve, takže môže vydržať dlhšie. Keď sa batéria vybije na približne 50 percent, mali by ste ju nabiť. Potom sa proces opakuje.

Čítať  Najlepšia rybárska šnúra na jigging

Je to hlboká rýchlosť vybíjania, ktorá si vyslúžila meno týchto batérií. Účinnosť batérií s hlbokým cyklom sa meria v ampérhodinách. Ako môžete hádať, ampérhodiny udávajú, koľko prúdu dokáže batéria vygenerovať za 60 minút.

Ak nevidíte informácie o ampérhodinách vytlačené na vašich batériách s hlbokým cyklom alebo v ich kryte, je to znamenie, že vaše batérie do obytných áut začínajú batérie. Nechcete skúšať boondock na štartovacích batériách, pretože z dlhodobého hľadiska nezískate ani zďaleka toľko energie, v akú ste dúfali.

Okrem typu batérie má na jej výdrž vplyv aj spôsob používania. Všetky vaše obľúbené spotrebiče, príslušenstvo a elektronika produkujú výkon v rôznych množstvách.

Čím väčší výkon má batéria generovať, tým rýchlejšie sa vybíja. Možno z toho nevyťažíte ani celých 24 hodín. Preto ako majiteľ karavanu musíte vedieť, koľko wattov spotrebúvate na všetko vo vozidle, ktoré prevádzkujete.

Tu je zoznam výkonu pre 12-voltový jednosmerný zosilňovač:

 • Vodné čerpadlo – 4 ampéry
 • Ventilátor alebo stropný ventilátor s premenlivou rýchlosťou – 4 ampéry
 • Zosilňovač televíznej antény v 12-voltovej zásuvke – 8 ampérov alebo menej
 • 12-voltový televízor – 5 ampérov alebo menej
 • Bezpečnostný systém – 1 ampér
 • Plynová chladnička LP – 2 ampéry alebo menej
 • Digestor vrátane kuchynského svetla a ventilátora – 3 ampéry alebo menej
 • Stereo alebo rádio – 4 ampéry
 • Výkon strešného vetrania – 1,5 A
 • Veranda – 1 ampér
 • Stropné svetlo (jedna žiarovka) – 1 ampér
 • Detektor úniku LPG – 1 ampér
 • Pec – 12 ampérov alebo menej
 • Fluorescenčné osvetlenie – 2 ampéry alebo menej
 • Detektor oxidu uhoľnatého – 1 ampér
 • Osvetlenie uličky – 1 ampér

V prípade 120-voltového striedavého prúdu je tu uvedené, koľko energie vyžadujú nasledujúce položky:

 • Práčka alebo sušička (nie obe naraz) – 14 až 16 ampérov
 • Ručný vysávač – 2 až 6 ampérov
 • Hriankovač – 7 až 10 ampérov
 • TV – 1,5 až 4 ampéry
 • Priestorový ohrievač – 8 až 13 ampérov
 • Chladnička v režime AC – 5 až 8 ampérov
 • Konvektomat mikrovlnná rúra – 13 ampérov
 • Bežná mikrovlnná rúra – 8 až 13 ampérov
 • 120-voltové svetlo pri 60 percentnom príkone – menej ako 1 ampér
 • Žehlička na oblečenie – 5 až 10 ampérov
 • Sušič vlasov – 5 až 12 ampérov
 • Elektrická panvica – 6 až 12 ampérov
 • Elektrický ohrievač vody – 9 až 13 ampérov
 • Elektrický ventilátor – 1 ampér
 • Elektrická prikrývka – 0,5 až 1,5 ampéra
 • Elektrická vŕtačka – 2 až 6 ampérov
 • Kulma – menej ako 1 ampér
 • Crockpot – 1 až 2 ampéry
 • Výkonový menič – 1 až 8 ampérov
 • Prenosný počítač – 2 až 3 ampéry
 • Kávovar – 5 až 8 ampérov
 • Mixér – 5 až 6 ampérov
 • Klimatizácia – 12 až 16 ampérov

Potrebujete viac ako jednu RV batériu na sušenie kempu?

