Ako dlho vydrží strecha RV? (Tabuľka rôznych štýlov striech)

Keď ste si kúpili svoj karavan, veľmi ste ho využili. V tom čase to bolo už pekných pár rokov a odvtedy ste k tomu pridali niekoľko ďalších rokov. V poslednej dobe ste sa začali pýtať, či je dobrý nápad začať s rozpočtom na novú strechu. Ako dlho by ste mali očakávať, že strecha vášho karavanu vydrží?

V priemere by mala strecha obytných áut vydržať 10 až 20 rokov. Asi o päť až desať rokov sa môžu vyskytnúť problémy s netesnosťou, ale to nemusí vždy znamenať, že potrebujete novú strechu, iba opravy. Nesprávne používanie alebo zanedbanie strechy zníži jej celkovú životnosť.

V tomto článku si povieme viac o materiáloch strechy obytných vozidiel vrátane praktickej tabuľky rôznych štýlov strechy. Budeme tiež diskutovať o príznakoch, že potrebujete novú strechu, a podelíme sa o niekoľko tipov na predĺženie životnosti vašej strechy. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

Z čoho sú strechy RV vyrobené? (S tabuľkou štýlov strechy RV)

Začnime diskusiou o štýloch alebo materiáloch strechy. Máte tu štyri možnosti, z ktorých dve sú gumené. Ide o gumu TPO a gumu EPDM. Ďalšie dva materiály sú sklolaminát a hliník.

Materiál strechy si nevyberiete, pokiaľ si nekúpite úplne nový obytný automobil, ale to neznamená, že sa neoplatí vyšplhať sa po rebríku, aby ste si vybrali štýl strechy obytného automobilu.

Tu je vysvetlenie všetkých štyroch štýlov alebo materiálov, ako aj tabuľka, ktorá stručne zhŕňa túto časť.

hliník

Staršie obytné autá budú mať pravdepodobne hliníkovú strechu, ktorá dodáva exteriéru obytného auta lesklý povrch. Ak máte radi takéto veci, potom máte viac energie, ale hliník môže nepochybne vyzerať zastarane.

Okrem vzhľadu majú hliníkové švy tendenciu lámať sa rýchlejšie ako iné strešné materiály. Ak sa rozhodnete opraviť švy sami alebo sa obrátiť na profesionála, bude musieť švy upevniť namiesto lepenia. prečo? Lepidlo sa na hliník nelepí. Zapínanie švov vytvára trvanlivosť, ale je tiež drahšie.

Ak niekedy prejdete cez previs stromov, ktoré sú nižšie, ako ste si mysleli, konáre by nemali preraziť vašu hliníkovú strechu. To nie je záruka, ktorú získate pri každom štýle strechy obytného vozidla.

Tepelná odolnosť nie je silnou stránkou hliníka, čo je problematické. To znamená, že diery, ktoré sa niekedy môžu vytvoriť na streche obytného auta z rokov trenia vyvolaného pohybom, ovplyvňujú hliník oveľa menej. To by vám malo poskytnúť maximálnu životnosť hliníkovej strechy alebo jej blízkej.

Najväčšou a najškodlivejšou nevýhodou hliníka je, ako veľa trvá, kým sa objaví netesnosť hliníkovej strechy. Na strechu by ste museli vyvinúť priamy tlak, aby ste videli, ako z vašej strechy prúdi voda, a v tom čase sú škody, ktoré voda spôsobila, často veľmi významné.

Sklolaminát

Druhým štýlom strechy je sklolaminát. Sklenené vlákna a syntetické materiály, ktoré prechádzajú do sklenených vlákien, sa vyrábajú v doskách a paneloch. Vaša strecha RV potom môže byť jeden kus alebo niekoľko kusov zlepených sklenených vlákien.

