Ako dlho vydrží kempingový plyn?

Kedykoľvek idete na kemping, musíte sa spoľahnúť na niečo, čo vám pripraví jedlo. Oheň je jednou z vašich možností, ale nie vždy je to najlepšie. Predpokladajme, že plánujete kempovať v zalesnenej oblasti. V takom prípade je pravdepodobné, že zapálenie ohňa nebude vhodnejšie alebo dokonca povolené.

Vtedy budete musieť myslieť na inú možnosť. Väčšina kemperov používa kempingové variče, ktoré spárujú s kempingovým plynom. Aj keď je sporák trochu drahý, jeho získanie je vždy dobrý nápad. Kempingový plyn sa ľahko používa a kanistre nie sú ani také drahé.

Ak sa rozhodnete vyskúšať používanie kempingového variča, budete musieť vedieť, koľko kempingového plynu si musíte vziať so sebou. Väčšina kempingov je odľahlých a v blízkosti nemajú žiadne obchody, ktoré by ste mohli použiť na nákup benzínu.

Ale nebojte sa – s týmto návodom sa naučíte, ako vypočítať množstvo plynu, ktoré potrebujete. Poďme teda do sprievodcu a uvidíme, o čo ide!

Viac…

ako dlho vydrží kempingový plyn

Ako dlho vydrží kempingový plyn

Kempingový plyn sa vzťahuje na zemný plyn, ktorý sa dodáva v kanistroch rôznych veľkostí. Kanistre je možné použiť pri vonkajších výletoch, zvyčajne pri kempovaní. Často sa teda spájajú s kempingovými varičmi.

Existuje niekoľko druhov kempingového plynu – propánový plyn, butánový plyn alebo ich zmes. Ktorý z nich použijete, bude závisieť od vášho kempingového variča a na akom type plynu beží. Nádoby môžu byť tiež rôzne, ale o tom budem diskutovať neskôr.

Spomenul som teda, že plynové kanistre sa dodávajú v mnohých veľkostiach. Ako dlho jeden vydrží, bude závisieť od mnohých faktorov, ale všeobecným pravidlom je, že 220g plynová nádoba vydrží asi 2 hodiny, ak ju použijete na strednú teplotu. Tá istá nádoba môže vydržať až 4 hodiny, ak ju používate len pri nízkej teplote.

Existujú však väčšie kanistre, ktoré môžete používať dlhšie. Sú dosť objemné a nie sú najlepšie na prepravu do kempingov. Najlepšie by bolo, keby ste ich používali len pri autokempingu, pričom vydržia až 6 hodín.

Odporúčam vám, aby ste si skúsili vypočítať množstvo plynu, ktoré budete potrebovať v závislosti od dĺžky vašej cesty a počtu jedál, ktoré budete potrebovať na prípravu. Ak to urobíte, nemali by ste mať problém nabrať správne množstvo plynu.

Ak vám počas cesty z akéhokoľvek dôvodu dôjde benzín, vždy sa môžete obrátiť na varenie jedla na ohni. Nebude to taká všestranná možnosť ako kempingový varič, ale na pár dní postačí. Obe možnosti varenia vám poskytnú teplé jedlá, ktoré si zaslúžite po dlhej turistike alebo výlete s batohom!

Aké premenné môžu ovplyvniť, ako dlho vydrží môj kempingový plyn?

Ako som už spomenul, kanistre na kempingový plyn sa dodávajú v rôznych veľkostiach a typoch. V závislosti od prenosných varičov, ktoré máte k dispozícii, sa môžete rozhodnúť, aký druh kempingového plynu potrebujete. Jeho životnosť však ovplyvní niekoľko vecí, a to je niečo, čo musíte vedieť, kým sa vydáte na výlet!

Čítať  Funguje hydroizolačný sprej skutočne na stany?

Najprv, mali by ste si uvedomiť, že jedlo ovplyvní, ako dlho plynová nádoba vydrží. Ak varíte niečo ambicióznejšie, čo chvíľu trvá, kým sa varí, bude to potrebovať viac plynu na varenie. Ak varíte niečo, čo je hotové za pár minút, ušetríte veľa plynu!

po druhé, teplota tiež ovplyvňuje, ako dlho plynová nádoba vydrží. Zemný plyn funguje lepšie, keď sa používa pri nižších teplotách. Ak ho použijete pri vysokej teplote, môže mať nižší výkon a rýchlejšie sa minúť.

po tretie, pre spotrebu plynu bude dôležitá nadmorská výška kempingu. Ak sa ubytujete vo vysokohorskom kempingu, mali by ste počítať s rýchlejším minimom benzínu. Takže pre tieto kempingy si budete musieť priniesť viac plynu.

po štvrté, svoju úlohu zohrá aj typ kanistra. Kvalitné kempingové plynové kanistre môžu byť o niečo drahšie, ale stojí za to peniaze, pretože vydržia dlhšie. Nádoby neumožňujú únik plynu, takže nie je šanca, že by ste mali nebezpečenstvo plynu.

