Ako dlho by som mal nechať svoj snežný skúter zahriať?

Predstavte si toto: chystáte sa s kamarátmi na koni vyraziť na novú cestu na snežnom skútri a oni sa snažia čo najskôr. Vaša sánka ešte ani dve minúty nezačala a už vás núkajú a žiadajú, aby ste sa pohli. Potrebuje sa váš snežný skúter pred jazdou zahriať, a ak áno, ako dlho?

Vždy je vhodné nechať snežný skúter pred použitím aspoň päť minút zahriať. Tým sa zachovajú komponenty vašich saní, najmä váš motor, takže vozidlo vydrží dlhšie.

V dnešnom článku budeme diskutovať o dôležitosti zahriatia sánok pred jazdou, ako aj o tom, ako to urobiť. Ak ste typ snežného skútra, ktorý vždy vzlietne v momente, keď sa usadíte na saniach, potom si tento článok určite nenecháte ujsť!

Ako dlho sa musí snežný skúter zahriať?

Scenáre, ako je ten z úvodu, sú až príliš bežné, pretože tlak rovesníkov od vašich priateľov vás môže prinútiť vzdať sa určitých častí vašej rutiny na snežnom skútri, ktoré by ste naozaj nemali preskočiť. Možno idete na koni ako súčasť skupiny a všetci ostatní sa zdajú byť pripravení, takže nechcete strácať čas tým, že necháte svoju sánku na pár minút zahriať.

Možno ste dokonca sólo jazdca, ale meškali ste na chodníky a už nechcete strácať čas.

Správne zahriatie snežného skútra nie je nikdy stratou času. O dôvodoch, prečo sa to musí stať bežnou súčasťou vašej rutiny, si povieme viac v nasledujúcej časti, ale zatiaľ vedzte, že je dôležité, aby ste nechali sánky zahriať pri každom použití.

Dobre, takže pred vzlietnutím necháte sane niekoľko minút bežať na voľnobeh, ale ako dlho presne by ste mali čakať? Aj keď sa čas môže líšiť v závislosti od veku vášho snežného skútra a modelu, odporúčame vám nechať snežný skúter aspoň päť minút, aby sa pred odchodom vnútorne zahrial. Niektorí sánkari sú ešte opatrnejší a počkajú aj 10 minút.

Nie je to nevyhnutne zlý nápad. Vnútorné časti vášho motora, ako aj súvisiace komponenty snežného skútra, majú celý rad materiálov, z ktorých sú vyrobené. Niektoré sa zahrejú rýchlo a iným to trvá o pár minút dlhšie, takže je vždy lepšie zablúdiť na stranu opatrnosti.

Prečo je dôležité nechať sane pred jazdou zahriať?

Aby sme vysvetlili, prečo musíte dať svojmu snežnému skútru čas na zahriatie, položme si inú otázku. V chladný zimný deň, keď sa chystáte odísť z domu do práce, školy alebo za iným účelom, nasadnete do auta alebo kamióna a začnete jazdiť?

  7 najlepších rybárskych prútov Kokanee (a ktorý som si vybral)

Samozrejme, že nie, však? Namiesto toho päť alebo 10 minút pred odchodom zapnete auto, necháte ho sedieť a potom sa vrátite dovnútra, aby ste dokončili prípravu.

Rovnakú pozornosť musíte venovať aj svojmu snežnému skútru. Môže to byť vozidlo do chladného počasia, na rozdiel od vášho auta alebo nákladného auta, ale to neznamená, že je pripravené okamžite vyraziť, ak sedí vonku v mrazivých teplotách.

Ak ešte stále nie ste úplne presvedčení, tu je najväčší dôvod, prečo dať svojmu snežnému skútru čas na zahriatie: predchádzanie poškodeniu saní, ktorým sa inak dá vyhnúť.

