Ako často by ste mali otáčať pneumatiky RV?

Pneumatiky vášho auta alebo nákladného auta ste už predtým otočili, možno aj mnohokrát v závislosti od toho, aké staré je vaše vozidlo. Váš RV potrebuje rovnakú liečbu. Vzhľadom na veľkosť mnohých obytných áut v porovnaní s osobnými alebo nákladnými autami si nie ste istí, či je potrebné pretáčať pneumatiky častejšie alebo menej. Ako často by ste mali striedať pneumatiky na karavane?

Naplánujte si výmenu pneumatík vášho karavanu vždy, keď najazdíte 6 000 až 8 000 míľ na vašich cestách. Otáčanie pneumatík môže zachovať hĺbku dezénu a rovnomerné opotrebovanie všetkých štyroch kolies, takže je menej pravdepodobné, že jedna pneumatika predčasne zlyhá.

Máme veľa skvelých informácií o rotácii pneumatík pre obytné vozidlá, o ktoré sa môžeme podeliť, vrátane toho, ako to urobiť, a ďalších dôvodov, prečo by ste to mali urobiť. Či už je váš karavan úplne nový, alebo ho už nejaký čas máte, toto si nenecháte ujsť!

Čo je to rotácia pneumatiky?

Najprv si povedzme o základoch rotácie pneumatík. Ako sme spomenuli v úvode, pretáčanie pneumatík je niečo, čo musíte urobiť s akýmkoľvek vozidlom, ktoré často jazdíte, od bežných áut a nákladných áut až po karavany akejkoľvek veľkosti.

Otočiť pneumatiky vozidla znamená zmeniť ich polohu. Napríklad ľavé zadné koleso RV sa teraz môže stať vaším pravým predným kolesom alebo naopak. Môžete dokonca zmeniť strany pneumatík.

Rotácia pneumatík nie je náhodná. Skôr existujú špecifické vzory, ktoré by ste mali dodržiavať pri otáčaní pneumatík, aby ste zaistili efektivitu. Poďme teraz diskutovať o týchto vzorcoch.

Základný rotačný vzor

Najzákladnejší model rotácie pneumatík zahŕňa rotáciu pneumatiky zo strany na stranu a diagonálnu rotáciu pneumatiky. Z predných kolies by sa stali zadné. Tiež by ste prepli ľavé zadné koleso za pravé horné koleso a zadné pravé koleso za ľavé horné koleso.

Vzor striedavého otáčania

Alternatívny vzor otáčania znamená, že predné a zadné kolesá sa posúvajú po stranách, ale s týmto vzorom nevykonávate diagonálnu výmenu.

Vzor smerového otáčania

Aby sa vyhovelo behúňu pneumatiky, vzor smerového otáčania pohybuje pneumatikami na tej istej strane vozidla, na ktorej boli. Môžete vymeniť ľavé predné a zadné pneumatiky alebo pravé predné a zadné pneumatiky.

Vzor rotácie piatich pneumatík

Žiadne vozidlo nejazdí na piatich pneumatikách, ale existuje vzor rotácie piatich pneumatík. To dáva do hry rezervnú piatu pneumatiku.

Pri rotácii piatich pneumatík zoberiete prednú ľavú pneumatiku a vymeníte ju so zadnou ľavou pneumatikou. Potom sa zadná ľavá pneumatika vymení za prednú pravú pneumatiku. Pravá zadná pneumatika sa prepína s prednou ľavou pneumatikou.

Rezervná pneumatika sa umiestni tam, kde je nová predná pravá pneumatika a táto pneumatika sa stane novou rezervnou pneumatikou.

Vzor striedavého otáčania do strán

Striedavý vzor rotácie pneumatík zo strany na stranu znamená prepínanie pneumatík z jednej strany na druhú. Napríklad predná ľavá pneumatika a predná pravá pneumatika sú na opačných stranách, rovnako ako ľavá zadná pneumatika a pravá zadná pneumatika.

