Ako dlho môžu ryby zostať nažive v živej studni?

Jednou z pekných vecí na lodi s živou studňou je, že môžete udržať svoj záťah nažive. Niektoré z týchto rybárskych výletov môžu trvať dosť dlho, najmä keď je rybár na turnaji. Je dôležité, aby ryby udržali nažive až do váženia. Ale pre turnajového rybára aj pre príležitostného rybára je dôležité vedieť, ako dlho môžu ryby zostať nažive v živných jamách a ako môžu tento čas bezpečne predĺžiť.

Ryby zostanú nažive v živých studniach 5 až 8 hodín. Závisí to od niekoľkých okolností, ako je veľkosť živej jamy, počet rýb, počet kyslíka a ďalšie. Tieto veci môžu rybári ľahko opraviť a pozorovať, aby udržali svoje ryby zdravé po dlhšiu dobu.

Existujú triky, tipy a veci, ktoré musia rybári sledovať vo svojich živých studniach, aby udržali svoje ryby nažive. Tieto veci pomôžu zabezpečiť, aby ryby zostali zdravé. Tieto veci pomôžu zabezpečiť, aby ryby zostali zdravé, čo je jedna z najdôležitejších vecí, na ktoré treba pamätať pri športovom love.

Ako fungujú Livewells

Predtým, ako sa spopularizovali rybárske turnaje, ľudia väčšinou chytali ryby na jedlo. Ale ako sa turnaje stali známejšími, živé priestory sa čoraz viac zlepšovali. Tieto turnaje podporovali chyť a pusť a tak sa mŕtve ryby začali na týchto turnajoch počítať ako trest. Toto nové pravidlo spôsobilo, že ľudia narýchlo zlepšili schopnosť živín, aby boli ryby šťastné a zdravé.

Ľudia používali pozdĺž lode pozdĺž lode na nosenie úlovku domov. Najlepšou možnosťou, ktorú mali, bol veľký chladič s množstvom a množstvom ľadu. Teraz sú tu živé studne, aditíva, prevzdušňovače a čerpadlá, ktoré pomáhajú udržať obsah rýb, zatiaľ čo sú vo vlastníctve rybára.

Čo by ste mali vedieť o svojom zariadení Livewell

Na webovej stránke Bass Resource má Ed Telders veľa múdrych slov o údržbe Livewell.

 • Zistite objem vody vo vašej živej studni. Čím viac vody má, tým sú ryby, ktoré ulovíte, zdravšie. Viac vody poskytuje priestor pre viac rýb, viac priestoru a viac priestoru na rozptýlenie toxínov.
 • Majú duálny čerpací systém. Jedno čerpadlo by malo byť plniace čerpadlo na čerstvú vodu a jedno by malo recirkulovať alebo prevzdušňovať. Prevzdušňovacie čerpadlá sú čerpadlá, ktoré čerpajú vodu aj vzduch. To je lepšie ako tie, ktoré iba čerpajú vodu, pretože ryby potrebujú kyslík.

„Vždy existuje možnosť poruchy a náhradné čerpadlo môže znamenať rozdiel medzi mŕtvymi a živými rybami.“

Ed Telders

 • Skontrolujte, či sú potrubia a inštalatérske práce v súlade. Ak sú príliš malé, ľahko sa upchajú, čo môže zabiť váš úlovok. Noste hadicu alebo ručnú pumpu, aby ste sa pripravili na upchatie potrubia. Malá sieťka s veľkosťou zverimexu môže ľahko vytiahnuť veci, ktoré by mohli upchať potrubie.
 • Zbavte sa akýchkoľvek ostrých rohov alebo štiepiacich sa stien. To by mohlo spôsobiť extrémne zranenia alebo nepohodlie rýb.
  Pensylvánske zákony o vodnom skútri: Jednoduchý cheat so všetkými detailmi

VÝSTRAHA: Livewell po každom použití očistite a nechajte úplne vyschnúť. Nezatvárajte veko, kým je vnútri vlhké, pretože sa môže zmeniť na nádobu s infekčnými baktériami a hubami. Nezabudnite použiť iba netoxický čistiaci prostriedok na vnútornú stranu obytnej šachty. Vyhnite sa čistiacim prostriedkom, ktoré majú silný zápach a vysoký obsah chemikálií. Boat Soup ponúka dobrú rutinu krok za krokom, aby ste dosiahli dobré čistenie. Toto, samozrejme, nemusí byť vecou každého použitia, ale livewell je potrebné po každom použití aspoň opláchnuť a vysušiť.

 1. Odstráňte filtračné sitá a nasávanie z livewell.
 2. Postriekajte ich hadicou a zbavte ich upchatia a nánosov.
 3. Vezmite si pár polievkových lyžíc jedlej sódy, horúcu vodu a kefu.
 4. S pastou z jedlej sódy a kefou začnite drhnúť zospodu a potom prejdite do strán.
 5. Opakujte niekoľkokrát.
 6. Živú studňu niekoľkokrát vypláchnite, aby ste odstránili zvyšky, roztok a špinu.