To všetko je potrebné zvážiť pri výbere plynovej nádoby. Uistite sa, že ste si vybrali múdro – v kempingu a jedlo si budete musieť uvariť. Vyhnite sa teda tomu, aby ste sa dostali do zlej situácie tým, že dostanete kanistre, ktoré sa rýchlo míňajú. Získajte kvalitné a nechajte ich, aby vám pomohli pripraviť všetky vaše obľúbené jedlá!

Končí platnosť kempingových plynových kanistrov?

Všeobecným odporúčaním je zaobstarať si pred každým výletom kempingový plynový kanister. Existuje niekoľko dôvodov, prečo to odporúčam. Nie je to tak, že plyn skončí – kanistry s kempingovým plynom expirovať nemôžu – ale niektoré veci sa im môžu stať.

Akonáhle použijete plynovú nádobu, uistite sa, že ju používate celú. Nie je potrebné ho skladovať, pretože to môže byť aj dosť nebezpečné. Aj pri drahých plynových nádobách je najlepšie použiť ich celé a zlikvidovať ich namiesto skladovania.

Keď skladujete otvorené plynové kanistre, musia zostať vo zvislej polohe a mimo dosahu slnka alebo tepla. Skladovací priestor by mal byť dobre vetraný a vo vzduchu by nemala byť vlhkosť. Ak tieto podmienky nemôžete zabezpečiť, kanistre radšej neskladujte.

S úplne novými kanistrami tiež nie je potrebné kupovať ich vo veľkom a skladovať. Kvalita zemného plynu sa totiž môže časom zhoršiť a tak vám ostane kanister, ktorý nemôžete použiť.

To ma privádza späť k môjmu pôvodnému odporúčaniu: kupovať len také množstvo benzínu, aké potrebujete na cestu. Ak ide o autokemping, môžete si zaobstarať jeden väčší kanister. Ak ide o výlet s batohom, zvážte menšie, ľahšie kanistre.

Čítať  Ako by mali sandále Teva sedieť? [How To Get A Perfect Size]

Môžete si prečítať aj diskusiu na reddit tu!

vriacou vodou na kempingovom plyne

Typy plynových kanistrov

Z množstva typov plynových kanistrov dostupných na trhu vám poviem len tie najpohodlnejšie. Napriek tomu, ktorý typ nádoby dostanete, bude závisieť od vašich preferencií a potrieb, takže ak chcete, neváhajte a preskúmajte iné typy nádob.

Skrutkovacie kanistre

Ako skúsený turista som zistil, že skrutkovacie kanistre sú pre mňa najlepšie. Sú vybavené veľmi jednoduchým ventilom, takže s ich používaním nebudete mať žiadny problém. Zároveň môžete nádobu znovu uzavrieť vďaka pohodlnému ventilu.

Prepichnuteľné kanistre

Ak sa vám nepáčia skrutkovacie kanistre, vždy môžete siahnuť po tých, ktoré sa dajú prepichnúť. Rozdiel medzi týmito a predchádzajúcimi je v tom, že tieto sa nedajú znovu zapečatiť. Keď ich prepichnete, musíte ich použiť a vyhodiť.

Kanistre s jednoduchým kliknutím

Opätovne uzatvárateľné kanistre, ktoré môžete použiť s väčšinou kempingových varičov, sú kanistre s jednoduchým nasadzovaním. Prichádzajú v rôznych veľkostiach a prevedeniach, takže ľahko nájdete ten, ktorý sa hodí k vášmu kempingovému variču. Po použití nádobu dobre uzavrite a nezabudnite ju uchovávať na suchom a chladnejšom mieste.

Nádoby na aerosólový plyn

Existujú aj aerosólové plechovky, ktoré sa dodávajú aj s ventilmi. To, čo ich robí skvelými, je, že sú nepriepustné, takže sa nemusíte báť, že nejaký plyn unikne z nádoby. Kedykoľvek chcete použiť plyn, musíte stlačiť horné tlačidlo a plyn dostanete okamžite.