Čítať  Čo pre vás urobí 30-minútový beh

Vzor otáčania dvoch kolies

Posledný vzor rotácie pneumatík je určený pre dvojkolesové vozidlá, ako sú nákladné vozidlá. Aj keď nepoužívate tento vzor rotácie pneumatík pre svoj karavan, je dobré o ňom vedieť pre prípad, že by sa na vás niekedy mohol vzťahovať.

Pri vzore otáčania dvoch kolies sa predné ľavé koleso prepína s prvým zadným ľavým zadným kolesom. Taktiež si navzájom vymeníte prvé a druhé zadné zadné koleso. Predné pravé koleso sa prepína s druhým zadným pravým zadným kolesom. Opäť sa vymenia aj obe zadné kolesá na pravej strane.

Ako často otáčať pneumatiky RV?

Teraz, keď ste lepšie pochopili, aké sú výhody a nevýhody rotácie pneumatík, ako často by ste mali otáčať pneumatiky pre obytný automobil?

Keď váš počítadlo kilometrov dosiahne 6 000 až 8 000 míľ, je čas na výmenu pneumatík. Náhodou sa stáva, že by ste si mali nechať pretáčať pneumatiky pre obytný automobil tak často, ako by ste mali mať svoje každodenné osobné alebo nákladné auto. Je teda dosť ľahké si zapamätať, kedy naplánovať výmenu pneumatík!

Prečo otáčať pneumatiky RV? 5 dôvodov, prečo si naplánovať striedanie pneumatík

Pneumatiky pre RV sú k dispozícii v mnohých typoch, od špeciálnych pneumatík pre prívesy alebo ST po pneumatiky pre ľahké nákladné vozidlá alebo LT, radiálne pneumatiky a diagonálne pneumatiky. Napriek tomu žiadna z týchto pneumatík nie je odolná voči poškodeniu vozovky.

Striedanie pneumatík vám pomôže získať z nich viac rokov. Tu je päť výhod, ktoré môžete využívať.

Vytvorte rovnomerné nosenie

Jednou z najväčších výhod otáčania pneumatík RV je rovnomernejšie rozloženie opotrebovania na všetky štyri alebo päť (alebo šesť) kolies. Keďže zadná a predná náprava vášho karavanu nevážia rovnako, opotrebenie bude väčšie na ktorejkoľvek strane pneumatík, na ktorej je väčšia hmotnosť nápravy.

V osobných a nákladných automobiloch je to zvyčajne predná sada pneumatík, pretože motor je vpredu. V prípade mnohých obytných vozidiel sú to však zadné pneumatiky, ktoré udržia väčšiu váhu, pretože motor v týchto vozidlách je vzadu.

Okrem hmotnosti na nápravu a motor môže aj spôsob jazdy opotrebovať pneumatiky. Pri každej zákrute sa vonkajšie predné pneumatiky opotrebúvajú viac ako zadné. Ak je premávka vo vašej krajine väčšinou v pravom jazdnom pruhu, potom ľavé predné pneumatiky znášajú bremeno vašich zákrut vpravo.

Neexistuje spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa niektoré pneumatiky opotrebovávali viac ako iné strany. Čo môžete urobiť, je vymeniť pneumatiky, ktoré sú viac opotrebované, za čerstvejšie. Týmto spôsobom sa všetky pneumatiky opotrebúvajú rovnomernejšie.

To skutočne znamená, že budete musieť vymeniť všetky štyri alebo päť pneumatík pre RV súčasne a nie dve naraz, ale pre kolesá je to najlepšie.

Zlepšite efektivitu

Keď vaše pneumatiky pre karavany prekročia svoju životnosť, pretože sú nerovnomerne opotrebované, začnú sa ťahať po ceste zakaždým, keď ich použijete. To si vyžaduje, aby vaše vozidlo pracovalo tvrdšie na všetkých vašich cestách.