„Vaša živá studňa nie je len vedro s vodou, do ktorého sa zmestia ryby určené na panvicu. Posuňte svoje bývanie na vyššiu úroveň. Znalý rybár sa chce uistiť, že chyť a pusť naozaj funguje. Postarajte sa o svoje živobytie a ono sa postará o vaše ryby aj vás.“

Ed Telders

Ako predĺžiť životnosť rýb

Žiť vonku dokonale vystihuje ducha rybárstva, keď píšu: „Neochvejný rešpekt k prírode je životne dôležitou vlastnosťou každého rybára.“ Ako rybár je dôležité starať sa o ryby, kým sú počas toho času vo vašej opatere, ste za ne zodpovedný.

Podľa Johna Henryho z Wired2Fish má špecifickú rutinu, aby udržal svoje ryby zdravé. Vo svojom videu na youtube „Ako udržať basy nažive v živej studni lode pri rybolove“. Hovorí, že najprv vloží vrece ľadu. Potom, čo nechal túto minútu roztopiť, pridal aditívum. Hovorí, že používa značku Omladzovanie najdlhšie, ale je tiež používaný Prosím, pustite ma a G-Juice. Hovorí, že medzi značkami nevidí veľký rozdiel a všetky fungujú. Potom nechajte jazernú vodu, aby sa naplnila do živej studne asi 2 palce pod prepadový otvor.

Pomocou živých studní môžete buď recirkulovať, alebo použiť čerpadlá. Čerpadlá čerpajú vodu z jazera, zatiaľ čo recirkulácia odoberá vodu zo spodnej časti živnej studne a privádza ju späť nahor. To umožňuje vode pohybovať sa prirodzene ako jazero. Odporúča sa, aby rybár recirkuloval vodu, ak má voda v jazere viac ako 75 stupňov. Ak je teplota vody nižšia ako 65 stupňov, potom je najlepšie použiť čerpadlá.

V sprievodcovi turnajom s názvom Udržiavanie basov nažive Gene Gilliland a Hal Schramm sa delia o svoje skúsenosti, poznatky a pravidlá vody.

„Rybári musia prevziať aktívnu úlohu pri udržiavaní zdravia svojich úlovkov. Nepredpokladajte, že živý systém člna automaticky urobí všetko, čo je potrebné. Musíte mať dobré vybavenie a musíte ho vedieť používať za každých okolností.“

Gilliland a Schramm

Nasledujúce štyri nadpisy stručne vysvetľujú, čo Gilliland a Schramm uvádzajú vo svojom sprievodcovi turnajom. Tipy, ktoré poskytujú, sú dobré pre každého rybára, a ak si chcete prečítať celú podrobnú brožúru, veľmi by som vám to odporučil.

  Sú ohrievače stanu bezpečné pri kempovaní?

Znížte mechanické poškodenie

Je dôležité, aby bol váš živôtik nastavený tak, aby mohol ryby ľahko udržiavať a udržiavať ich v pohodlí. To zahŕňa uistenie sa, že kapacita vašej obývačky nikdy neprekročí dávku viac ako 1 libra basov na galón vody. Ak máte viac ako jednu živú studňu, uistite sa, že medzi ne rovnomerne rozmiestnite ryby, aby ste sa vyhli zhluku, ktorý môže spôsobiť stres.

Základy Livewell

Hladina kyslíka vo vode musí byť vždy vyššia ako 5 ppm. Každá loď musí mať recirkulačný systém, takže ak ho vaša loď nemá, je potrebné ho doplniť. Pri prvom pohľade na svoju loď sa určite zoznámte s nastaveniami obytných priestorov, pretože každá značka a každá loď sa mierne líši.

Čerpadlo pre živé studne by malo mať kapacitu na premiestnenie najmenej 500 galónov vody za hodinu. Táto rýchlosť umožní optimálne maximálne prevzdušnenie. Noste so sebou náhradný motor pre prípad, že by jedno z čerpadiel zlyhalo. Bez správneho čerpadla ryby určite uhynú.

Časovače Livewell

Väčšina značiek lodí má časovače, ktoré budú ovládať čerpadlá v livewell, ale každý je iný. Nájdite si čas na spoznanie svojho časovača. Tieto časovače je možné nastaviť tak, aby cyklovali kdekoľvek od 3 do 15 minút, ale skutočne to závisí od lode. Ľudia často odporúčajú ísť na najmenší čas.

„Nepretržitá prevádzka čerpadla je absolútnou nevyhnutnosťou pre správne prevzdušňovanie, keď máte v živej studni viac ako niekoľko basov.“

Vetranie

Prevzdušňovače potrebujú čerstvý vzduch, aby sa zmiešali s vodou. Z času na čas otvorte veko, aby čpavok mohol uniknúť a čerstvý vzduch mohol vstúpiť do živnej šachty.

