Ako ďaleko môže ísť vodný skúter na jednu nádrž?

Keď investujete do vodného skútra, je dôležité poznať jeho obmedzenia. Možno sa čudujete, ako ďaleko môžete jazdiť na vodnom skútri, kým sa minie benzín. Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú konkrétnu odpoveď pre váš vodný skúter, ale tu je všeobecná odpoveď.

Vodný skúter pri širokom otvorenom plyne (WOT) spotrebuje približne 10 galónov za hodinu (GPH). To znamená, že priemerný PWC spotrebuje 10 galónov plynu za 1 hodinu, keď je celý čas na plný plyn. Väčšina nádrží na vodné skútre má objem 16 galónov, čo znamená, že na vode môžete stráviť niečo vyše hodiny a pol.

Ako vypočítať MPG na vodnom skútri

Ak chcete presne vedieť, ako ďaleko dokáže váš vodný skúter zájsť na jednu nádrž plynu, budete si musieť vypočítať MPG (míle na galón) vášho vodného skútra.

Ak to chcete urobiť, budete musieť:

 • Úplne naplňte vodný skúter a potom vynulujte počítadlo kilometrov
 • Jazdite na svojom PWC, kým nedosiahnete aspoň polovicu nádrže (váš výpočet bude najpresnejší, keď bude nádrž takmer prázdna)
 • Keď sa blíži k vyprázdneniu, vezmite ho späť na pevninu a úplne naplňte nádrž plynom
 • Vydeľte počet najazdených kilometrov počtom galónov, ktorými ste naplnili nádrž – toto bude váš MPG
 • Vzorec je najazdené míle / doplnené galóny = MPG

Keď poznáte svoje MPG pre váš konkrétny vodný skúter, budete vedieť, ako ďaleko môže váš vodný skúter zájsť na jednu nádrž plynu. Keď to budete vedieť, môžete ísť do vody a mať istotu, ako dlho môžete jazdiť.

Je to šikovný nápad vypočítať si svoje osobné MPG, pretože iní ľudia môžu jazdiť na svojich vodných skútroch inak. Napríklad, vaša žena môže chcieť len tak plávať rýchlosťou 20 míľ za hodinu bez toho, aby spomalila, aby odbočila alebo jazdila po prebudení. Ak použijete vodný skúter iným spôsobom, napríklad zrýchlite na 50 km/h na 10 sekúnd a potom spomalíte a urobíte nejaké šišky pri rýchlosti 15 km/h, váš plyn sa minie iným tempom, ako plyn, ktorý vaša manželka použila.

  Koľko snehu je potrebné na sánkovanie?

Keď si spočítate, ako dlho môže vaša „manželka“ stráviť vo vode a robiť to, čo sa jej páči, môžete jej povedať, ako dlho by mala stráviť na vode, kým ju bude potrebné znova naplniť.

Toto je len príklad, ale máte predstavu: existujú všetky druhy rôznych vodných skútrov so všetkými druhmi rôznych spôsobov jazdy. Pre bezpečný čas na vode je dôležité vedieť, ako váš vodný skúter funguje a kde sú jeho obmedzenia. Postarajte sa o svoj vodný skúter tak, ako sa staráte o svoje auto: už vás nebude baviť, ak svoj vodný skúter nenastrojíte.

Koľko stojí naplnenie vodného skútra?

Záleží na tom, aký vodný skúter máte, koľko budete musieť minúť na benzín. Sea-Doo Spark má menšiu a palivovo úspornejšiu nádrž, čo z neho robí najlacnejšiu možnosť pre plyn. Väčšie vodné skútre vás budú stáť asi 3-krát toľko ako Spark.

Priemerná cena bude okolo 50 dolárov za nádrž plynu. Opäť budete musieť experimentovať s vaším konkrétnym vodným skútrom a uvidíte, koľko to bude. Ceny plynu sa neustále menia, takže na to pamätajte aj pri kalkulácii ceny.