Čítať  Všetko, čo potrebujete vedieť o nočnom rybolove

Môžete si všimnúť, že spotreba paliva vášho karavanu začína drasticky klesať. V zákulisí je tiež chorý váš úbohý motor. Zlyhanie motora RV nie je problém, ktorý by ste chceli riešiť, ak sa mu môžete vyhnúť, čo môžete s rotáciou pneumatík.

Zvýšte výkon

Zaznamenáte niekoľko skutočne dlhých hodín jazdy vo svojom karavane. Za volantom si užívate, no únava, ktorú môžete zažiť, to niekedy sťažuje. Viete, čo dokáže šoférovanie ešte viac sťažiť? Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, najmä vzhľadom na to, že ovplyvňuje výkon vášho vozidla.

Čo tým myslíme? No, keď sú vaše predné alebo zadné pneumatiky nerovnomerne opotrebované, nemôžu bez problémov fungovať v spojení s čerstvejšími pneumatikami. To môže viesť k vibráciám, ktoré budete cítiť vo volante.

Šoférovanie bude ešte nepríjemnejšie a možno aj bolestivé. Budete si robiť časté prestávky a tráviť viac času na odpočívadlách ako v národných parkoch alebo kempingoch.

Zachráni vaše pneumatiky pred praskaním

Je to najhoršia nočná mora RVer: jedna (alebo viac) pneumatík vám praskne, keď idete na štvorprúdovej rušnej diaľnici. Prasknutie pneumatiky spôsobí, že stratíte kontrolu nad vozidlom. Váš RV by sa mohol dostať medzi iných motoristov alebo by ste mohli naraziť do stromu, zábradlia alebo čohokoľvek, čo je najbližšia prekážka. Váš obytný automobil sa môže dokonca odvážiť mimo cesty.

Sme si istí, že vám nemusíme hovoriť, o akú nebezpečnú situáciu ide, no aj tak to urobíme. Prasknutie pneumatík v karavane môže viesť k vážnym zraneniam a dokonca k stratám na životoch.

Teraz nehovoríme, že prasknutie pneumatík nemôže nastať pri čerstvých pneumatikách, najmä kvôli zlej technike jazdy alebo prekážkam. Pri rovnomerne opotrebovaných pneumatikách je však oveľa menej pravdepodobné, že dôjde k prasknutiu.

Držať krok s trakciou

Všetky pneumatiky majú drážky, ktoré poskytujú trakciu. Akonáhle tieto drážky zmiznú v dôsledku opotrebovania, vaše pneumatiky sa môžu šmyknúť na klzkých povrchoch, ako sú mokré cesty. Jazda počas poveternostných udalostí je oveľa riskantnejšia. Možno budete musieť obmedziť cestovanie karavanom a nechať ho na príjazdovej ceste častejšie ako na ceste.

Ako otáčať pneumatiky RV

Sledovali ste počítadlo kilometrov a rozhodli ste sa, že je čas prehodiť pneumatiky na karavane. Ak sa necítite pohodlne, nemusíte to robiť sami. Mechanik, ktorý zvyčajne servisuje váš obytný automobil, by mal byť schopný otočiť pneumatiky za vás, žiadny problém.

Ak ste striktne DIY typ, tu sú kroky, ktoré je potrebné dodržať pri otáčaní pneumatík vášho RV.

Krok 1: Zaparkujte svoj karavan a založte kolesá

Vyberte miesto na otáčanie pneumatík, kde môžete pracovať bez prerušenia, ako je napríklad garáž alebo príjazdová cesta priateľa. Keď zaparkujete svoj karavan, chcete pod štyri kolesá vložiť podložné kliny, aby ste zabezpečili, že vaše vozidlo zostane stáť.

Krok 2: Určite vzor rotácie pneumatík

Ako budete striedať pneumatiky? Je to vaša voľba, ale odporúčame vám skontrolovať vzory rotácie pneumatík z prvej časti a vybrať ten, ktorý dáva zmysel pre váš obytný automobil. Vykonajte aspoň základný vzor rotácie pneumatík.