Nástroje na použitie

Existujú určité veci, ktoré je dobré mať pri rybolove po ruke a sú nasledovné.

 • Ľad
 • Ukazovateľ teploty
 • Aditíva (Rejuivenade, Please Release Me, G-Juice)
  • Je dôležité pridávať do vody prísady, pretože bojuje proti chlóru z ľadu a amoniaku z rýb.

Problémom Livewell sa treba vyhnúť

Niekedy sa vyskytnú problémy, na ktoré si rybári musia dávať pozor so živými studňami. Aj keď je vodovodné potrubie dostatočné, vo vode môžu byť stále zhluky a upchávky. Stres môže niekedy spôsobiť, že ryby vyvrátia obsah žalúdka. Nielen to, ale vo vode je nespočetné množstvo vecí od usadenín až po riasy, ktoré môžu potenciálne upchať potrubie.

Taktiež, keď sa počasie oteplí (často po máji), voda, z ktorej chytíte ryby, je zvyčajne oveľa hlbšia (a oveľa chladnejšia) ako voda, ktorá sa čerpá do Livewell. Dá sa tomu vyhnúť niekoľkými spôsobmi. Jedným zo spôsobov je udržiavať ľad v živej studni. Ďalším spôsobom je recirkulácia vody, keď má voda viac ako 75 stupňov. To udržuje chlad vo vnútri a udržiava horúcu vodu mimo lode.

  Čo je to Zip Line Platform? S osvedčenými postupmi

Rady od iných rybárov o starostlivosti o Livewell

Niekedy je najlepší spôsob, ako sa učiť od iných rybárov. Existuje veľa rybárov, ktorí majú veľké množstvo skúseností, ktoré majú čo ponúknuť.

 1. Jedna rada je naplniť živú studňu ako prvú vec ráno predtým, ako pôjdete von. Najmä ak máte pred sebou dlhý horúci deň na rybačke. To umožňuje chladnej vode, ktorá nebola zohriata slnkom, prúdiť do živej studne. Bude to lepšie pre ryby aj pre vás.
 2. Ed Telders varuje, aby ste sa vždy uistili, že voda nie je nikdy príliš plytká. Varuje, že plytké obytné priestory sú neuveriteľne nebezpečné. Plytká voda núti ryby otočiť sa na bok, čo pre ne nie je prirodzená poloha. Okrem toho, s menším množstvom vody v živnej studni, je väčšia pravdepodobnosť, že sa budú hádzať okolo seba, keď sa loď hádže okolo, čo môže spôsobiť ich zranenie.
 3. Terry Brown má jedinečný a kreatívny nápad, ako udržať ryby v živej studni šťastné. Píše, že to objavila po tom, čo našla starú fľašu s vodou vo svojej živnej studni po tom, čo do nej naložila niekoľko rýb. Zistila, že sa im páčilo mať tam fľašu s vodou, pretože ju používali na krytie a umožnili im cítiť sa bezpečnejšie. Celý výlet boli pokojní. Potom sa však rozhodla pre špongiu a nie pre fľašu s vodou, pretože mala potenciál ublížiť rybám. Spolu s tým môže byť špongia (alebo dve v závislosti od veľkosti) zmrazená alebo vopred upravená prísadami. Takto má špongia mnohostranné využitie.
 4. Mt. Dew zastavuje krvácanie rýb, pretože citrusy spôsobujú uzavretie kapilár.

Rady pre víkendový rybolov

Táto rada pochádza z Aaron Martens. Je vhodný pre všetkých rybárov, ale niektoré z nich nie je možné použiť na turnajoch, preto je táto sekcia špeciálne určená pre rybárov, ktorí nie sú na turnajoch.

 1. Jedna vec, ktorá sa dá urobiť, je použiť gumený podberák. Aj keď je to drahšie, je to pre ryby jednoduchšie v porovnaní s nylonom. Tieto siete slúžia ako dodatočná ochrana rýb. Zatiaľ čo siete nie sú povolené na turnajoch, určite sú prospešné pre víkendový rybolov.
 2. Akonáhle je ryba chytená, je dôležité, aby sa nedostala na koberec vašej lode. Ryby majú ochrannú vrstvu „slizu“, ktorú koberec ľahko odstráni. Akonáhle je táto ochranná vrstva preč, infekcie a parazity môžu ľahko infikovať ryby. Mnoho rýb ochorie a zomrie kvôli tomuto kontaktu s kobercom.
 3. Martens tiež navrhuje, aby rybári aktualizovali svoje háčiky. Vyzýva rybárov, aby si zaobstarali háčiky, ktoré majú menší osteň, takže za sebou zanecháva len malú dieru a nie obrovskú trhlinu v čeľusti ryby. Takáto rana môže rybe spôsobiť veľa problémov, keď sa uvoľní.