Každý počul príbehy – pravdepodobne na blogu alebo sociálnych médiách – o neuveriteľných táborníkoch, ktorým sa podarilo zapadnúť na celé týždne. To je strašne vznešený cieľ, ktorý sa dá napodobniť, ale na začiatok určite môžete dva až tri dni kempovať.

Potrebujete na to viac ako jednu batériu? Nie nevyhnutne, ale v prípade batérií do obytných áut by vaše myslenie malo byť vždy čím viac, tým lepšie.

Povedzme, že vaša 12-voltová batéria je dimenzovaná na 80 ampér hodín. Za predpokladu, že nepoužívate príliš veľa spotrebičov alebo elektroniky naraz, mali by ste bez problémov dostať dva dni energie z batérie.

Čítať  Je legálne loviť v noci?

Pokračujúc v príklade, plánujete sušiť tábor na štyri dni. V čase, keď je potrebné dobiť batériu vášho obytného auta, už vám nezostane žiadna šťava. Máte tiež iba jednu batériu.

Čo sa stane teraz? Nemáte žiadne prípojky na elektrinu, takže sa musíte bez nich zaobísť.

To je dôvod, prečo mnohí majitelia obytných áut prinášajú so sebou aspoň druhú batériu ako akýsi pohotovostný plán. Niektoré RV autá majú dokonca k dispozícii tri batérie naraz.

Samozrejme, batérie s hlbokým cyklom môžu byť nákladné, pričom tie vysokokvalitné sa predávajú za takmer 700 dolárov. Ak práve nemáte vo svojom rozpočte miesto na druhú batériu a už vôbec nie na tretiu, nie je to vaša jediná možnosť.

Vždy sa môžete spoľahnúť na kombináciu solárnej energie a batérie, ktorá udrží váš obytný príves v chode, keď idete kempovať na sucho.

Tipy na predĺženie výdrže batérie pri kempovaní na suchu

Ak chcete maximalizovať čas, ktorý z batérie RV pri vašej ďalšej expedícii do suchého kempingu získate, postupujte podľa týchto tipov.

Používajte energeticky úsporné spotrebiče

Správne, energetická účinnosť nie je niečo, o čo sa musíte starať len doma, ale aj pri kempovaní v obytnom aute. Ak sú vaše spotrebiče šetrné k životnému prostrediu, prirodzene spotrebujú menej energie v porovnaní s vašou chladničkou, mikrovlnnou rúrou alebo rúrou na nasávanie energie.

Je pravda, že na začiatku zaplatíte viac peňazí za ekologickejšie spotrebiče. Predĺžený čas, ktorý môžete stráviť mimo siete, vám nakoniec umožní získať späť vaše výdavky.

Ak môžete, nabite svoje zariadenia inde

Jedným z najlepších komfortov, ktoré môže RV batéria poskytnúť pri boondockingu, je sloboda nabíjania smartfónu alebo tabletu podľa potreby. Nabíjanie týchto zariadení však môže dôsledne vytiahnuť batériu z vášho obytného auta a vybiť ju skôr, ako sa nazdáte.

Ak je váš karavan jediným dostupným miestom na nabíjanie, potom v poriadku, naozaj sa nedá nič robiť. Ak však máte k dispozícii iné možnosti nabíjania telefónu, mali by ste ich použiť. Napríklad, ak je váš cestovný príves a nie obytný automobil, môžete zapojiť nabíjačku telefónu do ťažného vozidla.

Nepodceňujte silu vreckových nabíjačiek telefónov. Vyžadujú predvídavosť, pretože ich musíte zapnúť skôr, ako sa vydáte na svoje dobrodružstvá. Po úplnom nabití však vrecková telefónna nabíjačka dokáže úplne dobiť váš smartfón alebo tablet dvakrát alebo dokonca trikrát!

Prepnite na destilovanú vodu pre batérie

Batérie RV vyžadujú vodu a áno, na type vody, ktorú používate, záleží. Voda z vodovodu obsahuje všetky minerály, medzi nimi vápnik. Vápnik sa môže časom hromadiť v batériách, čo im bráni fungovať tak, ako majú.

Hladinu kvapaliny v batérii vždy dopĺňajte čistou vodou, ako je destilovaná alebo filtrovaná voda.