Vodný skúter s najväčšou plynovou nádržou

Najväčšie plynové nádrže vodných skútrov pojmú okolo 20 galónov plynu a vydržia na vode oveľa dlhšie ako malé rekreačné vodné skútre, ktoré majú len okolo 8 galónov.

Jedna z najväčších plynových nádrží Sea-Doo je na nich GTX Limited 300. Toto PWC stojí okolo 17 000 dolárov.

Najväčší tank Yamahy je na nich FX Limited SVHO čo stojí okolo 17 000 dolárov.

Najväčší tank Kawasaki je zobrazený na Ultra 310LX čo je okolo 18 000 dolárov

Áno, sú veľmi drahé, ale ak chcete mať na vode čo najväčší výkon, rýchlosť a dĺžku, musíte za to zaplatiť. Existuje dôvod, prečo tieto tri vyššie uvedené PWC patria do luxusnej kategórie vodných skútrov. Sú to najlepšie z najlepších a sú vyrobené pre ľudí, ktorí chcú najvyššie plavidlo.

  Prečo sa moja štvorkolka vracia späť? Ako to opraviť?

Nádrže pre vodné skútre s nízkou spotrebou paliva

Sea-Doo Spark je zďaleka najúspornejší vodný skúter, aký si môžete kúpiť. Verzia s výkonom 60 koní spáli 1,9 galónu za hodinu a 90-koňová 2,4. V porovnaní s 250-koňovým Sea-Doo RXT-X spotrebuje 20 galónov za hodinu. Yamaha FX Cruiser zhltne 21 galónov za hodinu! Tento plyn by ste mohli používať na prevádzku svojho auta dva týždne, ale namiesto toho ho spotrebujte za hodinu na väčšom a luxusnejšom vodnom skútri.

Chceli by ste byť radšej 45 minút na vode, kým budete musieť znova natankovať, alebo by ste chceli hrať tak dlho, ako chcete?

Hoci Sea-Doo Spark nie je taký veľký, vymyslený alebo rýchly ako jeho drahší konkurenti, je to najlepšia ponuka a nemôžete poraziť spotrebu paliva.

Najhorší počet najazdených kilometrov na vodnom skútri

Čím väčší je motor, nádrž a vodný skúter spolu, tým viac sa chystáte minúť. Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že menšie rekreačné vodné skútre sú najefektívnejšie, pretože sú menšie a celkovo spotrebujú menej plynu. Čím drahší vodný skúter (luxus, výkon), tým horší kilometrový výkon.

Podľa môjho názoru sú menšie Sea-Doo a Yamahy lepšou voľbou, pretože z času na vode získate viac peňazí ako na väčšom vodnom skútri. Áno, Spark a EX majú síce menšie nádrže, ale plyn vydrží oveľa dlhšie ako vo veľkej nádrži. Či tak alebo onak, budete musieť vymeniť svoju nádrž, tak prečo míňať 4-krát viac na benzín ako na Spark?

Porovnajme nádrž Sea-Doo Spark s FX Limited SVHO od Yamahy:

Sea-Doo Spark

 • Veľkosť plynovej nádrže: 7,9 galónu
 • Spotreba 2 galóny za hodinu
 • Na vode vydrží takmer 4 hodiny

Yamaha FX Limited SVHO

 • Veľkosť plynovej nádrže: 18,5 galónov
 • Spotreba asi 16 galónov za hodinu
 • Trvá 1 hodinu
  Kam ísť Rybárčenie na ľade v štáte New York

Podľa mňa vodné skútre slúžia na vodu na zábavu. Keď prekročíte rýchlosť 40 míľ za hodinu a prebúdzate sa, rozbúši vám srdce. Pravdou je, že to môžete urobiť s najlacnejším vodným skútrom, tak prečo utrácať 4-násobok ceny za pohodlnejšie sedadlo?