Použime ako príklad vaše hliníkové piesty v oceľovom valci. Pamätáte si, ako sme povedali, že rôzne materiály sa môžu zahrievať rôznou rýchlosťou? Keďže hliník sa najskôr zahrieva, piesty budú horúce pred ich oceľovými valcami. Jazda na saniach v tomto bode môže viesť k poškriabaniu piestov o sukňu, čo má vplyv na stlačenie saní. Dostatočné škrabanie môže dokonca spôsobiť výrazné zníženie životnosti motora.

To je mimochodom ten najlepší scenár. Keď sa hliníkové piesty zahrejú pred oceľovým valcom a vy ste už pretekali, piesty začnú rásť. Teraz vo valci nemajú priestor na pohyb, čo môže viesť k zadretiu piestu. To určite ovplyvní fungovanie vášho motora.

Studené hnacie remene by mohli prasknúť alebo sa rýchlejšie opotrebovať bez riadneho zahriatia. Ako si možno pamätáte z nedávneho blogového príspevku, keď sa vám pokazia pásy snežného skútra, zvyčajne začujete škrípanie alebo pískanie. Získať nové opasky nie je také drahé, pretože vás môžu stáť viac ako 200 dolárov, ale stále je to utrpenie.

Čo sa týka nového motora, ten nie je ani zďaleka taký lacný. Nie je to nič neobvyklé, že niektorí sánkari sa rozlúčia s 5 000 dolármi za nový motor! Sme si istí, že nechcete prísť o toľko peňazí, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné, a preto si musíte začať zvykať, že necháte motor snežného skútra zahriať, keď jazdíte v zime.

Ako zahriať snežný skúter

Dobre, určite viete lepšie, ako používať snežný skúter znova bez toho, aby ste ho zahriali. To znamená, že si nie ste istí, ako dlho by ste mali čakať alebo či budete vedieť, že váš snežný skúter je dostatočne teplý na prevádzku.

  Ako ťažký môže byť sneh?

Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete začať dodržiavať, aby ste sa dostali do pohybu.

Krok 1: Keď sedíte, vložte kľúč do zapaľovania snežného skútra. Ak sa vaše sane týmto spôsobom nezapnú, vystúpte z vozidla, postavte sa vedľa neho a v tejto polohe zapnite zapaľovanie.

Pre majiteľov sánok s elektrickým štartovaním by ste chceli vložiť kľúč, otočiť ním a potom pustiť sýtič, len čo začujete naštartovanie motora.

Krok 2: Pustite parkovaciu brzdu. Zvýšte plyn, trochu zrýchlite, aby sa dráha, hnací remeň a komponenty motora mohli začať zahrievať.

V niektorých prípadoch sa vaša sánka nemusí chcieť pohnúť. Toto sa z času na čas stáva. Čo chcete urobiť, je prestať zrýchľovať, zaparkovať sane, vystúpiť a pozrieť sa na svoje sane bližšie. Ak sa váš snežný skúter počas zahrievania nehýbe, je to pravdepodobne preto, že sa zablokovali brzdy alebo zamrzla trať.

Môžete počkať, kým sa trať roztopí, ale zaseknuté brzdy budú pravdepodobne vyžadovať vedenie vášho dôveryhodného opravára snežných skútrov, aby sa problém vyriešil.

Pomôžte dráhe tak, že zdvihnete sane aspoň 10 palcov od snehu. Ak ho môžete dostať o 12 palcov vyššie, je to ešte lepšie. Jemne uvoľnite snežný skúter, aby sa odrazil, ale iba zadnou časťou saní. Možno to budete musieť urobiť niekoľkokrát, ak je počasie obzvlášť chladné, ale dráhu roztopíte skôr ako neskôr.

Krok 3: Ak ste mali sýtič spustený, chcete ho vypnúť, keď sa motor začne zahrievať z vašich saní.

Krok 4: Má váš snežný skúter základný náter? Tento nástroj, ktorý je zvyčajne súčasťou starších modelov snežných skútrov, bude pumpovať palivo do motora vašich saní. Keď zohrievate sane, možno budete musieť niekoľkokrát zapumpovať, kým sa primer prepne zo vzduchu na palivo.