Odpojte elektroniku, keď sa nepoužíva

Úspora energie je kľúčová, ak chcete batériu do obytných áut s dlhou výdržou na boondocking. Keď nepoužívate elektroniku, ako je televízor alebo rádio, nielenže ich vypnite, ale vytiahnite aj ich zástrčku zo zásuvky.

Váš ohrievač vody, pec a ďalšie veľké jednotky HVAC, ako je to, by mali byť vypnuté, pokiaľ ich nepotrebujete. Nezapínajte viac svetiel, ako je potrebné. Ak je to možné, používajte vo svojom karavane iba LED diódy, pretože tieto svetlá vydržia dlhšie a vyžadujú menej energie.

Čítať  Naozaj potrebujem píšťalku pri turistike alebo batohu?

Použite propán pre vašu chladničku

Vaša chladnička pre obytné autá môže byť veľmi náročná na energiu. Aj keď to nie je také zlé ako vaša klimatizácia, je to tam, pokiaľ ide o položky, ktoré spotrebujú najviac energie. Ak má vaša chladnička RV nastavenie propánu, použite ho namiesto elektriny.

Netrávte všetok svoj čas v karavane

Jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť batériu RV, je dať jej pauzu! Aj keď si vďaka batérii do obytného auta môžete užiť viac pohodlia pri suchom kempovaní, neznamená to, že by ste vy a vaši spolucestujúci mali tráviť všetok čas vo vnútri.

Jedna vec je zostať v obytnom aute v noci, pretože to rozhodne odporúčame. Počas dňa však odložte telefón, choďte von a zažite prírodu tak, ako je určená: na vlastné oči!

Ako zažiť zábavu pri kempovaní na suchu

Kempovanie na suchu môže byť skvelý čas. Je niečo úžasne oslobodzujúce byť mimo siete, aj keď je to len na pár dní. Nasledujúce návrhy zvýšia váš pôžitok z kempovania.

Prineste si veľa suchého jedla

Nechcete vysávať príliš veľa energie z vašich RV batérií prevádzkou kuchynských spotrebičov, takže sa snažte točiť svoj jedálniček okolo suchého jedla čo najviac. Na večeru si môžete pripraviť teplé jedlo z čerstvých surovín. To naplní všetkých a zabráni tomu, aby sa vaši pasažieri rozčuľovali.

Naplánujte si spôsob likvidácie odpadu

Aj keď máte batériu karavanu s dlhou výdržou, jednou z najväčších nevýhod boondockingu je to, že odpad, ktorý sa hromadí, začne nepríjemne zapáchať. Odpad nemôžete nechať len tak vo svojom vozidle. Nájdite určenú skládku pre vaše nádrže na čiernu a sivú vodu (ak má váš obytný automobil nádrž na sivú vodu) a potom odpad zlikvidujte.

Deodorizujte svoj karavan a konečne sa vám bude ľahšie dýchať – v tomto prípade doslova!

Naplňte si nádrž na vodu skôr, ako pôjdete

Bez vodovodných prípojok na míle ďaleko, musíte mať vo svojom karavane k dispozícii pitnú vodu. Odporúčame vám, aby ste si pred cestou naplnili nádrž na vodu, no viac než to, vezmite si so sebou fľaše na vodu alebo džbány. Len sledujte hmotnosť tejto extra vody, pretože môže byť dosť ťažká.

Zábava bez elektriny

Dnešná zábava sa točí okolo smartfónov a videohier, no nemusí. Teraz, keď ste mimo siete, môžete začať pociťovať nostalgiu, tak sa pustite do kartových hier alebo stolových hier a užite si noc rodinnej pospolitosti bez všetkých technológií.

Záverečné myšlienky

Batérie vášho obytného auta môžu pri kempovaní na suchu vydržať niekoľko dní, ale musíte dbať na to, aby ste nepoužívali príliš veľa zariadení a elektroniky naraz. Hoci suchý kemping má svoje ťažkosti, je to niečo, čo by mal zažiť každý RVer. Dúfame, že informácie v tomto článku inšpirujú vás a vašu rodinu alebo priateľov, aby ste čoskoro vyskúšali boondocking!