Ako chrániť les a chatu pred požiarmi

Každý rok počúvame o lesných požiaroch alebo lesných požiaroch, ktoré sa predierajú krásnymi lesmi po celom svete.

Je vždy smutné vidieť po požiari takú krásnu pustú zem. Ale príroda robí fantastickú prácu, keď sa odrazí, a v priebehu niekoľkých rokov sa les spamätá a často sa mu darí. Ničenie požiarov sa však netýka len lesov. Každý rok sú ľudia vysídlení, pretože ich domovy sú zničené plameňmi.

Preto som zostavil túto príručku, ktorá vám pomôže udržať vašu chatu a váš les v bezpečí počas požiarov. Nemôžem zaručiť, že vaša chata prežije požiar

Udržujte svoj les bezpečný a zdravý

Dobré lesnícke postupy môžu urobiť viac, než len pomôcť zachrániť vašu chatu pri požiari. V skutočnosti vám môžu pomôcť zachrániť váš les.

Lesné požiare v neupravovaných lesoch často spália stromy po celej dĺžke a takmer až po zem. Po takomto lesnom požiari zvyčajne zostáva veľmi málo. Ale vykonaním niekoľkých vecí môžete skutočne zachrániť veľa svojich stromov tým, že budete udržiavať oheň v korunách stromov. Môžete prísť o svoj baldachýn, ale do roka sa to obnoví. Ak stratíte stromy úplne, váš les môže byť neplodný 10-20 rokov v závislosti od typov stromov, ktoré máte.

Tu je niekoľko osvedčených lesníckych postupov, ktoré môžete použiť na celom svojom pozemku. Tieto sú obzvlášť dôležité, čím bližšie sa dostanete k svojej chatke, aby lesný požiar nespálil vašu chatu až po zem.

 1. Vyčistite kefy, odumreté stromy a konáre, ihličie a iné nečistoty.
  • Nemusíte nutne chcieť len nečistoty na zemi, pretože z nej rýchlo vyrastie burina, ktorá môže byť horšia ako existujúca vegetácia. Nechajte preto čo najviac malej vegetácie. Ale vyčistite našu väčšiu kefu a držte kríky dostatočne od seba, takže na zemi je veľmi málo, aby sa vznietilo.
 2. Trochu preriediť stromy
  • V závislosti od rozmanitosti stromov, ktoré máte, nespravované lesy zvyčajne končia s veľmi úzkymi rozstupmi medzi stromami. Vyrúbajte niekoľko stromov, aby boli o niečo viac vzdialené. Toto nie je presná veda. Vzdialenosť medzi stromami sa bude líšiť v závislosti od odrody a veku stromov. Ale dobrým pravidlom je rozložiť stromy tak, aby ste maximalizovali vzdialenosť medzi stromami, ale stále mali nad sebou pekný baldachýn.
  • Výrub stromov môže byť nebezpečný biznis. Ak máte vedomosti a zručnosti, aby ste to urobili sami, je to skvelé. Ale ak máte obavy, pravdepodobne môžete pozvať ťažobnú spoločnosť, aby za vás prihlásila váš majetok. Mali by praktizovať zodpovednú ťažbu dreva, ktorá vedie k dobrému rozmiestneniu stromov bez úplného vyčistenia vášho pozemku. A čo je lepšie, že by ste za to nemali platiť. V niektorých prípadoch vám môžu za rezivo zaplatiť.
 3. Odrežte vetvy stromov najbližšie k zemi
  • Dobrým pravidlom je odstrániť všetky končatiny vo vzdialenosti približne 10-15 stôp od zeme alebo 1/3 výšky stromu. Takže strom kratší ako 45 stôp nebude musieť odstrániť 15 stôp, ale pre stromy vyššie ako 45 stôp by malo stačiť 10-15 stôp. Toto nemusí byť presné. Nerobte si starosti s meraním výšky stromu.
  • Použite tyčovú pílu ako toto na Amazone, ak nemáte príliš veľa stromov na úpravu. Ak však máte veľa stromov ako ja, budete chcieť niečo, čo bude fungovať oveľa rýchlejšie ako tento, aj na Amazone. Táto stojí o niečo viac, ale je to reťazová píla poháňaná plynom, ktorá dokáže skrátiť až 12 stôp. To je asi tak ďaleko, pokiaľ ide o vyžínače tyčí v štýle motorovej píly, a pravdepodobne to postačuje pre väčšinu vašich stromov.
  Čo robí Jack Plate na basovom člne?