  Zoznam najlepších lukostreľníc v San Franciscu

RV so sklolaminátovou strechou bude pravdepodobne drahšie ako s hliníkom. To znamená, že je najlepšie sa o svoju sklolaminátovú strechu dobre postarať, pretože platiť za jej výmenu nebude príliš ľahké na vašu peňaženku. To platí dvojnásobne, ak je vaša sklolaminátová strecha z jedného kusu.

Ak by ste si radšej zaobstarali strechu RV na mieru, potrebovali by ste strechu vyrobenú zo sklolaminátu. Sklolaminát si môžete ozdobiť rôznymi vzormi alebo farbami. Sklolaminát tiež nehrdzavie. Rovnako ako hliník, sklolaminátová strecha nepraskne ani sa neprepichne, ak jazdíte pod nízkym stromom.

Napriek tomu, že má určitú mieru požiarnej odolnosti, sklolaminát nemá tepelnú odolnosť. Takže určite, aj keď to nezhorí úplne, tepelne sa rozdelí do bodu, kedy nebudete môcť použiť strechu.

Guma TPO

Teraz poďme k dvom druhom gumy, pričom prvým je guma TPO. Pravdepodobne sa pýtate, čo je TPO? Skratka znamená termoplastický polyolefín, čo znamená, koľko vrstiev má guma. V tomto prípade je to len jeden.

Niektoré gumové TPO sú tenšie a iné strechy hrubšie, čo vytvára rozdiely medzi výrobkami. Bez ohľadu na to, aká hrubá, strecha vášho obytného auta s gumovým TPO by mala byť vybavená vrstvou laminátu. Bez laminátu začne guma praskať a rýchlo. Stáva sa to kvôli krátkej šírke švíkov, pretože vaša strecha ich potrebuje viac. Čím viac švov, tým viac slabín na streche.

Na inštaláciu novej gumenej TPO krytiny máte niekoľko možností. Niektorí majitelia RV prilepia gumu priamo, zatiaľ čo iní používajú zváranie a ešte viac gumu pripevnia. Bez ohľadu na to, ako to robíte, gumové TPO zostáva jedným z lacnejších štýlov strešných krytín RV.

Je smutné, že ho budete musieť často vymieňať, pretože guma sa rýchlo rozpadá. Aj keď máte svoju gumenú TPO strechu, keďže je často biela, odráža teplo. To vás môže udržať chladnejšie vo vašom karavane, čo je vždy príjemné.

Guma EPDM

Posledným štýlom strechy RV, o ktorom chceme diskutovať, je guma EPDM. Celý názov pre tento materiál je etylénpropyléndiénový monomérny kaučuk, čo je sústo.

Guma EPDM je celkom odolná voči poškriabaniu, odieraniu a preliačine. Ak vaša strecha potrebuje opravu, môžete ju opraviť pomocou lepidiel, latexovej pásky alebo gumených šindľov.

Zo všetkých štýlov strechy obytných vozidiel je najpravdepodobnejšie prepichnutie gumy EPDM, takže budete musieť sledovať, kam jazdíte. Hoci nie je ťažké ani drahé nahradiť gumu EPDM, stále je to trápenie.

Nízka kvalita tejto gumy je vynikajúca. To znamená, že na rozdiel od gumy TPO sa guma EPDM zachytí v teple. Tiež – a treba povedať – je to trochu škaredé.

Materiál strechy RV Pros Zápory
hliník Ťažké prepichnutie, menšie poškodenie spôsobené trením Vyzerá zastaralo, švy sa môžu štiepiť, nedostatočná tepelná odolnosť, skrýva netesnosti
Sklolaminát Veľmi prispôsobiteľné, odolné voči ohňu (do určitej miery) a prepichnutiu Drahé, náchylné na poškodenie teplom
Guma TPO Univerzálnosť inštalácie, pomerne lacná, odráža teplo Môže byť tenšia alebo hrubšia podľa toho, kde ju kúpite, musí mať laminátový povrch, rýchlo sa opotrebováva
Guma EPDM Odolný, ľahko opraviteľný materiál s nízkou hmotnosťou Ľahko prepichne, rýchlo absorbuje teplo, škaredé

Ako dlho vydrží strecha RV?