Čítať  Sprievodca výberom kajakových pádlov

Krok 3: Zdvihnite pneumatiku

Teraz, keď viete, ako chcete otáčať pneumatiky, je čas začať. Pomocou RV vyrovnávača alebo zdviháka zdvihnite pneumatiku. Pneumatiku chcete mať dostatočne vysokú, aby ste mohli pretočiť koleso bez toho, aby pneumatika narazila do asfaltu alebo betónu.

Krok 4: Odstráňte pneumatiku

Keďže rotácia pneumatík je o zmene polohy pneumatík RV, žiadna nemôže zostať pripevnená tam, kde je. Na uvoľnenie matíc na každej pneumatike budete potrebovať štandardný kľúč na pneumatiky.

Krok 5: Postupujte podľa vzoru rotácie pneumatík

Pomocou vzoru rotácie pneumatík ako svojho sprievodcu umiestnite každú pneumatiku na karavane do správnej polohy.

Krok 6: Utiahnite pneumatiky

Dúfame, že ste sa držali matice, pretože ich budete potrebovať! Pripevnite ich jeden po druhom pomocou kľúča na pneumatiky.

Krok 7: Spustite kolesá a odstráňte kliny

Choďte po jednom zdviháku a priveďte pneumatiky pre obytné autá späť na úroveň zeme. Pred jazdou si zložte kliny.

Tipy, ako predĺžiť životnosť pneumatík pre karavany

Otáčanie pneumatík RV je jednou z mnohých úloh, ktoré môžete urobiť, aby ste predĺžili ich životnosť. Nasledujúce tipy vám pomôžu vydolovať z pneumatík čo najviac rokov, čím vám medzičasom ušetrí stovky dolárov.

Nedovoľte, aby pneumatiky stratili tlak vzduchu

Na blogu sme to už rozoberali, no teraz to chceme spomenúť znova. Predtým, ako sa vydáte na akúkoľvek cestu a kedykoľvek sa vrátite, chcete otestovať tlak vzduchu v pneumatikách RV.

Ak je tlak nižší, ako by mal byť, dofúkajte pneumatiky. Dokonca aj jedna podhustená pneumatika sa môže zachytiť o palicu alebo uvoľnený kus asfaltu na ceste a potom vyfúknuť, čo je viac než pravdepodobné, že spôsobí nehodu

Keď uložíte svoj obytný automobil na mimosezónne obdobie, vaše pneumatiky nemôžu byť z dohľadu ani mysle. Musíte pokračovať v testovaní tlaku v pneumatikách aspoň raz za mesiac a v prípade potreby ich dohustiť.

Sledujte, aké čistiace prostriedky používate

Pneumatiky RV, ako sme zistili, nie sú ani zďaleka odolné voči poškodeniu. Drsné chemické čistiace prostriedky s naftou alebo alkoholom môžu začať znehodnocovať gumu, čo vás prinúti pneumatiky skôr vymeniť.

Ak musíte na pneumatiky pre obytné vozidlá použiť niečo viac ako mydlo a vodu, kúpte si jemný čistiaci prostriedok. Obmedzte aj množstvo maziva na lakte, ktoré dávate do čistenia kolies, aby ste ich nepoškodili.

Udržujte svoje RV pneumatiky aktívne

Mohli by ste predpokladať, že uskladnením pneumatík pre obytné autá sa predĺži ich životnosť, ale je to presne naopak! Jazdite na svojom karavane, kedykoľvek môžete. Pneumatiky nechcete nechať na voľnobeh dlhšie ako šesť mesiacov.

Záverečné myšlienky

Pneumatiky pre obytné vozidlá vyžadujú rotáciu každých 6 000 míľ a najneskôr 8 000 míľ. Máte svoj výber vzorov otáčania pneumatík, takže si vyberte taký, ktorý vyhovuje vášmu obytnému automobilu, a zaviažte sa otáčať pneumatiky. Zažijete lepší výkon, vynikajúcu trakciu a rovnomernejšie opotrebovanie pre váš čas a problémy!