Čo to robí, je to, že zabraňuje malým ohňom na zemi vyliezť do koruny stromov. A ak dôjde k lesnému požiaru, udrží oheň v korunách stromov na vašom pozemku, namiesto toho, aby ich spálil až po zem.

Obhájiteľný priestor okolo vašej kabíny

Nie vždy sa vám podarí ochrániť celý váš majetok pred požiarmi. Najmä ak je časť vášho pozemku zalesnená. Tu je však niekoľko dôležitých tipov, ako udržať oblasť bezprostredne okolo vašej kabíny čistú a dúfajme, že aspoň zachrániť vašu kabínu, ak by vašou oblasťou prenikol lesný požiar.

 • V prvých 5 stopách okolo vašej kabíny sa zbavte všetkých materiálov, ktoré sa môžu ľahko vznietiť. Takto blízko domu by nemali byť stromy ani kríky. To zahŕňa aj hromadu dreva. Držte hromadu dreva mimo tohto priestoru. Ak by naň dopadli žeravé uhlíky, mohol by sa vznietiť a ľahšie sa šíriť do vašej kabíny. Zachrániť by to mohlo, keby bola hromada dreva vzdialená len 10 stôp od steny vašej kabíny.
 • To isté platí pre propánové nádrže alebo plynové kanistre. Udržujte ich aspoň 5 stôp od vonkajšej strany kabíny.
 • Ďalších 30 stôp by malo byť čistých od vecí, ktoré sa ľahko spália. Môžete mať stromy, ale mali by ste orezať konáre aspoň na 15 stôp alebo 1/3 výšky stromu. Ostatné rastliny by mali byť ohňovzdorné. Národná agentúra požiarnej ochrany odporúča v tomto priestore pokosenú a napojenú trávu, ale to nie je vždy možné pre chatu v lese.
 • Nechcete však nechať tento priestor úplne prázdny. Ak vyčistíte všetok rastlinný život, bude mať tendenciu sa premnožiť burinou, ktorá sa často veľmi ľahko spáli. Zasaďte do tohto priestoru kríky odolné voči ohňu a nájdite trávu, ktorej sa vo vašej oblasti dobre darí, a vysaďte ju okolo kabíny. Nemusí to skončiť sviežim trávnikom, ale pomôže udržať inú burinu dole.
 • Mimo 30 stôp môžete len dodržiavať dobré lesnícke zásady, ktoré vám pomôžu ochrániť vašu chatu a majetok pred požiarmi.
  Cub Cadet vedľa seba: Sú kvalitné?

Materiály na stavbu kabín

Národná agentúra požiarnej ochrany má niekoľko dobrých zdrojov, ktoré vám pomôžu udržať vašu chatu alebo dom v bezpečí pred požiarom. Môžeš kliknite na tento odkaz aby ste sa dozvedeli, čo hovoria o veciach, ako sú paluby, vetracie otvory v podkrovných a lezeckých priestoroch a strešné materiály. Tu je niekoľko zaujímavostí.

Paluby

 • Neskladujte horľavé materiály (veci, ktoré môžu horieť) pod palubami. Žeravé uhlíky často padajú medzi palubové dosky a môžu sa nahromadiť a zapáliť materiály pod vašou palubou. Najlepšie je udržiavať priestor pod palubou bez vecí, ktoré by sa mohli vznietiť.
 • Z času na čas vyčistite všetky nečistoty, ktoré sa zachytia medzi palubovými doskami, a nečistoty, ktoré sa zachytia medzi palubou a domom. Tento odpad – často ihličie, lístie, burina a vetvičky – sa zvyčajne môže vznietiť oveľa ľahšie ako váš obkladový materiál.
 • Ak je vaša paluba vyrobená z nehorľavých materiálov, zvážte odstránenie palubových dosiek v okruhu niekoľkých stôp od vášho domu a ich nahradenie nehorľavými podlahovými materiálmi. To pomôže zabrániť šíreniu ohňa na palube do domu.
 • Ak staviate novú palubu, použite materiály na terasové dosky, ktoré spomaľujú horenie. Ak na palube používate drevené trámy, na vrch trámov použite nekvalitnú bitúmenovú pásku.