Teraz, keď sme preskúmali štýly strechy RV, vráťme sa k našej hlavnej otázke o životnosti strechy.

  Prečo Kokanee umiera po trení?

Ak je vaša strecha vyrobená z gumy TPO alebo gumy EPDM, potom môžete očakávať, že vydrží viac ako 10 rokov, možno 12 rokov. To je mimochodom len základ, keďže nejeden pedantný majiteľ obytného auta si tú dobu pri správnej starostlivosti o strechu natiahol na 20 rokov.

Aj keď je vaša gumená strecha obytného auta dobrá len asi 10 rokov, vzhľadom na nízku cenu gumy jej výmena nezaťaží vašu peňaženku.

Hliníkové strechy RV, hoci nie sú vôbec najpríťažlivejšou možnosťou, sú známe svojou dlhou životnosťou. Vaša hliníková strecha môže byť dobrá 20 rokov, niekedy o niečo dlhšie. Sklolaminátové strechy vydržia pravidelne aj 20 rokov.

Ako sme už diskutovali v tejto príručke, nedostatočná starostlivosť o strechu obytného auta môže spôsobiť, že ju budete musieť vymeniť skôr. Ďalej v tomto článku vám poskytneme tipy, ako zabezpečiť, aby vaša strecha vydržala dlhšie, takže si to určite skontrolujte.

Aké sú znaky toho, že potrebujete novú strechu karavanu?

Pri pravidelnej údržbe je ľahké prehliadnuť strechu obytného auta, pretože je tam tak vysoko. Pravdepodobne nevidíte ani vrchol svojej strechy, pokiaľ nevyleziete po rebríku, čo je nepohodlné, takže obmedzíte, ako často tam budete.

Áno, je nepríjemné vyliezť na strechu karavanu, ale čím zriedkavejšie to robíte, tým viac hororovej šou uvidíte, keď sa tam konečne dostanete. Ak spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, strecha vášho obytného auta potrebuje značné opravy, ak nie priamu výmenu.

Pod strešnými švami je voda

Hliníkové strechy majú tento problém najmä tam, kde sa voda môže zachytiť pod švami a vyzerá neviditeľne, kým nezačnete tlačiť na strechu.

Skúste trochu zatlačiť na strechu v blízkosti švíkov. Ak vidíte vytekať vodu, je to naozaj zlé znamenie. Ako sme už diskutovali, v závislosti od závažnosti poškodenia vodou by ste sa mohli pozerať na vážne drahé náklady na opravu alebo výmenu.

Vaša gumená strecha má vydutiny

Vaša gumená TPO alebo gumená strecha EPDM nemusí držať vodu ako hliník, ale guma môže mať svoje problémy. Napríklad, začala sa vám v poslednej dobe vyduť gumená strecha? Nemyslíte si, že to tak vyzeralo minulý rok, pretože v niektorých oblastiach je veľmi objemné a v iných prepadáva.

To je opäť znak poškodenia vodou. Voda sa zachytila ​​pod gumou, čím sa zhoršila jej kvalita. Keďže väčšina gumených striech pre obytné autá sa môže sama o sebe pokaziť veľmi rýchlo, čo im takto poskytne ďalšiu pomoc, znamená to, že gumu budete musieť vymeniť takmer ASAP.

  Čo potrebujem v turistickej súprave prvej pomoci?

Strop a/alebo skrinky vášho stropu RV sú zafarbené

Keď budete nabudúce v karavane, pozrite sa na stropy. Sú jednotne rovnakej farby? A čo vaše kuchynské skrinky, najmä tie, ktoré sú najbližšie k stropu? Ak ste na jednu alebo obe otázky odpovedali nie, máte problém. Nadmerná vlhkosť sa nahromadila a spôsobila zmenu farby materiálu. Pravdepodobne niekde zateká strecha.