Kempingové plynové kazety

Plynové kartuše a kanistre v štýle terasy sú dve ďalšie možnosti, ale tieto bývajú väčšie ako ostatné. Nie sú také ľahké na prepravu, takže nie sú dobrou voľbou pri batohoch. Ak si chcete takýto kanister vziať na cestu, musíte ho prepraviť autom alebo nechať niekoho odviezť do vášho kempu.

Koľko plynu potrebujete pri kempovaní?

Spotreba dostatočného množstva plynu na váš výlet do kempingu je rozhodujúca pre jeho úspech. Musíte zabezpečiť, aby kempingový plyn vydržal celú cestu, pretože ak nie, budete musieť nájsť alternatívne spôsoby varenia jedla.

Aby ste sa uistili, že máte dostatok plynu, musíte urobiť niekoľko výpočtov. Pred ďalším kempovaním si musíte zvážiť jedlá, ktoré chcete uvariť. Urobte si plán na všetky dni cesty a premyslite si množstvo jedla, ktoré potrebujete. Bolo by rozumné získať jedlo, ktoré sa rýchlo uvarí, aby ste ušetrili na plyne.

Keď už máte naplánované jedlo, premýšľajte o čase, ktorý by vám varenie týchto jedál zabralo. Potom ho skontrolujte s očakávaným časom používania každej nádoby. Pomohlo by, keby ste si zapamätali, že bežný kempingový varič spotrebuje asi 2 g plynu za minútu. S ohľadom na to vypočítajte množstvo plynu, ktoré potrebujete.

Čítať  Sú sandále Teva vodotesné? – Podrobný sprievodca

Ak si nie ste istí časom prípravy nejakého jedla, vyskúšajte si ho doma. Skúste uvariť to isté jedlo a skontrolujte, ako dlho to bude trvať. To vám pomôže určiť množstvo plynu, ktoré potrebujete pre toto jedlo a podobné jedlá. Nakoniec by ste mali poznať množstvo potrebného plynu.

Spotreba plynu sa však môže vždy líšiť. Ako už bolo spomenuté, bude to závisieť od teploty, nadmorskej výšky, samotného sporáka a jeho účinnosti. Takže k sume, ktorú dostanete po výpočte, pridajte trochu plynu. Týmto spôsobom, aj keď vaša spotreba plynu presahuje výpočty, budete mať plyn, ktorý môžete použiť.

Môžete použiť akýkoľvek kempingový plyn s akýmkoľvek kempingovým varičom?

Typ kempingového variča, ktorý máte, určí typ kempingového plynu, ktorý potrebujete použiť. Niektoré kempingové variče sú všestrannejšie ako iné a možno ich použiť s rôznymi typmi plynových kanistrov.

Bezpečnou stávkou by bolo skontrolovať špecifikácie vášho konkrétneho kempingového variča a zistiť, aký typ plynu a koľko plynu tento sporák používa. Plyn môže byť bután alebo propán, pričom existujú aj sporáky na tekuté palivo.

Ak je to potrebné, skontrolujte špecifikácie dvakrát alebo trikrát, aby ste sa uistili, že máte správny typ plynu. Používanie kempingového variča s nevhodným plynom môže viesť k problémom. Keďže sa chcete vyhnúť problémom, musíte byť mimoriadne opatrní.

Plyn je posledná vec, pri ktorej by ste mali byť neprítomní. Môže spôsobiť výbuchy a zraniť vás a ľudí okolo vás. S kempingovým varičom musíte používať iba správnu nádobu na palivo. To isté platí pre používanie kempingového variča v kempingu a domácom prostredí.

Veľké kanistre môžete používať doma, takže nemusíte neustále vymieňať malé. Pri kempovaní odporúčam vziať si menšie kanistre, pretože sa dobre zmestia do každého batohu.

Zabaliť

Ďakujem, že ste sa pri mne držali tohto sprievodcu o kempingových plynových kanistroch a ich životnosti. Dúfam, že po prečítaní všetkého máte jasnú predstavu o type kanistra, ktorý si chcete zaobstarať na ďalší kemping. Nezabudnite skontrolovať špecifikácie na sporáku, aby ste si boli istí, že nádoba sedí.

Použili ste niekedy kempingový plyn, ktorý by ste odporučili iným kemperom? Dajte mi vedieť, aký druh to bol, v komentároch nižšie. Rád by som sa dozvedel všetko o vašich skúsenostiach s kempingovým plynom a kempingovým varičom, tak sa neváhajte podeliť aj o to!