Krok 5: Keď sa motor zahreje, zastavte nasávanie alebo dusenie. Ak v tom budete pokračovať, pošlete do motora iba prebytočné palivo, ktoré môže poškodiť motor a zabrániť vášmu snežnému skútru naštartovať nabudúce.

Krok 6: Začnite jazdiť na snežnom skútri, ale udržujte nízke rýchlosti a nechoďte ďaleko, pretože motor stále zahrievate. V tomto bode motor nenatáčajte, inak doň budete musieť načerpať alebo priškrtiť viac paliva.

V závislosti od vášho modelu snežného skútra môžu mať vaše sane kontrolku na prístrojovej doske, ktorá signalizuje, keď sa motor dostatočne zahreje, aby bol použiteľný. Ak áno, môžete začať jazdiť ako obvykle, keď uvidíte rozsvietené svetlo.

  Mám behať bez ponožiek?

Čo robiť, ak je príliš chladné počasie na spustenie snežného skútra?

Chladný deň, ktorý drkoce zubami, je ako stvorený pre sánkarov, ale čo ak jednociferné alebo dokonca mínusové teploty spôsobili, že váš snežný skúter nechce vôbec naštartovať? Musíte len jazdiť ďalší deň? Čakať dlhšie, kým sa zahreje?

Môžete skúsiť počkať 10 alebo 15 minút, kým sa motor vášho snežného skútra roztopí, ale počas týchto výrazne chladných dní sa vaše vozidlo stále nenaštartuje. Najmä v týchto prípadoch nemusí byť zlý nápad zvážiť použitie štartovacej kvapaliny.

Čo je štartovacia kvapalina? Táto horľavá úprava pre spaľovacie motory, zážihové motory s chudobnou zmesou a/alebo dieselové motory zahŕňa oxid uhličitý, dietyléter a heptán a iné prchavé uhľovodíky.

Oxid uhličitý je hnacím plynom, zatiaľ čo heptán sa nachádza v zemnom plyne. Dietyléter, najmä ak sa používa s uhľovodíkovým hnacím plynom alebo stabilizátorom, aktivuje spaľovacie motory, pretože sa automaticky zapáli pri 320 stupňoch Fahrenheita.

Štartovacia kvapalina je užitočná, keď sa začína sezóna snežných skútrov, ale s postupujúcou zimou ju pravdepodobne nebudete musieť príliš používať. To znamená, že ako slovo varovania, keďže štartovacia kvapalina nemá mazanie, nechcete sa na ňu príliš spoliehať. Najmä ak máte dvojtaktný motor, štartovacia kvapalina môže na vašom motore urobiť veľa, prípadne pokaziť piesty.

Použite ho, ak absolútne nič iné nefunguje na zahriatie vašej sánky, ale uvedomte si riziká, keď to robíte.

Záverečné myšlienky

Motor vášho snežného skútra a ďalšie vnútorné komponenty potrebujú čas na zahriatie, aby mohli efektívne fungovať. Dôrazne sa odporúča venovať im aspoň päť minút. Uistite sa, že ste postupovali podľa krokov uvedených v tomto článku, aby ste svoj snežný skúter správne zahriali. Veľa šťastia!

Súvisiaci obsah

Hurá! Nakoniec si si kúpil svoj vlastný snežný skúter. Dnes to bude prvýkrát, čo vytiahnete sánky a už sa absolútne neviete dočkať. Kým pôjdete, máte všetko podstatné? Čo sa odporúča pre nový snežný skúter?

Nadišiel deň vášho prvého dobrodružstva na snežnom skútri! Očakávate, že takýchto dní bude v budúcnosti oveľa viac, teda ak dokážete prejsť dnes. Ako môžete zostať v bezpečí na snežnom skútri? Odporúčame tieto bezpečnostné tipy pred a pri prevádzke snežného skútra.