Tieto tipy môžu výrazne znížiť riziko požiaru vašej paluby a tým aj vašej kabíny.

Vetracie otvory podkrovia a priestoru na prechádzanie

Ak máte priestor na plazenie, pravdepodobne máte vetracie otvory na každej strane kabíny. To pomáha vytvárať dobré prúdenie vzduchu a vetranie cez priestor na plazenie. Podobne by ste mali mať vetracie otvory pod odkvapom vašej strechy, aby sa vzduch dostal do vášho domu, a vetracie otvory vychádzajúce zo strechy, ktoré umožňujú vzduch von.

Problém je v tom, že tieto prieduchy sú citlivé na žeravé uhlíky, ktoré môžu fúkať z požiaru do vášho priestoru na preliezanie alebo podkrovia. Tu je však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby bola vaša kabína v bezpečí.

 • Použite sieťovú clonu na vašich vetracích otvoroch, aby ste zabránili vniknutiu uhlíkov (a zvierat).
 • Je lepšie mať vetracie otvory pod odkvapom strechy ako na strane steny. Tieto vetracie otvory sú menej náchylné na žeravé uhlíky fúkajúce do vašej kabíny.
 • Pre strešné vetracie otvory použite vetracie otvory s hrebeňom, ktorý je určený na odolnosť proti dažďu hnanému vetrom. Hrebeň, ktorý je navrhnutý tak, aby zabránil bočnému fúkaniu dažďa, tiež zabráni prieniku uhlíkov.
 • Použitie vetracích otvorov s turbínou môže tiež pomôcť udržať uhlíky mimo. Je však dobrý nápad pripevniť 1/8-palcovú sieť na spodok strešného plášťa, kde vetrací otvor prechádza do strechy. Tým sa zachytia všetky žeravé uhlíky, ktoré preniknú cez turbínu, a nedostanú sa do podkrovia.
  Prečo je moja štvorkolka v nečinnosti vysoká?

Strešné materiály

 • Svoju strechu by ste určite mali postaviť z materiálov triedy A, ako sú asfaltové šindle.
 • Aspoň párkrát do roka odstráňte všetky palice, lístie, ihličie a iné nečistoty zo strechy a zo všetkých odkvapov.
 • Odrežte všetky vetvy stromov, ktoré visia nad vašou strechou.
 • Skontrolujte exponované oblasti pod odkvapmi, aby ste sa uistili, že sú v dobrom stave. Zhnitá diera v podhľade by mohla preniknúť do podkrovia žeravým uhlíkom.
 • Udržiavajte strechu a v prípade potreby ju vymeňte. Opotrebované strešné materiály nebudú ani zďaleka také účinné proti žeravým uhlíkom z lesného požiaru.

Krb a komín

Tento je jednoduchý. Na prieduch komína alebo kachlí na drevo nainštalujte lapač iskier. Pomôže to zabrániť vzniku lesného požiaru v dôsledku vášho vlastného požiaru. Je tiež dôležité udržiavať komín čistý, aby ste predišli požiaru v kabíne.

Niekoľko vecí na zapamätanie

Neexistuje spôsob, ako ochrániť svoj majetok na 100 % pred požiarmi. Ale môžete urobiť veľa pre to, aby ste minimalizovali svoje riziko tým, ako budete udržiavať svoj les a oblasť bezprostredne okolo chaty.

Udržať les dobre udržiavaný dá veľa práce. Uprednostnite oblasť bezprostredne okolo vašej kabíny a postupujte smerom von. Ak dokážete zachovať iba polomer 100 stôp okolo vašej kabíny, bude to mať veľký rozdiel v zabezpečení vašej kabíny.

Najdôležitejšie je byť si vedomý lesných požiarov v oblasti a držať seba a iných ľudí od nich ďalej. Bez ohľadu na to, koľko ste toho pripravili, ak cez oblasť prejde lesný požiar, mali by ste sa evakuovať. Nechajte svoju kajutu a majetok v najlepšom možnom stave, aby ste minimalizovali riziko ich straty, ale potom utečte.

Dobrou správou je, že ak budete dodržiavať osvedčené lesnícke postupy, je pravdepodobnejšie, že sa budete môcť vrátiť do chaty a lesa, ktorý prežil požiar a môže prosperovať v nasledujúcich rokoch.