Menšie netesnosti sa dajú opraviť, ale väčšie si budú vyžadovať úplne novú strechu obytného auta, prepáčte!

Váš karavan nie je rovný

Keď ste si ho kúpili, váš ojazdený karavan nebol v perfektnom stave, ale jasne si pamätáte, že na vlečke nebolo nič zlé. Teraz sa zdá, že vlečka je zakrivená alebo zvlnená. Nie je to príliš nápadné, ale stále veľmi zvláštne.

Ak je toto vlnenie sprevádzané bublinami pod obkladom, poškodenie vodou opäť zasiahlo. Voda sa tentoraz dostala na vlečku zo strechy, ktorá je chybná.

Podlaha vášho obytného auta zmäkla

Tu je veľmi výrečné znamenie, že potrebujete opraviť svoj RV ako včera. Ak je podlaha pod vami mäkká, únik sa dostal zo stropu alebo strechy na podlahu. Okrem novej strechy potrebujete aj novú RV podlahu. Odporúčame vám tiež, aby ste v súčasnosti nepoužívali váš obytný automobil, pretože jeho štrukturálna integrita je otázna.

Čo môžete urobiť, aby vám strecha obytného auta vydržala dlhšie?

Dobre dobre. Po zaplatení astronomického poplatku za novú strechu a možno aj novú podlahu alebo skrinku určite začnete častejšie kontrolovať strechu obytného auta. Ako sa staráte o svoju strechu, aby vydržala čo najdlhšie? Tu je niekoľko návrhov.

Zakryte svoj obytný automobil, keď sa nepoužíva

Toto je veľmi jednoduchý tip a dúfame, že ho už sledujete. Keďže vaša strecha je najvyšším bodom vášho obytného auta, je to práve tá, ktorá absorbuje najväčšie škody na životnom prostredí, či už ide o nárazy slnka, pršanie dažďa alebo nahromadenie snehových zrážok.

Zakrytím vášho obytného auta mimo sezóny ochránite strechu pred poškodením. Iste, sneh sa môže stále usadiť na vrchu krytu, takže nie je zlý nápad oprášiť kryt, ak musíte nechať svoj karavan vonku.

Udržujte to čisté

Čistenie strechy obytného auta je vhodný čas na to, aby ste ju skontrolovali, či nie je poškodená. Taktiež kúpanie strechy môže zachovať kvalitu tesnenia alebo povlaku na streche. Toto tesnenie predlžuje životnosť strechy, najmä pri strechách z gumy.

Pridajte si vlastný náter strechy

Vzhľadom k tomu, RV strešné tesnenia netrvajú večne, pomocou produktu ako Tekutá strecha Proguard, môžete urobiť vašu strechu odolnejšou. Táto EPDM guma by mala podľa výrobcu vydržať päť rokov. Ak teploty klesnú až na -60 stupňov Fahrenheita alebo dosiahnu bezbožné maximá 300 stupňov, tekutá strecha sa nezrúti.

Použite ochranný prostriedok

Ak máte sklolaminátovú strechu RV, nezaškodí použiť ochranný prostriedok ako napr 303. Tento letecký ochranný prostriedok na rekreačné a námorné použitie je použiteľný aj na hotovú kožu, plasty, gumu, uhlíkové vlákna, plexisklo a vinyl.

Nastriekate naň a potom ho utriete, kým nebude strecha suchá. 303 vyschne matne. S UV blokátormi vo vzorci vaša strecha nestarne skoro a môže byť menej pravdepodobné, že praskne.

Záverečné myšlienky

Strecha vášho obytného auta môže trvať približne 10 rokov, ale so správnou starostlivosťou môžete tento čas zdvojnásobiť. Či už je vaša strecha gumená, sklolaminátová alebo hliníková, pravidelné čistenie a kontrola strechy vám pomôže udržať jej kvalitu. Veľa šťastia!